Студопедия — Види патентного пошуку. ………………………………………………….. 3
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Види патентного пошуку. ………………………………………………….. 3






Мета роботи. Ознайомити студентів із використанням РЗК у ветеринарній практиці, освоїти техніку її постановки.

Обладнання і устаткування. Фізіологічний розчин; 2,5 % суспензія еритроцитів барана у фізіологічному розчині, бруцельозний антиген, позитивна бруцельозна сироватка, нормальна сироватка великої рога­тої худоби, комплемент морської свинки, гемолізин, мірні піпетки на 1-2 мл, водяна баня.

Реакцію зв'язування комплементу (РЗК) вперше описали Борде і Жангу у 1901 р. В основі реакції лежать два явища - бактеріоліз та гемоліз. У прояві цих явищ бере участь комплемент.

Реакція утворення комплексу антиген - антитіло - комплемент невидима. Щоб виявити взаємодію компонентів, використовують до­даткову індикаторну систему, яка відображає результат взаємодії у пер­шій системі. Таким чином, РЗК передбачає використання двох систем: бактеріолітичної та гемолітичної.

РЗК здійснюють у два етапи. Спочатку готують бактеріолітичну систему. У пробірках змішують по 0,5 мл досліджуваної інактивованої сироватки з антигеном, додають комплемент у чітко визначеній кіль­кості.

Суміш антиген - антитіло (сироватка) - комплемент (бактеріолі-тична система) поміщають на водяну баню (термостат) при температурі 37-38 °С на 20^40 хвилин. Результат взаємодії компонентів у пробірці невидимий, рідина залишається прозорою і безбарвною. Щоб визначи­ти, зв'язався комплемент у бактеріолітичній системі чи ні, необхідний другий етап реакції. Для цього у пробірки вносять компоненти гемолі­тичної системи (відмиті еритроцити барана та інактивовану гемолітичну сироватку) й знову ставлять на водяну баню на 15-20 хвилин.

Враховують попередній результат — наявність чи відсутність гемо­лізу, залишають пробірки при кімнатній температурі на 18-20 годин і враховують остаточний результат.

Якщо сироватку одержано з крові хворої тварини, то в ній є антитіла, які з'єднуються з відповідним антигеном. З комплексом антиген - ан­титіло зв'язується комплемент. Відсутність останнього не призведе до гемолізу еритроцитів в індикаторній системі, що свідчить про позитив­ний результат постановки реакції.

Якщо сироватку одержано з крові здорової тварини, то вона антитіл не містить, комплекс антитіло - антиген не утворюється, комплемент у бактеріологічній системі не зв'язується. При внесенні у пробірку еритроцитів та гемолізину відбудеться гемоліз. Результат постановки реакції в такому випадку вважають негативним.

РЗК використовують для визначення наявності у сироватці кро­ві хворої тварини специфічних антитіл (при діагностиці бруцельозу, перипнсвмонії, сапу, лептоспірозу та ін.), вияву у досліджуваному ма­теріалі специфічного антигену (бактеріальний, вірусний) при наявності специфічної імунної сироватки.

Для постановки РЗК потрібно такі компоненти: проби сироваток з крові тварин, направлених на дослідження, дві позитивні проби си­роваток крові (стандартні, гіперімунні, які забезпечують позитивний результат - для контролю) та дві проби сироваток з крові здорових тварин - також для контролю (усі сироватки в розведенні 1:10 інакти-вують з метою руйнування їх власного комплементу прогріванням на водяній бані при температурі 56-58 °С протягом ЗО хвилин); антиген у розведенні відповідно до титру (зазначеного на упаковці); комплемент-сироватка крові морської свинки (у розведенні відповідно до встановле­ного титру); гемолізин у робочому титрі; суспензія еритроцитів барана у розведенні 1: 40; фізіологічний розчин.

Сироватки, що надійшли для дослідження, та контрольні (пози­тивні, нормальні) розводять фізіологічним розчином у співвідношенні 1: 5 або 1: 10, інактивують на водяній бані при температурі 56-58 °С протягом 30 хв. (сироватки крові ослів, мулів, лошаків інактивують при температурі 61 °С протягом 30 хвилин).

Антиген для РЗК готують на біофабриках. Як правило, це екстра­кти із зруйнованих бактерій або інфікованих ними тканин. Антигени не повинні викликати гемолізу еритроцитів, що контролюється під час постановки реакції (у пробірку вносять 1-2 робочі дози антигену й 0,5 мл суспензії еритроцитів). На упаковці антигену зазначено номер серії, контроль, дату виготовлення, строк придатності, активність, тобто у якому розведенні його слід використовувати при постановці реакції - 1: 100, 1: 150 і т. д. При тривалому зберіганні робочий титр антигену встановлюють у лабораторії шляхом титрування.

Гемолізин готують на біофабриках гіперімунізацією кролів відми­тими еритроцитами крові барана. Кролям внутрішньовенно 5-6 разів із 2-3 добовими інтервалами вводять 40-50 % суспензію відмитих ери­троцитів. Через тиждень після останньої ін'єкції у тварин беруть кров. Після утворення та ретракції згустка асептично відсмоктують сироват­ку, інактивують її, консервують гліцерином (1:1) або 0,5 % фенолом, титрують, розливають в ампули. У лабораторії перед постановкою РЗК гемолізин титрують знову.

Схема титрування гемолізину. Останній розводять у співвідно­шенні 1: 100 (0,2 мл гемолізину, консервованого гліцерином +9,8 мл фізрозчину). Крім того, потрібні: комплемент - 1: 20, суспензія еритро­цитів крові барана - 1: 40, фізіологічний розчин N301.

У штативі розміщують два ряди пробірок - один для приготуван­ня розведень гемолізину, другий - для титрування. У першу пробірку вносять вихідне розведення гемолізину - 1: 100, потім здійснюють послідовні розведення (рис. 36).

З кожної пробірки відповідного розведення гемолізину в окрему пробірку переносять по 0,5 мл. В усі пробірки другого ряду вносять по 0,5 мл комплементу та суспензії еритроцитів і по 1 мл фізрозчину, щоб загальний об'єм рідини досягав 2,5 мл. Усі пробірки легенько струшують і ставлять на водяну баню при температурі 37-38 °С на 10-15 хвилин. Результати титрування починають враховувати у пробірках з най­більшою кількістю гемолізину (1: 500, 1: 1000). У пробірці з наймен­шою кількістю гемолізину, де відбудеться повний гемоліз еритроцитів, буде його граничний (фактичний) титр. В даному випадку фактичний титр гемолізину становить 1: 2000.

Для наступної роботи (титрування комплементу, головний дослід РЗК) гемолізин використовують у подвоєному титрі (робочий титр). У наведеному прикладі фактичний титр гемолізину становить 1: 2000, робочий - 1: 1000, тобто при постановці РЗК відтитрований гемолізин потрібно розвести фізіологічним розчином у співвідношенні 1: 1000 (1 мл гемолізину й 1000 мл фізіологічного розчину).

Комплемент відкрито Бухнером (1889). Він має білкову природу. Інактивується при нагріванні до 56 °С протягом 30 хв. під дією ультрафі­олетових променів, хімічних речовин (кислоти, луги, ацетон, хлороформ тощо), струшуванні.

Біологічна промисловість випускає комплемент, консервований ви­сушуванням. Одержують його з крові морських свинок. Ліофілізовавий комплемент зберігається два роки. Перед кожною постановкою РЗК комплемент титрують, тобто визначають його робочу дозу - найменшу кількість, яка зумовлюює повний гемоліз еритроцитів крові барана в стандартних умовах постановки РЗК.

Комплемент титрують у гемолітичній та бактеріолітичній системах.

Для титрування комплементу у гемолітичній системі готують компоненти: комплемент у розведенні 1: 20 (1 мл комплементу+18 мл фізіологічного розчину), гемолізин, розведений відповідно до робочого титру, суспензію відмитих еритроцитів крові барана (1: 40), фізіоло­гічний розчин. У пробірки, поставлені в один ряд у штатив, градуйо­ваною піпеткою розливають різну кількість комплементу, збільшуючи дозу на 0,03 мл (0,13; 0,16; 0,19; від 0,22 до 0,43). Потім у ці самі про­бірки вносять фізіологічний розчин у кількості, що становить разом з комплементом 0,5 мл, тобто у першу - 0,37, у наступні - 0,34; 0,31; 0,28 і т. д. Після цього в усі пробірки вносять по 0,5 мл гемолізину та еритроцитів крові барана і по 0,1 мл фізіологічного розчину. Пробірки струшують і ставлять на водяну баню на 10-15 хв. при температурі 37-38 °С. Враховують результат (рис. 37).

При титруванні комплементу та гемолі­зину (всю роботу - від титрування комплементу до постановки основного досліду РЗК - здійсню­ють протягом одного дня) ставлять контроль, кожний компонент у окремій пробірці - 0,5 мл гемолізину у робочому титрі+0,5 мл суспензії еритроцитів+1,5 мл фізіологічного розчину; 0,5 мл комплементу 1: 20 + 0,5 мл еритроцитів +1,5 мл фізіологічного розчину. Пробірки струшують і ставлять на водяну баню. У контрольних пробірках гемолізу не повинно бути.

Схема титрування комплементу у бактеріолітичній системі. Готують комплемент (1: 20), суспензію еритроцитів крові барана (1: 40), гемолізин у робочому титрі й дві позитивні та дві нормальні проби сироватки, специфічний антиген (у титрі, зазначеному на етикетці). Сироватку (1: 10) інактивують при температурі 56-58 °С протягом ЗО хв. Кожну пробу сироватки розливають у два ряди пробірок по 0,5 мл і вносять комплемент у зростаючій кількості, починаючи з дози його титру в гемолітичній системі. У наступні пробірки вносять комплемент, щоразу збільшуючи його дозу на 0,03 мл (як і при титруванні компле­менту у гемосистемі). Додаючи фізрозчин, вирівнюють об'єм вмісту пробірок (до 0,5 мл). У пробірки одного ряду кожної проби сироватки (позитивні й нормальні) додають по 0,5 мл антигену, другого ряду - по 0,5 мл фізрозчину. Всі пробірки струшують і ставлять на водяну баню при 37-38 °С на 30-40 хвилин, після чого в кожну з них вносять по 0,5 мл гемолізину і суспензії еритроцитів, струшують і повторно ставлять на водяну баню на 10-15 хв. Враховують результат титрування, починаючи з пробірок другого ряду кожної проби сироватки (без антигену) і проб нормальної сироватки з антигеном (перший ряд). У цих пробірках слід чекати повного гемолізу, враховуючи лише найменшу кількість комп­лементу, що зумовив цей гемоліз за умови, що у перших рядах пробірок з позитивними сироватками й антигеном з такою ж дозою комплементу буде повна затримка (відсутність) гемолізу. Найменшу кількість комп­лементу, що забезпечує повний гемоліз в нормальній сироватці з анти­геном і без нього, при повній затримці його в позитивній сироватці з антигеном, називають титром комплементу у бактеріолітичній системі. У цьому титрі використовують комплемент при постановці РЗК з діа­гностичною метою.

Постановка головного досліду РЗК (діагностичне дослідження). У штативи ставлять два ряди пробірок (згідно з кількістю проб сироваток досліджуваної крові). Кожну пробу інактивованої сироватки (1: 10) вносять в обидві пробірки по 0,5 мл. У першу пробірку додають специ­фічний антиген (0,5 мл), у другу - фізрозчин без антигену (0,5 мл). Потім в усі пробірки (першого й другого рядів) вносять комплемент (по 0,5 мл), легенько струшують і ставлять на водяну баню на 20-40 хв. при темпера­турі 37-38 °С. Це-бактерюлітична система. Після витримування на водяній бані в усі пробірки вносять ком­поненти гемолітичної системи - гемолізин та суспензію еритроцитів крові барана (по 0,5 мл кожного), струшують, повторно ставлять на водяну баню на 15— 20 хв. Для будь-якої кількості проб дослі­джуваних сироваток як контроль використо­вують позитивну (дає позитивний результат) і нормальну (дає не­гативний результат) сироватки (рис. 38).

Результат враховують двічі: вперше - відразу після виймання з водяної бані, вдруге - через 18-20 годин відстоювання у пробірках при кімнатній температурі. Під час попереднього аналізу звертають увагу на пробірки другого ряду й пробірки з нормальною сироваткою та анти­геном, де має відбутися гемоліз. У пробірках з позитивною сироваткою і антигеном спостерігають відсутність гемолізу (еритроцити зумовлюють рівномірне помутніння вмісту пробірки). Заключний аналіз свідчить про те, що у пробірках, де раніш відмічався повний гемоліз еритроцитів, ніяких змін не відбулось, а у пробірках, де гемоліз не спостерігався, ери­троцити мають вигляд осаду. Рідина над осадом прозора й безбарвна.

Показники реакції вважають достовірними, якщо у пробірках з позитивною сироваткою та антигеном гемоліз відсутній при повному гемолізі еритроцитів у пробірках з позитивною сироваткою без антигену і в усіх пробірках з нормальною сироваткою.

РЗК передбачає контроль антигену, комплементу, гемолізину, ери­троцитів. Для цього в окремі пробірки вносять антиген з еритроцитами крові барана, комплемент з еритроцитами крові барана, комплемент без гемолізину, гемолізин з еритроцитами без комплементу, еритроцити й фізіологічний розчин. Об'єм вмісту кожної пробірки доводять фізіоло­гічним розчином до 2,5 мл. Пробірки струшують, ставлять на водяну баню при температурі 37 °С на 20 хв. В усіх контрольних пробірках гемолізу не повинно бути.

Результат РЗК виражають за допомогою умовних позначень залеж­но від ступеня його інтенсивності: (++++) - повна затримка гемолізу (результат позитивний); (+++) — чітко виражена затримка гемолізу, є значний осад еритроцитів, рідина над ним слабко-рожевого кольору (результат позитивний), (++) - часткова затримка гемолізу, спостері­гається компактний осад еритроцитів, рідина має яскраве червоне за­барвлення (результат сумнівний); (+) - слабка затримка гемолізу, осад незначний, рідина інтенсивно забарвлена у червоний колір (результат негативний); (-) - повний гемоліз ("лакова кров"), осад відсутній (ре­зультат негативний).

РЗК використовують з метою вияву у сироватці крові хворої тва­рини специфічних антитіл (діагностика бруцельозу, сапу, лептоспірозу тощо) та специфічного антигену (бактеріальний або вірусний) у різних матеріалах за допомогою специфічних імуносироваток.

Реакцію тривалого зв'язування комплементу (РТЗК) запропоновано Якобшином (1910). Суть її полягає у тому, що бактеріолітичну систему витримують у трьох температурних режимах: після змішування компо­нентів - при кімнатній температурі протягом 15 хв., при температурі 4 °С (у холодильнику) протягом 13-18 годин, після чого підігрівають протягом 15 хв. на водяній бані (37 °С) і вносять гемолітичну систему. Залишають, як і при постановці РЗК, на водяній бані і враховують ре­зультати реакції. РТЗК вважають більш "чутливою". її рекомендовано для діагностики туберкульозу, кампілобактеріозу, бруцельозу та ін.

 

 

ЗМІСТ

Види патентного пошуку. ………………………………………………….. 3

2. Патентні дослідження. ……………………………………………………… 5

 

Список використаної лiтератури ………………………………...……………. 12








Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 222. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Методы прогнозирования национальной экономики, их особенности, классификация В настоящее время по оценке специалистов насчитывается свыше 150 различных методов прогнозирования, но на практике, в качестве основных используется около 20 методов...

Методы анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия   Содержанием анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия является глубокое и всестороннее изучение экономической информации о функционировании анализируемого субъекта хозяйствования с целью принятия оптимальных управленческих...

Образование соседних чисел Фрагмент: Программная задача: показать образование числа 4 и числа 3 друг из друга...

ОПРЕДЕЛЕНИЕ ЦЕНТРА ТЯЖЕСТИ ПЛОСКОЙ ФИГУРЫ Сила, с которой тело притягивается к Земле, называется силой тяжести...

СПИД: морально-этические проблемы Среди тысяч заболеваний совершенно особое, даже исключительное, место занимает ВИЧ-инфекция...

Понятие массовых мероприятий, их виды Под массовыми мероприятиями следует понимать совокупность действий или явлений социальной жизни с участием большого количества граждан...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия