Студопедия — ТЕЗАУРУС 4 страница
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

ТЕЗАУРУС 4 страница






1.Бейтараптау реакциясы

2.Ермольева әдiсi

3.Түстi сынама

4.Биологиялық әдiс

5.ГАР

ТЕЗАУРУС (глоссарий):

Тетанолизин

Тетаноспазмин

Анаэробты инфекциялар

Бейтараптау реакциясы

Газды гангрена

Таңу материалы

Сабақтың болжамды жоспары:

№ р/н Сабақтың этабы Сабақ этабының мазмұны Оқу әдісі (оқытушының таңдауы бойынша) Бақылау әдістері (оқытушының таңдауы бойынша) Берілген уақыт, этап / мин
  Кіріспе Сәлемдесу, белгілеу, тақырыпты, мақсаты мен міндеттерін айту, компетенцияларға тоқталу, мотивациялық сипаттама - - 10 мин.
  Ақырғы білім деңгейлерін бақылау Тақырып бойынша ақырғы және ағымды білім деңгейлерін анықтау - Тестілеу Ауызша 5 мин. 25 мин.
  Серпіндіру - Интерактивті - 5 мин.
  Үзіліс - - - 5 мин.
  Негізгі этап Аяқталмаған фагоцитоз жағындысын микроскопия лау. Алынған нәтиже бойынша бағалау. Зерттеу материалын Петри табақшасына себу. Менингококты инфекцияның диагностикалық алгоритмін салу. Пассивті (түсіндіру, демонстрация, бақылау). Белсенді (Тәжірибелік жұмыстарды орындау және талқылау, хаттамаларды, жұмыс дәптерін толтыру,мультимедиялық мәліметтер базасымен, компьютерлік моделдермен және бағдарламалармен жұмыс жасау.) Интерактивті (ситуациялық есептер, кроссвордтар шығару, кішігірім топтарда жұмыс жасау, блиц-сауал, ролдік ойындар, оймен штурм, критикалық ойлау, мини-зерттеулер) Жұмыс дәптерлерін тексеру 30 мин.
6. Сабақты қортындылау. Жеткен жетістіктерді талқылау және қойылған міндеттерді, үйренген компетенцияларды шешу. Бағаларын айту және жорналға қою Бағалау парағын толтыру Пассивті   - 5 мин
7. Үй тапсырмасына комментарии келесі сабақ тақырыбы бойынша - Пассивті   - 5 мин

14-тақырып. Риккетсиялар, боррелиялар. Аурудың патогенезімен байланысты микробиологиялық диагностикасының ерекшеліктері. Емдеу принциптері, профилактикасы. Вирустар. Құрылымы және жіктелуі. Вирустардың репродукциясы. Вирустарды дақылдандыру. Бактериофагтар.

2.Мақсаты:

Риккетсиялар мен боррелиялардың қасиеттерін, патологиялық жағдайлардың дамуындағы рөлін зерттеу, олармен шақырылатын аурулардың лабораториялық зерттеу және алдын-алу принциптері, емі. Вирустарды талдау, олардың қасиеттерін, патологиялық жағдайдың дамуындағы ролі, лабораториялық диагностикасын, алдын-алу және емдек принциптерін, олармен шақырылатын ауруларды ауыз ша талдау.

3. Оқытудың міндеттері:

Студенттің білімін қалыптастыру:

- Риккетсиоздардың және бореллиоздардың қоздырғыштарының көзі және берілу жолдары;

- Риккетсиялар мен боррелиялардың морфологиясы және систематикасы;

- Риккетсиялар мен боррелиялардың дақылдық, биохимиялық, антигендік қасиеттері;

- Риккетсиялар мен боррелиялардың көмегімен шақырылатын аурулардың патогенезінің дамуы туралы;

- Риккетсиялар мен боррелиялардың көмегімен шақырылатын аурулардың лабораториялық диагностикасы, емі және алдын-алуы бойынша;

- Вирустардың морфологиясы және систематикасы туралы;

- Вирустық инфекциялардың даму жолдарын;

- Вирустық инфекциялардың лабораториялық диагностикалау принциптерін;

- Вирустарды вириондардан сипаттамалары бойынша ажырата білуіді;

- Бактериофагтардың табиғаты мен қасиеттерін, олардың химиялық құрамының ерекшеліктерін, фагтардың басты морфологиялық топтары жайлы, және оларды тәжірибеде қоданылуы жайлы;

- Вирустарды басқа да микроорганизмдер топтарынан ажырата білуді;

- Вирустардың систематикасының принциптерін

- Бактериофагтардың негізгі түрлері және олардың қасиеттері туралы;

- Бактериофагтардың тәжірибеде қолданылуы туралы;

4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:

1. Риккетсиялар мен боррелиялардың морфологиясы мен систкматикасы.

2. Риккетсиялар және боррелиялармен шақырылатын аурулардың алдын-алу шаралары.

3. Риккетсиялар және боррелиялармен шақырылатын ауруларды емдеу принципитері.

4.Риккетсиялар және боррелиялармен шақырылатын аурулардың патогенезі және клиникасы, жұғу механизмі, берілу жолдары.

5. Бореллиялардың адам патологиясындағы маңызы, эпидемиялық және эндемиялық қайталама сүзектің патогенезі.

6. Риккетсиоздардың және боррелиоздарды диагностикалау әдістері.

7. Вирустардың морфологиясы және систематикасы.

8. Вирустармиен шақырылатын аурулардың алдын-алу шаралары;

9. Вирустармиен шақырылатын ауруларды емдеу принциптері.

10. Вирустармиен шақырылатын аурулардың патогенезі, клиникасы,қоздырғыштың берілу жолдары және жұғу механизмі.

11. Адамдардың патологиясындағы вирустврдың маңызы.

12. Вирустық инфекцияларды диагностикалау әдістері.

13. Вирустардың номенклатурасы және жіктелуінің негізгі принциптері.

5. Білім беру және оқыту әдістері: (кішігірім топтар, сабақ барысында жұмыс, кейс-стадиялар, пікірталастар, ситуациялық есептер, презентациялар және т.б.)

Пассивті әдіс – түсіндіру.

Белсенді әдіс – тәжірибелік жұмыстарды талқылау және орындау, зерттеу хаттамасын толтыру; мультимедиялық мәліметтер базасымен, компьютерлік моделдер және бағдарламалармен жұмыс жасау.

Интерактивті – аз адамнан тұратын топтарда жұмыс жүргізу.

6.Әдебиеттер:

Орыс тілінде

Негізгі:

1.Борисов Л.Б. Медицинская микробиология, вирусология, иммунология.- М.: МИА, 2005. - 734 бет.

2.Медицинская микробиология, вирусология, иммунология (А.А Воробьёв редакц.) МИА., Москва, 2004.- 690 бет.

3.Коротяев А.И, Бабичев С.Л. Медицинская микробиология, иммунология и вирусология. - СПб.: Арнайы әдебиет, 2000ж. - 591 бет.

4.Медицинская микробиология /Басты ред. В.И. Покровский, O.K. Поздеев. - М.: ГЭОТАР МЕДИЦИНА, 2006. — 1200 бет.

5.Тец В.В. Руководство к практическим занятиям по медицинской микробиологии, вирусологии и иммунологии – М.:Медицина, 2002. - 352 бет.

6.Компьютерная программа "Диаморф" - "Медицинская микробиология" – атласы - бактериология, микология, протозоология және вирусология бойынша оқу құралы акад.проф. Воробьева А.А. редакцялауымен.

7.Дикий И.Л, Сидарчук И.И. и др. Микробиология. Руководство к лабораторным занятием. Киев, 2004, 583 с.

Дополнительная:

1. Борисов Л.Б., Козьмин-Соколов Б.В., Фрейдлин И.С. Руководство клабораторным занятиямпо медицинской микробиологии, вирусологии, иммунологии. - М.: Медицина, 1993.

2.Н.Красилыников А II. Справочник по антисептике. - Минск. - Выс шк.- 1995. - 367с.

3.Галактионов В.Т. Иммунология. - М. - Изд. "РИЦ МДК". - 2000. – 487с.

4.Воробьев А.А. "Микробиология, иммунология". - М.: МИА, 2002.

5.Воробьев А.А., Кривошейн Ю.С., Широбоков В.П. Медицинская и санитарнаямикробиология. - М.: Издательский центр "Академия" – 2003. – 464 с.

6.Аравийский Р.А., Горшкова Г.И. Практикум по медицинской микологии. - С-Пб. - 1995. - 50 с.

7.Всант P., Мосс У., Уивер Р. Определитель нетривиальных патогенных грамотрицательных бактерий (аэробных и факультативно-анаэробных). - М.: Мир, 1999. – 791 с.

8.Внутрибольничные инфекции // Под ред. Р.П.Венцелла. - М.:Медицина, 1990.- 656 с.

9.Саттон Д., Фотергилл А., Ринальди М. Определитель патогенных и условно-патогенных грибов. - Изд. Мир, 2001. - 470 с.

10.МаянскийА.Н.Микробиология дляврачей. - Нижний Новгород: Издательство Нижегородской государственной медицинской академии, 1999. — 400 с.

11.Котова А.Л. Клиническая микробиология: Методические указания.-Алматы, 2004.- 162с.

12.Тец В.В. Справочник по клинической микробиологии – СП Стройлеспечать. – 1994.– 224 с.

13.Определитель бактерий Берджи /Под ред Д.Хоулта, Н.Крига, П.Снитаи др.// М.: Мир, 1997. - В 2 томах.

14.Вопросы общей вирусологии, под ред. Кисилева И.О. Санкт- Петербург, 2007, 375 с.

15.Поздеев О.К. Медицинская микробиология: Учеб. О.К.Поздеев; под ред. В.И.Покровского.-2-е изд.испр.-М.:ГЭОТАР-МЕД,2004.-768 с

Қазақ тілінде:

Негізгі:

1.Медициналық микробиология, Алматы,2011,683 б Рамазанова Б.А, Кудайбергенұлы К.К редакциялаумен.

2.Б.А. Рамазанова, А.Л. Котова және т.б. Микроорганизмдер морфологиясы.(оқу- әдістемелік құрал) Алматы,2007, 131б.

3.Б.А. Рамазанова, К.К Құдайбергенұлы, А.Л Котова. Инфекция туралы ілім.(оқу-құралы) Алматы 2007,111 б.

4 Б.А.Рамазанова, А.Л Котова және т.б. Микроорганизмдер физиологиясы. (оқу - әдістемелік құрал). Алматы,2007, 126 б.

5. Б.А. Рамазанова, А.Л Котова және т.б. Микроорганизмдер экологиясы. (оқу- құралы). Алматы, 2007, 95 б.

6.Б.А. Рамазанова, А.Л Котова және т.б. Микробтарға қарсы қолданылатын препараттар (оқу- құралы) Алматы, 2007.,47 б.

7.Микробиология және вирусология (жалпы бөлімі): Оқу құралы /Ү.Т.Арықпаева, К.Х.Алмағамбетов, Н.М.Бисенова, Н.Б.Рахметова, Г.Д.Асемова, Койшебаева К.Б., Бисимбаева С.К., Калина Н.В./. 1-ші басылым. (Медициналық және фармацевтикалық мамандық бойынша жоғары оқу орындарының студенттеріне арналған оқу құралы) - Астана, 2005. – 208 б.

8.«Микроорганизмдердің морфологиясы» оқу құралы, Астана, 2004, 32б.; Микробиология және вирусология (жеке бөлімі): Оқу құралы /Ү.Т.Арықпаева, К.Х.Алмағамбетов, Н.М.Бисенова, Ә.Ө.Байдүйсенова, Н.Б.Рахметова, Г.Д.Асемова /1-ші басылым. (Медициналық және фармацевтикалық мамандық бойынша жоғары оқу орындарының студенттеріне арналған оқу құралы) - Астана, 2006. – 199 б.

Қосымшая:

1.Жалпы микробиологиядан лабораториялық сабақтар бойынша оқу-әдістемелік құрал (А.Л. Котованың ред.). – Алматы, 1997.

Ағылшын тілінде:

Негізгі:

1.Richard V Georing, Hazel M Docrell, Mark Zukerman, Derek Wakelin, Ivan M Roit, Cedric Mims,Peter L Chiodini “Medical Microbiology”,4th Edithion, 2008, UK, p.656.

2.Jacquelyn G Black “Microbiology”,7 th ,WILEY,2010,p.846

3. Patric R Muray,Ken S Rosenthal, Michael F Pfaller “Medical Mcrobiology”,5th Edithion, 2008,p.962

4. Cedric Mims, Hazel M Docrell, Richard V Georing, Ivan M Roit, Derek Wakelin, Mark Zukerman, “Medical Microbiology”,3th Edithion, 2004, ELSEVIER MOSBY, p.659.

5. Geo F Brooks,Kaaren C Carroll, Janett S Butel, Stephen F Morse,24th Edithion, JAWETZ,MELNICK&ADELBERG^S

6. Mark Gladwin, Bill Trattler, “Clinical Microbiology”, 4th Edithion, MedMaster, Miami, 2007, p.393.

7. Anathanarayan R., Paniker C.K.J. Text book of microbiology. Orien Longman. Seven edition, 2005.

8. Medical microbiology. Ed.by Inta Ozols. Elsevier Mosby, 2004.

Қосымша:

1.Robert M Diamond “Designing Assessing Courses and Curricula”, 3th Edithion,Jossey-Bass,2008,p.487

2.Patric Leonardi “Microbiology Study Guide: Key Review Questions and Answers”, Silver Educational Publishig,2005,p.78

3.N.Cary Engelberg,Victor DiRita,Terence S Dermondy, “Mechanisms of Microbial Disease”, 4th Edithion,Lippincton Williams&Wilkins,2007,p.762

4.William F Strohl, Harriet Rouse, Bruce D Fisher, “Microbiology”, Lippincton^s,2001,p.516

5.Jawetz, Melnic & Adelberg. Medical microbiology. Singapore. 2004.

6.Arora D.R. Text book of microbiology. CB. 2001.

7.William A. Stradit, Harriet Rouse, Bruce D. Fisher. Microbiology. 2001, Lippencott, Williams and Wilkins

8.Black Jacquelyn G. Microbiology. Principles & Applications, 1996 by Prentice-Hall, New Jersey

9.Medical microbiology. An introduction to Infectious Diseases. Ed. by Ryan Kenneth J. Appleton and Lange. Stamford, Connecticut, 1998.

10.Toni Hart, Paul Shears. Atlas de Roche de Microbiologie. - Paris., 1997.- 314р.

7. Бақылау(сұрақтар,тесттер, есептержәне басқалар):

Сұрақтар:

1. Риккетсиялардың морфологиясы және систематикасы.

2.Эпидемиялық және эндемиялық бөртпе сүзегінің дамуының патогенезінің дифференциалдық белгілері.

3.Риккетсиоздардың клиникасы және жұғу жолдары.

4.Бөртпе сүзегі және қайталама сүзектің алдын –алу шаралары.

5. Боррелиялардың морфологиясы және систематикасы.

6.Боррелиоздардың клиникасы және берілу жолдары.

7. Риккетсиоздар мен боррелиоздардың емі.

8. Риккетсиоздар мен боррелиоздардың қоздырғыш көзі және берілу жолдары.

9. Брилль ауруы. Анықтамасы.

10. Қайталама сүзектің дамуының патогенезі.

11. Эпидемиялық және эндемиялық бөртпе сүзегінің патогенезінің ерекшеліктері және жұғу механизмі.

12. Ку қызбасының жұғу механизмі, патогенезі.

13. Эпидемиялық және эндемиялық қайталама сүзегінің патогенезі, адам патологиясындағы бореллиялардың маңызы.

14. Риккетсиоздардың диагностикалық әдістері.

15. Қайталама сүзек диагностикасының алгоритмі.

16. Вирустардың морфологиясы және систематикасы.

17. Вириондардың құрылымы.

18. Вирустардың репродукция жолдары.

19. Вирустың егесінің клеткасымен өзара әрекеттесуінің басты сатылары

20. Фагтардың түрлері

21.Вирулентті фагтар. Бактерия клеткасымен өзара әрекеттесуінің сатылары (продуктивті инфекция).

22. Әлсіз фагтар. Бактерия клеткасымен өзара әрекеттесуінің ерекшеліктері.

23. Лизогения. Анықтамасы.

24. Вирустық инфекциялардың жұғу жолдары және клиникасы.

25. Вирустық инфекциялардың алдын- алу шаралары.

26. Вирустық инфекциялардыңемдеу принциптері.

27. Адам патологиясындағы вирустардың маңызы..

28. Вирустық инфекцияларды диагностикалау әдістері.

29. Бактериофагтарды қолдану кеңістігі.

30. Вириондар, вирустар туралы жалпы түсінік, оларға анықтама, вириондардың морфологиясы және құрылымы.

31. Вириондардың химиялық құрамы. Вириондардың бактериялардан химиялық құрамы бойынша және құрылымы бойынша айырмашылығы.

32. Бактериофагтардың табиғаты және қасиеттері. Фагтардың негізгі морфологиялық топтары. Фагтардың анотомиялық құрылымы.

33. Профаг. Жалпы түсінік.

34. Вирустарды дақылдандыру әдістері.

35. вирустарды индикациясы және идентификациясы әдістері.

36. Вирустардың номенклатурасы және жіктелуі.

37. Вирустардың номенклатурасы және жіктелуінің заманауи принциптері.

Жағдайлық есептер:

1.Емханаға бөртпе сүзегіне күмәнді белгілермен науқас келіп түсті. Биттегені анықталды. Лабораториялық зерттеу кезінде агглютинация реакциясы 1:50 сұйылту дәрежесінде риккетсия оң. Бөртпе сүзегі диагнозын қоюға болады ма, егер болмаса қосымша қандай зерттеулер жүргізу керек?

2. Романовский әдісімен боялған тығыз қан тамшысында қалың жіпшелері бар көк-күлгін түсті ине тәрізді дене байқалады. Олардың ұзындығы үлкен, лейкоциттерге қарағанда. Кейбір аумақтарында олар шоғырланып үйіліп қалады. Микроорганизмді атаңыз (шығу тегі, түрі).

3. Емханаға жоғары температурамен, қатты бас ауыруымен және бұлшық еттерінің ауыру сезімі шағымдарымен науқасты алып келді. Анықталғандай, науқас осыдан екі апта бұрын орманды мекенде жұмыс атқарған геологиялық экспедициядан келген. Ауруды қандай микроорганизмдер шақыруы мүмкін? Диагностикалау үшін қандай микробиологиялық зерттеулер жүргізілуі қажет?

4. Емханаға қызуы қатты көтерілген егде жастағы адамды алып келді, Денесінде жедел васкулит сипатына сай жаппай сеппелер анықталды. Сұрастыру барысында анықталғаны, ол 3жыл бұрын эпидемиялық бөртпе сүзегі бойынша емханаға түскен. Қарт кісіде қандай ауру түрі? Қорытынды диагноз қою үшін қандай лабораториялық зерттеулер жүргізу қажет? Брилль ауруын эпидемиялық бөртпе сүзегінен қалай ажыратуға болады?.

5.Студенттің алдында пробиркада науқастың мұрынжұтқыншағының шайындысынан алынған микроб дақылы салынған. Микроскоппен қарағанда дұры емес формалы клекалар көрінеді, кейбіреулері пробирканың қабырғаларынан қабыршақтанып кеткен, клеткааралық үзілулер байқалады, қоркектік ортаның түсі – қызыл. Мұндай көріністер нені сипаттап отыр?

Жауабы: Мұрынжұтқыншағында болатын вирустардың цитопатиялық әсері туралы.

6.Бактериофагтың жұмыс жағдайындағы сұйылтуын қалай анықтайды?

Жауабы: Фагтарды титрлеу Аппельман әдісі бойынша жүргізіледі(сұйық қоректік ортада). Жұмыс әрқайсысында 4,5мл. ЕПА бар 12 пробиркада жүргізіледі. 1 пробиркаға 0,5ал. Зерттелетін фагты енгізеді, содан соң келесі пробиркаға қоспадан 0,5мл. алып енгізеді және бұл пробиркадан алып келесі 2 мл. пробиркаға құяды және т.б. соңында фагтың 10\-10 сұйылтуын алады. Содан кейін барлық пробиркаларға 0,2 мл. Тәуліктік сорпалық дақылдан енгізіп шығады, титрленген фагқа сәйкес. Фагтың титрі соңғы пробиркадағы дақылдың лизисімен тіркеледі. Егер фагты сұйылту жартылай сұйық агарда жүргізілсе, онда оған гомологиялық бактериялардың тірі дақылданрын қосылады және де осы қоспа ЕПА бар табақшаға екінші қатар болып құйылады (Грациа әдісі), мұнда фаг негативті дақтардың санымен тіркеледі.

Тесттер:

1. ЭПИДЕМИЯЛЫҚ ҚАЙТАЛАМА СҮЗЕКТІҢ ҚОЗДЫРҒЫШЫ ҚАЙ ТУЫСТАСТЫҚҚА ЖАТАДЫ.

1. Rickettsiaceae

2. Spirochaetaceae

3. Mycoplasmataceae

4. Chlamydiaceae

5. Bacillaceae

2. ҚАЙТАЛАМА СҮЗЕКТІҢ ҚОЗДЫРҒЫШЫ:

1. Tr.pallidum

2. Bor.recurrentis

3. Tr.refringens

4. Tr.pertenue

5. R.prowazekii

3. ЭПИДЕМИЯЛЫҚ ҚАЙТАЛАМА СҮЗЕК КЕЗІНДЕГІ ИНФЕКЦИЯ КӨЗІ:

1. Кенелер

2. Науқас адам

3. Жануарлар

4. БИТ

5. Кеміргіштер

4. ЭПИДЕМИЯЛЫҚ ҚАЙТАЛАМА СҮЗЕК КЕЗІНДЕГІ ИНФЕКЦИЯ ТАСЫМАЛДАУШЫ:

1. Кеміргіштер

2. Кенелер

3. Жануарлар

4. Биттер

5.Масалар

6. B.recurrentis:

5. BOR.PERSICA СИПАТТАМАСЫНА ЖАТПАЙТЫНЫН АТАҢЫЗ:

1. Инфекция көзі - кеміргіштер

2. Тасымалдаушы – енелер

3. Ауырады - адамбар, жануарлар

4. Теңіз шошқасында оң сынама

5. 8-12 иірімі бар

6. ҚАЙТАЛАМА СҮЗЕКТІҢ ПАТОГЕНЕЗІ:

a. Биттер тістегенде жұғады

2. 2.Іщектің шырышты қабатына токсиндердің сіңірілуі

3. Лимфоидты-макрофагтық жүйеде көбеюі

4. Қоздырғыштың инвазивтілігіне байланысты

5. Жұлын сұйықтығының зақымдалуы

7. ҚАЙТАЛАМА СҮЗЕК КЕЗІНДЕГІ ИММУНИТЕТ:

1. Өмірінің соңына дейін

2. Стерильсіз

3.Тіндік

4. Преципитиндердің өндірілуімен байланысты

5. аурудың рецидивті ағымымен түсіндіріледі

8. ҚАЙТАЛАМА СҮЗЕКТІҢ АЛДЫН - АЛУЫ:

1. Тірі вакцина

2. Химиялық вакцина

3. Бактериофаг

4. Биттеумен күресу

5. Анатоксин

9. РИККЕТСИЯЛАР ШАҚЫРАДЫ:

1. Эпидемическиялық бөртпе сүзегін

2. Фламбезияны

3. Цуцугамуши қызбасын

4. Сары қызбаны

5. Қайталама сүзекті

10.РИККЕТСИЯЛАР:

1. Эукариоттар

2. Прокариоттар

3. Мицелий түзеді

4. Майда полиморфты бактериялар

5. Адамдарға патогенді емес

11. РИККЕТСИЛАРДЫҢ МОРФОЛОГИЯЛЫҚЕРЕКШЕЛІКТЕРІ:

1.Вегетативтік формасы - клеткаішілік

2. Септирленген

3. Ағзаға түскенде капсула түзейді

4. Спора түзетін грам оң таяқшалар

5Клеткадан тыс споралық формасы

12. ЭПИДЕМИЯЛЫҚ БӨРТПЕ СҮЗЕГІ ҚОЗДЫРҒЫШЫНЫҢ СИПАТТАМАСЫНА ЖАТПАЙДЫ:

1. Грам теріс

2. Қозғалмайды

3. Тамыр эндотелияларының цитоплазмасында көбейеді

4. Тасымалдаушысы кенелер болып табылады

5. Тасымалдаушы - бит

13. РИККЕТСИЯЛАРДЫҢ ВЕГЕТАТИВТІ ФОРМАСЫ:

1. Клеткаішілік

2. Клеткадан тыс

3. Биттердің ішек эпителияларында өседі

4. Биттердің нәжістерінде болады

5. Адам ағзасына енеді

14. РИККЕТСИЯЛАРДЫҢ АНТИГЕНДЕРІ:

1. К-антиген

2. О-антиген

3. Ақуыздық термолабильді

4. Липополисахаридті термостабильді

5. Н-антиген

15. РИККЕТСИЯЛАРДЫҢ ПАТОГЕНЕЗІ БАЙЛАНЫСТЫ:

1. Коагулазаның продукциясымен

2. Токсинмен

3. Гемолизинмен

4. Плазмокоагулазамен

5. Гемагглютининдердің түзілуімен

16. РИККЕТСИЯЛАРМЕН ШАҚЫРЫЛҒАН АУРУ:

1. Қайталама сүзек

2. Эпидемиялық бөртпе сүзегі

3. Іш сүзегі

4. Ку қызбасы

5. Эпидемиялық қайталама сүзек

17. ЭПИДЕМИЯЛЫҚ БӨРТПЕ СҮЗЕГІ КЕЗІНДЕ ИНФЕКЦИЯ КӨЗІ БОЛЫП ТАБЫЛАДЫ:

1. Ірі мүйізді мал

2. Науқас адам

3. Бит

4. Науқас адам

5. Кеміргіштер

18. БӨРТПЕ СҮЗЕГІ ПАТОГЕНЕЗІ СИПАТТАМАСЫНА ЖАТАДЫ:

1. Қоздырғыштың қанға түсуі

2. Қантамырларының эпителиялды тіндерінде адгезиялануы

3. Гранулемалар мен тромбтардың түзілуі

4. Розеолезді-петехиальды бөртпелердің пайда болуы

5. Барлық аталғандар

19. БӨРТПЕ СҮЗЕГІ КЕЗІНДЕ:

1. қантамыр капиллярларында өзгерістер байқалады

2. Жұлын сұйықтығы зақымдалады

3. Клеткааралық өткізгіштік бұзылысы

4. Токсинемия дамиды

5. Риккетсиялар гистиоциттерде көбейеді

20. БӨРТПЕ СҮЗЕГІ КЕЗІНДЕГІ ИММУНИТЕТ:

1. Спецификалық емес

2. Стерильді емес

3. Аурудың рецидивті ағымымен түсіндіріледі

4. Тіндік

5. Антимикробты және антитокалық

21. БРИЛЛЬ-ЦИНССЕР АУРУЫ БОЛЫП ТАБЫЛАДЫ:

1. Бөртпе сүзегінің рецидиві

2. Суперинфекция

3. Гиперинфекция

4. Аутоиммундық инфекция

5. Симмптомсыз инфекция

22. БРИЛЛЬ-ЦИНССЕР АУРУЫНЫҢ СИПАТТАМАСЫНА ЖАТПАЙДЫ:

1. Ауырып жазылған адамдарға дамиды

2. Тек IgG жиналады

3. Ig M болмайды

4. Сарысуды цистеинмен өңдегенде антиденелердің титрі азаймайды

5. M және G иммуноглобулиндері жинақталады

23. БРИЛЛЬ АУРУЫ КЕЗІНДЕ:

1. КБР қояды

2. Реакцияны екі қатар пробиркаларда қояды

3. Бірінші қатардағы сарысуды цистейнмен өңдейді

4. Екі қатарда да антиденелердің титрі тұрақты болып қалады

5. Аталғандардың барлығы

24. R.TYPHI ПРОВАЧЕК РИККЕТСИЯЛАРЫНЫҢ ДИФФЕРЕНЦИАЦИЯСЫН ЖҮРГІЗЕДІ:

1. Морфологиясы бойынша

2. Тинкториальдық қасиеттері бойынша

3. Түрлік спецификалық антигендері бойынша

4. Тайқ эмбрионында өзгерістері бойынша

5. Ақ тышқандарда токсиндердің нейтрализациясы реакциясымен

25. ЭПИДЕМИЯЛЫҚ БӨРТПЕ СҮЗЕГІ РИККЕТСИЯЛАРЫ ЭКОЛОГИЯЛЫҚ ТҰРҒЫДА МЫНАЛАРМЕН БАЙЛАНЫСТЫ:

1. Москиттермен

2. Тышқандардың ағзасымен

3. Биттермен

4. Үй жануарларымен

5. Құстармен

26. ЭНДЕМИЯЛЫҚ БӨРТПЕ СҮЗЕГІ КЕЗІНДЕ ҚОЗДЫРҒЫШ РЕЗЕРВУАРЫ БОЛЫП ТАБЫЛАДЫ:

1. Науқастар

2. Тасымалдаушылар

3. Тышқандар

4. Биттер

5. Ірі мүйізді мал

27. ЭПИДЕМИЯЛЫҚ БӨРТПЕ СҮЗЕГІ КЕЗІНДЕ ҚОЗДЫРҒЫШЫТЫҢ БЕРІЛУ ЖОЛДАРНЫА ЖАТПАЙДЫ:

1. Трансмиссивті

2. Ауалы - тамшылы

3. Алиментарлы

4. Жыныстық

5. Тыщқан кенелері тістеген кезде

28. ЭПИДЕМИЯЛЫҚ БӨРТПЕ СҮЗЕГІНІҢ ЭНДЕМИЯЛЫҚ РИККЕТСИОЗДАРДАН АЙЫРМАШЫЛЫҒЫ:

1. Дақылдық белгілерімен

2.Теріс скротальдық феноменімен

3. Морфологиясы бойынша

4. Түрлі иммуноглобулин класстарының жинақталуымен

5. Инфекция көзімен

29. РИККЕТСИОЗДАРДЫҢ АРНАЙЫ АЛДЫ-АЛУЫ ЖҮРГІЗІЛЕДІ:

1. Олатоксиндермен

2. Иммунндық сарысулармен

3. Өлі вакцинамен

4. Бактериофагтармен

5. ЖКСВ-Е

30. ҚАЙТАЛАМА СҮЗЕКТІҢ ЛАБОРАТОРИЯЛЫҚ ДИАГНОСТИКАСЫ:







Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 1946. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Логические цифровые микросхемы Более сложные элементы цифровой схемотехники (триггеры, мультиплексоры, декодеры и т.д.) не имеют...

Принципы, критерии и методы оценки и аттестации персонала   Аттестация персонала является одной их важнейших функций управления персоналом...

Пункты решения командира взвода на организацию боя. уяснение полученной задачи; оценка обстановки; принятие решения; проведение рекогносцировки; отдача боевого приказа; организация взаимодействия...

Что такое пропорции? Это соотношение частей целого между собой. Что может являться частями в образе или в луке...

Факторы, влияющие на степень электролитической диссоциации Степень диссоциации зависит от природы электролита и растворителя, концентрации раствора, температуры, присутствия одноименного иона и других факторов...

Йодометрия. Характеристика метода Метод йодометрии основан на ОВ-реакциях, связанных с превращением I2 в ионы I- и обратно...

Броматометрия и бромометрия Броматометрический метод основан на окислении вос­становителей броматом калия в кислой среде...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия