Студопедия — Моделювання тексту з окремих речень
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Моделювання тексту з окремих речень






— Прочитайте речення.

Від його міцного дзьоба не сховається жодна комаха. Дятел дуже корисний птах.

Цілий день він проводить огляд своєї ділянки. Дятел справжній санітар лісу.

— чи можна назвати ці речення текстом? чому? Доведіть власну думку.

— розташуйте речення в правильному порядку, щоб вийшов текст.

— Доберіть до тексту заголовок.

V. повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з будовою тексту, на- звами його частин, а ще — завітаєте на гостину до лісу.

VI. сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1 Розповідь учителя

— Сьогодні ми будемо спостерігати за тим, як будується текст, з яких частин він складається. Текст — немов будинок. Він має свій початок. Будинок починають споруджувати з фундаменту. Текст починають будувати з одного чи кількох речень, що стано- вить його початок, або зачин. У зачині коротко повідомляється те, про що йтиметься в тексті. Далі у будинку зводять стіни, у тексті складають основну частину. З неї ми дізнаємося про основне, голо- вне, про що хотів повідомити автор у тексті. Будинок завершу- ється дахом. І в текстах має бути висновок. Це кінцівка тексту.

 

2 Повторення складових частин тексту за схемою на дошці


 

3 Первинне закріплення. Продовження роботи над текстом «Дятел»

— Прочитайте 1-ше речення зі складеного вами тексту. як ви вважаєте, яка це частина тексту? (Зачин)

— Про що розповідає 2-ге, 3-тє речення?

— Це — основна частина.

— Прочитайте кінцівку. Це речення завершує текст, підводить

до висновку.

— Отже, з яких частин складається текст?

4 Ознайомлення з абзацем

— Щоб записати текст про дятла, треба пам’ятати, що кожна частина тексту пишеться з нового рядка. Це абзац.

— Скільки в тексті частин? (3) Скільки буде абзаців? (Також 3)

— Запишіть текст «Дятел» у зошити, дотримуючись абзаців.

5 Фізкультхвилинка

 

VII. Осмислення й узагальнення вивченого матеріалу

1 Розвиток зв’язного мовлення. Робота над текстом «Хропунчик» за С. Брусиленко

Пішли ми в березовий гай по опеньки. Тиша навкруги. Спокій. Тільки в золотому листі сонячні зайчики в піжмурки грають.

Коли чую — хтось хропе. Тихенько так, ніжно. Цікаво, хто це? Підходжу обережно до куща, розгортаю листя. А там — їжа- чок! Ох, ти ж хропунчик! Уже зимувати вклався. я нагорнув на

нього побільше листя. Приємних тобі снів аж до весни!

— Про кого цей текст?

— чому автор так назвав їжачка?

— Куди пішов автор?

— як називається ця частина тексту? (Зачин)

— Про кого йдеться в основній частині?

— чим закінчилася пригода у лісі? (Це кінцівка.)

2 Письмо під диктовку

Записування зачину тексту «Хропунчик» під диктовку вчи- теля.

3 Робота в групі

— Допишіть кінцівку тексту.

ліс — усім друг. ліс — це легені планети.

рослини лісу очищують повітря. Для поля він захисник від ві-

тру. ліс друг ріки. якщовін гине ріка міліє, пересихає...

Зразок. Бережіть ліс, і насамперед — від вогню. Це домівка для пташок і звірів.


 

IX. підсумок уроку

— З яких частин складається текст?

— як виділяється кожна частина тексту на письмі?

 

 


Урок 7


 

 

Тема. Поділ тексту на абзаци

Мета:закріплювати знання учнів про будову тексту, про роль абзаців у тексті; роз-

вивати вміння дотримуватись абзаців, які відповідають трьом основним частинам висловлювання (зачин — основна частина — кінцівка); виховувати інтерес до ви- вчення мови.


 

Хід урОКу

I. Організаційний момент

 

II. повідомлення теми, мети уроку

1 Хвилинка каліграфії

Учитель пояснює на дошці написання букв з, ц, т, к, а діти за- писують їх у зошиті.

 

2 Гра «Які слова заховалися?»

ЦАЗБА СТеКТ

— які слова заховалися? Запишіть їх у зошит.

— як ви гадаєте, про що йтиметься на уроці?

III. Закріплення вивченого матеріалу

1 Колективний аналіз тексту

— Прочитайте.

ОСІНь

Настала похмура осінь. Накрапає дрібний дощ. По небу по- взуть темні хмари.

Зникають мухи. Жуки ховаються під кору дерев. Вони засина- ють до весни.

Природа готується до зустрічі зими.

— Це текст? чому? (Так. складається з речень, речення пов’я- зані за змістом, є заголовок.)

— Скільки в ньому частин? (3)

— як ви дізналися? (Кожна частина починається з нового

рядка.)

— як називається перша частина тексту? Зачитайте її.

— як називається друга частина тексту? Зачитайте її.


 

— Зачитайте третю частину тексту. як вона називається?

— Скільки абзаців? (Також 3)

— Запишіть перший абзац. Виконайте звуко-буквений аналіз

слова дощ.

2 Читання пам’ятки з таблиці

Пам’ятай!

Текст можна поділити на абзаци. Абзац містить одне або де- кілька речень. Ці речення пов’язані між собою за змістом. Абзаци також пов’язані між собою за змістом. Кожний абзац починається з нового рядка.

 

3 Робота в парі

— Визначте послідовність абзаців, пронумеруйте їх. Приду- майте заголовок. Запишіть текст.

На землі лежало четверо жовторотих пташенят. Батьки їхні кружляли над своїми дітками і кликали на допомогу.

У нас під стріхою жили ластівки. Аж ось трапилася велика біда. Під час вітру гніздо впало і розбилося.

Василько поклав малих у капелюх і прибив його під стріхою. ластівки дуже зраділи і почали годувати пташенят.

 

4 Фізкультхвилинка

 

5 Цікаво знати!

— Абзац ще називають червоним рядком. є такий вислів: «Пи- шемо з червоного рядка». чому рядок, з якого починається абзац, називають червоним, а не білим або синім? А ось чому. У давні часи книги переписували від руки. Перед писарем стояли дві чор- нильниці. В одній чорнило — чорне, а в другій — червоне. Весь текст писали чорним чорнилом, а коли починали писати нову сто- рінку, міняли пензлика і малювали гарний візерунок першої лі- тери червоним кольором. червоний рядок — це означало гарний рядок.

Отже, абзац — це частина тексту від одного червоного рядка до іншого. Скільки в тексті абзаців, стільки і частин.

— чи будь-яка частина тексту може починатися з абзацу? (ні, тільки та, у якій є головна думка.)

 

6 Творча робота

— Допишіть кінцівку тексту.

Настала осінь. Микола й Андрій пішли в ліс збирати гриби. Уже назбирали повні кошики. раптом із-за куща...


 

IV. підсумок уроку. рефлексія

— які відкриття ви зробили для себе на уроці?

— З яким настроєм закінчуємо наш урок?

Діти піднімають розділові знаки:

? — не все зрозумів, потрібна допомога.

. — урок сподобався

! — все зрозумів, було цікаво.

 


Урок 8


 

 

Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Культура мовлення. Слова ввічли- вості

Мета:збагачувати мовлення учнів увічливими словами (вітання, прощання, звер- тання); вчити вживати ввічливі форми у мовленні; розвивати культуру діалогічного мовлення; виховувати культуру поведінки і спілкування.


 

Хід урОКу

I. Організаційний момент

 

Українську мову рідну

Будемо вивчати,

Та культуру мовлення

разом розвивати.

II. повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми поговоримо про ввічливість. Увічливими люди не народжуються, а стають, опанувавши знання і правила хоро- шого тону. Ввічливість — це шанобливість, доброзичливість, праг- нення не робити неприємності іншим, готовність своєчасно прийти на допомогу.

III. сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1 Читання вірша Т. Коломієць

 

Сію дитині в серденько ласку, Сійся-родися

Ніжне «будь ласка», Вдячне «спасибі»,

«Вибач» тремтливе — Слово у серці,

як зернятко в ниві.

«Доброго ранку!»,

«Світлої днини!» —


 

Щедро даруй ти людям, дитино. Мова барвиста, Мова багата, Гідна і тепла,

як батьківська хата.

— Про що йдеться у вірші?

— яких слів мама навчає дитину?

— як ви розумієте вислів «сію дитині в серденько ласку»?

— Коли говорять «сійся-родися»?

— А чому автор уживає вислів «сійся-родися» у вірші про ввіч-

ливі слова?

— З чим поетеса порівнює ввічливі слова?

— З якими почуттями треба промовляти ввічливі слова?

— яким стає мовлення, коли в ньому є ввічливі слова?

— які ввічливі слова ви почули вперше?

— Що вони означають, коли їх говорять?

— Наша мова настільки багата, що в ній завжди знайдеться те-

пле і привітне слово, яке дарує радість.

— Пригадайте, які слова люди говорять при зустрічі? («доб-

рого ранку!», «добрий день!», «добрий вечір!», «доброї ночі!»,

«Здрастуйте!», «світлої днини!», «Будьте здорові!», «добри-

день!», «доброгоздоров’я!»)

— Пригадайте слова, які ви вживаєте при зустрічі і прощанні.

(«добрий день!», «привіт!», «Усього найкращого!», «до поба-

чення!»)

— А можна ще: «Скільки літ, скільки зим!», «Щасливої до-

роги!», «До зустрічі!», «радий тебе бачити!», «Усього доброго!»,

«Ні пуху, ні пера!», «Попутного вітру!».

— які слова ми вживаємо, вітаючись і прощаючись з друзями?

— А з дорослими?

— Коли ми говоримо «ні пуху, ні пера», «попутного вітру»?

Фізкультхвилинка

 

2 Аналіз мовленнєвих ситуацій

1) Миколка повертався з бібліотеки з цікавою книгою, а назу- стріч — Вітя.

(сценкурозігрують учні.)

— Добрий день, Вітю.

— Добрий день. Звідки ти йдеш?

— З бібліотеки.

— яку книжку взяв, скажи, будь ласка?


 

— «Буратіно».

— як прочитаєш, скажеш мені? я теж її візьму.

— Добре, скажу.

— Дякую, до побачення.

Учитель разом з учнями оцінює розмову Віті та Миколи.

2) Уявіть, що діти — Петрусь і Гнатик — ішли вулицею, назу- стріч їм простувала вчителька. Гнатик, побачивши її ще зда- леку, закричав: «Добрий день, Марино Олександрівно!». Всі люди озираються, дивляться. А Петрусь підійшов до Марини Олександрівни і неголосно привітався.

— Хто з хлопчиків повівся правильно?

Діти оцінюють учинки хлопчиків.

— як треба розмовляти, вітатися?

— як можна привітатися без слів?

— Хто вітається першим, якщо зустрілися старший і молод-

ший?

— Хто вітається першим, якщо зустрілися хлопчик і ді-

вчинка?

— чи можна замість «добрий день» говорити «привіт»? Кому

саме?

3) У шкільному коридорі розмовляють учителі. Серед них Ігор

побачив свого класного керівника і, проходячи повз нього,

ввічливо сказав: «Добрий день, євгеніє Семеновичу!».

— чи припустився хлопець помилки?

4) розмова по телефону.

У ч и т е л ь. Телефон — наш надійний помічник. Він допомагає

розв’язувати важливі проблеми, але телефоном треба вміти корис-

туватися.

розмова має бути короткою, ввічливою. На початку розмови

треба вітатися, а в кінці розмови дякувати і прощатися.

— Хто починає розмову?

— якими словами?

— Коли ви розмовляєте по телефону, кого і для чого викликаєте?

Розігрування та аналіз діалогу — розмови по телефону

Х л о п ч и к. Алло!

ч о л о в і к. Слухаю вас!

Х л о п ч и к. Добрий день!

ч о л о в і к. Здрастуйте!

Х л о п ч и к. Вибачте, Ви не могли б покликати Ірину Андріївну?

ч о л о в і к. Зараз вона підійде!


 

Х л о п ч и к. Спасибі.

М а м а. Алло, я вас слухаю.

Х л о п ч и к. Мамочко, здрастуй!

М а м а. Здрастуй, синку!

Х л о п ч и к. я хотів тобі сказати, що піду разом із Сергієм

грати у футбол, буду о 16 годині, не хвилюйся.

М а м а. Добре, тільки спочатку зроби уроки.

Х л о п ч и к. Добре. До побачення.

М а м а. Усього найкращого.

— які слова вітання, вибачення, прощання, звертання вико- ристовував хлопчик?

 

3 Гра «Мовна лікарня»

— Прочитайте і запишіть правильно.

прівєт, папочка!







Дата добавления: 2015-08-27; просмотров: 673. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...

Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

ТЕОРИЯ ЗАЩИТНЫХ МЕХАНИЗМОВ ЛИЧНОСТИ В современной психологической литературе встречаются различные термины, касающиеся феноменов защиты...

Этические проблемы проведения экспериментов на человеке и животных В настоящее время четко определены новые подходы и требования к биомедицинским исследованиям...

Классификация потерь населения в очагах поражения в военное время Ядерное, химическое и бактериологическое (биологическое) оружие является оружием массового поражения...

Классификация ИС по признаку структурированности задач Так как основное назначение ИС – автоматизировать информационные процессы для решения определенных задач, то одна из основных классификаций – это классификация ИС по степени структурированности задач...

Внешняя политика России 1894- 1917 гг. Внешнюю политику Николая II и первый период его царствования определяли, по меньшей мере три важных фактора...

Оценка качества Анализ документации. Имеющийся рецепт, паспорт письменного контроля и номер лекарственной формы соответствуют друг другу. Ингредиенты совместимы, расчеты сделаны верно, паспорт письменного контроля выписан верно. Правильность упаковки и оформления....

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия