Студопедия — ТЕЗАУРУС 1 страница
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

ТЕЗАУРУС 1 страница






Холероген

Микроаэрофил

Пептонды су

Сілтілі агар

Сабақтың болжамды жоспары:

№ р/н Сабақтың этабы Сабақ этабының мазмұны Оқу әдісі (оқытушының таңдауы бойынша) Бақылау әдістері (оқытушының таңдауы бойынша) Берілген уақыт, этап / мин
  Кіріспе Сәлемдесу, белгілеу, тақырыпты, мақсаты мен міндеттерін айту, компетенцияларға тоқталу, мотивациялық сипаттама - - 10 мин.
  Ақырғы білім деңгейлерін бақылау Тақырып бойынша ақырғы және ағымды білім деңгейлерін анықтау - Тестілеу Ауызша 5 мин. 25 мин.
  Серпіндіру - Интерактивті - 5 мин.
  Үзіліс - - - 5 мин.
  Негізгі этап Аяқталмаған фагоцитоз жағындысын микроскопия лау. Алынған нәтиже бойынша бағалау. Зерттеу материалын Петри табақшасына себу. Менингококты инфекцияның диагностикалық алгоритмін салу. Пассивті (түсіндіру, демонстрация, бақылау). Белсенді (Тәжірибелік жұмыстарды орындау және талқылау, хаттамаларды, жұмыс дәптерін толтыру,мультимедиялық мәліметтер базасымен, компьютерлік моделдермен және бағдарламалармен жұмыс жасау.) Интерактивті (ситуациялық есептер, кроссвордтар шығару, кішігірім топтарда жұмыс жасау, блиц-сауал, ролдік ойындар, оймен штурм, критикалық ойлау, мини-зерттеулер) Жұмыс дәптерлерін тексеру 30 мин.
6. Сабақты қортындылау. Жеткен жетістіктерді талқылау және қойылған міндеттерді, үйренген компетенцияларды шешу. Бағаларын айту және жорналға қою Бағалау парағын толтыру Пассивті   - 5 мин
7. Үй тапсырмасына комментарии келесі сабақ тақырыбы бойынша - Пассивті   - 5 мин

10 - тақырып. Зоонозды инфекция қоздырғыштары. Бруцеллез, оба, сібір жарасы, туляремия. Аурудың патогенезіне байланысты микробиологиялық диагностикасының негіздері. Емдеу принциптері және алдын-алуы.

2.Мақсаты:Зоонозды инфекциялардың қазіргі кездегі зерттеу әдістері бойынша білім беру

3. Оқытудың міндеттері:

Студенттің білімін қалыптастыру:

- Зоонозды инфекциялардың морфологиялық, дақылдық, биохимиялық, биологиялық қасиеттері бойынша

- Зоонозды инфекциялардың патогенділік факторлары бойынша

- Зоонозды инфекциялардың лабораторлық диагностикалау әдістері бойынша

- Зоонозды инфекциялардың спецификалық профилактикасы және емі бойынша.

- Карантинді инфекциялар туралы түсінік беру

Тәжірибелік дағдыларға қалыптастыру:

Хедельсон және Райт реакцияларын қоюға;

- зертханалық диагностикалық әдістің нәтижелерін талқылау;

Құқықтық компетенцияны қалыптастыру:

- күйдіргі және оба дамыған жағдайда эпидемияға қарсы ережелерді сақтау бойынша

4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:

1. Бруцеллалар: қасиеттері, түрлері. Сарыптың патогенезі, иммунитеті, лабораториялық диагностикасы. Алдын алу шаралары.

2. Оба қоздырғышы. Лабораториялық диагностикасы, спецпрофилактикасы мен емдеуі. Инфекция дамыған жағдайда эпидемияға қарсы ережелер.

3. Күйдіргі қоздырғышы. Қасиеттері. Лабораториялық диагноз қою әдістері. Алдын алу шаралары. Инфекция дамыған жағдайда эпидемияға қарсы ережелер.

4. Туляремия қоздырғышы. Қасиеттері. Лабораториялық диагностикасы. Алдын алу шаралары.

1. Білім беру және оқыту әдістері: (кішігірім топтар, сабақ барысында жұмыс, кейс-стадиялар, пікірталастар, ситуациялық есептер, презентациялар және т.б.)

Пассивті әдіс - түсіндіру.

Белсенді әдіс – тәжірибелік жұмысты орындау және талқылау, зерттеу хаттамасын толтыру; мультимедиялық мәліметтер базасым, компьютерлік моделдержәне бағдарламалармен жұмыс жасау.

Интерактивті - кішігірім топтарда жұмыс жасау.

6. Әдебиеттер:

Негізгі:

1.Борисов Л.Б. Медицинская микробиология, вирусология, иммунология.- М.: МИА, 2005. - 734 с.

2.Медицинская микробиология, вирусология, иммунология (под ред. Воробьёв А.А) МИА., Москва, 2004.- 690с.

3.Коротяев А.И, Бабичев С.Л. Медицинская микробиология, иммунология и вирусология. - СПб.: Спец. лит, 2000. - 591 с.

4.Медицинская микробиология /Гл.ред В.И. Покровский, O.K. Поздеев. - М.: ГЭОТАР МЕДИЦИНА, 2006. — 1200 с.

5.Тец В.В. Руководство к практическим занятиям по медицинской микробиологии, вирусологии и иммунологии – М.:Медицина, 2002. - 352 с.

6.Компьютерная программа "Диаморф" - "Медицинская микробиология" - атлас-руководство по бактериологии микологии, протозоологии и вирусологии под редакцией акад.проф. Воробьева А.А.

7.Дикий И.Л, Сидарчук И.И. и др. Микробиология. Руководство к лабораторным занятием. Киев, 2004, 583 с.

Қосымша:

1.Борисов Л.Б., Козьмин-Соколов Б.В., Фрейдлин И.С. Руководство клабораторным занятиямпо медицинской микробиологии, вирусологии, иммунологии. - М.: Медицина, 1993.

2.Н.Красилыников А II. Справочник по антисептике. - Минск. - Выс шк.- 1995. - 367с.

3.Галактионов В.Т. Иммунология. - М. - Изд. "РИЦ МДК". - 2000. – 487с.

4.Воробьев А.А. "Микробиология, иммунология". - М.: МИА, 2002.

5.Воробьев А.А., Кривошейн Ю.С., Широбоков В.П. Медицинская и санитарнаямикробиология. - М.: Издательский центр "Академия" – 2003. – 464 с.

6.Аравийский Р.А., Горшкова Г.И. Практикум по медицинской микологии. - С-Пб. - 1995. - 50 с.

7.Всант P., Мосс У., Уивер Р. Определитель нетривиальных патогенных грамотрицательных бактерий (аэробных и факультативно-анаэробных). - М.: Мир, 1999. – 791 с.

8.Внутрибольничные инфекции // Под ред. Р.П.Венцелла. - М.:Медицина, 1990.- 656 с.

9.Саттон Д., Фотергилл А., Ринальди М. Определитель патогенных и условно-патогенных грибов. - Изд. Мир, 2001. - 470 с.

10.МаянскийА.Н.Микробиология дляврачей. - Нижний Новгород: Издательство Нижегородской государственной медицинской академии, 1999. — 400 с.

11.Котова А.Л. Клиническая микробиология: Методические указания.-Алматы, 2004.- 162с.

12.Тец В.В. Справочник по клинической микробиологии – СП Стройлеспечать. – 1994.– 224 с.

13.Определитель бактерий Берджи /Под ред Д.Хоулта, Н.Крига, П.Снитаи др.// М.: Мир, 1997. - в 2 томах.

14.Вопросы общей вирусологии, под ред. Кисилева И.О. Санкт- Петербург, 2007, 375 с.

15.Поздеев О.К. Медицинская микробиология: Учеб. О.К.Поздеев; под ред. В.И.Покровского.-2-е изд.испр.-М.:ГЭОТАР-МЕД,2004.-768 с

Қазақ тілінде:

Негізгі:

1.Медициналық микробиология, Алматы,2011,683 б Рамазанова Б.А, Кудайбергенұлы К.К редакциялаумен.

2.Б.А. Рамазанова, А.Л. Котова және т.б. Микроорганизмдер морфологиясы.(оқу- әдістемелік құрал) Алматы,2007, 131б.

3. Б.А. Рамазанова, К.К Құдайбергенұлы, А.Л Котова. Инфекция туралы ілім.(оқу-құралы) Алматы 2007,111 б.

4.Б.А.Рамазанова, А.Л Котова және т.б. Микроорганизмдер физиологиясы. (оқу - әдістемелік құрал). Алматы,2007, 126 б.

5.Б.А. Рамазанова, А.Л Котова және т.б. Микроорганизмдер экологиясы. (оқу- құралы). Алматы, 2007, 95 б.

6.Б.А. Рамазанова, А.Л Котова және т.б. Микробтарға қарсы қолданылатын препараттар (оқу- құралы) Алматы, 2007.,47 б.

7.Микробиология және вирусология (жалпы бөлімі): Оқу құралы /Ү.Т.Арықпаева, К.Х.Алмағамбетов, Н.М.Бисенова, Н.Б.Рахметова, Г.Д.Асемова, Койшебаева К.Б., Бисимбаева С.К., Калина Н.В./. 1-ші басылым. (Медициналық және фармацевтикалық мамандық бойынша жоғары оқу орындарының студенттеріне арналған оқу құралы) - Астана, 2005. – 208 б.

8.«Микроорганизмдердің морфологиясы» оқу құралы, Астана, 2004, 32б.; Микробиология және вирусология (жеке бөлімі): Оқу құралы /Ү.Т.Арықпаева, К.Х.Алмағамбетов, Н.М.Бисенова, Ә.Ө.Байдүйсенова, Н.Б.Рахметова, Г.Д.Асемова /1-ші басылым. (Медициналық және фармацевтикалық мамандық бойынша жоғары оқу орындарының студенттеріне арналған оқу құралы) - Астана, 2006. – 199 б.

Қосымша:

1. Жалпы микробиологиядан лабораториялық сабақтар бойынша оқу-әдістемелік құрал (А.Л. Котованың ред.). – Алматы, 1997.

Ағылшынша:

Негізгі:

1.Richard V Georing, Hazel M Docrell, Mark Zukerman, Derek Wakelin, Ivan M Roit, Cedric Mims,Peter L Chiodini “Medical Microbiology”,4th Edithion, 2008, UK, p.656.

2.Jacquelyn G Black “Microbiology”,7 th ,WILEY,2010,p.846

3. Patric R Muray,Ken S Rosenthal, Michael F Pfaller “Medical Mcrobiology”,5th Edithion, 2008,p.962

4. Cedric Mims, Hazel M Docrell, Richard V Georing, Ivan M Roit, Derek Wakelin, Mark Zukerman, “Medical Microbiology”,3th Edithion, 2004, ELSEVIER MOSBY, p.659.

5. Geo F Brooks,Kaaren C Carroll, Janett S Butel, Stephen F Morse,24th Edithion, JAWETZ,MELNICK&ADELBERG^S

6. Mark Gladwin, Bill Trattler, “Clinical Microbiology”, 4th Edithion, MedMaster, Miami, 2007, p.393.

7. Anathanarayan R., Paniker C.K.J. Text book of microbiology. Orien Longman. Seven edition, 2005.

8. Medical microbiology. Ed.by Inta Ozols. Elsevier Mosby, 2004.

Қосымша:

1.Robert M Diamond “Designing Assessing Courses and Curricula”, 3th Edithion,Jossey-Bass,2008,p.487

2.Patric Leonardi “Microbiology Study Guide: Key Review Questions and Answers”, Silver Educational Publishig,2005,p.78

3.N.Cary Engelberg,Victor DiRita,Terence S Dermondy, “Mechanisms of Microbial Disease”, 4th Edithion,Lippincton Williams&Wilkins,2007,p.762

4.William F Strohl, Harriet Rouse, Bruce D Fisher, “Microbiology”, Lippincton^s,2001,p.516

5.Jawetz, Melnic & Adelberg. Medical microbiology. Singapore. 2004.

6.Arora D.R. Text book of microbiology. CB. 2001.

7.William A. Stradit, Harriet Rouse, Bruce D. Fisher. Microbiology. 2001, Lippencott, Williams and Wilkins

8.Black Jacquelyn G. Microbiology. Principles & Applications, 1996 by Prentice-Hall, New Jersey

9.Medical microbiology. An introduction to Infectious Diseases. Ed. by Ryan Kenneth J. Appleton and Lange. Stamford, Connecticut, 1998.

10.Toni Hart, Paul Shears. Atlas de Roche de Microbiologie. - Paris., 1997.- 314р.

1. Борисов Л.Б. Медицинская микробиология, вирусология, иммунология.- М.: МИА, 2005.- 734 с.

2.Медицинская микробиология, вирусология, иммунология (под ред. Воробьёва А.А.). - М.: МИА, 2004. - 690с.

3. Коротяев А.И, Бабичев С.Л. Медицинская микробиология, иммунология и вирусология. - СПб.: Спец. лит, 2000.- 591 с.

4.Медицинская микробиология /Гл.ред В.И. Покровский, O.K. Поздеев. - М.: ГЭОТАР МЕДИЦИНА, 2006. - 1200 с.

5.Тец В.В. Руководство к практическим занятиям по медицинской микробиологии, вирусологии и иммунологии. – М.:Медицина, 2002. - 352 с.

7. Бақылау(сұрақтар,тесттер, есептержәне басқалар):

Сұрақтар:

2. Карантиндік инфекциялар дегеніміз не?

3. Күйдіргінің морфологиялық, дақылдық, биохимиялық, биологиялық қасиеттері.

4. Күйдіргінің клиникалық түрлері. Клиникалық түрге байланысты алынатын зерттеу материалы.Иммунитеті.

5. Күйдіргінің зертханалық зерттеу әдістері.

6. Асколи реакциясы қандай жағдайда және қандай заттармен қойылады? Нәтижені талқылау.

7. Күйдіргінің алдын алу шаралары.

8. Сарыптың морфологиялық, дақылдық, биохимиялық, биологиялық қасиеттері.

9. Бруцеллалардың түрлері, дифференциалды сипаттамасы.

10. Сарыптың даму патогенезі. Ауру клиникасы, иммунитеті.

11. Зерттеу материалдары және сарыпты зертханалық диагностикалау әдістері.

12. Хеддельсон және Райт реакцияларынң механизмі. Нәтижесін талқылау.

13. Сарыптың алдын алу шаралары.

14. Обаның морфологиялық, дақылдық, биохимиялық, биологиялық қасиеттері.

15. Обаның патогенезі.

16. Обаның зертханалық зерттеу әдістері.

17. Оба пайда болғанда және дамығанда сақтайтын санитарлық эпидемиологиялық режим.

18. Обаның алдын алу шаралары.

19. Туляремия кезінде алы.лергиялық сынама қалай қойылады және қалай бағаланады?

Ситуациялық есептер:

1. Лабораторияға аса қатерлі ауруларды зерттеуге зерттеу материалы (парашюттің бөлшегі) жеткізілді. Диверсияға күмән бар. Бұл ауданда парашютистер болған жоқ. Дақылдық қасиеттерін зерттеу барысында анықталғаны,қанды агардағы гемолиз, колониялардың айнала шеттері тегіс емес R – пішінді.

Қандай микроб туралы ойлаймыз және қандай қосымша зерттеу әдістерін қолдануға болады?

 

Тесттер:

1.ЗООАНТРОПОНОЗДЫ ИНФЕКЦИЯЛАРҒА ТӨМЕНДЕГIЛЕРДIҢ ҚАЙСЫСЫ ЖАТПАЙДЫ?

1. Оба

2.Туляремия

3.Қырылдауық

4.Сарып

5.Күйдiргi

 

2. БРУЦЕЛЛАЛАРДЫҢ СИПАТТАМАСЫ:

1.Грам оң

2.Қозғалғыштығы күштi

3.Мјлшерi майда

4.Спора тѕзейдi

5.Қоректiк ортаға талғамсыз

 

3. BR. MELITENSIS-ТIҢ ЕРЕКШЕЛIГI:

1. Кѕкiрттi сутек түзбейдi

2. Тионин мен фуксин бактериостатикалыє әсер етедi

3. Анаэроб

4. Аталғандардың ешқайсысы оған тән емес

5. Аталғандардың бәрi оған тән

 

4. BR. ABORTUS-КА ТЈМЕНДЕГI СИПАТТАМАЛАРДЫҢ КАЙСЫСЫ ЖАТПАЙДЫ:

1. Кјмiрєышєыл газы бар жерде өседi

2. Кѕкiрттi сутек түзедi

3. Спецификалыє фагпен лизистенедi

4. Тионинi бар ортада өседi

5. Фуксинi бар ортада өседi

 

5. БРУЦЕЛЛАЛАР ТӨМЕНДЕГIЛЕРДIҢ ҚАЙСЫСЫНА ӨТЕ СЕЗIМТАЛ:

1. Дезинфектанттарға

2. Жоғары температураға

3. УКС (УФО)

4. Тјменгi температураға

5. ҚІоршаған орта факторларына

 

6.БРУЦЕЛЛАЛАРДЫҢ АНТИГЕНI:

1.М-антиген

2.Протективтi

3.Н-антиген

4.К-антиген

5.Пептидогликан

 

7.БРУЦЕЛЛАЛАРДЫҢ РЕЗИСТЕНТIЛIГI:

1.Жоғарғы температураға сезiмтал емес

2.Іайнатєанда саєталады

3.Дезинфекциялыє заттарға сезiмтал емес

4.Тјменгi температурада ұза сақталады

5.УФО-ға сезiмтал емес

 

8.БРУЦЕЛЛЕЗДIҢ ЖҰҒУ ЖОЛДАРЫНА ЖАТПАЙДЫ:

1.Ауалы-тамшылы

2.Трансмиссивтi

3.Алиментарлы

4.Контактылы

5.Та№амдар арєылы

 

9.БРУЦЕЛЛЕЗДIҢ ПАТОГЕНЕЗI МЫНАЛАРМЕН БАЙЛАНЫСТЫ:

1.Заєымдалмаған терi арєылы енуiмен

2.Токсиннi» жѕйке саласымен таралу єабiлеттiлiгiмен

3.Гранулема тѕзiлуiмен

4.Токсиннi» iшек-єарын жолдарыны» кiлегейлi єабатына ёсер етуiмен

5.Лимфоидты-макрофагальдi жѕйе жасушаларында кјбею єабiлеттiлiгiмен

 

10.БЮРНЕ РЕАКЦИЯСЫНЫҢ СИПАТТАМАСЫНА ЖАТПАЙДЫ:

1.Аллергиялыє сынама

2.Бруцеллин енгiзу

3.1-2 аптадан кейiн белгiлерi байєалады

4.Спецификалылығы

5.Антиденелердiң титрiн аныєтау үшiн қойылады

 

11.ӘР-ТҮРЛI БРУЦЕЛЛАЛАРДЫ ДИФФЕРЕНЦИАЛАУ КЕЗIНДЕ ЕСКЕРIЛМЕЙДI:

1.Лабораториялыє жануарларға патогендiлiгi

2.Күкiрттi сутек тѕзуi

3.Анилиндi бояуларды редукциялауы

4.Көмір қышқыл газына қажетті

5.Көмірсуларды ыдыратады

 

12.БРУЦЕЛЛЕЗГЕ БАКТЕРИОЛОГИЯЛЫҚ ӘДIСПЕН ДИАГНОЗ ҚОЮДА ТЈМЕНДЕГIЛЕРДIҢ ҚАЙСЫСЫН ҚОЛДАНБАЙДЫ:

1.Тинин мен фуксинге сезiмталдығын аныєтау

2.Монорецепторлы бруцеллездi сарысумен агглютинация реакциясын аныєтау

3.Кѕкiрттi сутектi» тѕзiлуiн аныєтау

4.Бүйректiк сорпада өсуi

5.Опсонды-фагоцитарлы реакция қою

 

13.РАЙТ РЕАКЦИЯСЫНДА НЕНI АНЫҚТАЙДЫ:

1.Преципитиндердi

2.Агглютининдердi

3.Комплемент байланыстырушы антиденелердi

4.Тромбоцитобактериндердi

5.Гемолизиндердi

 

14.БРУЦЕЛЛЕЗ КЕЗIНДЕ АЛЛЕРГИЯЛЫҚ ЖАҒДАЙДЫ МЫНАЛАРДЫҢ КӨМЕГIМЕН АНЫҚТАЙДЫ:

1.Манту сынамасымен

2.Туберкулинмен

3.Бюрне сынамасымен

4.Антраксинмен

5.Люэтинмен

 

15.БРУЦЕЛЛАЛАРДЫҢ ҚЄАЙ ТҮРI КӨБIНЕ ҚОЙЛАР МЕН ЕШКIЛЕРДЕ БРУЦЕЛЛЕЗ ТУДЫРАДЫ?

1.Brucella melitensis

2.Brucella abortus

3.Brucella canis

4.Brucella suis

5.Brucella ovis

 

16.ОБА ҚОЗДЫРҒЫШЫН АШҚАН:

1.Готшлих

2.Китазато

3.Леффлер

4.Гикошима

5.Иерсен

 

17.ОБА ҚОЗДЫРҒЫШЫНЫҢ МОРФОЛОГИЯСЫНА ЖАТПАЙДЫ:

1.Спора түзбейдi

2.Талшыєтары жоє

3.Капсула түзедi

4.Биполярлы таяєшалар

5.Қозғалады

 

18. Y. PESTIS-ТIҢ ПАТОГЕНДIЛIГI МЫНАЛАРЫМЕН БАЙЛАНЫСТЫ:

1.Гемагглютининдердi» түзiлуiмен

2."Тышқандық" токсинмен

3.Гиалуронидаза бјлiп шығарумен

4.Плазмокоагулаза бөлiп шығарумен

5.Цитохромның болуымен

 

19.ОБА АУРУЫ ЖАТАДЫ:

1.Табиғи-ошақты инфекцияға

2.Зоонозды инфекцияға

3.Трансмессивтi инфекцияға

4.Антропонозды инфекцияға

5.Сапронозды инфекцияға

 

20.ОБА КЕЗIНДЕГI ИНФЕКЦИЯ ТАСЫМАЛДАУШЫҒА ЖАТАДЫ:

1.Биттер

2.Бүргелер

3.Кенелер

4.Соналар (слепни)

5.Шыбындар

 

21.ОБА ҚОЗДЫРҒЫШЫНЫҢ СИПАТТАМАСЫНА ЖАТПАЙДЫ:

1.Биполярлы таяєшалар

2.Спора тѕземейдi

3.Қозғалғыш

4.Грам-терiс

5.Капсула тѕзедi

 

22.ОБАҒА БАКТЕРИОЛОГИЯЛЫЄ ДИАГНОЗ ҚОЮ ҮШIН АЛЫНАТЫН ЗЕРТТЕУ ЗАТЫНА ЖАТПАЙДЫ:

1.Несеп

2.Нәжiс

3.Бубон бјлiндiсi

4.Қақырық

5.Қан

 

23.ОБАҒА ЄАРСЫ СПЕЦИФИКАЛЫҚ ПРОФИЛАКТИКА МАҚСАТЫНДА ҚОЛДАНАДЫ:

1.Тiрi вакцина

2.Анатоксин

3.Өлi вакцина

4.Гамма-глобулин

5.СТИ- вакцина

 

24.ОБА АУРУЫМЕН ЖАНАСҚАН АДАМДАРДЫҢ АРАСЫНДА ЖҮРГIЗIЛЕТIН ЖЕДЕЛ ПРОФИЛАКТИКАЛЫҚ МАҚСАТТА ҚОЛДАНЫЛАДЫ:

1.Тiрi вакцина

2.Өлi вакцина

3.Иммунды сарысу

4.Химиялыє вакцина

5.Стрептомицин

 

25.КҮЙДIРГI ҚОЗДЫРҒЫШЫНЫҢ МОРФОЛОГИЯЛЫҚ БЕЛГIЛЕРIНЕ ЖАТПАЙДЫ:

1.Капсуласы болады

2.Қозғалмайды

3.Спора түзедi

4.Грам оң боялады

5.Грам терiс боялады

 

26.ТУЛЯРЕМИЯ ҚОЗДЫРҒЫШЫНЫҢ МОРФОЛОГИЯЛЫҚ ЕРЕКШЕЛIГI:

1.Ортасында орналасқан спора түзедi

2.Коккобактериялар

3.Қозғалады

4.Полиморфтыє єасиетi бар

5.Грам оң

 

27. ТУЛЯРЕМИЯ ҚОЗДЫРҒЫШЫНЫҢ ЈСУ ЕРЕКШЕЛIГIНЕ ЖАТПАЙДЫ:

1.Ұйытылған тауық тұқымыны» сары уызы єосылған ортада өседi

2.Өсiп-өнуi ѕшiн єоректiк ортаға цистеин қосылуықєажет

3.Қарапайым орталарда өседi

4.Факультативтi анаэроб

5.Грам оң

 

28.ТУЛЯРЕМИЯНЫҢ ЖҰҒУ ЖОЛДАРЫ:

1.Аурумен тiкелей жанасєанда

2.Трансмиссивтi жолмен

3.Жыныстық жолмен

4.Плацента арєылы

5.Жабайы жануарлар тiстегенде

 

29.ТУЛЯРЕМИЯНЫҢ ПАТОГЕНЕЗI МЫНАЛАРМЕН БАЙЛАНЫСТЫ:

1.Кене, маса шаєєанда єанмен єоздырғышты» таралуымен

2.Токсиннiң гематогендiк жолмен таралуымен

3.Қоздырғышты» заєымданбаған терi арқылы енуiмен

4.Энтеротоксиннiң әсер етуiмен

5.Лимфа түйiндерiнде қоздырғышты көбеюiмен

 

30.ТУЛЯРЕМИЯҒА МИКРОБИОЛОГИЯЛЫЄ ДИАГНОЗ ҚОЮ ҮШIН ҚОЛДАНЫЛАДЫ:

1.Биосынама

2.Қанды микроскопта қарау

3.Видаль реакциясы

4.Бюрне сынамасы

5.Дик сынамасы

 

31.КҮЙДIРГI:

1.Ерекше єауiптi инфекция

2.Зоонозды инфекцияларға жатады

3.Трансмисивтi инфекцияларға жатады

4.Iшек инфекцияларына жатады

5.Ауалы-тамшылы инфекцияларға жатады

 

32.ЭНДОСПОРА ТЅЗЕТIН ГРАМ ОҢ ТАЯҚШАЛАР:

1.Күйдiргi бациллалары

2.Листериялар

3.Коринебактериялар

4.Микобактериялар

5.Актиномицеттер

 

33.АНТРАКСИН:

1.Аллерген

2.Анатоксин

3.Экзотоксин

4.Эндотоксин

5.Гамма-глобулин

 

34.КҮЙДIРГI ҚОЗДЫРҒЫШТАРЫНЫҢ МОРФОЛОГИЯЛЫҚ БЕЛГIЛЕРIНЕ ЖАТАДЫ:

1.Грам оң

2.Капсуласының болуы

3.Грам терiс

4.Талшыєтары жоқ

5.Спора түзбейдi

 

35.КҮЙДIРГI ҚОЗДЫРҒЫШЫНЫҢ АНТИГЕНI:

1.О-антиген

2.Протектив6тi

3.Н-антиге4н

4.К-антиген

5.Vi -антиген

 

36.КҮЙДIРГIНIҢ ЖҰҒУ ЖОЛДАРЫ:

1.Алиментарлы

2.Контактылы

3.Трансмиссивтi

4.Вертикальды (трансплацентарлы)

5.Жануарлардың тiстеуiнен жұғады

 

37.БРУЦЕЛЛЕЗ КЕЗIНДЕ ТОЛЫҚ ЕМЕС АНТИДЕНЕЛЕРДI АНЫҚТАУДА ҚОЛДАНЫЛАТЫН РЕАКЦИЯ:

1.Кумбс реакциясы

2.Кунс реакциясы

3.ПГАР (РПГА)

4.Оспонды-фагоцитарлы реакция

5.Бюрне сынамасы

 

38.БРУЦЕЛЛЕЗ КЕЗIНДЕГI ЖОҒАРЫ СЕЗIМТАЛДЫҚТЫ АНЫҚТАУҒА ЄОЛДАНЫЛАТЫН РЕАКЦИЯ:

1.Бюрне сынамасы

2.Антраксинмен сынама қою

3.Манту сынамасы

4.Закс сынамасы

5.Пизу сынамасы

 

39.ОБА ИНФЕКЦИЯСЫНЫҢ НЕГIЗГI ТАБИҒИ РЕЗЕРВУАРЫ (САҚТАУШЫСЫ):

1.Кемiргiштер (саршұнақтар, құм тышқандары, тарбағандар)

2.Кенелер

3.Қойлар

4.Түйелер

5.Егеуқұйрықтар (крысы)

 

40.FRANCISELLA TULARENSIS ДАҚЫЛДАНДЫРЫЛАДЫ:

1.СТА (ЖСА)

2.Цистеин мен жұмыртєа ақуызы бар ортада

3.Цистеин мен глицеринi бар қанды агарда

4.Эндо ортасында

5.Тинсдаль ортасында

ТЕЗАУРУС (глоссарий):

Күйдіргі

Асколи термопреципитация реакциясы

Алдын алу шаралары

Тұнбаға түсуі

Оң нәтиже

Теріс нәтиже

Санитарлы-эпидемиялық режима ережелері

Сабақтың болжамды хронометражы:

№ р/н Сабақтың этабы Сабақ этабының мазмұны Оқу әдісі (оқытушының таңдауы бойынша) Бақылау әдістері (оқытушының таңдауы бойынша) Берілген уақыт, этап / мин
  Кіріспе Сәлемдесу, белгілеу, тақырыпты, мақсаты мен міндеттерін айту, компетенцияларға тоқталу, мотивациялық сипаттама - - 5 мин.
  Ақырғы білім деңгейлерін бақылау Тақырып бойынша ақырғы және ағымды білім деңгейлерін анықтау - Тестілеу Ауызша 5 мин. 35 мин.
  Серпіндіру - Интерактивті - 5 мин.
  Үзіліс - - - 5 мин.
  Негізгі этап Хедельсон және Райт реакцияларын қою. Алынған нәтижелерді бағалау. Ситуациялық есептерді шығвру.   Пассивті (түсіндіру, демонстрация, бақылау). Белсенді (Тәжірибелік жұмыстарды орындау және талқылау, хаттамаларды, жұмыс дәптерін толтыру,мультимедиялық мәліметтер базасымен, компьютерлік моделдермен және бағдарламалармен жұмыс жасау.) Интерактивті (ситуациялық есептер, кроссвордтар шығару, кішігірім топтарда жұмыс жасау, блиц-сауал, ролдік ойындар, оймен штурм, критикалық ойлау, мини-зерттеулер) Жұмыс дәптерлерін тексеру 30 мин.
6. Сабақты қортындылау. Жеткен жетістіктерді талқылау және қойылған міндеттерді, үйренген компетенцияларды шешу. Бағаларын айту және жорналға қою Бағалау парағын толтыру Пассивті   - 5 мин.
7. Үй тапсырмасына комментарии келесі сабақ тақырыбы бойынша - Пассивті   - 10 мин

Тақырып -11. Патогенді және шартты –патогенді коринебактериялар. Бордетеллалар. Аурудың патогенезіне байланысты микробиологиялық диагностикасының негіздері. Емдеу принциптері және алдын-алуы. Патогенді және шартты -патогенные микобактериялар. Туберкулез. Аурудың патогенезіне байланысты микробиологиялық диагностикасының негіздері. Туберкулездің зертханалық диагностикалық алгоритмі. Аурудың алдын алу шаралары.

2. Мақсаты:

Қырылдауық, көкжөтел, паракөкжөтел қоздырғыштарының қасиеттерін зерттеу, патологиялық жағдайлар дамуындағы рөлі, лабараториялық дмагностикасы, алдын- алу және емдеу принцптері. Туберкулез мәселелері және қазіргі кездегі лабараториялық диагностикасы туралы студенттерге білім қалыптастыру, алапес туралы түсінік беру.







Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 1741. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Типовые ситуационные задачи. Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической   Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической нагрузке. Из медицинской книжки установлено, что он страдает врожденным пороком сердца....

Типовые ситуационные задачи. Задача 1.У больного А., 20 лет, с детства отмечается повышенное АД, уровень которого в настоящее время составляет 180-200/110-120 мм рт Задача 1.У больного А., 20 лет, с детства отмечается повышенное АД, уровень которого в настоящее время составляет 180-200/110-120 мм рт. ст. Влияние психоэмоциональных факторов отсутствует. Колебаний АД практически нет. Головной боли нет. Нормализовать...

Эндоскопическая диагностика язвенной болезни желудка, гастрита, опухоли Хронический гастрит - понятие клинико-анатомическое, характеризующееся определенными патоморфологическими изменениями слизистой оболочки желудка - неспецифическим воспалительным процессом...

Подкожное введение сывороток по методу Безредки. С целью предупреждения развития анафилактического шока и других аллергических реак­ций при введении иммунных сывороток используют метод Безредки для определения реакции больного на введение сыворотки...

Принципы и методы управления в таможенных органах Под принципами управления понимаются идеи, правила, основные положения и нормы поведения, которыми руководствуются общие, частные и организационно-технологические принципы...

ПРОФЕССИОНАЛЬНОЕ САМОВОСПИТАНИЕ И САМООБРАЗОВАНИЕ ПЕДАГОГА Воспитывать сегодня подрастающее поколение на со­временном уровне требований общества нельзя без по­стоянного обновления и обогащения своего профессио­нального педагогического потенциала...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия