Студопедия — Приклад виконання завдання
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Приклад виконання завдання






 

Урок з курсу «Я і Україна. Природознавство» (4 клас) Методи (роди, види), прийоми Методичний коментар
Тема. Орієнтування на місцевості за місцевими ознаками. Компас     _____ Тему сформульовано правильно, відповідно до програми та змісту уроку.
Мета: формувати в учнів уявлення про орієнтування на місцевості за місцевими ознаками; ознайомити учнів з будовою компаса; формувати вміння визначати сторони го­ризонту за місцевими ознаками і за компасом; розвивати про­сторові уявлення учнів, спостережливість, пам’ять, бажання виконувати завдання групою. Виховувати почуття відповідальності за збереження природи.     ______ Мета уроку визначена правильно й чітко, має триєдиний характер і конкретизується в розв’язанні низки навчально-виховних завдань, відповідно до змісту уроку та форм роботи на ньому.
Обладнання: компаси. ______ В обладнанні не вказано, який саме матеріал використовувався під час виконання групових завдань (на етапі перевірки засвоєних ЗУН), а також під час організації ігрової діяльності в групах (етап застосування засвоєних ЗУН).
Тип уроку: поточний урок-екскурсія ______ _____
ХІД УРОКУ    
І. Організація класу. Цей етап розпочинається в класі. 1.Повідомлення теми і маршруту екскурсії.     2. Акту­алізація знань учнів про правила дорожнього руху: - Яким боком вулиці треба йти, щоб не перешкоджати перехожим? - У якому місці і як слід переходити вулицю? - Як слід поводити себе на вулиці? 3. Ознайомлення з місцем екскурсії. Вчитель пропонує завдання: - назвіть ознаки пори року у природі; - прочитайте напам’ять (виконує один учень) невеликий вірш про природу в цю пору року і т. ін.; - порівняйте його зміст з картинами живої природи. 4. Повторення правил поведінки в природі.     Невідомо     Фронтальна бесіда. Актуалізація життєвого досвіду учнів.     Словесно-наочно-практичний. Підготовчі вправи: виявлення ознак; читання вірша напам’ять; порівняння   Словесний метод – фронтальна бесіда (репродуктивна) Цей етап є доцільним, оскільки кожній екскурсії повинна передувати серйозна підготовча робота з боку вчителя і учнів. В структурі уроку він займає 0,5-1 хв. Обов’язковим є ознайомлення учнів з маршрутом екскурсії (хоча невідомим залишилося, як вчитель повідомляв), проведення бесіди з техніки безпеки, чемного поводження на вулицях, правильної поведінки на природі, її збережен­ня й охорони. Правильним є те, що налаштування на екскурсію відбувається заздалегідь, в класі, що мотивує діяльність школярів, збуджує їхній інтерес. Одночасно слід зауважити про доцільність використаних організаційних прийомів (назвати ознаки рослин і т.ін.). Разом з тим, на даному етапі уроку має відбуватися розподіл учнів на групи; призначаються відповідальні за обладнання тощо. Ці прийоми роботи були уникнені.
IІ. Постановка мети і завдань уроку. Загальна мотивація. 1. Розповідь учителя: У Івасика й Марійки тато – лісник. Хатинка лісника стоїть біля лісового озерця. Мама приготувала обід і попросила віднести татові. Вона наказала іти лісовою стежиною і не звертати вбік. Івасик запитав, у якому напрямку розташовані лісове озеро і хатинка. Мама відповіла, що це на південь від їхньої хати. Діти зібралися і пішли до лісу. В лісі Марійка помітила великий білий гриб. Вона показала його братикові, і діти, бігаючи від дерева до дерева, почали збирати гриби і звернули зі стежки. Через деякий час діти помітили, що ліс став густіший, а стежки ніде не було видно. Сонце сховалося за хмари, і в гілках шумів вітер. Марійка заплакала, а Івасик думав, як вибратися з гущавини й принести обід татові. Він згадав, що хатка лісника знаходиться у південному на­прямку. А як визначити, де південь? У яку місцевість потрапили діти? Чи можна визначити сторони гори­зонту в лісі? Чому? Учитель повідомляє, що допомогти дітям зможе той, хто добре працю­ватиме на уроці, тема якого «Орієнтування на місцевості за місцевими ознаками. Компас». На цьому уроці учні зможуть дізнатися, як визначи­ти сторони горизонту в лісі у хмарну погоду за допомогою дерев, трав'янистих рослин, деяких тварин, а також познайомляться з цікавим приладом – компасом, який допоможе орієнтуватися у будь-якій місцевості і в різний час доби. Словесний метод – розповідь (проблемна)   Постановка проблеми Наявність цього етапу безперечна в структурі уроку (1-2 хв.). Важливою є мотивація навчально-пізнавальної діяльності. Тому перш за все треба показати практичне значення виучуваного матеріалу. І все ж, цей етап доцільно було б провести після етапу перевірки засвоєних знань, умінь і навичок. Це відчутно поліпшило б сприймання учнями нового матеріалу
ІII. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок. 1.Фронтальна бесіда: - Що називається горизонтом? - Що нази­вається лінією горизонту? - За яких умов розширюється горизонт? - Чи можна довести, що лінія горизонту – це уявна лінія? Як це зробити? - Скільки основних сторін має горизонт? Назвіть їх. - Назвіть проміжні сторони горизонту. - Що означає орієнтуватися на місцевості? 2. Завдання для груп учнів на картках. 1. Визначте південь і назвіть об'єкти неживої природи, які знаходять­ся у цьому напрямку. 2. Визначте захід і назвіть зроблені людиною предмети, які знахо­дяться у цьому напрямку. 3. Визначте напрям вітру. Для «середніх» і «слабких» учнів картки готують з певною мірою допомоги. Наприклад: а) для «середніх» учнів. Визначити, в якій стороні південь, можна за Сонцем. Для цього не­обхідно стати до Сонця... (спиною, обличчям). Південь буде... (попереду, позаду). б) Для «слабких» учнів. Визначити, у якій стороні південь, можна за Сонцем. З цією метою треба виконати такі дії: 1. Стати до Сонця спиною. Південь буде позаду. Повернутись на південь, подивитись і назвати предмети неживої природи, які розташовані у цьому напрямку. Словесний метод – бесіда (репродуктивна). Контроль, коригування (прийоми учителя); взаємоконтроль (прийом учнів).     Практичний метод. Вправи з коментуванням. Використання інструктивних карток. Самоконтроль. В цій темі перевірка не тільки доцільна, а й необхідна, оскільки повторення попередньої теми є безпосередньою підготовкою до усвідомленого сприймання та осмислення нового змісту. В структурі уроку він займає 8-10 хв. Проте, даний етап доцільно розпочинати з підведення підсумків фенологічних спостережень за тиждень (хвилинка календаря – 3 хв.). В конспекті уроку він зовсім відсутній.     Доцільним є використання диференційованих завдань з різною мірою допомоги вчителя.
IV. Засвоєння нових знань, умінь і навичок. 1. Практична робота по визначенню сторін горизонту. - Орієнтуватися на місцевості можна і за іншими ознаками у природі, а не тільки за Сонцем. Учитель підводить дітей до берези. - Уважно розгляньте березу і з'ясуйте, з якої сторони кора біліша, де менше чорних плям. Далі учні під керівництвом учителя роздивляються дерева, пеньки, на яких ростуть мох і лишайники. Самостійно учні визначають, що ці рослини ростуть з північної сторони. Стежачи за мурашником, діти пригадують, що ці комахи приносять користь. Учні обгороджують мурашник, щоб його ніхто випадково не зруйнував. За вказівкою учителя визначають північний та південний схили мурашника й порівнюють, який з них крутіший, а який пологіший. Після цього роблять висновок, що у мурашника з північного боку схил крутий, а з південного — пологий. 2. Питання на узагальнення здобутих знань: - За якими ознаками, крім Сонця, можна визначити сторони горизонту? - Що ви порадите Марійці та Івасикові? Як їм можна знайти лісову хатинку, в якій їх чекає тато?   3. Практична робота з компасом. Ознайомлення з його будовою, користуванням.     а). Вступне слово вчителя. - Уявіть, що ви вирушили на кораблі у подорож. Корабель потрапив у густий туман і збився з курсу. Як вивести його на заданий курс? Чи можна це зробити за допомогою вже відомих способів орієнтування? Як? У таких випадках використовується компас. Це прилад, за допомогою якого точно визначаються сторони горизонту.   б). Ознайомлення з будовою компасу (робота організовується в групах). Кожна група дітей отримує компас. Вони вивчають його будову: учи­тель називає і показує частину приладу, учні повторюють і знаходять її.     в). Питання на закріплення знань: - Яку будову має компас? - Як користуватися цим приладом? - Як за допомогою компаса можна визначити сторони горизонту? 4). Ознайомлення з правилами користування компасом. Учитель послідовно називає і показує кожну дію, а школярі за ним повторюють і виконують: 1. Спочатку потрібно покласти компас на горизонтальну поверхню або долоню, щоб стрілка не торкалася дна коробочки. 2. Після цього відтягти аретир, щоб звільнити стрілку. 3. Далі слід повертати компас, щоб синя стрілка закрила літери ПН (північ), а червона ПД (південь).   д). Питання і завдання на закріплення: - Який напрямок показує синя (червона) стрілка? - Як треба користува­тися компасом? Спочатку потрібно... Після цього.., Для того щоб... Потім... Під час поелементного виконання діяльності на визначення сторін горизонту за допомогою компаса учитель контролює і коригує дії шко­лярів. У групах здійснюється взаємоконтроль і взаємокоригування: один учень називає і виконує дії, а інші контролюють і виправляють його помилки. 5). Робота в групах. Визначаються всі сторони горизонту.       Словесно-наочно-практичний метод.   Ввідні вправи. Виявлення ознак. Порівняння.     Словесний метод. Фронтальна узагальнююча бесіда. Контроль, коригування.   Словесно-наочно-практичний метод. Евристична розповідь. Постановка проблеми.   Практична робота. Демонстрація, тренувальні вправи.   Словесний метод. Вид – бесіда. Контроль, коригування.   Словесно-наочно-практичний метод. Демонстрація; тренувальні вправи за зразком.     Словесно-наочно-практичний. Вид – бесіда (репродуктивна). Контроль, коригування Взаємоконтроль, взаємокоригування (прийоми учня).     Практичні методи. Вид –практична робота. Контроль, коригування (прийоми учителя). Цей етап є обов’язковим у структурі уроку; займає 20-25 хв. Даний метод є доцільним на цьому етапі. Діти спо­стерігають і швидко виконують завдання, оскільки при перевірці попе­редньої теми вони визначили сторони горизонту.   Бесіда є важливою в даній логічно завершеній частині, оскільки для того, щоб перейти до наступної, перш за все необхідно перевірити рівень засвоєння знань учнями.   Практична робота є доцільною. Саме вона допоможе формуванню вмінь користуватися і орієнтуватися за компасом.   Даний прийом є доцільним. Він активізує діяльність школярів під час слухання; дає можливість вчителю розв’язувати навчальну проблему і коментувати цю діяльність.     Зазначені метод і прийоми є доцільними, оскільки практична самостійна діяльність школярів ефективно сприяє оволодінню знаннями, вміннями і навичками. Групова форма організації дітей є доцільною в роботі з дітьми даної вікової категорії.   Бесіда є важливою в даній логічно завершеній частині; дозволяє перейти до наступної.   Зазначені методи і прийоми є доцільними, оскільки практична самостійна діяльність школярів ефективно сприяє оволодінню знаннями, вміннями і навичками. Групова форма організації дітей є доцільною в роботі з дітьми даної вікової категорії. Метод є доцільним перед самостійним виконанням завдань.   На ці запитання учні дають відповідь після поелементного засвоєння знань про спосіб виконання діяльності та оволодіння нею за зразком.     Групова практична робота є доцільною. Вона дозволяє перевірити самостійне виконання завдання без наявності зразка.
V. Систематизація, узагальнення засвоєних знань, умінь і навичок. Фронтальна бесіда: - Назвіть основні (проміжні) сторони горизонту. - За допомогою яких ознак визначаються сторони горизонту? - Який прилад призначений для визначення сторін горизонту? Отже, основні і проміжні сторони горизон­ту можна визначити за Сонцем, за місцевими ознаками, а найточніше – за компасом. (Загальний висновок робить учитель, а учні повторюють). Словесний метод. Вид бесіда. Цей етап є доцільним, оскільки діяльність школярів на ньому сприяє підвищенню теоретичного засвоєння знань і є перехідною ланкою до застосування їх на практиці.
VI. Застосування засвоєних знань, умінь, навичок. 1. Практична робота. За допомогою компаса визначіть, у якому напрямку від місця екс­курсії розташована школа. В якому напрямку ми йшли від школи до місця екскурсії? Якщо учням складно сформулювати відповідь, то учи­тель навчає їх міркувати: школа розташована на... (північ) від місця екскурсії. Протилежна сторона... (півночі) — це... (південь). Отже, ми йшли на... (південь). 2. Гра. Кожній групі дається завдання (на картці) відшукати важливий пакет за такими даними (для різних груп різні): пройти 5 кроків на північ, 15 – на північний схід, 2 – на південь і т. ін. У пакеті можуть бути загадки, малюнки-сюрпризи, ребуси або частина загального малюнка для класу чи двох-трьох груп, які треба скласти разом. Умовою гри с швидкість виконання завдання.   Словесно-наочно-практичний метод. Вид – практична робота.   Дидактична гра   Етап є доцільним, оскільки учні повинні не тільки сприйняти, зрозуміти (усвідомити, осмислити) і запам’ятати тобто засвоїти зміст, а й застосувати в процесі навчання та повсякденного життя.     Роль гри безперечна в навчанні та вихованні дітей молодшого шкільного віку, оскільки набуваються практичні навички, відбувається виховання багатьох якостей дитини, в тому числі і уміння спілкуватися.
VII. Підсумок уроку. Які способи орієнтування на місцевості були вам відомі до сьо­годнішнього уроку? Про які ви дізналися на уроці? Яку тему потрібно було засвоїти, щоб про них дізнатися? Оцінювання роботи учнів на уроці, мотивація оцінок з урахуванням участі у роботі групи. Загальна оцінка діяльності всього класу. Вираження педагогом свого позитивного ставлення, задоволення діяльністю учнів та їх результатами.   Словесний метод – бесіда. Контроль, коригування, оцінка (прийоми вчителя).   Є доцільним, оскільки підсумування уроку – це своєрідний показник його результативності; позитивно впливає на систематизацію знань, запам’ятування істотного, розвиток монологічного мовлення, узагальнення знань учнів. Однак, окрім поданих запитань можна запропонувати й наступні: На якому етапі уроку було найцікавіше було працювати? На якому етапі уроку ми витратили найбільше часу? Що треба змінити? Доречними є ігрові прийоми. Бажано ввести прийоми самооцінки, взаємооцінки учнів.
VIII. Домашнє завдання. Прочитайте статті у підручнику. Знайдіть відповіді на запитання після тексту. Дайте відповідь своїми словами. Пояснення Цей етап вкрай необхідний, оскільки він є логічним продовженням уроку як попереднього, так і підготовчою ланкою до наступного. Однак, бажано окрім роботи за підручником (доречно вказати конкретні сторінки!) запропонувати й інші види роботи, в тому числі і практично-творчого характеру, прикладом розробити складні завдання на орієнтування на місцевості, які можна запропонувати учням під час прогулянки в групі подовженого дня та ін. Доцільною є диференціація домашнього завдання.







Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 575. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Деятельность сестер милосердия общин Красного Креста ярко проявилась в период Тритоны – интервалы, в которых содержится три тона. К тритонам относятся увеличенная кварта (ув.4) и уменьшенная квинта (ум.5). Их можно построить на ступенях натурального и гармонического мажора и минора.  ...

Понятие о синдроме нарушения бронхиальной проходимости и его клинические проявления Синдром нарушения бронхиальной проходимости (бронхообструктивный синдром) – это патологическое состояние...

Опухоли яичников в детском и подростковом возрасте Опухоли яичников занимают первое место в структуре опухолей половой системы у девочек и встречаются в возрасте 10 – 16 лет и в период полового созревания...

Разработка товарной и ценовой стратегии фирмы на российском рынке хлебопродуктов В начале 1994 г. английская фирма МОНО совместно с бельгийской ПЮРАТОС приняла решение о начале совместного проекта на российском рынке. Эти фирмы ведут деятельность в сопредельных сферах производства хлебопродуктов. МОНО – крупнейший в Великобритании...

ОПРЕДЕЛЕНИЕ ЦЕНТРА ТЯЖЕСТИ ПЛОСКОЙ ФИГУРЫ Сила, с которой тело притягивается к Земле, называется силой тяжести...

СПИД: морально-этические проблемы Среди тысяч заболеваний совершенно особое, даже исключительное, место занимает ВИЧ-инфекция...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия