Студопедия — Управління структурою капіталу підприємства
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Управління структурою капіталу підприємства






Запропоновані різні методи управління структурою капіталу підприємства серед яких метод прогнозного балансу, фінансового лівериджу, метод байдужості прибутку на звичайну акцію.

Метод прогнозного балансу виходить з того, що залучення коштів повинно забезпечити підприємству прийнятний рівень ризику втрати платоспроможності.

Спочатку оцінюються можливості запозичення більш дешевих коштів, а саме: короткострокових кредитів, оскільки з меншим терміном кредитування пов’язані нижчі ризики. Обсяг запозичення кредитів обмежується прийнятним для підприємства рівнем коефіцієнта поточної ліквідності на кінець планового періоду. Коефіцієнт повинен бути не меншим за 1, що надасть можливість підприємству повністю погасити поточні борги за термін обороту оборотних активів.

Якщо короткострокові кредити не покривають дефіцит джерел фінансування, то необхідно визначитися з можливостями запозичення довгострокових кредитів. Їх обсяг обмежується коефіцієнтом фінансового лівериджу, оскільки саме його значення визначає прийнятне для підприємства співвідношення між запозиченим і власним капіталом.

Якщо ж використання довгострокових кредитів не вирішує питання фінансування активів, то треба передбачити збільшення статутного капіталу за рахунок додаткової емісії простих акцій чи додаткових внесків засновників. При можливості можна передбачити цільове фінансування.

Метод фінансового лівериджу дозволяє визначити можливості запозичення коштів з одночасним забезпеченням прийнятної структури джерел фінансування. Фінансовий ліверидж - це політика використання запозичених коштів із фіксованою вартістю для збільшення прибутку власників звичайних акцій. Кількісно фінансовий ліверидж (DEL) визначається співвідношенням приросту чистого прибутку на одну звичайну акцію за умов використання запозичених коштів і приросту цього ж показника, коли запозичені кошти не використовуються. Отже:

 

 

де EPS*, EPS - прибуток на звичайну акцію за умови, відповідно, використання запозичених коштів і невикористання їх;

EPS*, EPS - приріст прибутку на акцію за тих же умов.

Прибуток на звичайну акцію при використанні запозичених коштів визначається так:

 

 

де ЕВІТ- дохід до виплати процентів і податків;

ПК - проценти за кредитами;

КЗА - кількість звичайних акцій в обігу акціонерного товариства.

Дохід до виплати процентів і податків складається з прибутку й процентів за кредити, які відносяться до складу фінансових витрат.

Після відповідних перетворень показник фінансового лівериджу визначається так:

 

де П – проценти за кредити.

Як бачимо, чим більше позичається коштів, тим більша сума процентів сплачується за позиками, а отже, більше значення фінансового лівериджу і фінансових ризиків у діяльності підприємства. Якщо кошти не позичаються, значення DEL=0. Проведення певної політики фінансового лівериджу вимагає визначення прийнятного для підприємства рівня показника DEL, що у свою чергу дозволяє визначити обсяг можливих запозичень при заданому рівні ставок за кредит. Наприклад, DEL=1,2, річна сума ЕВІТ=126 тис. грн., а очікувана середня ставка короткострокового банківського кредиту 20%. Строк кредитування – 360 днів. Сума процентів за позичкою визначиться з рівняння:

Розв'язавши його, визначимо суму процентів, яку підприємство повинно сплатити за позиками протягом року. Вона становить 21 тис. грн. Тоді максимальний розмір самої позики буде таким: 21/0,2=105 тис. грн.

Розглянуті методи управління структурою капіталу ставлять за мету мінімізацію фінансових ризиків. На протилежність їм метод байдужості прибутку на звичайну акцію максимізує прибуток на звичайну акцію. Він базується на порівнянні залежностей між прибутком на звичайну акцію й доходом до сплати процентів і податків при різних варіантах фінансування: або за рахунок виключно власних коштів, або за рахунок запозичених джерел. Якщо підприємство не використовує запозичені кошти і сплачує проценти за користування ними, то дохід до сплати процентів і податків перетворюється у дохід до сплати податків, тобто в прибуток. Тому за умови, що ЕВІТ=0, прибуток на акцію теж дорівнює нулю. Чим більше значення ЕВІТ, тим більше значення EPS. Отже, залежність між ЕВІТ і EPS є прямою. На рис. 8.1 вона представлена прямою (1).

 


2

EPS2


EPS2 1

 

 

EPSгрн.

 

EPS

EPS1

 


EBIT1 EBITгрн. EBIT2

Рис. 8.1. Залежність між прибутком на звичайну акцію і доходом до виплати

процентів і податків

 

Якщо ж підприємство використовує запозичені джерела і не має прибутку, то дохід до сплати процентів і податків перетворюється у дохід до сплати процентів, тобто ЕВІТ=П. При цьому EPS=0. Таким чином, при використанні запозичених джерел графік залежності між прибутком на акцію йдоходом до виплати процентів і податків бере свій початок із точки з координатами (ЕВІТ,0). На рис. 8.1 її характеризує пряма (2). Як бачимо, прямі (1) і (2) перетинаються.

Точка перетину є точкою байдужості, у якій прибуток на акцію буде однаковим як при фінансуванні за рахунок власних, так і запозичених джерел. Значення доходу до сплати процентів і податків в точці байдужості називається граничним. З рис. видно, що при меншому за граничне значення ЕВІТ1 більший дохід на звичайну акцію забезпечує фінансування за рахунок власних джерел. Якщо ж ЕВІТ2 перевищує граничне значення, то більшим буде значення EPS при фінансуванні за рахунок запозичених джерел. Таким чином, для використання цього методу необхідно знати граничне значення ЕВІТ. Його можна віднайти з умови:

 

EPSв=EPSз (1)

 

де EPSB, EPS3 - прибуток на одну звичайну акцію за умови фінансування відповідно за рахунок власного і запозиченого капіталу.

Звернемося до прикладу.

Приклад 7.1. Для фінансування інвестиційної програми підприємству додатково необхідно 100 тис. грн. При цьому дохід до сплати процентів і податків збільшиться до 40 тис. грн. Структура джерел фінансування необоротних активів до і після реалізації інвестиційної програми за умови використання емісії звичайних акцій або довгострокової позички характеризується даними таблиці.

 

  Діюча структура капіталу Нове фінансування
позичка прості акції
Привілейовані акції, тис. грн.      
Прості акції, тис. грн.      
Позичка, тис. грн.      
Разом      
Кількість акцій, (тис.): привілейованих      
простих      

 

Приріст кількості звичайних акцій у сумі 50 тис. шт. визначили так. Вартість однієї акції становить 200/100=2 грн. Тоді для отримання додаткових 100 тис грн. необхідно емітувати 50 тис. звичайних акцій (10/2). Якщо дивіденд за привілейованими акціями становить 0,14 грн., ставка податку на прибуток 25%, а ставка відсотка за позикою – 18 %, тотожність (1) буде такою:

 

 

ЕВІТгрн.=55,7 тис. грн.

Оскільки очікуване значення ЕВІТ (40 тис. грн.) менше за граничне (55,7 тис. грн.), більший дохід на акцію забезпечить фінансування за рахунок емісії акцій. Отже, додаткові 100 тис. грн. доцільно залучити у акціонерів.

 







Дата добавления: 2015-09-15; просмотров: 493. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

РЕВМАТИЧЕСКИЕ БОЛЕЗНИ Ревматические болезни(или диффузные болезни соединительно ткани(ДБСТ))— это группа заболеваний, характеризующихся первичным системным поражением соединительной ткани в связи с нарушением иммунного гомеостаза...

Решение Постоянные издержки (FC) не зависят от изменения объёма производства, существуют постоянно...

ТРАНСПОРТНАЯ ИММОБИЛИЗАЦИЯ   Под транспортной иммобилизацией понимают мероприятия, направленные на обеспечение покоя в поврежденном участке тела и близлежащих к нему суставах на период перевозки пострадавшего в лечебное учреждение...

ЛЕЧЕБНО-ПРОФИЛАКТИЧЕСКОЙ ПОМОЩИ НАСЕЛЕНИЮ В УСЛОВИЯХ ОМС 001. Основными путями развития поликлинической помощи взрослому населению в новых экономических условиях являются все...

МЕТОДИКА ИЗУЧЕНИЯ МОРФЕМНОГО СОСТАВА СЛОВА В НАЧАЛЬНЫХ КЛАССАХ В практике речевого общения широко известен следующий факт: как взрослые...

СИНТАКСИЧЕСКАЯ РАБОТА В СИСТЕМЕ РАЗВИТИЯ РЕЧИ УЧАЩИХСЯ В языке различаются уровни — уровень слова (лексический), уровень словосочетания и предложения (синтаксический) и уровень Словосочетание в этом смысле может рассматриваться как переходное звено от лексического уровня к синтаксическому...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.014 сек.) русская версия | украинская версия