Студопедия — Введение. Організація безготівкових розрахунків в Україні регламентуєть­ся законами України «Про банки і банківську діяльність»
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Введение. Організація безготівкових розрахунків в Україні регламентуєть­ся законами України «Про банки і банківську діяльність»






Організація безготівкових розрахунків в Україні регламентуєть­ся законами України «Про банки і банківську діяльність», «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні», нормативно-правовими актами НБУ, у тому числі Інструкцією про безготівкові розра­хунки в Україні в національній валюті.

При здійсненні розрахунків можуть застосовуватись акредитив­на, інкасова, вексельна форма розрахунків, а також форми розра­хунків за розрахунковими чеками та з використанням розрахунко­вих документів на паперових носіях та в електронному вигляді.

Кошти з рахунків клієнтів банки списують тільки за доручення­ми власників цих рахунків або за розпорядженнями стягувачів у вста­новлених законодавством випадках. Доручення платників та розпо­рядження стягувачів про списання коштів з рахунків платники та стягувачі складають на відповідних бланках розрахункових доку­ментів, форма та порядок оформлення яких визначаються Інструк­цією № 135. Платник може давати доручення про списання коштів зі свого рахунку в формі електронного розрахункового документа, якщо це передбачено договором між ним і банком.

Доручення платників про списання коштів зі своїх рахунків прий­маються банками до виконання виключно в межах наявних на цих рахунках коштів або якщо договором між банком та платником пе­редбачено їх приймання та виконання в разі відсутності/недостат­ності коштів на цих рахунках. У разі відсутності/недостатності коштів на рахунку платника банк не здійснює облік заборгованості платника, не сплаченої у строк, та не веде реєстру розрахункових і виконавчих документів, не оплачених у строк у зв'язку з відсутніс­тю коштів на рахунку платника, за винятком здійснення банком та­ких операцій у межах укладених ним цивільно-правових договорів і в порядку, визначеному цими договорами.

Будь-який розрахунковий документ (за винятком розрахунково­го чека) виписується в кількості примірників, потрібних для всіх учас­ників безготівкових розрахунків (але не менше двох), з використан­ням електронно-обчислювальних та друкарських машин (далі -технічні засоби), за один раз із використанням копіювального або самокопіювального паперу. Дозволяється заповнювати розрахунко­вий документ від руки (кульковою ручкою, чорнилом темного кольо­ру). Перший примірник розрахункового документа (незалежно від способу його виготовлення) має містити відбиток печатки (якщо на­явність печатки передбачена) та підписи/підпис відповідальних осіб/ особи. Під час підписування розрахункового документа не дозво­ляється використовувати факсиміле, а також виправляти та запов­нювати розрахунковий документ у кілька прийомів.

Банки приймають до виконання тільки розрахункові документи:

- своїх клієнтів, які подають їх до банку у порядку, передбаченому договорами про розрахунково-касове обслуговування цих
клієнтів;

- клієнтів інших банків або органів Державного казначейства,
якщо документи надсилають безпосередньо інші банки або органи
Державного казначейства.

Платежі з рахунків клієнтів банк здійснює в межах залишків коштів на цих рахунках на початок операційного дня.

До платіжних інструментів, що використовуються при безготів­кових розрахунках, чинне законодавство відносить: платіжні дору­чення; платіжні вимоги-доручення; платіжні вимоги; розрахункові чеки; меморіальні ордери; акредитиви. Для здійснення безготівко­вих розрахунків клієнти банків самостійно обирають платіжні інструменти (за винятком меморіального ордера) і зазначають їх під час укладення договорів.

Платіжне дорученнярозрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списан­ня зі свого рахунку зазначеної суми коштів та на перерахування на рахунок одержувача. Платіжне доручення оформляється платником за встановленою формою згідно з вимогами щодо заповнення рек­візитів розрахункових документів та подається до банку, що обслу­говує його, не менше ніж у двох примірниках. Платник має право зазначати у платіжному дорученні дату валютування, яка не може бути пізніше десяти календарних днів після складання платіжного доручення (день складання не враховується). Банк платника не прий­має платіжного доручення, якщо визначена в ньому дата валютування пізніше 10 календарних днів після складання платіжного доручення.

Платіжні доручення застосовуються у розрахунках за товарни­ми і нетоварними платежами:

- за фактично відвантажену/продану продукцію (виконані ро­боти, надані послуги тощо);

— у порядку попередньої оплати — якщо такий порядок розра­хунків встановлено законодавством та/або обумовлено в договорі;

— для завершення розрахунків за актами звірки взаємної забор­гованості підприємств, які складені не пізніше строку, встановлено­го чинним законодавством;

- для перерахування підприємствами сум, які належать фізичним особам (заробітна плата, пенсії тощо), на їх рахунки, що відкриті
в банках;

- для сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та/або державних цільових фондів;

— в інших випадках відповідно до укладених договорів та /або чинного законодавства.

Фізичні особи використовують платіжні доручення у разі пере­рахування коштів зі своїх поточних та вкладних/депозитних ра­хунків згідно зі встановленим законодавством режимом використан­ня цих рахунків.

Платіжне доручення приймається банком платника до виконан­ня протягом десяти календарних днів з дати його виписки. День офор­млення платіжного доручення не враховується. Банк приймає до виконання платіжне доручення від платника за умови, якщо сума цього платіжного доручення не перевищує суми, що є на його ра­хунку. Платіжні доручення платника у разі відсутності/недостатності коштів на його рахунку банк приймає лише тоді, якщо порядок прий­мання та виконання таких платіжних доручень передбачено догово­ром між банком та платником.

Платіжна вимога-доручення — розрахунковий документ, який складається з двох частин: верхньоївимоги одержувача безпо­середньо до платника про сплату певної суми коштів, нижньоїдоручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку визначеної ним суми коштів та перерахування її на раху­нок одержувача. Платіжні вимоги-доручення можуть застосовува­тися у розрахунках усіма учасниками безготівкових розрахунків. Верхня частина вимоги-доручення оформляється одержувачем коштів за встановленою формою згідно з вимогами до заповнення реквізитів розрахункових документів і передається безпосередньо платникові не менш ніж у двох примірниках. У разі згоди оплатити вимогу-доручення платник заповнює її нижню частину і подає до банку, що його обслуговує. Сума, яку платник погоджується сплати­ти одержувачеві та зазначає в нижній частині вимоги-доручення, не може перевищувати суму, яку вимагає до сплати одержувач і яка зазначена у верхній частині вимоги-доручення Банк платника приймає вимогу-доручення від платника протягом 20 календарних днів з дати оформлення її одержувачем. Платіжна вимога-доручення повертається без виконання, якщо сума, зазначе­на платником, перевищує суму, що є на рахунку платника.

Платіжна вимога — розрахунковий документ, що містить вимо­гу стягувача або при договірному списанні отримувача до банку, що обслуговує платника, переказати без погодження з платником певну суму коштів з рахунку платника на рахунок отримувача. Порядок виконання платіжних вимог на примусове списання (стяг­нення) коштів з платників, рахунки яким відкриті в органах Дер­жавного казначейства, визначається і регулюється нормативно-пра­вовими актами Державного казначейства України. У разі надходжен­ня до банку платіжних вимог на примусове списання (стягнення) коштів з цих рахунків вони передаються для виконання відповідному органові Державного казначейства, якщо це передбачено договором між банком та цим органом Казначейства, в іншому разі повертають­ся без виконання у передбаченому законодавством порядку.

Банки виконують платіжні вимоги на примусове списання (стяг­нення) коштів з усіх рахунків підприємств (у тому числі поточних, депозитних, відкритих за рахунок цього підприємства для здійснен­ня розрахунків за акредитивами) та платіжні вимоги на примусове списання (стягнення) коштів з вкладних (поточних і депозитних) рахунків фізичних осіб. Банк стягувача приймає платіжні вимоги протягом 10 календарних днів з дати їх складання, а банк платника — протягом ЗО календарних днів з дати їх складання. У своєму листі «Про відміну примусового стягнення податкового боргу за рішен­ням податкового органу» від 10 лютого 2003 р. № 25-110/190-1033 Національний банк України повідомив, що згідно з постановою Київ­ського апеляційного господарського суду від 29 січня 2003 р. № 20/383 набрало чинності рішення Господарського суду м. Києва від 19 вересня 2002 р. у справі № 20/383, згідно з яким визнано недійсни­ми абзац другий п. 4, абзац третій п. 7, п. 13, п. 15 розділу V Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвер­дженої постановою Правління НБУ від 29 березня 2001 р. № 135, в частині встановлення порядку примусового списання (стягнення) коштів на списання податкового боргу за рішенням податкового орга­ну. Зазначене рішення суду підлягає негайному виконанню.

Видаткові операції за рахунками юридичних або фізичних осіб зупиняють уповноважені державні органи відповідно до законів країни і виключно у випадках, передбачених ними. Відновлюють­ся такі операції за рахунками тільки органом, який прийняв рішен­ня про їх зупинення, або за рішенням суду. У разі надходження до банку рішення суду про стягнення коштів з рахунків юридичних чи фізичних осіб, за якими уповноваженим державним органом зупи­нено видаткові операції, воно підлягає негайному виконанню, за ви­нятком випадків введення мораторію згідно з Законом України «Про банки і банківську діяльність».

Списання коштів з рахунку платника, залежно від конкретного випадку, документально оформляється в банку платника розрахун­ковим документом, а у випадках, передбачених законодавством, — меморіальним ордером або реєстром чеків чи реєстром документів за акредитивом. Розпорядження стягувачів про примусове списан­ня (стягнення) коштів з рахунків платників приймаються банками незалежно від наявності на них достатнього залишку коштів та ви­конуються ними частково в межах наявного залишку коштів, а у невиконаній сумі повертаються стягувачам.

Банк (установа банку), який не може виконати розрахунковий документ на списання (стягнення) коштів з рахунку клієнта банку у встановлений чинним законодавством термін через відсутність/ недостатність коштів на своєму кореспондентському рахунку, зобов'язаний:

—взяти розрахунковий документ платника стягувача на обліковування за відповідним позабалансовим рахунком;

—надіслати письмове повідомлення платнику стягувачу про
невиконання його розрахункового документа із зазначенням причини: «Відсутність/недостатність коштів на кореспондентському ра­хунку банку»;

—вжити заходів для відновлення своєї платоспроможності.

Платник/стягувач, отримавши повідомлення банку, для забезпе­чення своїх прав щодо розрахунків може вжити заходів відповідно до чинного законодавства.

Розрахунковий чек — розрахунковий документ, що містить письмове доручення власника рахунку (чекодавця) банку-емітенту, в якому відкрито його рахунок, про сплату чекодержателю заз­наченої в чеку суми коштів. Розрахункові чеки використовуються у безготівкових розрахунках підприємств та фізичних осіб з метою скорочення розрахунків готівкою за отримані товари (виконані ро­боти та надані послуги). Розрахункові чеки використовуються тільки для безготівкових перерахувань з рахунку чекодавця на рахунок одержувача коштів і не підлягають сплаті готівкою. Як виняток існує можливість фізичних осіб обмінювати розрахунковий чек на готів­ку або отримувати здачу із суми розрахункового чека готівкою (але не більше 20 % суми цього чека).

Чекову книжку на ім'я чекодавця (фізичної особи) банк-емітент видає на суму, що не перевищує залишок коштів на рахунку чеко­давця. Один або кілька розрахункових чеків на ім'я чекодавця (фізич­ної особи) банк-емітент може видати на суму, що не перевищує за­лишок коштів на рахунку чекодавця, або на суму, що внесена ним готівкою. Строк дії чекової книжки — один рік, розрахункового чека, який видається фізичній особі для одноразового розрахунку, — три місяці з дати їх видачі. День оформлення чекової книжки або розра­хункового чека не враховується. Розрахункові чеки, виписані після зазначеного строку, вважаються недійсними і до оплати не прийма­ються. Строк дії невикористаної чекової книжки може бути подов­жений за погодженням з банком-емітентом, про що він робить відпо­відну позначку на обкладинці чекової книжки (у правому верхньо­му куті), яка засвідчується підписом головного бухгалтера і відбит­ком штампа банку. Чекова книжка може видаватися для розрахунків з будь-яким конкретним постачальником або з різними постачаль­никами.

Розрахунковий чек обов'язково має містити всі реквізити, що передбачені Інструкцією НБУ № 135, і заповнюється від руки (куль­ковою ручкою, чорнилом темного кольору) або з використанням тех­нічних засобів (місяць видачі та сума розрахункового чека мають зазначатися словами). Вносити до розрахункового чека виправлен­ня та використовувати замість підпису факсиміле не дозволяється. Розрахунковий чек, заповнений із порушенням встановлених пра­вил, вважається недійсним і без виконання повертається банку че­кодавця у встановленому порядку.

Розрахунковий чек з чекової книжки пред'являється до оплати в банк чекодержателя протягом 10 календарних днів (день виписки розрахункового чека не враховується). Розрахунковий чек прий­мається чекодержателем до оплати безпосередньо від чекодавця, на ім'я якого оформлено документи, що підтверджують отримання ним товарів (виконання робіт, надання послуг).

Юридичним особам забороняється передавати розрахунковий чек/чекову книжку його/її власником будь-якій іншій юридичній або фізичній особі, а також підписувати незаповнені бланки розрахун­кового чека і проставляти на них відбиток печатки. За бажанням фізичної особи розрахунковий чек може виписуватися на ім'я іншої особи, яка стає в цьому разі його власником. Видача розрахункових чеків на пред'явника не проводиться.

Акредитив —договір, що містить зобов'язання банку-емітента, за яким цей банк за дорученням клієнта (заявника акредитива) або від свого імені проти документів, які відповідають умовам акреди­тива, зобов'язаний виконати платіж на користь бенефіціара або доручає іншому (виконуючому) банку здійснити цей платіж. Умо­ви та порядок проведення розрахунків за акредитивами мають бути передбачені в договорі між бенефіціаром і заявником акредитива і не повинні суперечити чинному законодавству, у тому числі норма­тивно-правовим актам Національного банку. Якщо це передбачено в тексті договору, то розрахунки за акредитивами регулюються Уні­фікованими правилами та звичаями для документарних акредитивів в редакції 1993 р. (публікація Міжнародної торгової палати № 500 у частині, що не суперечить чинному законодавству, у тому числі нор­мативно-правовим актам Національного банку).

За операціями з акредитивами всі заінтересовані сторони мають справу тільки з документами, а не з товарами, послугами або інши­ми видами виконання зобов'язань, з якими можуть бути пов'язані ці документи.

Банк-емітент може відкривати такі види акредитивів:

покритий — акредитив, для здійснення платежів за яким завчас­но бронюються кошти платника в повній сумі на окремому рахунку в банку-емітенті або у виконуючому банку.

непокритий — акредитив, оплата за яким, у разі тимчасової відсут­ності коштів на рахунку платника, гарантується банком-емітентом за рахунок банківського кредиту.

Акредитив може бути відкличним або безвідкличним. Це за­значається на кожному акредитиві. У разі відсутності такої познач­ки акредитив вважається безвідкличним. Відкличний акредитив може бути змінений або анульований банком-емітентом у будь-який час без попереднього повідомлення бенефіціара (наприклад, у разі недодержання умов, передбачених договором, дострокової відмови банком-емітентом від гарантування платежів за акреди­тивом). Усі розпорядження про зміни умов відкличного акреди­тива або його анулювання заявник може надати бенефіціару тільки через банк-емітент, який повідомляє виконуючий банк, а остан­ній — бенефіціара.

Безвідкличний акредитив — це акредитив, який може бути ану­льований або умови якого можуть бути змінені тільки за згодою на це бенефіціара, на користь якого він був відкритий, і банку-емітента. Безвідкличний акредитив є твердим зобов'язанням банку-емітента сплатити кошти в порядку та в строки, визначені умовами акре­дитива, якщо документи, що передбачені ним, подано до банку, за­значеному в акредитиві, або банку-емітенту та додержано строків і умов акредитива.

Для відкриття акредитива клієнт подає до банку-емітента заяву на акредитив за встановленою формою не менше ніж у трьох при­мірниках та в разі відкриття покритого акредитива — відповідні платіжні доручення. Акредитив має містити лише ті умови, які банк може перевірити документально. Реквізити, передбачені формою заяви, є обов'язковими, тому в разі відсутності одного з них акреди­тив не відкривається і заява повертається заявникові без виконан­ня. Якщо відкривається покритий акредитив, депонований у вико­нуючому банку, який не є банком-емітентом, то заявник подає до банку-емітента, крім заяви, платіжне доручення на перерахування коштів для бронювання їх у виконуючому банку. Акредитив вва­жається відкритим після того, як здійснено відповідні бухгалтерські записи за рахунками та надіслано повідомлення про відкриття та умови акредитива бенефіціару.

Дата виконання платіжних доручень, наданих разом із заявою на акредитив, і дата повідомлення бенефіціару мають збігатися. Банк-емітент інформує виконуючий (авізуючий) банк про відкриття ак­редитива шляхом надсилання йому електронною поштою (електрон­не повідомлення), або іншими засобами зв'язку, що передбачені дого­ворами між банками, заяви або повідомлення. Заяву або повідомлен­ня банк-емітент надсилає авізуючому банку не пізніше наступного робочого дня після отримання заяви від клієнта. У повідомленні ма­ють бути зазначені номер акредитива, усі його умови, спосіб плате­жу, місце виконання та строк дії акредитива. Повідомлення має місти­ти повноваження авізуючого банку щодо виду акредитивної операції. Про відкриття та умови акредитива виконуючий (авізуючий) банк повідомляє бенефіціара (авізує акредитив) протягом 10 робо­чих днів з дня отримання повідомлення від банку-емітента (авізую­чого банку).

Після відвантаження продукції (виконання робіт, надання послуг) бенефіціар подає виконуючому банку потрібні документи, що перед­бачені умовами акредитива, разом з реєстром документів за акреди­тивом. Виконуючий банк ретельно перевіряє подані бенефіціаром документи щодо додержання всіх умов акредитива і в разі порушен­ня хоч би однієї з умов не проводить виплати за акредитивом, про що інформує бенефіціара і надсилає повідомлення до банку-емітен­та для отримання згоди на оплату документів з розбіжностями. За­значене повідомлення має містити повний перелік розбіжностей з умовами акредитива, виявлених під час перевірки.

У разі неотримання відповіді протягом семи робочих днів після відправлення повідомлення або надходження негативної відповіді виконуючий банк повертає бенефіціару всі документи за акредити­вом, зазначивши на зворотному боці першого примірника реєстру документів за акредитивом причини повернення документів і засвід­чивши цей запис підписами відповідального виконавця та праців­ника, на якого покладено функції контролера, і відбитком штампа банку.

Меморіальний ордер — розрахунковий документ, який у випад­ках, передбачених законодавством, складається банком для оформ­лення внутрішньобанківських операцій, операцій щодо списання коштів з рахунку платника, здійснення договірного списання коштів з рахунку свого клієнта на підставі його письмового доручення або розпорядження стягувача про списання коштів з рахунку платника.

За несвоєчасне списання (зарахування) коштів з рахунків (на ра­хунки) клієнтів банки несуть відповідальність згідно з чинним зако­нодавством та укладеними договорами. Платник несе відпові­дальність перед банком, що його обслуговує, згідно з укладеним між ними договором.

Банк, що обслуговує ініціатора, у разі виникнення обґрунтованої підозри ініціювання переказу без законних підстав має право дати (письмово або в електронному вигляді) вказівку банку, що обслуго­вує отримувача, зупинити зарахування суми переказу на рахунок отримувача або, якщо вона вже зарахована, заблокувати на строк до п'яти робочих днів відповідну суму коштів на рахунку отримува­ча до з'ясування всіх обставин.

За необґрунтованість примусового списання (стягнення) коштів, недостовірність даних, зазначених у розрахункових документах, стягувач несе відповідальність згідно з чинним законодавством та

відшкодовує збитки, завдані внаслідок безпідставного примусового списання (стягнення) коштів, у порядку, передбаченому чинним за­конодавством.

Як платіжні інструменти можуть також розглядатися банківські платіжні картки та векселі.

Національний банк України своєю постановою від 27 серпня 2001 р. затвердив порядок емісії платіжних карток та здійснення операцій з їх застосуванням1. Чинним законодавством передбачено, що на те­риторії України застосовуються платіжні картки, емітовані членами внутрішньодержавних платіжних систем, та платіжні картки, еміто­вані членами міжнародних платіжних систем (резидентами та нере­зидентами України). Для здійснення безготівкових розрахунків та видачі готівки із застосуванням платіжних карток в Україні можуть створюватися внутрішньодержавні банківські одноемітентні та багатоемітентні платіжні системи.

Банки, клірингові та інші установи, що надають фінансові послу­ги із застосуванням платіжних карток, мають право укладати дого­вори з платіжними організаціями міжнародних платіжних систем про членство або про участь у цих системах. Укладення таких дого­ворів здійснюється згідно з чинним законодавством України. Емісія платіжних карток і здійснення операцій з їх використанням у ме­жах України проводиться банками, що мають банківську ліцензію Національного банку України. За наявності такої ліцензії банки ма­ють право здійснювати емісію платіжних карток і проводити опе­рації з їх використанням без отримання дозволу на здійснення цих операцій. Банки-резиденти мають право укладати договори з платіж­ними організаціями міжнародних платіжних систем і здійснювати емісію платіжних карток міжнародних платіжних систем, призна­чених для застосування за межами України, за наявності банківсь­кої ліцензії і за умови отримання письмового дозволу Національно­го банку України на здійснення операцій з валютними цінностями.

Строки проведення переказу за допомогою платіжних карток визначаються правилами платіжної системи та договорами, що ук­ладаються між членами та учасниками платіжної системи. При цьо­му строк виконання міжбанківського переказу, що здійснюється на підставі клірингових вимог, виконується у строк до трьох операцій­них днів. Внутрішньобанківський переказ виконується у строк, вста­новлений внутрішніми нормативними актами банку, але не може перевищувати двох операційних днів.

Законодавство передбачає кілька видів платіжних карток. Зокре­ма, фізичним особам, які не є суб'єктами підприємницької діяльності, емітент надає особисті платіжні картки, а юридичним особам і фізичним особам-підприємцям — корпоративні платіжні картки. У разі застосування дебетової схеми обслуговування для клієнтів відкриваються окремі картрахунки, що ведуться в режимі поточних рахунків, з урахуванням обмежень, встановлених законодавством. Уразі застосування кредитної схеми клієнтам відкриваються окремі картрахунки.

Клієнти-резиденти можуть відкривати картрахунки за межами України й отримувати платіжні картки, емітовані нерезидентами, з урахуванням обмежень, встановлених законодавством України про валютне регулювання.

Отримати готівку можна як у банківській установі, так і через встановлений термінал, а також з банкомата. Законодавство перед­бачає обов'язкові реквізити чека банкомата: ідентифікатор банку або інші реквізити, що дають змогу його ідентифікувати; номер банко­мата; дата здійснення операції; сума та валюта операції; реквізити платіжної картки (допустимі правилами безпеки платіжної системи); код, що ідентифікує операцію у платіжній системі.

Розрахунки за операції з платіжними картками, виконані на тери­торії України як резидентами, так і нерезидентами, між еквайрами і торговцями, а також між платіжними організаціями небанківських платіжних систем-нерезидентів і торговцями, здійснюються лише у валюті України згідно з правилами, визначеними платіжною органі­зацією платіжної системи і в порядку, обумовленому в договорі.

Міжбанківський переказ між банками — членами платіжних си­стем за операціями із застосуванням платіжних карток, здійснени­ми їх держателями в межах України, проводиться лише у валюті Ук­раїни незалежно від того, в якій валюті відкритий картрахунок клієнта.

Міжбанківський переказ між банками — членами міжнародних платіжних систем за операціями із застосуванням платіжних кар­ток, здійсненими їх держателями за межами України, а також за опе­раціями, здійсненими в межах України держателями платіжних карток—нерезидентами України, проводиться у валюті, визначеній у відповідних договорах із платіжними організаціями міжнародних платіжних систем.

Якщо валюта розрахунку за операцією, яка здійснюється за до­помогою платіжної картки, відрізняється від валюти картрахунку, то уповноважений банк (за результатами оброблення інформації про виконані операції) здійснює перерахунок суми за операцією у ва­люту картрахунку за курсом, визначеним договором між клієнтом та уповноваженим банком-емітентом.

ЛЕКЦИЯ

по теме № 9: «Административно-правовое регулирование в социально-культурной сфере» для курсантов очного отделения факультета правоохранительная деятельность по специальности – 030505 «Правоохранительная деятельность»

 

Время 2 часа.

 

Подготовил:

Заместитель начальника кафедры АП и АД ОВД

подполковник полиции

А.В. Карагодин

 

Обсуждена и одобрена на

заседании кафедры

«» 2011 года

Протокол №

 

Белгород – 2011


Цели занятия:

 

1. Учебная цель:закрепление, углубление и расширение знаний, полученных курсантами в процессе самостоятельного изучения литературы характеризующей управление в социально-культурных отраслях и сферах жизнедеятельности.

Методические приёмы: конспектирование материала, обсуждение проблемных вопросов деятельности органов исполнительной власти.

2.Воспитательные цели:формирование у курсантов профессиональных черт характера (внимательность, ответственность, исполнительность); собственных взглядов, убеждений и мировоззрения при определении компетенции федеральных и региональных органов исполнительной власти в социально-культурной сфере управления; таких качеств, как гуманизма, чувства уважения к мнению других лиц, учиться культуре межличностного общения; а так же ориентирование на более успешную учебную деятельность.

Методические приёмы: личный пример преподавателя, апелляция к авторитетам, похвала курсантов принимающих участие в обсуждении вопросов лекции, порицание нарушающих дисциплину на занятии.

3. Дидактическая цель:научить курсантов анализировать и оценивать различные источники информации, творчески мыслить, логично и последовательно излагать свои мысли, свободно выступать в обсуждении темы занятия, высказывать и обосновывать своё мнение.

Методические приёмы:после обсуждения каждого вопроса лекции необходимо уточнять у курсантов “Все ли Вам понятно?” или “Есть ли вопросы к лектору?”, что позволит творчески мыслить, рассуждать, доказывать обоснованность своего мнения, а также это возможный выход на дискуссию. В качестве анализа и оценки источников информации служат – использование на лекции технических средств обучения.

Междисциплинарная связь:заключается в связи с дисциплиной “Конституционное право”, в рамках этой дисциплины разграничиваются предметы ведения и полномочия между федеральными органами исполнительной власти и органами исполнительной власти субъектов РФ и устанавливаются межотраслевые полномочия Президента РФ И Правительства РФ.

Внутридисциплинарная связь заключается в том, что в рамках темы настоящей лекции продолжается изучение юрисдикционной и правоприменительной деятельности милиции.

 

Вид лекции:академическая.

 

Метод проведения занятия:

ü разъяснение учебного материала и его обсуждение;

ü репродуктивный;

ü наглядно-пояснительный.

 

Учебно-материальное обеспечение:

Лекционный зал, отвечающий санитарно-гигиеническим условиям, наличие подготовленных технических средств активного восприятия информации графического и текстового вида.

 

Примерное распределение учебного времени:

 

План лекции Страницы
Вступительная часть – 5 минут 4-5
Учебные вопросы:
1.Управление образованием и наукой - 35 минут. 5-20
2. Управление в сфере культуры и здравоохранения - 35 минут. 20-36
Заключительная часть (подведение итогов) – 5 минут  

 

Основная литература

1. Административное право: учебник: в 2 ч. Ч.1 / авт. кол.: Т.М. Занина, Ю.Н. Канибер, В.А. Кудин, С.А. Сойников – М.: ЦОКР МВД России, 2005.

2. Административное право: учебник: в 2 ч. Ч.2 / авт. кол.: В.Б. Белоусов, Д.А. Газизов, В.В. Головко и др. – М.: ЦОКР МВД России, 2005.

3. Д.Н. Бахрах, Б.В. Россинский, Ю.Н. Старилов. Административное право: учебник для вузов. - 2-е изд., изм. и доп. – М.: Издательство НОРМА, 2006.

4. Административное право: учебник: Общая часть / под ред. В.А. Юсупова, В.Д. Симухина. – М.: ИМЦ ГУК МВД России. 2005.

5. Административное право. Учебник / Под ред. Л.Л. Попова. – М.: Юристъ, 2005. – 697 с.

6. Административное право России. Общая часть: Учебник для высших учебных заведений / Под ред. П.И. Кононова. – М.: Издательская группа «Юрист», 2005. – 448 с.

Дополнительная литература

1. Об образовании: Закон Российской Федерации от 10 июля 1992 г. № 3266-1 (ред. от 02.02.2011).

2. О высшем и послевузовском профессиональном образовании: Федеральный закон от 22 августа 1996 г № 125 – ФЗ (ред. от 20.04.2007).

3. О науке и государственной научно-технической политике: Федеральный закон от 26 августа 1996 г. № 127 – ФЗ (ред. от 04.12.2006).

4. О средствах массовой информации: Закон Российской Федерации от 27 декабря 1991 г. № 2124-1 (ред. от 16.10.2006).

5. О рекламе: Федеральный закон от 18 июля 1995 г. № 108 – ФЗ (ред. от 09.02.2007).

6. Основы законодательства Российской Федерации о культуре: Закон Российской Федерации от 9 октября 1992 г. (ред. от 29.12.2006).

7. О федеральной целевой программе развития образования на 2011 - 2015 годы: Постановление Правительства Российской Федерации от 07.02.2011 года № 61.

8. Об утверждении Положения о Министерстве образования Российской Федерации: Постановление Правительства Российской Федерации от 15 июня 2004 г. № 280 (ред. от 25.04.2006).

9. Административное право России. Часть 2. Административно-правовое регулирование в сферах и отраслях. Учебник. Изд. 2-е / Под ред. докт. юрид. наук, проф. А.П. Коренева. – М.: Московская академия МВД России, Центр юридической литературы «Щит», 2002. – 348 с.

Введение

Культурно-воспитательная функция относится к числу важнейших внутренних функций государства. Ее реализация включает создание и под­держание благоприятных условий и возможностей для получения каждым гражданином образования, соответствующего принятым в государствен­ном стандарте. Важность данной функции обусловливается тем, что в на­стоящее время без образования немыслимо активное участие граждан в общественной жизни, в производстве, во всех сферах государственной деятельности. От уровня образованности населения и качества образова­ния непосредственно зависит поступательное развитие общества и госу­дарства. Именно поэтому в РФ область образования провозглашена при­оритетной.








Дата добавления: 2015-04-16; просмотров: 385. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Дезинфекция предметов ухода, инструментов однократного и многократного использования   Дезинфекция изделий медицинского назначения проводится с целью уничтожения патогенных и условно-патогенных микроорганизмов - вирусов (в т...

Машины и механизмы для нарезки овощей В зависимости от назначения овощерезательные машины подразделяются на две группы: машины для нарезки сырых и вареных овощей...

Классификация и основные элементы конструкций теплового оборудования Многообразие способов тепловой обработки продуктов предопределяет широкую номенклатуру тепловых аппаратов...

ТЕРМОДИНАМИКА БИОЛОГИЧЕСКИХ СИСТЕМ. 1. Особенности термодинамического метода изучения биологических систем. Основные понятия термодинамики. Термодинамикой называется раздел физики...

Травматическая окклюзия и ее клинические признаки При пародонтите и парадонтозе резистентность тканей пародонта падает...

Подкожное введение сывороток по методу Безредки. С целью предупреждения развития анафилактического шока и других аллергических реак­ций при введении иммунных сывороток используют метод Безредки для определения реакции больного на введение сыворотки...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.011 сек.) русская версия | украинская версия