Студопедия — ЗАНЯТТЯ 29
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

ЗАНЯТТЯ 29






Тема. Число 10. Геометричні фігури.

Мета:сформувати уявлення про число 10, його утворення, запис;

закріпити знання про геометричні фігури; розвивати до-

вільну пам’ять; виховувати бажання допомагати тим, кому

це необхідно; учити працювати в парах.

Матеріали: демонстраційний: фланелеграф, фігурки тварин з казки

А. Прайана «Козеня, яке вміє лічити до 10» (або іграшки),

картки із цифрами 1—10, паровоз та десять вагонів, великі

круг і квадрат;

роздавальний: картка із зображенням числа 10 для роз-

фарбовування, десять трикутників (9 червоних, 1 жовтий),

картки із цифрами 1—10, картка для вправи «Розділи фі-

гури», олівці.

Хід заняття

1. Психогімнастика.

2. Гра «Полічи».

Вихователь нагадує дітям зміст казки А. Прайана «Козеня,

яке вміє лічити до 10». (Краще казку прочитати напередодні.)

— Яких тварин лічило козеня?

— Хто був першим? другим?… (У ході бесіди вихователь

викладає на фланелеграфі плоскі фігурки тварин.)

— Скільки всього було тварин? (Десять.)

— Хто був за Свинею, перед Биком, між Собакою і Півнем?

— Позначимо кожну тварину відповідною цифрою.

Дитина біля фланелеграфа під кожною твариною викладає

картку з потрібною цифрою, діти на місцях викладають числовий

ряд.

— Скільки тварин ми пронумерували? Хто залишився?

(Півень.)

— Покладіть перед собою стільки червоних трикутників,

скільки тварин у казці ми пронумерували, і стільки жовтих, скіль-

ки залишилося непронумерованих.

— Скільки у вас червоних трикутників? А жовтих? Всього?

— Як утворилося число 10?

3. Знайомство із числом 10.

— За допомогою яких знаків можна записати число 10? (Діти

можуть знати запис числа, вихователь вислуховує відповіді та ко-

ректує або пояснює запис числа 10.) Для того щоб записувати чис-

ла від 1 до 9, ми використовуємо один знак. Але всі значки вже

закінчилися, і тепер можна використати тільки ті, які ми знаємо.

Тому десять позначається двома знаками — «1» і «0».

4. Закріплення знань про утворення числа 10.

Вихователь викладає на фланелеграфі паровоз та десять

вагонів.

— Скільки вагонів у потязі? На скільки їх стало більше, ніж

було?

— Яке число стоятиме перед числом 10?

— Назвіть «сусідів» числа 5. На скільки більше (менше) ці

числа?

— Обведіть і заштрихуйте число 10 на ваших картках (зразок

див. у додатку на с. 121).

5. Фізкультхвилинка.

Вихователь пропонує дітям стати навколо нього і, повторюю-

чи за ним слова, виконувати рухи.

Жук-жучище, погуди,

Де сховався ти, скажи.

Жук на те: «Жу-жу, жу-жу,

Я на дереві сиджу».

Жук-жучище, прилітай,

Швидше, швидше покружляй.

Гей, виходьте всі гудіти,

Будем разом гратись, діти.

Ми кружляли та гуділи

І вже трохи притомились.

Політали та присіли —

Відпочити захотіли.

6. Вправа «Розділи фігури».

Вихователь запрошує дітей до свого столу, де викладені круг

і квадрат, який закриває невелику частину круга.

— Яка фігура під квадратом? (Круг.) Над кругом? (Квадрат.)

— Яку фігуру ми бачимо повністю? (Квадрат.)

Потім вихователь пропонує дітям розглянути малюнок круга

і квадрата на їхніх картках (зразок див. у додатку на с. 126) та роз-

фарбувати. Далі діти працюють самостійно.

7. Підсумок заняття.

— Про яке нове число ви сьогодні довідалися?

— Скільки пальців на кожній руці? А на двох?

ПІДСУМКОВЕ ЗАНЯТТЯ

Мета:закріпити знання про цифри в межах 10, навички пря-

мої і зворотної, кількісної й порядкової лічби, уміння

розв’язувати приклади в межах 10, складати задачі за ма-

люнком, орієнтуватися в просторі, виконувати словесні

інструкції, знаходити спільні й відмінні ознаки предметів,

складати із частин цілі геометричні фігури, працювати

в групі; розвивати дрібну моторику рук, увагу, логічне мис-

лення, творчу уяву, мовлення; виховувати працьовитість.

Матеріали: демонстраційний: малюнок сходів, фігурка їжачка, один

малюнок фрукта і дев’ять малюнків овочів, плакат із чо-

тирма малюнками їжачків, малюнки квітів із цифрами

посередині, п’ять карток із квітами з геометричних фігур,

великі білі геометричні фігури, розділені на три частини;

роздавальний: зелені листочки із прикладами на додаван-

ня й віднімання в межах 10, набори геометричних фігур

для гри «Незвичайні квіти», «Ремонт килима-літака»,

картки для складання задачі за малюнком, набір карток із

цифрами в межах 10, знаками «+», «–», «=»; аркуш папе-

ру, розкреслений на 25 клітинок; квіти із цифрами посере-

дині для творчого завдання, олівці, пластилін.

Хід заняття

1. Гра «Чарівні сходи».

У процесі гри закріплюються навички прямої і зворотної ліч-

би, кількісна і порядкова лічба в межах 10, уміння знаходити

спільні й відмінні ознаки предметів; розвивається увага.

На фланелеграфі викладаються малюнки сходів, фігурка їжач-

ка з жовтим яблуком на спині (закрита аркушем паперу); у кон-

верті для вихователя 10 малюнків (дев’ять овочів і один фрукт).

— Давайте піднімемося нагору по сходах і полічимо

сходинки.

Вихователь указкою показує сходинки, діти хором лічать від

1 до 10.

— Скільки сходинок? (Десять.) Давайте спустимося вниз і ще

раз перевіримо.

Діти хором лічать у зворотному порядку від 10 до 1.

— Діти, мені здається, що під сходами хтось причаївся й не

хоче нам показуватися. Давайте на кожну сходинку покладемо

частування й почекаємо, поки наш невідомий гість з’явиться.

Вихователь прикріплює на сходи малюнки в такому порядку:

помідор, огірок, капуста, яблуко, перець, буряк, картопля, гар-

буз, кабачок, морква; діти називають порядковий номер кожного

малюнка.

— Як назвати ці предмети одним словом? (Овочі.) Чому ми їх

так назвали?

— Що зайве? (Яблуко.) Чому?

— Яке воно за порядком? (П’яте.)

— Якою цифрою можна позначити п’яту сходинку? (5.)

— Не хоче показуватися наш таємничий гість.

Вихователь непомітно забирає малюнок яблука.

— Подивіться уважно на сходи. Що ви помітили? (Зникло

яблуко.)

— Хто ж його взяв? Може, загадка допоможе нам довідатися.

Загорнулася в клубок

Ціла купа голочок.

Лис підбіг, голки понюхав.

Потім довго носа чухав.

(Їжак.)

Вихователь відкриває на фланелеграфі фігурку їжачка з та-

ким самим жовтим яблуком без листочків, яке було на сходах.

2. Гра «Знайди два однакових їжачки».

Гра сприяє розвитку уваги, логічного мислення, мовлення.

На фланелеграфі плакат із малюнками чотирьох їжачків з но-

мерами: 1 — їжачок із грибочком на спині; 2 — їжачок із жовтим

яблучком із зеленими листочками; 3 — із червоним яблучком; 4 —

з жовтим яблучком без листочків. (Малюнки на плакаті закриті.)

— Їжачок просить вибачення за те, що взяв яблучко без доз-

волу. Справа в тому, що воно знадобиться йому в дорозі. У лісі

трапилася неймовірна історія. Одну галявину зима зачарувала

й не збирається звільняти її від чарів. Їжачок поспішає на допомо-

гу і просить вас допомогти знайти його брата-близнюка.

Вихователь відкриває малюнки їжачків на плакаті, пропонує

уважно їх розглянути, знайти подібного, пояснивши свій вибір.

3. Гра «Візьми із собою квітку».

У процесі гри закріплюється вміння розв’язувати прикла-

ди на додавання й віднімання в межах 10, розвивається увага.

Вихователь заздалегідь розкладає на килимку різнокольорові па-

перові квіти із цифрами від 1 до 10 посередині: незабудки, тюльпа-

ни, проліски тощо (на вибір вихователя).

У кожної дитини зелений листочок із прикладом на додавання

й віднімання в межах 10.

— Діти, ви готові разом із їжачком звільнити від чарів

галявину?

Діти розходяться по кімнаті, розв’язують приклад на листоч-

ку та знаходять квітку з відповіддю. Хто знайшов квітку, той під-

німає вгору квітку й листок. Наприкінці гри вихователь пропонує

дітям назвати квіти, їхні кольори.

4. Рухлива гра «Весняний вітерець».

Гра сприяє розвитку уваги, умінню орієнтуватися в просторі,

виконувати словесну інструкцію. У процесі проведення гри вихо-

ватель може використати музику.

— Весняний вітерець хоче пограти із квітами. Потанцюйте

разом із ним.

Діти танцюють, вихователь у ході дає завдання: підніміть кві-

точку над головою, а листочки сховайте за спину; візьміть квіточ-

ку в ліву руку, а листочок — у праву; «полетіть» із вітерцем до до-

шки, до дверей, до віконця тощо; дівчатка з квіточками, присядь-

те; хлопчики, підніміть квіточку вгору; дівчатка, пострибайте на

лівій ніжці, хлопчики — на правій тощо.

5. Гра «Незвичайні квіти».

Гра сприяє розвитку уваги, логічного мислення; умінню порів-

нювати геометричні фігури за кольором, формою, розміром. У ви-

хователя п’ять демонстраційних карток із квітами з геометричних

фігур.

1 — однакового розміру, кольору, але різної форми;

2 — усі трикутники однакового розміру, один синій,

решта — зелені;

3 — усі квадрати червоного кольору: один великий,

решта — маленькі;

4 — усі фігури однакового розміру й кольору (синього);

5 — усі фігури однакового розміру й кольору (жовтого).

У кожної дитини на столі набір геометричних фігур однаково-

го розміру: два блакитних овали; два синіх трикутники; два зеле-

них трикутники; один червоний квадрат; два синіх прямокутни-

ки; один жовтий кружечок.

— Подивіться уважно на ці квіти та скажіть, чим вони відріз-

няються від тих, які ми зібрали на килимку? (В они складені з гео-

метричних фігур.)

— У кожній квіточці є геометрична фігура, яка не схожа на

інші. Якщо ми зберемо їх усі разом, то вони розкажуть, що робити

далі.

Вихователь забирає всі квіти з фланелеграфа. Він показує пер-

шу картку, пропонує дітям уважно розглянути квітку, визначити

геометричну фігуру, яка не схожа на інші, пояснити свій вибір.

Потім пропонує знайти таку саму серед геометричних фігур, які

лежать на столі, і покласти її перед собою.

На першій квітці блакитний овал (відрізняється формою);

на другій — синій трикутник (відрізняється кольором); на

третій — червоний квадрат (відрізняється розміром); на четвер-

тій — синій прямокутник (без пари); на п’ятій — жовтий круг

(без кутів).

— Послухайте, що говорять ці фігури. Вони пропонують

скласти дідуся-лісовичка з фігур, які лежать на столі.

Діти вибирають з усіх фігур, які лежать на столі ті, які під-

ходять для складання чоловічка. Після закінчення роботи вихова-

тель запитує дітей:

— Які фігури ви використали, щоб позначити чоловічкові го-

лову, тулуб, ручки, ніжки, капелюх?

— Дідусю-лісовичку, як знайти зачаровану галявину? Дідусь-

лісовичок відповів, що нам допоможе чарівний килим-літак.

6. Рухлива гра «Ремонт килима-літака».

Гра дозволяє закріпити знання про геометричні фігури, умін-

ня із частин складати ціле, працювати в групі; розвиває увагу,

кмітливість. На фланелеграфі викладаються великі білі геомет-

ричні фігури (за кількістю дітей), розділені на три частини чорною

лінією — це килими-літаки.

На килимку — кольорові фігури, розділені на три частини.

— Дідусь-лісовичок говорить, що килими-літаки давно ніхто

не використовував, вони лежать у скрині, й він уже не пам’ятає,

якого кольору вони були раніше. Давайте всі разом відремонтуємо

килими.

Діти розподіляються по троє, знаходять на килимку відповід-

ні частини геометричної фігури (килим-літак може бути будь-якої

форми), складають їх або на підлозі (на столі), або на килимі. Далі

вихователь називає колір і форму килима-літака, а його «власни-

ки» виконують різні завдання: стрибають, танцюють, кружляють

тощо.

7. Гра «Килим-літак вирушає в політ».

У процесі гри закріплюється вміння складати задачу за ма-

люнком, викладати її розв’язання за допомогою карток із цифра-

ми й знаками «+», «−», «=», пояснювати вибір знаків «+», «−».

У кожної дитини на столі картка з малюнком для складан-

ня задачі; картки зі знаками «+», «−», «=», цифрами 1—10.

Вихователь може використати не більше трьох-чотирьох видів

малюнків для складання задач.

— Щоб килими-літаки вирушили в політ, треба скласти

й розв’язати задачу. Поспішайте, часу мало!

Вихователь пропонує дітям уважно розглянути малюнок

і викласти на столі перед собою розв’язання за допомогою карток

із цифрами й знаками «+», «−», «=».

У ході виконання завдання вихователь допомагає дітям,

у яких виникають труднощі.

Наприкінці гри вихователь запитує, у кого задача на відніман-

ня, додавання, який знак використали й чому.

8. Графічний диктант.

Під час виконання цього завдання закріплюється вміння

орієнтуватися в просторі, виконувати словесну інструкцію, розви-

вається дрібна моторика рук. У кожного на столі аркуші паперу

в клітинку, простий або кольоровий олівець. На аркуші крапкою

позначений початок виконання завдання.

Вихователь диктує, у якому напрямку й на скільки кліти-

нок проводити лінію: вправо — одна клітинка; вниз — три; впра-

во — одна; вгору — одна; вправо — дві; вниз — одна; вліво — одна;

вниз — три, вліво — одна, вниз — одна, вліво — три, вгору — одна,

вправо — одна, вгору — одна, вліво — одна, вгору — одна, вправо

— одна, вгору — одна, вліво — одна, вгору — дві, вправо — одна,

вгору — одна.

— На яку тварину схожий малюнок? Заштрихуйте, напрямок

штрихування виберіть самі.







Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 942. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...

Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Концептуальные модели труда учителя В отечественной литературе существует несколько подходов к пониманию профессиональной деятельности учителя, которые, дополняя друг друга, расширяют психологическое представление об эффективности профессионального труда учителя...

Конституционно-правовые нормы, их особенности и виды Характеристика отрасли права немыслима без уяснения особенностей составляющих ее норм...

Толкование Конституции Российской Федерации: виды, способы, юридическое значение Толкование права – это специальный вид юридической деятельности по раскрытию смыслового содержания правовых норм, необходимый в процессе как законотворчества, так и реализации права...

Основные разделы работы участкового врача-педиатра Ведущей фигурой в организации внебольничной помощи детям является участковый врач-педиатр детской городской поликлиники...

Ученые, внесшие большой вклад в развитие науки биологии Краткая история развития биологии. Чарльз Дарвин (1809 -1882)- основной труд « О происхождении видов путем естественного отбора или Сохранение благоприятствующих пород в борьбе за жизнь»...

Этапы трансляции и их характеристика Трансляция (от лат. translatio — перевод) — процесс синтеза белка из аминокислот на матрице информационной (матричной) РНК (иРНК...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.009 сек.) русская версия | украинская версия