Студопедия — СЕРБСЬКА ДЕРЖАВА НАПРИКІНЦІ ХІХ ст.
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

СЕРБСЬКА ДЕРЖАВА НАПРИКІНЦІ ХІХ ст.






Значні зміни в житті країн Балканського півострова відбулися в другій половині 70-х років XIX ст. внаслідок герцеговинського повстання і російсько-турецької війни 1875—1878 рр. Це знайшло своє втілення як на внутрішньополітичному рівні, так і в між­народному становищі балканських країн і народів.

Визначальний характер для ситуації в Сербії мали дві про­відні тенденції: актуалізація в суспільній свідомості і держав­но-політичних колах сербської національної ідеї та заворушення й повстання в сусідніх із Сербією областях, заселених переваж­но етнічними сербами, передовсім у Боснії та Герцеговині.

Прихильники сербської ідеї, одним із важливих елементів якої було прагнення визволити від османського гноблення й об'єднати в одній державі усі сербські терени, у своїй повсяк­денній діяльності намагалися стимулювати формування "справжнього серба" ("сербенди"), сповненого національним духом. Націоналізм швидко перетворився на суспільну моду, якої дотримувалося багато представників різних верств, на­самперед молодь.

Антиосманські виступи в Боснії та Герцеговині протягом 30—70-х років набули перманентного характеру внаслідок украй тяжких умов життя основної маси населення, а також традиційного сепаратизму місцевих великих землевласників. Загострення суперечностей між райя та мусульманськими мож­новладцями Боснії та Герцеговини сприяло тому, що в Сербії ці виступи трактувалися як боротьба за "загальносербську справу".

У 1875—1878 рр. згадані тенденції сягнули найвищої по­значки. Улітку 1875 р. одночасно в кількох районах Герцеговини вибухнули повстання. Незабаром полум'я антитурецької боро­тьби охопило Боснію. Вимоги повстанців зводилися до надання провінції автономії, негайного запровадження реформ в адмініс­тративній та аграрній сферах, установлення контролю за ста­ном справ у провінції з боку європейських держав.

Від перших днів повстанців активно підтримувала Чорно­горія. Князь Нікола навіть заявив, що його країна негайно вступить у війну проти Порти, якщо повсталі герцеговинці не досягнуть успіху самотужки. Для надання конкретної допо­моги повстанцям та координації дій князь призначив спеці­ального представника, котрий безпосередньо дбав про поста­чання до Герцеговини продуктів харчування, зброї та боє­припасів, у разі потреби посилав для ведення спільних бойових дій чорногорські загони.

У Сербії населення палко вітало повстання, тоді як прав­лячі кола спочатку діяли обережно, зробивши спробу переду­сім об'єднати для боротьби проти турків усі балканські наро­ди. Спроба виявилася марною, але тиск громадської думки був таким потужним, що князь Мілан і його уряд мусили змінити свою позицію. У червні 1876 р. Сербія та Чорногорія уклали союзницький договір і оголосили Порті війну. 20 червня повстанці в Боснії проголосили об'єднання провінції з Сер­бією, а герцеговинці — з Чорногорією, що спричинило гост­ре невдоволення Австро-Угорщини.

На допомогу сербам з Росії вирушило декілька тисяч доб­ровольців, які, щоправда, не могли замінити на Балканах ре­гулярної російської армії. Головнокомандувачем сербської ар­мії призначили російського генерала М. Черняєва.

Бойові дії Сербія та Чорногорія проводили окремо, кож­на на своєму напрямку. Чорногорцям щастило, але серби після провалу їхнього наступу опинилися в досить скрутно­му становищі. Зазнавши кількох поразок у локальних сутич­ках з турками, які розпочали активний наступ з півдня та південного сходу, серби тільки внаслідок втручання Росії під­писали спочатку перемир'я, а згодом і договір про припинення бойових дій та відновлення миру без жодних терито­ріальних втрат для Сербії (лютий 1877 р.). Цей договір ви­нишся нетривалим, бо вже 1 грудня того ж року Сербія, окриленауспіхами Росії на полях битв російсько-турецької війни 1877—1878 рр., знову вступила у війну проти Осман­ської імперії.

Оскільки основні турецькі збройні сили билися проти ро­сійських військ, османи цього разу практично не чинили сер­бам опору, що дало змогу одній сербській армії за кілька ти­жнів дістатися Ніша та Пірота, а іншій — Лесковца та Враня, потупивши також на територію Косово.

Результати герцеговинського повстання та російсько-турецької війни було зафіксовано спочатку Сан-Стефанським мирним договором (20 лютого 1878 р.), а згодом умовами доку­ментів, підписаних на Берлінському конгресі в липні 1878р. Ве­ликі держави визнавали повну незалежність Сербії та Чорного­рії, а також збільшення їхньої території, причому Чорногорія здобувала вихід до Адріатичного моря, приєднавши до себе місто Бар з околицями.

Незважаючи на це, рішення Берлінського конгресу викли­кали у сербів глибоке розчарування. По-перше, значно біль­ше, аніж Сербія та Чорногорія, одержала Болгарія, і це змі­нювало ситуацію в регіоні на її користь. По-друге, серби не отримали ані Боснії та Герцеговини, ані Косово, за які, вла­сне, вони й змагалися. Навіть більше, боснійські та герцеговинські землі "тимчасово" окупувала Австро-Угорщина, що на практиці означало провал амбітних проектів об'єднання всіх сербських областей в одній державі. Ситуацію також по­гіршувало невдоволення діями армії, на яку покладалися ве­ликі надії і яка ці надії аж ніяк не виправдала, а також різко негативна оцінка позиції Росії на переговорах у Сан-Стефано та Берліні, де росіяни активно підтримували болгар, фактич­но покинувши сербів напризволяще.

У 80-ті роки XIX ст. триває розвиток державних інститу­цій, удосконалюється система управління. Саме в цей час у Сербії виникають політичні партії: Радикальна, Ліберальна та Прогресистська.

22 лютого 1882р. Сербію проголошено королівством, а князя Мілана Обреновича (1868-1889) — королем. Першим привітав його з цієї нагоди австро-угорський імператор Франц—Йосиф, що не було випадковістю: саме Австро-Угорщина виступила як заступник Сербії в цьому питанні й довела іншим великим державам доцільність такого кроку. Зближення правлячих кіл

Сербії та Австро-Угорщини намітилося ще напередодні Бер­лінського конгресу, оформилося під час його роботи й поволі зміцніло в наступні роки.

Внутрішня та зовнішня політика короля Мілана не мала підтримки в народі. Ситуацію ускладнювало те, що заснова­на в 1881 р. Радикальна партія, яка висувала програму демо­кратичних перетворень, швидко поширювала свою діяльність на всю територію країни й на всі верстви населення, перетво­рившись на потужну політичну силу й на безумовного лідера політичного процесу в Сербії. На виборах до Скупщини у вересні 1883 р. радикали, яких активно підтримали селяни, здобули переконливу перемогу, що згідно з чинним законо­давством давало їм право формувати уряд.

Восени 1883 р. король Мілан зробив декілька кроків, які спричинили загострення конфронтації між різними політич­ними силами, зокрема між ним самим і радикалами. Це зре­штою призвело до спалаху невдоволення діями режиму, яке переросло у збройне повстання у східних сербських областях поблизу річки Тимок (" Тимоцьке повстання"). Повстання при­душили, його учасників жорстоко покарали (21 особу страче­но, понад 700 відправлено на каторгу та ув'язнено). В органі­зації та підтримці повстання король звинуватив радикалів: їхню партію заборонили, більшість її лідерів заарештували. Голова партії Нікола Пашич вчасно покинув країну, щоб про­довжити політичну боротьбу в еміграції (у Болгарії).

Помилкою сербського короля було оголошення війни Бол­гарії в листопаді 1885 р. Приводом для конфлікту стало об'єд­нання двох болгарських територій — князівства та Східної Румелії — в спільній державі. Це суперечило постановам Бер­лінського конгресу, й Мілан, занепокоєний значним поси­ленням Болгарії і підбурюваний Австро-Угорщиною та Німеч­чиною, взявся відновити статус-кво. Війна виявилася нетри­валою й завершилася перемогою Болгарії. Сербія, щоправда, не зазнала при цьому жодних втрат, крім моральних: згідно з підписаним у лютому 1886 р. Бухарестським мирним догово­ром, сторони погоджувалися на поновлення стану справ, що існував у їхніх відносинах до початку війни.

Безуспішна війна остаточно підірвала довіру до короля, й він сам, утративши впевненість у власних силах, мусив удати­ся до рішучих змін у внутрішній політиці, зокрема підписав акт про амністію Радикальної партії, яка не тільки вийшла з підпілля, а й увійшла разом з лібералами до коаліційного уряду. Незабаром виконавчу владу в країні сповна перебрали на себе радикали. Саме вони формували уряд протягом 1888-1892 рр., хоча стабільності владним структурамце не додало.

У грудні 1888 р. в Сербії прийнято нову Конституцію, проект якої підготували найкращі фахівці. ЇЇ обговорювали па спі­льних засіданнях, на яких головував сам король, представники всіх політичних партій. Конституція значно розширювала права і свободи громадян, підвищувала значення Скупщини, до ком­петенції якої передавався контроль за урядом та армією.

У протистоянні короля, котрий обстоював режим особис­тої влади, і Радикальної партії, яка виступала за парламентсь­ку модель управління державою, розширення демократичних прав і свобод, Конституція 1888 р. була рішучим кроком на шляху до парламентаризму. Ще один важливий крок у тому ж напрямі зроблено в 1889 р., коли набув чинності Закон про угоди, який істотно розширював права органів місцевого самоврядування, а реалізація цих прав захищалася від тиску центрального уряду.

 

 







Дата добавления: 2015-10-02; просмотров: 589. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Ваготомия. Дренирующие операции Ваготомия – денервация зон желудка, секретирующих соляную кислоту, путем пересечения блуждающих нервов или их ветвей...

Билиодигестивные анастомозы Показания для наложения билиодигестивных анастомозов: 1. нарушения проходимости терминального отдела холедоха при доброкачественной патологии (стенозы и стриктуры холедоха) 2. опухоли большого дуоденального сосочка...

Сосудистый шов (ручной Карреля, механический шов). Операции при ранениях крупных сосудов 1912 г., Каррель – впервые предложил методику сосудистого шва. Сосудистый шов применяется для восстановления магистрального кровотока при лечении...

Шрифт зодчего Шрифт зодчего состоит из прописных (заглавных), строчных букв и цифр...

Краткая психологическая характеристика возрастных периодов.Первый критический период развития ребенка — период новорожденности Психоаналитики говорят, что это первая травма, которую переживает ребенок, и она настолько сильна, что вся последую­щая жизнь проходит под знаком этой травмы...

РЕВМАТИЧЕСКИЕ БОЛЕЗНИ Ревматические болезни(или диффузные болезни соединительно ткани(ДБСТ))— это группа заболеваний, характеризующихся первичным системным поражением соединительной ткани в связи с нарушением иммунного гомеостаза...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия