Студопедия — Діелектроніка
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Діелектроніка






Діелектроніка використовує зв’язок між електричним і тепловим сигналами та діелектричним відгуком. Основними пристроями є елементи сегнетоелектричної пам’яті, пристрої, що працюють на діелектричній нелінійності, електретному стані, піроелектричному ефекті та особливостях електропровідності.

Сегнетоелектрична пам’ять – це здатність сегнетоелектрика зберігати моно доменний поляризований стан після припинення дії зовнішньогоелектричного поля. Ця здатність виявляє себе в умовах спостереження процесів поляризації - переполяризації в синусоїдальному зовнішньому електричному полі як залежність Р(Е) величини поляризації Р від зовнішнього поля напруженістю Е у вигляді петлі гістерезису. Природа явища розглянута в розділі 2.

Сегнетоелектрична пам’ять використовують для запису інформації у двійковій системі. З рис. 2. 18 видно, що коли напруженість зовнішнього поля

Е = 0, сегнетоелектрик може перебувати у двох станах: із Р = +Рr та Р = -Рr, де Br – залишкова поляризація. Аналогічно до феромагнітної пам’яті один зі станів приймають за «нуль», а інший – за «одиницю», тобто один елемент містить один біт інформації.

Два протилежні значення спонтанної поляризації сегнетоелектрика (+Рr і –Рr) усегнетоелектричних кристалах можуть тривалий час зберігатися, забезпечуючи тим самим у запам’ятовувальних пристроях ЕОМ запис і збе­реження інформації за двійковим кодом. Наприклад, імпульс позитивної по­лярності орієнтує домени і спричиняє залишкову поляризацію, яка приблизно дорівнює +Рr. Наступний додатний «зчитувальний імпульс» у цьому разі не приводитиме до переполяризації, і струм через сегнетоелектричний елемент пам’яті виявиться дуже малим. Якщо ж був «записаний» від’ємний імпульс, то під час зчитування відбувається переполяризація – стрибок поляризації від –Рr до +Рr, що зумовлює імпульс електричного струму через сегнетоелектричний конденсатор.

Сегнетоелектричний пристій запису та збереження інформації з матричною адресацією показано на рис. 3.12. На протилежних поверхнях сегнетоелектричного зразка нанесені лінійні електроди в вигляді ортогональної системи строчок та стовбців. Об’єм сегнетоелектрика, заключний між перетинанням строчок та стовбців являє собою окрему комірку пам’яті. Для зчитування інформації на електроди цієї комірки одночасно подають додатній та від’ємний імпульси напруги, які викликають пере поляризацію комірки. Сегнетоелектричні запам’ятовувальні пристрої не знайшли широкого розповсюдження через явище «утоми», коли вектор поляризації комірки перестає переорієнтовуватися. Але якщо пристрій повинен бути не чутливим до зовнішніх впливів сегнетоелектрична пам’ять стає в нагоді. Цій вимозі задовільнюють сегнетоелектрична кераміка Pb0.99{(Sr0.50Sn0.50)0.86Ti0.14}Nb0.02O3 та монокристали Bi4Ti3O12.

Запам’ятовувальні пристрої на структурі сегнетоелектрик– n- фотопровідник являє собою пластину сегнетоелектрика, на яку нанесено шар фотопровідника. На обох поверхнях двошарової структури розпилені електроди, верхній з яких має бути прозорим. Записуване зображення проектується на поверхню фотопровідника, одночасно на структуру подається «записувальний» імпульс напруги.

Завдяки різкому падінню опору фотопровідника в освітлених ділянках майже вся прикладена напруга падає на шар сегнетоелектрика, локально пе-реполяризуючи його і тим самим створюючи в ньому просторовий розподіл поляризації, що відповідає розподілові освітленості в записуваному зобра­женні. Під час електричного зчитування записаної інформації відбувається її руйнування; оптичне зчитування можна здійснити без руйнування, якщо ви­користати сегнетоелектрики з електрооптичними властивостями. Прикладом подібних запам’ятовувальних пристроїв є пристрій, у якому плівка фотопровідника CdSe завтовшки 0,7 мкм осаджувалася на поверхню шару сегнетоелектрика (PbBiLa)(Fe,Nb,Zr)О3. Ємність пристрою становила 6,106 біт. Після 109 циклів переполяризації «утома» сегнетоелектричної плівки виявлялася слабко.

Подібні пристрої здатні до тривалий час зберігати оптично записану інформацію, що може бути електрично стерта і знову перезаписана. Такий набір функціональних характеристик забезпечує широке використання подібних структур як запам’ятовувальних пристроїв, транспарантів-формувачів сторінок у голографічних запам’ятовувальних пристроях і спеціальних фотопроцесорах.

Пристрої із застосуванням нелінійних властивостей діелектриків

Нелінійним називають діелектрик, у якому діелектрична проникність змінюється в електричному полі ε(Е). Природа нелінійності розглянута в розд 2.

Велике практичне значення мають нелінійні конденсатори – вариконди – значення коефіцієнта ефективної нелінійності у них досягає 20. Завдяки малій інерційності керування, високій радіаційній стійкості та стійкості до перевантажень у НВЧ-діапазоні вариконди досить перспективні для застосування як діелектричні підсилювачі, модулятори сигналів НВЧ, фазообертачі і т. ін.

Нелінійність варикондів використовують також у пристроях множення частоти (виділяються вищі гармоніки струму), для підвищення контрастності зображення – у фотолюмінісцентних екранах, в обмежниках напруги (де ємність різко зростає з напругою і її опір змінному струмові знижується).

Піроелектричні видикони – одні з найперспективніших приладів візуалізації зображень, в яких використовується піроелектричний ефект. Природа ефекта розглянута в розд 2. Піровидикони виріщують завдання перетворення сигналу ІЧ- (інфрачервоного, теплового) діапазону у видимий сигнал.

Основні складові піровидикона показані на рис. 3….Принцип дії полягає в наступному. Тепловий потік, просторово неоднорідно розподілений відповідно до ІЧ-випромінювання об’єкта, проходить через прозоре напівпровідникове вікно з As2S3 або Ge, потім падає на підкладку із In-електродом, до якого підключені вхідні резистори R1 та ємність C. На вхід подають напругу зміщення Uвх. На підкладці розташована так звана піроелектрична мішень, наприклад, з кристалу ТГС або іншого піроелектрика (див. табл. 2….). Тепловий потік потрапляє на поверхню цієї мішені і створює на ній просторово неоднорідно розподілений тепловий рельєф. Внаслідок піроелектричного ефекту відповідно до розподілу градієнта температури ΔТ (х,у) виникає розподіл змін спонтанної поляризації ΔР(х,у) – електричний рельєф. У свою чергу, цей рельєф модулює піроелектричний струм i ~ ΔР/ ΔТ (х,у), що тече через вихідний резистор навантаження Rн. Модуляція струму виникає тому, що електричний рельєф сприймає сітка телевізійної трубки, яку сканує електронний промінь. Напруга, створена промодульованим струмом, керує яскравістю кожної точки телевізійного монітора, тобто створює відображення об’єкта.

Пристрої ксерокопіювання – надзвичайно масово поширені пристрої для відображенняоб’єктів, що працюють на електретному ефекті. Природа ефекту розглянута в розд.2.

Формування зображення відбувається наступним чином (рис.3.14…). Спочатку поверхня платини з високоомного, але й фотопровідного напівпровідника (аморфний Se або ZnO) заряджають коронним розрядом, створюючи електретний стан. Далі цю поверхню експонують світлом, точніше, проектують на неї оптичне зображення об’єкта. Завдяки фотопровідності пластини в ній виникають фотоіндуковані заряди, які компенсують електретний заряд в освітлених ділянках. Створюється просторово- неоднорідний розподіл електретного заряду – так зване приховане електростатичне зображення. Для перенесення зображення на папір використовують дрібно дисперсні порошки (віраж). Ці порошки електризують тертям, створюючи трибоелектрет. Кожна частинка порошку набуває дипольного моменту.

Порошок-віраж спрямовують на пластину напівпровідника, заряджені його частинки накопичуються в тих місцях, де електретний заряд більший. Передають зображення на папір електростатичним методом. Із зовнішнього боку листа паперу знову діє коронний розряд тієї ж полярності, що й був використаний для заряджання пластини напівпровідника. Папір заряджається, а частинку порошку притягуються на нього й залипають там.

Сучасні досягнення в справі ксерокопіювання забезпечують й кольорове копіювання,







Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 542. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Броматометрия и бромометрия Броматометрический метод основан на окислении вос­становителей броматом калия в кислой среде...

Метод Фольгарда (роданометрия или тиоцианатометрия) Метод Фольгарда основан на применении в качестве осадителя титрованного раствора, содержащего роданид-ионы SCN...

Потенциометрия. Потенциометрическое определение рН растворов Потенциометрия - это электрохимический метод иссле­дования и анализа веществ, основанный на зависимости равновесного электродного потенциала Е от активности (концентрации) определяемого вещества в исследуемом рас­творе...

Объект, субъект, предмет, цели и задачи управления персоналом Социальная система организации делится на две основные подсистемы: управляющую и управляемую...

Законы Генри, Дальтона, Сеченова. Применение этих законов при лечении кессонной болезни, лечении в барокамере и исследовании электролитного состава крови Закон Генри: Количество газа, растворенного при данной температуре в определенном объеме жидкости, при равновесии прямо пропорциональны давлению газа...

Ганглиоблокаторы. Классификация. Механизм действия. Фармакодинамика. Применение.Побочные эфффекты Никотинчувствительные холинорецепторы (н-холинорецепторы) в основном локализованы на постсинаптических мембранах в синапсах скелетной мускулатуры...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия