Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Розглядання та бесіди за репродукціями художніх картин 5 страница
На другому етапі дітям дають конкретні знання про ознаки матеріалів, учать розрізняти предмети за матеріалами. Це розглядання скла (і різних скляних предметів),

1 Див.: Логинова В.И. Знайомство со свойствами предметов // Дошкольное воспитание. - 1965. - №2. - С. 25-32.

гуми (і гумових предметів), шкіри (і шкіряних речей). Або на столі розкладають сукні (з тканини, шкіри, паперу) й пропонують відібрати ті, які можна прати; човники (з пластмаси, пластиліну, дерева, паперу), які можна пустити на воду.

Третій етап - навчання дітей обстеження предметів. Це заняття із сенсорного виховання. Дітям пропонують один вид матеріалу (наприклад, папір чи тканину) з різними його якостями та властивостями. Так, папір - цигарковий, серветковий, картон, шкільний, пресований; тканина - бавовняна, шовкова, шерстяна, баєва; скло - прозоре, тонке, товсте, темне; геометричні фігури - циліндри, куби, прямокутники, кулі. Дітям пропонується обстежувати ці предмети, їх властивості: колір, поверхню, розмір, форму тощо.

Наводимо конспекти занять на ознайомлення дітей з властивостями предметів.

Молодша група.

Тема: Продукти харчування. Дидактична гра "Зваримо ляльці овочевий суп"1.

Завдання: Ознайомити дітей з процесом виготовлення овочевого супу, властивостями та якостями овочів, води, призначенням посуду.

Словник: овочевий суп, варити, жарити, кипіти, різати, солити овочі, каструля, плита.

Матеріал: плитка, каструля, вода, овочі, ложка, ніж, миска з водою.

Хід заняття: На столі - плитка, каструля, сковорода, миска з водою, овочі, олія, ложка, ніж, дощечка. Вступна бесіда про те, що дітям дають їсти на обід (перші страви): борщ, суп.

Вихователь повідомляє, що сьогодні діти будуть учитися варити на обід овочевий суп. Запитання: Що стоїть на

1 Гербова ВЛ. Занятия по развитию речи в младшей группе детского сада. -М., 1981.-С. 23.

плиті? (Пропонує подивитися, що в каструлі). Для чого в каструлі вода? (Діти розглядають овочі — картоплю, моркву, капусту, цибулю). Що потрібно спочатку зробити з овочами? Почистити. (Діти чистять картоплю, супроводжують дії словами (різати, дрібно). Коли потрібно кидати овочі в суп? (Коли закипить вода). Діти кладуть овочі в каструлю у певному порядку. На сковорідці з олією смажать цибулю. Мішають ложкою. Кожний процес діти називають відповідними словами: вода чиста, прозора, її наливають у каструлю, гріють, вода кипить; овочі миють, чистять, ріжуть, варять, з них готують суп; суп варять, солять, мішають ложкою; цибулю чистять, миють, ріжуть, жарять, заправляють нею суп; цибуля гірка, заходить в очі. Щоб вона не "різала" очі, її змочують холодною водою. Наприкінці заняття вихователь говорить, що каструлю з приготовленими овочами вона віднесе кухарю, а він зварить суп на справжній плиті.

Середня група.

Тема: Матеріал. Ознайомлення дітей з властивостями паперу1.

Завдання: Ознайомлення дітей з властивостями паперу (різнокольоровий, тонкий, товстий, гладенький, шорсткий; шурчить, миється, рветься, розповзається у воді).

Словник: папір, різнокольоровий, рветься, мнеться, шорсткий, розмокає, паперові смужечки.

Матеріал: у кожної дитини по чотири смужечки паперу, три білих - цигарковий, глянцевий папір для креслення; одна смужка кольорова; таз із водою, лялька, сукні.

Хід заняття: Вихователь повідомляє тему заняття. Діти розглядають паперові смужки, називають їх колір. Вихователь уводить слова: паперові смужки, різнокольорові. Пропонує погладити папір. Запитує, що відчувають діти

1 Гербова В.В. Занятия по развитию речи в средней группе детского сада. -М., 1978.-С. 68-69.

(папір гладенький, шорсткий). Діти за вказівкою вихователя вибирають гладенькі, шорсткі паперові смужечки, називають їх. Потім беруть тонкі, товщі й товсті смужечки. Вихователь мне паперову смужечку, пропонує дітям замінити смужечки. Ознайомлює з властивостями паперу, вводить слова: шурчить, мнеться. Діти розправляють смужечки. Дізнаються, що м’який папір погано розправляється. Пропонують відірвати шматочок паперу від смужечки, уводять слова: легко рветься, папір, неміцний.

На столі стоїть таз із водою. Діти опускають смужки паперу у воду. Через деякий час дістають мокрий папір, кладуть його на дощечку; беруть його в руки, віджимають. Вихователь уводить поняття: у воді папір розмокає, розповзається.

З’являється лялька, приносить дві сукні й загадує загадку: одну сукню можна прати, а другу ні. Потрібно відгадати, яку сукню не можна прати і чому.

Надзвичайно важливого значення має правильна організація лексичної роботи на заняттях з ознайомлення з якостями і властивостями предметів. Це допомагає дітям краще усвідомити сприйняту інформацію, краще запам’ятати. Вихователю необхідно супроводжувати дії дітей з обстеження предметів поясненнями, уточненнями та спонукати дітей промовляти нові слова. Наведемо приклад організації словникової роботи на занятті з ознайомлення з властивостями води.

Старша група.

Тема: Якості та властивості води.

Матеріал: картинки із зображенням різних водоймищ, води, аркуші, олівці.

Описані прийоми лексичної роботи доповнюють дослідницьку діяльність у ході заняття, і гармонійно вписуються у неї.

Вихователь пропонує розглянути різні зображення води, назвати, якою буває вода у природі (річкова, морська, дощова,

тала, озерна, болотна, джерельна, мінеральна, водопровідна, питна; за смаком: солена, солодка, прісна; на вигляд: мутна, брудна, чиста тощо. У випадку утруднень вихователь допомагає дітям навідними запитаннями, наприклад, як називає вода, що в озері? Педагог пропонує розповісти про воду, якщо її не бачити, а тільки чути. Як може звучати вода? (журчати, дзвеніти, капати, хлюпати, булькати, грохотити, плескатися, бурлити). Поміркуйте, звідки може бігти вода, якщо вона так звучить? Пригадайте, коли і де ви можете бачити, як біжить вода (з крану, у річці, фонтану, з даху, бурулька, яка тане, дощ, душ тощо). Педагог пропонує намалювати дощ, яким різним він буває, на трьох аркушах - дощ стукає, шумить, шелестить, звертає увагу на те, що у кожному випадку це буде різний дощ.

Гра "Хвиля": діти стають у дві шеренги і беруться за стрічку (як варіант, хустку, тканину блакитного кольору). За сигналом вихователя вони зображують велику хвилю, шторм, слабку хвилю.

Гра "Дощик-дощ": за допомогою плескання у долоні, ляскоту пальцями, тупоту діти зображують початок дощу, зливу, грибний дощ, сильний дощ, грозу, закінчення дощу.

— Краплі - видимі чи ні? Досліди з піпеткою і водою на різних поверхнях. За допомогою кольорової води та піпетки діти малюють по-мокрому з наступним милуванням, фантазуванням, ритмічним малюванням. Вихователь, використовуючи дзвіночок, задає ритм малювання крапельок, щоб вийшов "Дзвінкий дощик".

Дітей старшої групи знайомлять з різними природними явищами та правилами безпечної поведінки в довкіллі (на землі, під сонцем, землетрус, радіація, аварійні ситуації, гроза тощо).1. Наприклад, тема: Сонце.

Мета: ознайомлення зі звичаями, традиціями, пов’язаними із сонцем. Сонячні промені: добрі, ласкаві й сердиті.

1 Дитячий садок.- 2002. - №46 (190). - С. 5-6.

Формування навичок поведінки на сонці, надання першої допомоги при сонячних опіках.

Словник: сонце, опіки, тепловий напад.

Матеріал: художні тексти, ілюстрації.

План заняття:

1. Бесіда про сонце з використанням фольклорних та художніх текстів.

2. Розмова про корисні і шкідливі сонячні промені з використанням ілюстрацій.

3. Ознайомлення з правилами перебування на сонці, надання першої допомоги при сонячних опіках.

Тема: Земля.

Мета: виховувати бережливе ставлення до землі. Навчати безпечної поведінки в довкіллі.

Словник: земля, босоніж, друзки розбитого скла, уламки предметів.

Матеріал: ілюстрації, предмети, які часто лежать на землі і можуть завдати шкоди здоров’ю.

План заняття:

1.Ознайомлення зі звичаями, пов’язаними з рідною землею.

2.Бесіда про оздоровчі фактори землі з використанням ілюстративного матеріалу.

3.Розглядання ілюстрацій із зображенням забруднення землі.

4.Обговорення ситуацій про шкоду для здоров’я, коли люди не бережуть землю.

5. Узагальнююча бесіда про бережливе ставлення до землі, неприпустимість її забруднення різними відходами, життєво безпечну поведінку.

6. Діти вивчають вірш про землю. Тема: Радіація.

Мета: Дати поняття про радіацію, її користь та шкоду для здоров’я. Формувати елементарні навички поведінки у випадку загрози радіаційного зараження.

Словник: радіація, радіаційне зараження, струм, енергія. Матеріал: ілюстрації. План заняття:

1. Бесіда "Що таке радіація?" Пояснення про радіацію, яку не можна ані побачити очима, ані відчути на смак та нюх. Про її наявність можуть засвідчити лише спеціальні прилади, якими її вимірюють. Радіація існує скрізь та в усьому: космосі, землі, рослинах, тваринах, навіть у кожній людині. Сильніша радіація у горах та глибоко в землі.

2. Користь радіації (медичні обстеження, флюорографія, допомагає визначити поклади нафти та інших корисних копалин, є джерелом світла і тепла (атомні електростанції).

3. Шкідливість радіації. Інформація (доступна для дітей) про вибух на Чорнобильській АЕС.

4. Правила безпечної поведінки в зоні радіаційного забруднення: не вживати свіжого молока; не вживати сирих яєць; обов’язково довго проварювати їжу; не збирати в лісі грибів та ягід. Для зменшення радіації в організмі людини необхідно вживати більше овочів та фруктів яскравого кольору: шипшину, малину, обліпиху, чорну смородину, виноград, цитрусові, яблука, груші, вишні, капусту, буряк, моркву, гарбуз, квасолю, горох тощо.

5. Поведінка у випадку радіаційного зараження: якщо відсутні дорослі, необхідно зачинити вікна тощо; одягнутися так, щоб захистити тіло, не залишивши оголеними його ділянки; закрити рот тканиною або рукавом одягу; звернутися до дорослих (сусідів, знайомих, родичів тощо).

Якщо загроза зникла: зняти одяг і витрусити його, дати дорослим для санітарної, обробки; полоскати впродовж 3-5 хвилин рот, випльовуючи воду; почистити зуби; оголені частини тіла протерти вологими тампонами або просто полотнинкою.

Тема: Землетрус.

Мета: дати поняття про землетрус, його природне виникнення, можливі наслідки землетрусу.

Словник: землетрус, руйнування, обвали, тріщини в землі та будинках.

Матеріал: ілюстрації. План заняття:

1. Розглядання ілюстрацій. Бесіда за їх змістом.

2. Ознайомлення з правилами поведінки у випадкузагрози землетрусу.

3. Моделювання ситуації в процесі будівельних ігор.Тема: Аварія.

Мета: дати поняття про можливі аварійні ситуації. Навчити елементарних навичок поведінки в аварійних ситуаціях.

Словник: аварія, рятувальники.

Матеріал: ілюстрації.

1. Розглядання ілюстрацій.

2. Бесіда за їх змістом.

3. Ознайомлення з правилами поведінки в різних аварійних ситуаціях.

Для ознайомлення дітей з якостями і властивостями предметів застосовують також різноманітні форми екологічного виховання. Так, знайомство з властивостями ґрунту може відбуватися у процесі мандрівок екологічними стежками. Наведемо приклад.

Старший дошкільний вік. Мандрівка екологічною стежиною. Точка — "Дослідницько-пошукова ділянка".1

Мета: продовжувати формувати в дітей знання про властивості ґрунту (землі, піску, глини); вчити визначати характерні ознаки якостей ґрунту (землі, піску, глини) шляхом нескладних дослідів; вчити дітей встановлювати причинні зв’язки на основі висновків досліду, висловлювати свої судження; вчити логічно мислити; розвивати спостережливість, допитливість.

Матеріал та обладнання: три ємкості, наповнені відповідно землею, піском, глиною; ємкість із водою; мірна склянка, серветки, лялька Борсучок.

‘Дитячий садок. - 2002 - №44 (428). - С. 9-10.

Хід заняття:

—Діти, сьогодні в нас незвичайний день. До нас на гостини завітав Борсучок - господар екологічної стежинки. З ним ми побуваємо у світі цікавого. Де саме, підкаже знак, що його Борсучок залишив на ділянці дошкільного закладу. Діти шукають знак і знаходять його на дослідницько-пошуковій ділянці. Вихователь пропонує розглянути предмети, які приніс Борсучок. Діти розглядають обладнання, виставлене на столі.

—Що є в кожній банці? Борсучку цікаво, що ви знаєте про властивості землі. А про властивості піску? Що ви знаєте про глину? Діти, Борсучок хоче ознайомити вас ще з однією властивістю землі, піску, глини - пропускати воду. Як ви вважаєте, чи однаково пропускає воду земля, пісок, глина?

—Ми з Борсучком не будемо говорити, хто дав правильну відповідь, а хто - ні, а пропонуємо вам переконатись у правильності своїх висновків завдяки досліду. За допомогою мірної склянки наливаємо в кожну банку однакову кількість води (діти наливають воду). Що ми бачимо?

Діти доходять висновку, що найшвидше воду пропускає пісок, потім - земля, а глина води не пропускає, вода залишалась на поверхні глини.

Вихователь нагадує дітям про їхні припущення, пропонує дійти висновку.

Вихователь: Діти, Борсучок пропонує підійти до огороджених діляночок із землею, піском, глиною, у які ми висадили однакові чорнобривці. Але з якоїсь причини ці рослини мають різний вигляд, хоча доглядали ми за ними однаково. Розглянемо їх (із землі росте нормальна рослинка, з піску - квола, а з глини - засохла).

— Борсучок хоче почути вашу думку про те, чому наші рослини мають такий вигляд, і пропонує вам підказку: поміркуйте, що потрібно рослинам для нормального росту, згадайте про сьогоднішній дослід. Вихователь підводить дітей до усвідомлення того, що нездатність глини пропускати воду, а піску швидко її пропускати можуть бути однією з причин поганого росту рослин.

Організація дослідної діяльності має особливе значення в ознайомленні дітей із властивостями і якостями предметів. Необхідно активно використовувати різні можливості розвивального середовища дошкільного закладу: проведення дослідів в оранжереї, квітнику, на огородній ділянці, у садку тощо.

Старший дошкільний вік. Таємниче довкілля. Досліди в басейні з водою та повітрям.1

Мета: продовжувати формувати в дітей уявлення про воду (прозора, без запаху, розливається, тече); ознайомити дітей з властивостями повітря, помічати та розуміти взаємозв’язок води та повітря; вчити доходити висновків після проведення дослідів; виховувати шанобливе ставлення до води, бажання пізнавати довкілля, цікавість.

Матеріал та обладнання: пластикові пляшки, мочалки, камінці, пластикові склянки та аркуші паперу, пластикові та паперові трубочки.

Хід заняття. Вступна бесіда про воду та її властивості.

Вихователь: у нас сьогодні незвичайне заняття. Ми будемо не тільки гратися та плавати, а й пізнавати таємниці води, повітря, робити досліди та фокуси. Дослід "Видування бульбашок повітря з води": - Діти, опустіть один кінець трубочки у воду, а через другий кінець - видувайте повітря. Що трапилось? Дослід "Потоне - не потоне": - Діти, візьміть камінець і киньте у воду. Що сталося? Чому? А тепер візьміть мочалку і також киньте у воду. Що сталося? Чому? Пояснення: потоне чи плаватиме предмет на поверхні води - залежить від кількості повітря в матеріалі.

Гра "Короп та карасі". Дослід "Хризантема": - Ось паперові трубочки. Треба занурити у воду край, нарізаний на вузькі смужки. Що трапилося зі смужками? На що вони схожі? Чому вони не тонуть? Тепер витягніть трубочки з води. Що трапилось? Чому? Пояснення: розрізані смужки

ТТам само. - С. 20-21.

у воді набрякають і віддаляються одна від одної, бо папір легший за воду, смужки теж спливають. Коли вийняти трубочку, крапельки води притягаються одна до одної, збігають, стягуючи папірці докупи.

Фокус з водою: Діти, наберіть у склянку води, зверху покладіть аркуш паперу, переверніть уверх дном. Що сталося? Чому? Пояснення: повітря тисне на папір і притискає його до склянки, тому вода не виливається.

Гра "Зроби хвилю". Фокус "Фонтанчики": - Діти, візьміть пляшку і наповніть її водою. Закрутіть її кришечкою під водою. Підніміть пляшку, відкрутіть кришку. Що ви побачили? Пояснення: фонтанчики утворюються після того, як ми відкрили пляшку. Повітря заповнює пляшку. Вода важка, тому вона почала виходити через трубочки, вставлені в отвори пляшки.

Дітей старшої групи знайомлять із Космосом, зоряним небом, планетами. Наводимо конспект заняття та сценарій свята КВК:

Тема: "Зоряне небо"1.

Мета: Дати уявлення про те, що в Космосі безліч зірок, між ними і Землею великі відстані, зірки між собою різняться за розмірами.

Підготовка до заняття: декілька вечорів розглядали зірки.

Хід заняття: У групу заходить Незнайко, він розповідає, що його друг Всезнайко кожною вечора спостерігає за небом і збирається полетіти на іншу планету, а от його із собою візьме тоді, коли він зможе пояснити ось цей малюнок (малюнок із зображенням зоряного неба). Він розглядає його вже третій день і нічого не розуміє, може діти йому допоможуть.

— Чи знаєте ви, що тут зображено? Чому їх так багато? Світ зірок незвичайний, різноманітний. У безхмарний яс-

1 Провозюк Г.Г. Цікаві заняття для малят. Тернопіль: Мальва - ОСО, 2006. -С. 90-102.

ний вечір небо над вашою головою всипане великою кількістю зірок.

—Подивіться на картину. Вони видаються нам маленькими крапочками. Та чи це так?

—Зірки - це великі розпечені газові шари. І хоч із Землі вони всі одного кольору та насправді вони чотирьох кольорів: червоного, жовтого, білого, блакитного (менш гарячі - червоного кольору, а найгарячіші - блакитного). Відрізняються зірки і за розмірами. Великі зірки - гіганти, а є зовсім маленькі карлики. Дуже багатьом зіркам люди дали назву.

—Пригадайте, як називається найяскравіша зірка, яку ми бачили із Землі під час спостереження (Полярна Зірка). За Полярною Зіркою знаходили дорогу багато мореплавців.

Гра "Карлики-гіганти".

Зміст гри: дитина, на яку показує ведучий (Незнайко), повинна розповісти все про зірки, називає величину зірок "карлики" або "гіганти". На слово "гіганти" діти парами роблять круг, на слово "карлики", повертаються плечима, один до одного і щільно притискаються. Хто не встиг швидко зробити фігуру або зробив неправильно, стає оповідачем.

— Діти, а як ще можна назвати зірку, адже мій Всезнайко і про це мене запитає? (Зоря, зірочка, зіронько, зірниця).

— А чи можна зірки якось об’єднати, щоб легше запам’ятати?

— Звичайно, що можна, якщо ми умовно з’єднаємо лініями певні зірки між собою, то побачимо казкові фігури -сузір’я, кожне з яких має свою назву.

Незнайко.

Це я знаю, ось послухайте. Коли ходить ніч надворі. Укривають небо зорі. І щоб їм не впасти з неба

На чиєсь подвір’я,

Вони тримаються за руки і

Утворюють сузір’я.

—Гарний віршик, але насправді вони не тримаються за руки, а просто розміщені близько одна до одної. Ще у стародавні часи люди помітили ці надзвичайні скупчення зірок сузір’я і дали їм назви, пов’язані з легендами і міфами стародавнього світу. Найбільш відомі 12 сузір’їв, 12 знаків зодіаку. Кожна людина народилася під сузір’ями: Рака, Лева, Овна, Козерога...

—Діти, хто з вас знає, під яким сузір’ям він народився? (Визначають, під яким сузір’ям народився Незнайко).

На прощання Незнайко разом з дітьми пригадує, що він дізнався і дарує дітям картину з їхнім зображенням зірок і сузір’їв.

КВК "Юні астрономи".

Мета. Закріпити знання дітей про Космос; Землю -планету, на якій ми живемо. Місяць єдиний природний супутник Землі, скупчення зірок - сузір’я. Вчити розв’язувати ребуси та кросворди.

Підготовка до КВК. Виготовити з дітьми емблеми, вивчити пісні та вірші, опрацювати наукову літературу з астрономії (розгляд картин, атласів, перегляд художніх та документальних фільмів, присвячених космонавтам).

Хід заняття:

— Сьогодні ми з вами потрапили до Країни "Астрономія". Астрономія - це найстародавніша з наук. Немає, напевне, на Землі людини, яка, вдивляючись у нічне зоряне небо, не відчула б потреби і бажання пізнати його таємниці. Раніше люди за сонцем і зірками знаходили шлях. Наші пращури їздили по сіль у Крим. А шлях уночі їм показували зірки. Літом ми часто бачимо ці зірки. Світла, яскрава зоряна смуга на небі - це Чумацький шлях. Пращури наші могли тільки спостерігати за зоряним небом, наші сучасники його

вивчають, а от у майбутньому люди літатимуть у гості на інші планети. Але для того, щоб полетіти на іншу планету, ми повинні знати таємниці Всесвіту. Сьогодні свої знання з астрономії покажуть дві команди: "Сонечко" і "Зірочка". Привітання команд.

а) Команді "Сонечко" Ми шлем вітання, бажаємо знання проявити у змаганнях.

б) Команду "Зірочка" Ми щиро вітаємо, Багато про Всесвіт Дізнатись бажаємо.

2. Завдання для капітанів:

Намалювати рух планет навколо Сонця (планети Сонячної системи). Відповісти на запитання: що таке Сонце? (Розжарена зірка). Що таке Земля? (Планета Сонячної системи). Відповісти на запитання: Чому змінюються пори року? Чому змінюються частини доби? Хто назве більше планет Сонячної системи. Назвати хвостату зірку. Назвати супутника Землі. Розв’язати кросворди. Пісні "Зірка Полярна", "Гороскоп".

Запитання: що таке метеорит? Що таке метеор? Назвати першого космонавта світу. Назвати першого космонавта незалежної України.

Розв’язати ребуси.

Відповісти на запитання: а) Чому Місяць світиться? б) Як люди дізнались усе про космос?

Танець дружби дітей усіх планет.

На заняттях третьої групи діти засвоюють поняття -знання про загальні і суттєві ознаки предметів та явищ дійсності, закріплені у словах. Поняття об’єднані між собою у певні системи, які дозволяють виводити з одного знання інше, розв’язувати мисленнєві задачі без використання реальних предметів і образів.

Для формування понять необхідні дві передумови: а) чітка система знань, яка є необхідною для пізнавальної діяльності дітей; б) мовленнєве спілкування дитини з дорослим, яке Л.С.Виготський назвав головним фактором розвитку наукових понять.

Процес формування понять у дошкільників досліджував Л.С.Виготський. Спочатку діти засвоюють слова-уявлення, які відрізняються від слів-понять у дорослих. Це ще не наукові поняття, а "життєві", які Л.С.Виготський назвав "передпонятійними утвореннями", "комплексами", "псевдо-поняттями". У їх основі лежать несуттєві зв’язки, які часом не мають між собою нічого спільного: кажан - це птах, бо літає; собака - дика тварина, бо кусається; чашка з блюдцем, склянка, хліб - що зайве? - "Склянка, бо я наллю молоко в чашку з блюдцем, візьму хліб і буду снідати" (з дослідів Л.С.Виготського).

Зміст стихійних життєвих псевдопонять розпливчастий, дифузний, вони формуються на основі тих ознак, які потрібні для задоволення потреб дитини у практичній діяльності. Ці життєві псевдокомплекси ще не можуть стихійно самі по собі перетворюватись у наукові поняття. Поняття слід спеціально формувати у процесі організованого навчання. Формування понять передбачається уже програмою молодшої групи. На четвертому році життя діти повинні засвоїти видові поняття (Це м’ячі. М’ячі гумові, круглі, м’ячі підстрибують. Це стіл і це стіл; столи мають кришку, чотири ніжки, ці столи дерев’яні).

Починаючи з середньої групи, в дітей формують родові поняття (чашка, кружка, склянка, ложка, каструля - це посуд). Заняття на формування родових понять мають чітку структуру1.

1. Розглядання чотирьох-п’яти видів предметів (стіл, стілець, диван, табурет, крісло), виділення суттєвих ознак

1 Бородич А.М. Методика развития речи детей. - М., 1984. - С. 99-100. 268

з допомогою запитань вихователя: Для чого потрібні ці речі? Як ними користуються люди? Де вони використовуються?

2. Робота над засвоєнням дітьми поняття, виділення суттєвих ознак, відокремлення їх від несуттєвих. Запитання: Що спільного у всіх цих речей? Чим вони відрізняються? Чим відрізняється стіл від крісла, стільця, дивана, табурета? Уведення узагальнювального слова меблі, пояснення родового поняття: "Всі речі, які використовують для обладнання кімнати, називаються меблі. Як ми можемо дізнатися, що таке меблі? За якими ознаками?"

3. Закріплення родового поняття шляхом класифікації картинок (це посуд, це меблі, це одяг) з відповідною мотивацією вибору.

Аналогічно проводяться заняття на зіставлення, порівняння властивостей предметів: дерева й металу, паперових виробів, скляних та з тканини; борошна, цукру, солі, крупи тощо.

Успіх занять на зіставлення залежить від таких умов:

—правильного підбору предметів для зіставлення. Вони повинні мати достатню кількість ознак для порівняння як спільних, так і відмінних (молоко, вода, олія; стіл, стілець, табурет; олівець, ручка, лінійка, паличка (указка));

—правильного пояснення порядку зіставлення: спочатку діти знаходять усе відмінне у предметах, потім схоже;

—правильної системи запитань порівняльного характеру, спрямованих на пошук схожих та відмінних рис;

— максимальної мовленнєвої активності дітей.Заняття й ігри з сенсорного виховання описані в

посібниках Е.Г.Пилюгіної (Занятия по сенсорному воспитанию. - М., 1983) та в збірнику дидактичних ігор з сенсорного виховання (Дидактические игры и упражнения по сенсорному воспитанию дошкольников / Под ред Л.А.Венгера. -М, 1978).

Методика навчання дітей класифікації предметів описана в методичному посібнику Л.М.Житнікової1. Автор пов’язує навчання класифікації з розвитком логічного запам’ятовування та мислення. Вона пропонує таку послідовність навчання: спочатку вчити дітей класифікації у практичній дії, потім - у мовленнєвому плані і, нарешті, у формі розумової дії. У ході навчання у дітей формуються мисленнєві операції співвідношення, зіставлення, порівняння, абстрагування, позначення та узагальнення. Формування родових понять передбачає роботу дитячої думки у двох напрямах: від одиничного до загального (стіл, стілець, диван - це меблі) та від загального до одиничного (меблі - це стіл, стілець, диван); обидва напрями вимагають як операцій абстрагування, конкретизації, так і узагальнення, умовисновків.

Л.М.Житнікова описує цілу низку дидактичних ігор та вправ на засвоєння родових понять шляхом класифікації: "Потрібно - не потрібно", "Що вам потрібно?", "Знайди, що підходить", "Четвертий зайвий", "Знайди і принеси", "Хто швидше розкладе?", "Що це і до чого відноситься?", "Знайди швидко групу" тощо. Наприклад: Середня група. Дидактична гра "Знайди, що підходить".

Мета: закріпити знання дітей про суттєві ознаки меблів, одягу, взуття, посуду. Вчити класифікувати предмети за родовими поняттями.

Словник: меблі, одяг, взуття, посуд.

Матеріал: іграшки, предметні картинки.

Хід гри: На столі іграшки відповідно до груп предметів: меблі, посуд, ляльковий одяг та взуття. Діти розглядають, відгадують загадки, називають узагальнювальні слова. На столах у дітей предметні картинки, у вихователя - демонстраційні. Вихователь показує, наприклад, ложку, пропонує дітям знайти в себе ті картинки, які підходять до неї, пояснити свій вибір і принести вихователю.

1 Див.: Житникова Л.М. Учите детей запоминать. - М., 1978. 270

Старша група.

Тема: Одяг і взуття. Розглядання предметів.

Мета: уточнити знання дітей про одяг, взуття, вчити вживати видові та родові поняття (зимовий, літній, осінній одяг, взуття, головні убори, речі). Виховувати кмітливість, уважність.

Словник: головні убори, одяг зимовий, літній, осінній, взуття, рукавиці, шарф, валянки.

Матеріал: лялька, одяг, взуття, головні убори, картини із зображенням літа, осені, зими, предметні картинки.

Хід заняття. На столі - лялька-голиш, поруч одяг, взуття, головні убори. Вихователь пропонує дітям одягнути ляльку. Уводить елемент загадки: виставляє картину із зображенням літа, пропонує відібрати все, що потрібно ляльці в цю пору року. Діти відбирають. Потім дітям дають завдання: все, що потрібно для літа, розділити на три групи. Запитує, чому діти саме так розкладають, допомагає їм відібрати літні речі відповідно до трьох груп: літній одяг, літнє взуття, літні головні убори. Потім діти знаходять у себе предметні картинки, які відповідають групам літніх речей. Надалі вихователь виставляє картину із зображенням осені (зими). Діти відбирають одяг, взуття, головні убори; предметні картинки, а потім зимові речі. Уточнюють родові поняття першого і другого ступеня узагальнення: літній одяг, літнє взуття, літні головні убори - літні речі; зимовий одяг, зимове взуття, зимові, головні убори - зимові речі; осінній одяг, осіннє взуття, осінні головні убори -осінні речі. У прикінцевій частині заняття вихователь запитує у дітей, яка зараз пора року, в які речі слід одягнути ляльку. Діти одягають ляльку на прогулянку.

ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ:

1. Дайте визначення понять якість та властивість.

2. Назвіть вимоги до організації та проведення спеціальних занять із ознайомлення дітей з якостями та властивостями предметів?Дата добавления: 2015-10-02; просмотров: 760. Нарушение авторских прав


Рекомендуемые страницы:


Studopedia.info - Студопедия - 2014-2020 год . (0.017 сек.) русская версия | украинская версия