Студопедия — ПРОГРАМА З ПРЕДМЕТУ. “Технології вивчення предметів освітньої галузі “Мови та літератури”
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

ПРОГРАМА З ПРЕДМЕТУ. “Технології вивчення предметів освітньої галузі “Мови та літератури”






“Технології вивчення предметів освітньої галузі “Мови та літератури”

Реалізація змісту освітньої галузі “Мови і літератури” в навчальних програмах для 1-4 класах (українська мова)

Основна мета і завдання навчання рідної мови. Змістові лінії початкового курсу української мови: мовленнєва, мовна, соціокультурна, діяльнісна. Особистісно орієнтований та компетентнісний підхід до процесу реалізації змістових ліній предмета.

Навчання грамоти. Розвиток методів навчання грамоти: історичний аспект. Загальна характеристика сучасного звукового аналітико-синтетичного методу. Звуковий і звуко-складовий аналізи як умова успішної грамотності молодших школярів

Сучасні підручники для навчання грамоти (автори: М.С.Вашуленко, О.В.Вашуленко; М.Д.Захарійчук, В.О.Науменко) та зошити для письма (автори: О.В.Вашуленко, О.Ю.Прищепа; А.М.Заїка). Порівняльний аналіз сучасних букварів: матеріал, призначений для формування уявлень про одиниці мови та мовлення (добукварний період); вправи для формування способів читання; характеристика текстового матеріалу (жанр, тематика, емоційність, національне спрямування, гендерний аспект); художнє оформлення.

Розвиток умінь слухати і розуміти, мовленнєвих умінь, формування початкового вміння читати. Структура уроків читання та письма на кожному з етапів навчання грамоти. Нетрадиційні методики навчання читання та письму, доцільність їх використання в сучасній школі.

Сучасний урок української мови в початкових класах. Типи уроків, їх структура, основні завдання. Методи навчання. Дидактичні засоби навчання.

Методика формування в учнів уявлень про фонетичну та графічну системи української мови. Голосні та приголосні звуки та букви, що їх позначають на письмі. Вимова слів з ненаголошеними [е], [и], їх правопис. Вимова слів з дзвінкими приголосними звуками, їх правопис. Вимова буквосполучень -ться, -шся. Формування правописних навичок.

Ознайомлення учнів початкових класів з граматичним матеріалом, поданим у підручниках за лінійно-концентричним принципом. Проблемний підхід до вивчення граматичного матеріалу. Вивчення мовних явищ на основі зв’язних текстів. Розвиток інтересу до вивчення української мови як навчального предмета.

Розвиток мовлення – провідний принцип програми з української мови. З історії методів розвитку мовлення. Лінгводидактичні підходи до формування у молодших школярів мовленнєвих умінь.

Словникова робота на уроках української мови. Психолого-педагогічні основи збагачення словникового запасу учнів. Мета, завдання та особливості словникової роботи. Концептуальна й організаційна основа відбору лексики для засвоєння учнями початкових класів.

Прийоми розкриття лексичного значення слів. Методика підготовки учнів до усвідомлення походження (етимології) різних тематичних груп лексики. Етимологічні вправи. Дидактичні ігри, спрямовані на закріплення та активізацію словника учнів, збагачення та увиразнення їхнього мовлення.

Навчання мови та мовлення на основі тексту. Структура тексту. Ознайомлення з типами текстів. Визначення теми та головної думки, забезпечення зв’язності тексту. Перекази і твори – складові частини роботи з розвитку зв’язного мовлення, їх види. Етапи роботи над написанням навчального твору.

Навчально-методичний комплект з розвитку мовлення учнів початкових класів. Зошити для тестової перевірки знань з української мови та підготовки до державної підсумкової атестації (К.І.Пономарьової). Критерії та норми оцінювання творчих робіт та переказів. Ознайомлення з учнівськими зошитами. Способи виправлення помилок, методика організації роботи над ними.

Змістовий модуль 2. Реалізація літературного компоненту освітньої галузі “Мови і літератури” в програмах для 1-4 класів

Основна мета курсу “Літературне читання”. Принципи побудови змісту. Змістові лінії програми “Літературне читання” (“Коло читання”, “Літературознавча пропедевтика”, “Досвід читацької діяльності”, “Робота з дитячою книжкою; робота з інформацією”, “Розвиток літературно-творчої діяльності учні на основі прочитаного”, “Формування й розвиток навички читання”).

Історико-критичний огляд методів класного читання. В.О.Сухомлинський про роль читання у розвитку особистості молодшого школяра. Прийоми розвитку пізнавальних інтересів, логічного мислення, творчих здібностей на уроках читання. Удосконалення навичок читання.

Типи та структура уроків читання. Методика опрацювання художніх та науково-художніх текстів: усвідомлення жанрових особливостей творів; смисловий та структурний аналізи втору; засоби художньої виразності; емоційно-оцінне ставлення до змісту прочитаного. Літературознавча пропедевтика.

Організація самостійної роботи з дитячою книжкою; робота з інформацією. Розвиток творчої діяльності учнів на основі прочитаного.

 

Перелік питань до комплексного кваліфікаційного екзамену з “Технології вивчення предметів освітньої галузі “Мови та літератури”

Теоретичні питання:

1. Основна мета і завдання навчання рідної мови у початкових класах. Змістові лінії початкового курсу рідної мови: мовленнєва, мовна, соціокультурна, діяльнісна.

2. Розвиток методів навчання грамоти. Загальна характеристика сучасного звукового аналітико-синтетичного методу.

3. Сучасні підручники та посібники для навчання грамоти, їх коротка характеристика.

4. Структура уроків читання на на кожному з етапів навчання грамоти.

5. Структура уроків письма на кожному з етапів навчання грамоти.

6. Типи уроків української мови в початкових класах, їх структура та основні завдання.

7. Нетрадиційні методики навчання читанню та письму.

8. Особливості формування уявлень про фонетичну та графічну системи української мови.

9. Ознайомлення учнів з частинами мови (лінійно-концентричний принцип).

10. Ознайомлення учнів з елементами синтаксису, поданими у підручниках за лінійно-концентричним принципом.

11. Словникова робота на уроках української мови, її мета і завдання. Концептуальна й організаційна основа відбору лексики для засвоєння учнями початкових класів. Прийоми пояснення слів.

12. Ознайомлення з типами текстів у початкових класах. Структура тексту.

13. Перекази і твори – складові частини розвитку зв´язного мовлення, їх види та методика проведення.

14. Основна мета курсу „Літературне читання”. Змістові лінії програми „Літературне читання”.

15. Типи та структура уроків читання.

Практичні завдання:

1. Підготувати фрагмент уроку письма в добукварний період.

2. Підготувати фрагмент уроку на вивчення звуків [ т ], [ т ´], букви те.

3. Підготувати фрагмент уроку написання рядкової букви у.

4. Скласти текст-опис та текст-розповідь на тему „Ліс”, зазначити їх особливості.

5. Продемонструвати етап словникової роботи на уроці читання (3 клас, текст за вибором).

6. Продемонструвати зразки розбору іменника як частини мови у 2-4 класах.

7. Розробити бесіду за текстом з елементами вибіркового читання (3 клас, текст за вибором).

8. Скласти план та дібрати опорну групу лексики для написання творчої роботи у 4 класі на тему „Рання весна”.

 

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

Базова

1. Коваль Г.П., Деркач Н.І., Наумчук М.М. Методика викладання української мови: навчальний посібник для студентів педінститутів, гуманітарних університетів, педагогічних коледжів. – Тернопіль: Астон, 20120. – 287 с.

2. Методика навчання української мови в початковій школі: навчальнометодичний посібник для студентів вищих навчальних закладів / за наук. ред. М.С. Вашуленка. – К.: Літера ЛТД, 2010. – 364 с.

3. Методика викладання української мови: навч. посібник / за ред. докт. філолог. наук, проф. С. І. Дорошенка. – К.: Вища школа, 1992.

4. Навчальні програми для загальноосвітніх навч. закл. із навчанням українською мовою. 1-4 класи. К.: Видавничий дім “Освіта”, 2011. – 392 с.

5. Наумчук М.М. Сучасний урок української мови в початковій школі (методика і технологія навчання). – Тернопіль: Астон, 2009. – 352 с.

6. Нормативно-правове забезпечення навчально-виховного процесу в початковій школі / упорядник Юрченко Н.Ф. – Х.: вид.група “Основа”, 2006. – 464 с.

7. Савченко О.Я. Методика читання у початкових класах: посібник для вчителя. – К.: освіта, 2007. – 334 с.

8. Савченко О. Я. Сучасний урок у початкових классах: посібник для вчителя. – К.: Магістр-S, 1997. – 256 c.

9. Хорошковська О.Н. Методика навчання української мови у початкових класах шкіл з російською мовою навчання. – К.: Промінь, 2006. – 256 с.

10. Українська мова з методикою навчання в початкових класах. Інтегрований курс / За ред. А.П.Каніщенко, Г.О.Ткачук. – К.: Промінь, 2003. – 232 с.

Допоміжна

1. Вашуленко М.С. Орфоепія і орфографія в 1-3 класах. – К.: Рад. школа, 1992.

2. Олійник Г.А. Виразне читання в початкових класах. – К.: Рад. школа, 1979.

3. Тоцька Н.Г. Фонетика української мови та її вивчення в початкових класах. – К.: Рад. школа, 1976.

4. Чуйко Г.А., Білецька М.А., Школьна Г.Ф. Методика викладання української мови в початкових класах. – К.: Вища школа, 1975.

5. Хорошковська О. Н. Лінгводидактична система початкового навчання української мови. – К.,1999.

6. Хорошковська О.Н. Розвиток мовлення молодших школярів. – К.: Рад. школа, 1985.

7. Методичні рекомендації щодо усного і писемного мовлення молодших класів / А.М.Заїка. – К.: Магістр – S, 2000. – 88 с.

8. Навчання в дії: Як організувати підготовку вчителів до застосування інтерактивних технологій навчання: Метод. посіб. / А.Панченков, О.Пометун, Т.Ремех. – К.: А.П.Н. – 72 с.

9. Пометун О.І., Пироженко Л.В. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання. – К.: А.С.К., 2004. – 192 с.

10. Програма з курсу “Методика викладання української мови в початковій школі”. – К.: Рута, 2002. - 111 с.

11. Зайцев В.Н. Резервы обучения чтению. – М.: Просвещение, 1991.

12. Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи / Упор. Стребина О.В., Сошенко А.О. – Х.: Вид. група “Основа”, 2005. – 176 с.

13. Мельник В.М. Искусство быстрого и интенсивного чтения. – К.: Вища школа, 1990.

14. Кирей І.Ф., Трунова В.А. Методика викладання каліграфії в початковій школі. – К.: Вища школа. 1994. – 144 с.

15. Потапова Е.Н. Радость познания. – М.: Просвещение, 1990. – 69 с.







Дата добавления: 2015-08-31; просмотров: 1881. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Логические цифровые микросхемы Более сложные элементы цифровой схемотехники (триггеры, мультиплексоры, декодеры и т.д.) не имеют...

Характерные черты немецкой классической философии 1. Особое понимание роли философии в истории человечества, в развитии мировой культуры. Классические немецкие философы полагали, что философия призвана быть критической совестью культуры, «душой» культуры. 2. Исследовались не только человеческая...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит...

Кран машиниста усл. № 394 – назначение и устройство Кран машиниста условный номер 394 предназначен для управления тормозами поезда...

Сравнительно-исторический метод в языкознании сравнительно-исторический метод в языкознании является одним из основных и представляет собой совокупность приёмов...

Концептуальные модели труда учителя В отечественной литературе существует несколько подходов к пониманию профессиональной деятельности учителя, которые, дополняя друг друга, расширяют психологическое представление об эффективности профессионального труда учителя...

Конституционно-правовые нормы, их особенности и виды Характеристика отрасли права немыслима без уяснения особенностей составляющих ее норм...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия