Студопедия — Заняття 2. План практичного заняття
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Заняття 2. План практичного заняття






ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ БАНКУ

 

План практичного заняття

1. Організаційна структура та органи управління банком

2. Організація операційної діяльності банків в Україні

3. Стратегія комерційного банку

 

2.2. Термінологічний словник

Банківський продукт – це стандартизовані процедури, що забезпечують виконання банками операцій, згрупованих за відповідними типами та ознаками.

Бек-офіс – підрозділи або окремі відповідальні виконавці, які залежно від їх функцій забезпечують реєстрацію, перевіряння, облік операцій та контроль за ними.

Відповідальний виконавець – працівник банку, який відповідно до його службових обов'язків та/або розпорядження керівництва банку має повноваження виконувати певні операції та несе відповідальність за їх належне виконання.

Внутрішньобанківські операції – операції банку, що не пов'язані з виконанням доручень клієнтів.

Внутрішньобанківські рахунки – усі інші рахунки аналітичного обліку, що не належать до клієнтських рахунків.

Клієнтські рахунки – це особові рахунки, за якими обліковуються кошти клієнтів банку. До клієнтських рахунків належать кореспондентські, поточні (у тому числі рахунки за спеціальним режимом їх використання) та вкладні (депозитні) рахунки.

Операційна діяльність банку – це сукупність технологічних процесів, пов'язаних з документуванням інформації за операціями банку, проведенням їх реєстрації у відповідних регістрах, перевірянням, вивірянням та здійсненням контролю за операційними ризиками.

Операційний день банку – це діяльність банку протягом робочого дня, що пов'язана з реєстрацією, перевірянням, вивірянням, обліком, контролем операцій (у тому числі прийманням від клієнтів документів на переказ і документів на відкликання та здійсненням їх оброблення, передавання та виконання) з відображенням їх у балансі банку. Тривалість операційного дня встановлюється банком самостійно у внутрішньому положенні.

Операційний ризик – це ризик, який пов'язаний з порушенням банківських правил та/або систем контролю за обробленням, проведенням операцій, документацією, що виникає як унаслідок зовнішніх причин, так і через помилки працівників банку.

Операційний час банку – частина операційного дня банку, протягом якої відбувається обслуговування клієнтів, у тому числі приймаються документи на переказ і документи на відкликання, що мають бути оброблені, передані та виконані банком. Початок та кінець операційного часу встановлюються згідно з розпорядженням керівника банку з урахуванням режиму роботи платіжних систем і доводяться до відома клієнтів.

Операція банку – дія або подія, внаслідок якої відбуваються зміни у фінансовому стані банку та яка відображається за балансовими або позабалансовими рахунками банку.

Особовий рахунок – рахунок аналітичного обліку операцій з клієнтами банку, що здійснюються відповідно до укладених між банком і клієнтами договорів.

Первинний документ – документ, який містить відомості про операцію та підтверджує її здійснення.

Фронт-офіс - це підрозділи банку або його уповноважені особи, які ініціюють та/або організовують операцію шляхом укладання відповідних договорів.

 

2.3. Навчальні завдання

2.3.1. Задачі

1. Охарактеризуйте типову структуру комерційного банка (рис. 1.3) в порівнянні з промисловим підприємством.

2. Охарактеризуйте основні функції та повноваження органів управління комерційного банка (табл. 2.1).

Таблиця 2.1.

Функції та повноваження органів управління комерційного банку

Назва органу управління Функції та повноваження
Загальні збори учасників  
Спостережна рада банку  
Правління (рада директорів)  
Ревізійна комісія  
Служба внутрішнього аудиту  

Рис.1.3. Типова структура банківської установи [2]


2.3.2. Тестові завдання

1. Структура управління будь-якого комерційного банку залежить від:

а) форми власності та спеціалізації; б) розміру банку; в) обидві відповіді вірні.

2. До органів управління банку належать:

а) загальні збори учасників, правління (рада директорів), спостережна рада банку; б) загальні збори учасників, правління (рада директорів), ревізійна комісія; в) загальні збори учасників, правління (рада директорів), служба внутрішнього аудиту.

3. Органом контролю банку є:

а) загальні збори учасників, ревізійна комісія, спостережна рада; б) спостережна рада, ревізійна комісія, служба внутрішнього аудиту; в) ревізійна комісія, служба внутрішнього аудиту.

4. До компетенції загальних зборів учасників банку належить прийняття рішень щодо:

а) внесення змін та доповнень до статуту банку; б) покриття збитків; в) умов праці та матеріального стимулювання членів правління банку.

5. До функцій спостережної ради не належать:

а) прийняття рішень щодо покриття збитків; б) контроль за діяльністю правління банку; в) зміна розміру статутного капіталу; г) визначає зовнішнього аудитора.

6. Правління (рада директорів) банку є:

а) виконавчим органом банку;

б) контролюючим органом банку;

в) вищим органом управління банку.

7. Правління (рада директорів) банку здійснює управління щодо:

а) поточної діяльності банку; б) прийняття рішень про ліквідацію та реорганізацію банку; в) розподілу прибутку.

8. Правління (рада директорів) банку підзвітне:

а) загальним зборам учасників та спостережній раді банку; б) загальним зборам учасників та ревізійній комісії банку; в) загальним зборам учасників та службі внутрішнього аудиту банку.

9. Контроль за фінансово-господарською діяльністю банку здійснює:

а) спостережна рада банку; б) ревізійна комісія банку; в) загальні збори учасників банку, г) правління (рада директорів).

10. Ревізійна комісія підзвітна:

а) загальним зборам учасників; б) спостережній раді банку; в) загальним зборам учасників та службі внутрішнього аудиту банку.

11. Ревізійна комісія обирається загальними зборами учасників банку з числа:

а) працівників банку; б) учасників або їх представників; в) зовнішніх аудиторів; г) правління (ради директорів).

12. Органом оперативного контролю спостережної ради банку є:

а) служба внутрішнього аудиту банку; б) ревізійна комісія банку; в) загальні збори учасників банку, г) правління (рада директорів).

13. Служба внутрішнього аудиту банку виконує наступні функції:

а) наглядає за поточною діяльністю банку; б) прийняття рішень щодо зміни розміру статутного капіталу; в) прийняття рішень щодо покриття збитків.

14. Комітет, який щомісячно аналізує співвідношення собівартості послуг та ринкової конкурентоспроможності діючих тарифів, відповідає за політику банку з питань операційних доходів має назву:

а) кредитний комітет; б) комітет з питань управління активами та пасивами; в) тарифний комітет.

15. Структура функціональних підрозділів комерційного банку:

а) чітко визначеною вимогами чинного законодавства; б) не є суворо визначеною; в) визначається в кожному конкретному випадку НБУ.

16. Підрозділи або окремі відповідальні виконавці, які залежно від їх функцій забезпечують реєстрацію, перевіряння, облік операцій та контроль за ними – це:

а) фронт-офіс банку; б) бек-офіс банку; в) центральний офіс банку.

17. Діяльність банку протягом робочого дня, що пов'язана з реєстрацією, перевірянням, вивірянням, обліком, контролем операцій (у тому числі прийманням від клієнтів документів на переказ і документів на відкликання та здійсненням їх оброблення, передавання та виконання) з відображенням їх у балансі банку – це:

а) операційний день банку; б) операційний час банку; в) операційна діяльність банку.

18. Перелік операцій та основних завдань, які має здійснювати відповідальний виконавець, його технологічні зв’язки з іншими працівниками та підрозділами банку визначає такий документ:

а) статут банку; б) положення про загальні збори учасників банку; в) положення про спостережну раду банку; г) посадова інструкція.

19. Право контрольного підпису за операціями, що підлягають додатковому контролю, мають:

а) за посадою керівники банку і керівники відповідних структурних підрозділів, або уповноважені ними посадові особи; б) відповідальні виконавці; в) Голова правління банку.

20. До основних етапів здійснення операції належать такі:

а) надання дозволу на проведення, проведення та здійснення внутрішнього контролю за операціями; б) ідентифікація операції, надання дозволу на проведення операції, проведення операції; в) ідентифікація операції, проведення операції, контроль.

21. Стандартизовані процедури, що забезпечують виконання банками операцій, згрупованих за відповідними типами та ознаками – це:

а) банківські операції; б) банківський продукт; в) банківський контроль.

22. Внутрішній контроль банку включає:

а) попередній, первинний (поточний), подальший; б) поточний та попередній; в) адміністративний, фінансовий, бухгалтерський контроль.

2.4. Теми рефератів

1. Особливості маркетингової діяльності у банківській сфері.

2. Принципи побудови організаційної структури комерційних банків.

3. Проблеми розвитку банківського сектору економіки України.

2.5. Програмні питання для самостійного вивчення теми.

Визначення та характеристика активних і пасивних операцій комбанків. Організаційна структура комерційних банків. Структура функціональних підрозділів і служб комерційного банку. Особливості операційної діяльності банків України.

 

2.6. Рекомендована література:

1. Закон України “Про банки та банківську діяльність” від 07.12.2001, № 2121-ІІІ // zakon.rada.gov.ua

2. Закон України “Про Національний банк України” від 20.05.1999, № 679-XІV // zakon.rada.gov.ua

3. Інструкція НБУ “Про порядок виконання контролю та отримання ліцензії по експортних, імпортних та лізингових операціях” від 24.03. 1999 р., № 136 // zakon.rada.gov.ua

4. Положення НБУ “Про порядок видачі банкам банківських ліцензій, письмових дозволів та ліцензій на виконання окремих операцій” від 17.07. 2001 р., № 275 // zakon.rada.gov.ua

5. Банківські операції: Підручник. - 3-тє вид., перероб. і доп. / А.М. Мороз, М.І. Савлук, М.Ф. Пуховкіна та ін.; За заг. ред.А.М. Мороза. - К.: КНЕУ, 2008. – 608 с.

6. Єпіфанов. Операції комерційних банків: Навчальний посібник / А.О. Єпіфанов, Н.Г. Маслак, І.В. Сало – Суми: ВТД “Університетська книга”, 2007. – 523 с.

7. Мещеряков А.А. Фінансовий менеджмент у банках: Навчальний посібник / А.А. Мещеряков, Л.В. Лисяк. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 208 с.

8. Міщенко В.І. Банківські операції: Підручник. – 2-ге вид., перероб. і доп. / В.І. Міщенко, Н.Г. Слав'янська, О.Г. Коренєва. – К.: Знання, 2007. – 796 с.

9. Васюренко О.В. Банківські операції: Навч. посібник / О.В. Васюренко – К.: 2005. - 243с.

10. Вовчак О. Фінансова стратегія розвитку банку як передумова ефективності його діяльності / О. Вовчак, Н. Меда // Банківська справа. – 2008. – № 3. – С. 23-36.

11. Єгоричева С. Інноваційні стратегії банків: сутність та класифікація / С. Єгоричева // Банківська справа. – 2009. - № 6. – С. 63-71.

12. Тридід О.М. Концептуальні засади формування організаційно-економічного механізму антикризового управління банком / О.М. Тридід, В.Я. Вовк // Фінанси України. – 2009. - № 1. – С. 98-106.

13. Єгоричева С. Інноваційні стратегії банків сутність та класифікація / С. Єгоричева // Банківська справа. – 2009. - № 6. – С. 63-71.

 







Дата добавления: 2015-10-15; просмотров: 413. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Принципы, критерии и методы оценки и аттестации персонала   Аттестация персонала является одной их важнейших функций управления персоналом...

Пункты решения командира взвода на организацию боя. уяснение полученной задачи; оценка обстановки; принятие решения; проведение рекогносцировки; отдача боевого приказа; организация взаимодействия...

Что такое пропорции? Это соотношение частей целого между собой. Что может являться частями в образе или в луке...

Психолого-педагогическая характеристика студенческой группы   Характеристика группы составляется по 407 группе очного отделения зооинженерного факультета, бакалавриата по направлению «Биология» РГАУ-МСХА имени К...

Общая и профессиональная культура педагога: сущность, специфика, взаимосвязь Педагогическая культура- часть общечеловеческих культуры, в которой запечатлил духовные и материальные ценности образования и воспитания, осуществляя образовательно-воспитательный процесс...

Устройство рабочих органов мясорубки Независимо от марки мясорубки и её технических характеристик, все они имеют принципиально одинаковые устройства...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия