Студопедия — Методи отримання
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Методи отримання






Технологічна схема отримання драглеподібного порошку пектину з сухого бурячного гніту включає: гідроліз; екстракцію пектинових речовин із гніту буряка; колоїдно-хімічне осадження пектинових речовин з витяжки; пресування, подрібнення пектино-алюмінієвого коагуляту; очистку коагуляту водно-спиртовими розчинами; сушку пектину.

 

Якісне визначення пектину

Проба на галактуронову кислоту (за Ерліхом). Невелику кількість пектину (на кінчику шпателя) розчиняють в 3–4 мл води, додають кілька крапель 10%-го розчину основного ацетату свинцю й нагрівають на киплячій водяній бані. Якщо білий осад, що утворився спочатку, поступово забарвлюється в оранжевий колір із червонуватим відтінком, то кислота є.

Кількісне визначення пектину

Кількісне визначення пектину засноване на гідролізі пектинової кислоти і визначенні її у вигляді пектату кальцію.

Методика роботи. У конічну колбу або хімічну склянку ємністю 500 мл вносять 25 мл отриманого вище розчину пектину та доливають 100 мл розчину гідроксиду натрію. Залишають на 30 хв для омилення розчинного пектину, який перетворюється в натрієву сіль пектинової кислоти. Потім добавляють 50 мл розчину оцтової кислоти й одержують вільну пектинову (полігалактуронову) кислоту. Через 5 хв до отриманої полігалактуронової кислоти додають 50 мл розчину хлориду кальцію та залишають стояти 1 год. За цей час випадає осад пектату кальцію. Осад промивають гарячою водою на зваженому фільтрі, що попередньо промивають водою кілька разів і висушують до постійної маси при 100 °С. Промивання осаду виконують до негативної реакції на хлорид-іони, використовуючи розчин нітрату срібла. Осад разом з фільтром поміщають у бюкс і доводять до постійної маси в сушильній шафі при 100 °С. За різницею між первинною масою фільтра і масою його з осадом знаходять вміст пектату кальцію в 25 мл розчину пектинової кислоти:

,

де С – вміст пектинової кислоти, %;

х – кількість знайденого пектату кальцію, г;

V1 – об’єм фільтрату, узятого для омилення та осадження в ньому пектату кальцію, мл;

V – початковий об’єм розчину пектину, мл;

92 – коефіцієнт перерахування, %, який враховує, що пектат кальцію містить 8% кальцію.

Випробування желюючої здатності пектину

Методика роботи. Отриманий пектин заливають 50 мл води в порцеляновій чашці, дають постояти якийсь час для набрякання, потім додають 25 г цукрового піску та енергійно кип’ятять на піщаній бані 10–15 хв. В уварену суміш доливають 1 мл 40%-го розчину лимонної кислоти, добре перемішують і розливають у плоскі пластмасові або порцелянові формочки. Через 2–3 години желе застигає і його можна дегустувати.

Контрольні запитання

1. Які речовини використовуються як регулятори консистенції харчових продуктів?

2. Які існують методи отримання пектину з рослинної сировини?

3. Якими методами проводять якісне та кількісне визначення пектину?

4. Що таке желююча здатність та як її визначають?

 

 

Лабораторна робота 12
Отримання ефірних олій

Мета роботи: отримати ефірну олію з рослинної сировини.

Реактиви: рослинна ефіроносна сировина.

 

Ефірні олії – пахучі рідкі суміші летких органічних речовин, які виробляються рослинами та обумовлюють їх запах. Вміст окремих компонентів ефірних олій змінюється в широкому діапазоні та залежить від місця вирощування, кліматичних особливостей року, стадії вегетації, терміну збирання сировини, умов її зберігання, технології виділення та перероблення. До складу ефірних олій входять різні сполуки: вуглеводні, спирти, феноли, кислоти, ефіри та ін.

1. Підготувати рослинну сировину:

трояндові пелюстки ~ 200–300 г  
соснові голочки ~ 200–300 г (подрібнити)  
м’ята або шавлія (суха) ~ 50 г  
кріп або кмин ~ 40–50 г (розім’яти в ступці)  
шкірки цитрусових ~ 100–200 г (нарізати смужками)  

2. Зібрати установку для перегонки.

Порядок збирання і підключення:

– підготовлену рослинну сировину завантажити в круглодонну колбу і залити невеликою кількістю дистильованої води (вода повинна лише покрити сировину);

– колбу поставити у колбонагрівач, закрити пробкою, через яку пропущено скляну трубку паропровідного шлангу (слід переконатися, щоб кінець трубки був занурений у воду з сировиною); у пробку також уставлено краплевідбірник, зовнішній вихід якого необхідно обережно і не дуже щільно приєднати до холодильника (краплевідбірник застосовують для запобігання викиду сировини у холодильник в разі сильного закипання суміші у колбі);

– перевірити підключення шлангів холодильника та пустити в нього холодну воду.

– увімкнути підігрів колбонагрівача; підігрівання ведуть до початку закипання води в колбі, після чого вимикають колбонагрівач.

– заповнити «паровик» дистильованою водою на 3/4 об’єму і, не підключаючи шланг паропроводу, увімкнути в мережу та довести до кипіння (при цьому через отвір для підключення паропроводу почне йти пара).

– після закипання води в паровику вставити пробку паропровідного шлангу в отвір паровика (після цього пара почне потрапляти в перегонну колбу.

3. Від моменту закипання перегонка здійснюється приблизно 1 год. Установку під час процесу не можна залишати без догляду: весь час роботи паровика необхідно обов’язково слідкувати, щоб вода не перелилася через запобіжний клапан!!! Це можливо у випадку, коли занурена в колбу скляна трубка паропроводу перекривається надмірно подрібненою сировиною. Якщо вода з паровика переливається через запобіжний клапан, необхідно негайно вимкнути паровик з розетки! При роботі в жодному разі не слід нахилятися над паровиком, оскільки можливий опік унаслідок викиду пари!!!

4. Після закінчення процесу вимкнути паровик з розетки, одразу ж відокремити від нього паропровідний шланг! Перекрити воду, яка подається в холодильник. Продукт (дистилят з шаром ефірної олії) злити з колби-приймача в ділильну лійку, дати відстоятися та відділити ефірну олію. Ефірна олія одного виду збирається в герметичну колбочку (з пришліфованою пробкою) або бюкс, підписується та здається викладачу.

Після охолодження перегонної колби необхідно вийняти пробку, видалити сировину та обережно промити колбу.

Контрольні запитання

1. Що являють собою ефірні олії? Який їх хімічний склад?

2. Які існують методи отримання ефірних олій з рослинної сировини?

3. У чому полягає сутність методу дистиляції?


СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1. Березов, Т. Т. Биологическая химия / Т. Т. Березов, Б. Ф. Коровкин. – М.: Медицина, 1998. – 703 с.

2. Березовский, В. М. Химия витаминов / В. М. Березовский. – М.: Пищевая промышленность, 1973. – 631 с.

3. Братус, И. Н. Химия душистых веществ / И. Н. Братус. – М.: Пищевая промышленность, 1979. – 304 с.

4. Булдаков, А. С. Пищевые добавки: справочник / А. С. Булдаков. – СПб.: Ut, 1996. – 240 с.

5. Губський, Ю. І. Біологічна хімія / Ю. І. Губський. – К.–Т.: Укрмедкнига, 2000. – 507 с.

6. Егоров, Н. С. Основы учения об антибиотиках / Н. С. Егоров. – М.: Высшая школа, 1979. – 455 с.

7. Жедек, М. С. Лабораторні роботи з курсу органічної хімії / М. С. Жедек, М. П. Клюшник. – К., 1961. – 236 с.

8. Исупов, В. П. Пищевые добавки и пряности. История, состав и применение / В. П. Исупов. – СПб.: ГИОРД, 2000. – 176 с.

9. Кочетков, Н. К. Химия природных соединений: углеводы, нуклеотиды, стероиды, белки / Н. К. Кочетков, И. В. Торгов, М. М. Ботвиник. – М.: Химия, 1961. – 561 с.

10. Ластухін, Ю. О. Хімія природних органічних сполук / Ю. О. Ластухін. – Л.: Інтелект-Захід, 2005. – 560 с.

11. Лікарські рослини: енциклопедичний довідник / за ред. А. М. Гродзінського. – К.: Українська енциклопедія, 1992. – 544 с.

12. методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни «хімія та хімічна технологія харчових добавок» для студентів IV курсу спеціальності «Хімічна технологія харчових добавок та косметичних засобів» / укл.: В. І. Ткач, О. Ю. Вашкевич, Т. О. Бубель, М. О. Куманьова. – Д.: УДХТУ, 2010. – 39 с.

13. Найдан, В. М. Органічна хімія: малий лабораторний практикум / В. М. Найдан. – К., 1994. – 334 с.

14. Нечаев, А. П. Пищевые добавки / А. П. Нечаев, А. А. Кочеткова, А. И. Зайцев. – М.: Колос, 2001. – 256 с.

15. Овчинников, Ю. А. Биоорганическая химия / Ю. А. Овчинников. – М.: Просвещение, 1987. – 815 с.

16. Орехов, А. П. Алкалоиды / А. П. Орехов. – М.: АН СССР, 1955. – 860 с.

17. Пищевая химия / А. П. Нечаев, С. Е. Траутенберг, А. А. Кочеткова и др.; под ред. А. П. Нечаева. – СПб.: ГИОРД, 2001. – 592 с.

18. Племенков, В. В. Введение в химию природных соединений / В. В. Племенков. – Казань: Марийский полиграфическо-издательский комбинат, 2001. – 376 с.

19. Сарафанова, Л. А. Пищевые добавки: энциклопедия / Л. А. Сарафанова. – СПб.: ГИОРД, 2004. – 808 с.

20. Смирнов, В. В. Антибиотики / В. В. Смирнов, И. А. Василевская, С. Р. Резник. – К.: Вища школа, 1985. – 192 с.

21. Тюкавкина, Н. А. Биоорганическая химия / Н. А. Тюкавкина, Ю. И. Бауков. – М.: Медицина, 1991. – 528 с.

22. Химия биологически активных природных соединений / Р. П. Евстигнеева, Г. А. Серебренникова, Е. Н. Звонкова и др.; под ред. Н. А. Преображенского и Р. П. Евстигнеевой. – М.: Химия, 1976. – 456 с.

23. Химия липидов / Р. П. Евстигнеева, Е. Н. Звонкова Г. А. Серебренникова, В. И. Швец. – М.: Химия, 1983. – 296 с.







Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 493. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Эндоскопическая диагностика язвенной болезни желудка, гастрита, опухоли Хронический гастрит - понятие клинико-анатомическое, характеризующееся определенными патоморфологическими изменениями слизистой оболочки желудка - неспецифическим воспалительным процессом...

Признаки классификации безопасности Можно выделить следующие признаки классификации безопасности. 1. По признаку масштабности принято различать следующие относительно самостоятельные геополитические уровни и виды безопасности. 1.1. Международная безопасность (глобальная и...

Прием и регистрация больных Пути госпитализации больных в стационар могут быть различны. В цен­тральное приемное отделение больные могут быть доставлены: 1) машиной скорой медицинской помощи в случае возникновения остро­го или обострения хронического заболевания...

Тема: Изучение приспособленности организмов к среде обитания Цель:выяснить механизм образования приспособлений к среде обитания и их относительный характер, сделать вывод о том, что приспособленность – результат действия естественного отбора...

Тема: Изучение фенотипов местных сортов растений Цель: расширить знания о задачах современной селекции. Оборудование:пакетики семян различных сортов томатов...

Тема: Составление цепи питания Цель: расширить знания о биотических факторах среды. Оборудование:гербарные растения...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия