Студопедия — Довідковий матеріал. Найбільшого поширення в сільському господарстві набула радіаційна техніка на основі радіонуклідів 60Co і 137Cs завдяки таким їх характеристикам:
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Довідковий матеріал. Найбільшого поширення в сільському господарстві набула радіаційна техніка на основі радіонуклідів 60Co і 137Cs завдяки таким їх характеристикам:






 

Найбільшого поширення в сільському господарстві набула радіаційна техніка на основі радіонуклідів 60Co і 137Cs завдяки таким їх характеристикам:

· тривалості періоду піврозпаду (відповідно 5,3 і 30 років);

· висока проникаюча здатність їх γ-випромінення;

· відсутність наведеної радіоактивності в опромінених об’єктах;

· можливість створювання джерел будь-якої питомої радіоактивності;

· сприятливі з технологічної точки зору фізичні властивості джерел, що дають змогу тривалий час використовувати їх в автономних умовах в установках різних типів при мінімальних витратах енергії.

Конструктивно опромінювальні установки поділяють на три основних типи:

1. Джерело випромінення нерухоме, об’єкт опромінення переміщується до нього.

2. Джерело випромінення на час опромінення переміщується в робочу камеру з нерухомим об’єктом опромінення.

3. Джерело випромінення на час опромінення переміщується в робочу камеру, а об’єкти опромінення рухаються відносно нього.

Крім того, розрізняють стаціонарні та пересувні опромінювальні установки.

Перший тип установок найбезпечніший, їх конструкція виключає ситуацію, за якої джерело випромінення залишилося б поза сховищем, тому вони дістали назву «самозахисних». До цього типу належать виробничі та дослідно-промислові установки «Колос», «Стебель», «Стерилизатор», «Генетик». У них об’єкт опромінення за допомогою різних пристроїв періодично або безперервно подається до закритого джерела випромінення, за рахунок чого досягається висока продуктивність установки, що дає змогу опромінювати протягом робочого часу велику кількість посівного і садибного матеріалу. Так, виробнича гамма-установка цього класу «Колос» – опромінювач, змонтований на базі вантажного автомобіля. Призначена для передпосівного опромінення насіння в стимулюючих дозах і при дозах 7-10 Гр за годину опромінює до 1 т зерна. Насіння засипається в прийомний бункер і звідти по конвеєру надходить у блок опромінення. Проходячи через робочу камеру, в якій знаходиться набір джерел випромінення, воно протягом 0,5-1 хв. одержує необхідну дозу і засипається в мішки. При опроміненні насіння безпосередньо в господарстві його відразу можна пересипати в сівалки.

Аналогічно побудовані опромінювальні установки для радіаційної дезінфекції зерна. У них джерело опромінення являє собою вертикальний стержень, навколо якого по спіралі проходить канал-зернопровід. Зерно засипається зверху.

Гамма-установки другого типу – це звичайно приміщення з непроникними для випромінювання стінами, в якому розміщено один або кілька джерел випромінення. Об’єкти опромінення розташовані в приміщенні на спеціальних столах, полицях у період, коли джерело сховане в укритті або в контейнері. Після того як обслуговуючий персонал залишає приміщення, воно автоматично чи механічно на необхідний час, що визначається дозою опромінення, переводиться в робочий стан.

За цим принципом влаштовано гамма-поле – своєрідна гамма-установка, в якій захисну роль відіграє земляний вал висотою у 5-6 м. Вал утворює своєрідний циліндр діаметром в кілька десятків метрів, в центрі якого на висоті 3-5 м розміщується джерело випромінювання.

До другого типу можна віднести й пересувну установку «Гамма-панорама». Це комплекс з кількох захисних блоків, в кожному з яких розміщено джерело випромінення. За допомогою спеціального ротора воно може займати режим схову – «Зберігання» чи робочий стан – «Опромінення». Блоки транспортуються вантажною машиною, яка обладнана гідравлічним підіймачем, і залежно від мети і об’єктів опромінення можуть встановлюватися в будь-якому безпечному місці в одній або двох паралельних площинах чи по колу, утворюючи рівне дозове поле в просторі.

Перевага установок другого типу полягає в тому, що об’єкти опромінення практично не обмежені в об’ємі розміром робочих камер і транспортованих обладнань, обов’язкових для установок першого типу. Це значно підвищує їх продуктивність, що дає можливість опромінювати великі партії різної сільськогосподарської продукції. Проте ступінь безпеки таких установок нижчий, ніж у перших.

Третій тип установок є варіантом поєднання установок першого та другого типів. Це, в основному опромінювачі, призначені для промислових цілей. Прикладом може бути установка для опромінення картоплі та інших овочів перед їх закладанням у сховищах з метою пригнічення проростання. Вона подібна до установок другого типу – приміщення з непроникними для випромінення стінами і розміщеним у центрі джерелом, яке при потребі дистанційно може переводитися в стан «Зберігання» чи «Опромінення». Проте в даній системі об’єкти опромінення не встановлюються нерухомо в цьому приміщенні, а конвеєром через лабіринт, який включає можливість проникнення радіації за межі установки, безперервно надходять у зону опромінення.

 

Тестові завдання для самоконтролю знань:

 

1. До якого типу гамма-установок, який використовується у сільському господарстві належить «Колос»: а) перший; б) другий; в) третій.

2. Які радіонукліди переважно використовуються в радіаційній техніці у сільському господарстві: а) 90Sr; б) 14С; в) 60Co; г) 137Cs; д) 131І.

3. До якого типу гамма-установок, який використовується у сільському господарстві належить «Гамма-панорама»: а) перший; б) другий; в) третій.

4. Які з типів гамма-установок, що використовуються у сільському господарстві є найбезпечнішими: а) перший; б) другий; в) третій.

5. В яких гамма-установок, що використовуються у сільському господарстві об’єкти опромінення практично не обмежені в об’ємі розміром робочих камер: а) перший; б) другий; в) третій.

6. За який час насіння, проходячи через робочу камеру гамма-установки «Колос», що використовується в сільському господарстві отримає необхідну дозу: а) 0,5-1 хв.; б) 0,5-1 год.; в) 0,5-1 с.

 







Дата добавления: 2015-09-19; просмотров: 499. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Демографияда "Демографиялық жарылыс" дегеніміз не? Демография (грекше демос — халық) — халықтың құрылымын...

Субъективные признаки контрабанды огнестрельного оружия или его основных частей   Переходя к рассмотрению субъективной стороны контрабанды, остановимся на теоретическом понятии субъективной стороны состава преступления...

ЛЕЧЕБНО-ПРОФИЛАКТИЧЕСКОЙ ПОМОЩИ НАСЕЛЕНИЮ В УСЛОВИЯХ ОМС 001. Основными путями развития поликлинической помощи взрослому населению в новых экономических условиях являются все...

Кран машиниста усл. № 394 – назначение и устройство Кран машиниста условный номер 394 предназначен для управления тормозами поезда...

Приложение Г: Особенности заполнение справки формы ву-45   После выполнения полного опробования тормозов, а так же после сокращенного, если предварительно на станции было произведено полное опробование тормозов состава от стационарной установки с автоматической регистрацией параметров или без...

Измерение следующих дефектов: ползун, выщербина, неравномерный прокат, равномерный прокат, кольцевая выработка, откол обода колеса, тонкий гребень, протёртость средней части оси Величину проката определяют с помощью вертикального движка 2 сухаря 3 шаблона 1 по кругу катания...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия