Студопедия — Методичні вказівки. Вступ до заняття полягає в перевірці присутності курсантів, оголошенні теми, мети та контрольних питань заняття.
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Методичні вказівки. Вступ до заняття полягає в перевірці присутності курсантів, оголошенні теми, мети та контрольних питань заняття.






Вступ до заняття полягає в перевірці присутності курсантів, оголошенні теми, мети та контрольних питань заняття.

Семінарське заняття починається розгляду контрольних питань теми.

Розглядаючи перше питання слід насамперед з`ясувати, що нелегальна міграція - це суспільно небезпечне, що динамічно розвивається явище, яке загрожує інтересам національної безпеки України та міжнародного співтовариства в цілому.

На законодавчому рівні відсутнє визначення нелегальної міграції, лише Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» закріпив визначення нелегального мігранта.

При висвітленні другого питання потрібно визначити, що нормативну основу протидії нелегальній міграції становить система юридичних норм, за допомогою яких держава протидіє даному явищу, визначає компетенцію і параметри діяльності суб’єктів цієї протидії.

Такі норми містяться в правових, як правило, нормативних актах різної юридичної природи і сили.

Що стосується протидії нелегальній міграції, то тут важливу роль відіграють міжнародні договори та угоди, які, за Конституцією України (1, ст. 9), є частиною національного законодавства України; акти МВС України; акти інших відомств правоохоронного спрямування.

Таким чином, система актів, що містять нормативні основи протидії нелегальній міграції, має такий вигляд:

1. Конституція України.

2. Закони України.

3. Акти Президента України.

4. Постанови Верховної Ради України

5. Постанови Кабінету Міністрів України.

6. Міжнародні договори й угоди.

7. Акти центральних органів виконавчої влади.

8. Акти місцевих органів виконавчої влади.

Відповідаючи на третє питання слід охарактеризувати насамперед закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 р. в аспекті протидії нелегальній міграції. Акцентувати увагу слід на наступних питаннях: визначення нелегального мігранта; процесуальних особливостей скорочення строку тимчасового перебування іноземця та особи без громадянства на території України.

Під час підготовки до четвертого питання теми необхідно акцентувати увагу курсантів на тому, що Закон України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» від 08.07.2011 р. визначає можливість звертання нелегальних мігрантів за статусом біженця до компетентних органів, а саме: особа, яка з наміром бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, під час в'їзду в Україну незаконно перетнула державний кордон України, повинна без зволікань звернутися до відповідного органу міграційної служби із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Відповідаючи на п’яте питання слід охарактеризувати систему підзаконних актів, які визначають вимоги щодо свободи пересуванні та вільного вибору місця проживання, а саме: Указ Президента України від 09.01. 1999р. № 4 «Питання імміграційного контролю»; Указ Президента «Про Концепцію державної міграційної політики» від 30 травня 2011 року № 622/2011, Указ Президента України «Положення про Державну міграційну службу України» від 6 квітня 2011 року №405/2011, Постанова Кабінету Міністрів від 29 грудня 1995 р. № 1074 зі змінами та доповненнями «Про Правила в’їзду іноземців в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію», Постанова Кабінету Міністрів від 1 червня 2011 р. № 567 «Правила оформлення віз для в'їзду в Україну і транзитного проїзду через її територію», Договір між Україною і Республікою Польща про правовий режим українсько-польського державного кордону; Угода між Урядом України і Урядом Республіки Молдова «Про приймання та передачу осіб через українсько-молдовський державний кордон». Питання цільових виступів курсантів:

поняття адміністративно-правового забезпечення протидії нелегальній міграції; державні органи як суб’єкти протидії нелегальній міграції; формування та міжнародні представництва як суб’єкти протидії нелегальній міграції.

Література:

1. Конституція України // Відомості Верховної Ради України. -1996. -№ 30. -Ст. 141.

2. Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»: закон України від 22.09.2011 р. //Відомості Верховної Ради України. - 2011. - №23. - Ст. 161.

3. Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту: закон України від 08.07.2011р.

4. Про імміграцію: закон України від 07.06.2001р.

5. Кодекс України про адміністративні правопорушення: кодекс Верховної Ради Української РСР від 07.12.1984р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. - 1984. - №51.- Ст.1122.

6. Про запровадження нового порядку оформлення візових документів для в’їзду в Україну: Постанова Кабінету Міністрів України від 20.02.1999р. №227 // Офіційний вісник України. -1999. -№8 (12.03.99).

7. Про додаткові заходи щодо реалізації права людини на свободу пересування і вільний вибір місця проживання: Указ Президента України від 15.06.2001р. №435 // Урядовий кур’єр. - 2001. - 23 червня. - №111(2038).

8. Правила в’їзду іноземців в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію: постанова Кабінету Міністрів України від 29.12.1995р. за №1074(введеною в дію з 01.02.1996р. (зміни внесені згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 05.06.2000р. №910 та від 26.09.2001р. №1259)) // ЗП України. - 1996.- № 4. - Ст.148; Офіційний вісник України. - 2000.- №23.- Ст.954.

9. Положення про Державну міграційну службу України: наказ Президента України від від 6 квітня 2011 року №405/2011 // www.president.gov.ua/documents/13379.html.

 







Дата добавления: 2015-09-04; просмотров: 361. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

Внешняя политика России 1894- 1917 гг. Внешнюю политику Николая II и первый период его царствования определяли, по меньшей мере три важных фактора...

Оценка качества Анализ документации. Имеющийся рецепт, паспорт письменного контроля и номер лекарственной формы соответствуют друг другу. Ингредиенты совместимы, расчеты сделаны верно, паспорт письменного контроля выписан верно. Правильность упаковки и оформления....

БИОХИМИЯ ТКАНЕЙ ЗУБА В составе зуба выделяют минерализованные и неминерализованные ткани...

Что такое пропорции? Это соотношение частей целого между собой. Что может являться частями в образе или в луке...

Растягивание костей и хрящей. Данные способы применимы в случае закрытых зон роста. Врачи-хирурги выяснили...

ФАКТОРЫ, ВЛИЯЮЩИЕ НА ИЗНОС ДЕТАЛЕЙ, И МЕТОДЫ СНИЖЕНИИ СКОРОСТИ ИЗНАШИВАНИЯ Кроме названных причин разрушений и износов, знание которых можно использовать в системе технического обслуживания и ремонта машин для повышения их долговечности, немаловажное значение имеют знания о причинах разрушения деталей в результате старения...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия