Студопедия — Юрій Долгорукий, Андрій Боголюбський
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Юрій Долгорукий, Андрій Боголюбський

Хорол

Місто Хорол (сучасне місто і районний центр Полтавської області) одне з найдавніших на Полтавщині. Воно розташоване на правому високому березі р. Хорол. Назву місто має від однойменної річки Хорол, що в буквальному розумінні означає "швидкий".

Вперше згадується про Хорол у духовній Володимира Мономаха (1083 р.).

Місто було свідком кривавих сутичок слов'ян з кочовиками 1107, 1111, 1185, 1215 рр. Під час монголо-татарського нашестя Хорол, як і всі поселення Переяславщини, Київщини, було зруйновано.

Після повалення іга землі Хорольщини 1362 р. потрапили під владу Великого князівства Литовського.

З переяславських міст згадаємо ще про Остерський Городець, доля якого досить цікава. Він знаходився на лівому березі Остра, поблизу його впадання в Десну, і придбав особливу популярність під час боротьби Ізяслава II з Юрієм Долгоруким; так як служив головним опорним пунктом Юрія в його підприємствах проти Києва. Сюди він ховався в разі невдач на правому боці Дніпра; тут був близький до своїх союзників, князям Чернігово-Сіверським; а в разі потреби звідси міг легко піти у свою Суздальську волость. Після відомої поразки на Руті Юрій був обложений в Городці своїм щасливим суперником, з яким на цей раз з'єдналися і чернігово-сіверські дружини. Ізяслав зажадав, щоб Юрій задовольнявся Суздалем і відмовився від Переяславської області. Не отримуючи нізвідки допомоги, Юрій змирився і присягнув на виконанні необхідних умов. Однак, їдучи, він залишив у Городці сина Гліба з очевидним наміром вернутися в Південну Русь, як тільки збереться з новими силами. Тоді Ізяслав II в наступному 1152 разом з Чернігівським князем знову прийшов до Городцу і зрадив його полум'я. При цьому згорів і соборний Михайлівський храм; він був побудований з каменю, а верх його "нарубаю" з дерева. Понад сорок років Городець знаходився в запустінні. Нарешті син Юрія Всеволод Велике. Гніздо в 1195 послав свого тіуна Гюрю з потрібною кількістю людей, які відновили стіни та храми Остерського Городця.

Доля Переяславля ще тісно пов'язана з долею Києва, і, подібно Туровскому Поліссю, Переяславська земля деякий час становила лише питому область київських князів. Переяславль був як би другим після Києва столом в роді Мономахового, і звідси князі нерідко переміщалися на великий Київський стіл. Подібні переміщення і переходи з рук в руки завадили Переяславської землі відокремитися і отримати свою окрему династію. Ця область ще менш, ніж Туровська, могла відокремитися і за своїм географічним положенням, тобто через близького сусідства з половецькими ордами: одними власними силами вона не могла себе відстояти, і захист цієї Украйна становила постійну турботу великих князів Київських. Вони намагалися тримати на Переяславському столі найбільш хоробрих між своїми близькими родичами.

4. Всеволод Ярославич (1054-1078), Володимир Мономах(1094-1113р.).

Юрій Долгорукий, Андрій Боголюбський

Ізяслав Мстиславич(1143-1146 роках — у Переяславі.) син Мстислава Володимировича, внук Мономаха.

5. Земля по розділу Ярослава ця земля разом з далекою Ростово-Суздальської областю дісталася третя його синові Всеволоду, З вокняжением Мономахова будинку на Київському столі доля Переяславля ще тісно пов'язана з долею Києва, і, подібно Туровскому Поліссю, Переяславська украйна деякий час становила лише питому область київських князів по розділу Ярослава ця земля разом з далекою Ростово-Суздальської областю дісталася третя його синові Всеволоду.За Мономаха розбудовується Переяславська земля

Близько половини XII століття, між тим як старша лінія Мономаховичів вокняжілся на Волині та в Смоленську, в Переяславському наділі утвердилася молодша лінія, тобто Юрій Долгорукий зі своїм потомством. Таким чином, цей спадок знову опинився в одних руках з віддаленим Ростово-Суздальської столом, але вже при явному переважанні останнього. Юрій віддав Переяславль своєму синові Глібу; а коли суздальці взяли Київ, то Андрій Боголюбський, як відомо, перевів свого молодшого брата Гліба на Київський стіл. Переяславль перейшов до сина Гліба, юному Володимиру. Змужнівши, Володимир з'явився одним з найбільш відважних князів свого часу і відзначився ратними подвигами в боротьбі з половцями. В 1154 році під час боротьби за Київ Ростислава Мстиславича з Ізяславом Давидовичем: Половці, союзники Давида, попалили села і монастирі навколо Переяславля; причому згорів і прекрасний Борисоглібський храм, спорудження Володимира Мономаха.

У сірий. XII ст., Під час боротьби Юрія Долгорукого з Ізяславом Мстиславичем за Київ, Переяславське князівство переходило з рук в руки, поки не залишилося за нащадками Юрія. У 1239 було розорене полчищами Батия і перестало існувати.

 

6. Відомо, що по розділу Ярослава ця земля разом з далекою Ростово-Суздальської областю дісталася третя його синові Всеволоду, за потомством якого і затверджена на Любецькому з'їзді. З вокняжением Мономахова будинку на Київському столі доля Переяславля ще тісно пов'язана з долею Києва, і, подібно Туровскому Поліссю, Переяславська украйна деякий час становила лише питому область київських князів. Переяславль був як би другим після Києва столом в роді Мономахового, і звідси князі нерідко переміщалися на великий Київський стіл. Подібні переміщення і переходи з рук в руки завадили Переяславської землі відокремитися і отримати свою окрему династію.
Ця область ще менш, ніж Туровська, могла відокремитися і за своїм географічним положенням, тобто через близького сусідства з половецькими ордами: одними власними силами вона не могла себе відстояти, і захист цієї Украйна становила постійну турботу великих князів Київських. Вони намагалися тримати на Переяславському столі найбільш хоробрих між своїми близькими родичами.
Ізяслав Мстиславич (у хрещенні - Пантелеймон) (близько 1097-1154) - син Мстислава Володимировича, внук Мономаха, великий князь київський, князь волинський. Один з перших російських князів, якого літопис (Київський звід у складі Іпатіївського літопису) називає «царем».
По смерті Мстислава в 1132, коли київський стіл зайняв Ярополк, він дав Переяславль Всеволода Мстиславича Новгородського, вигнаному потім Юрієм Володимировичем, і тоді Ізяслав був викликаний з Полоцька і посаджений в Переяславі
Переяславль перейшов до сина Гліба, юному Володимиру. Змужнівши, Володимир з'явився одним з найбільш відважних князів свого часу і відзначився ратними подвигами в боротьбі з половцями. Це той самий Володимир Глібович, який після поразки северских князів на берегах Каяли своєю мужньою обороною врятував Переяславль, обложений Кончаком та іншими ханами 1186 р У відчайдушній вилазці він отримав багато ран; але вже в наступному році ми зустрічаємо його в з'єднаному ополченні, ходівшем на половців. Володимир, за своїм звичаєм, відпросився у старших князів, Святослава і Рюрика, "їздить наперед з чорних клобуків", тобто предводительствовать передову Торкскою кіннотою. На зворотному шляху він захворів і помер. Його принесли в Переяславль і поховали в соборному храмі св. Михайла. За свою щедрість і хоробрість він був любимо дружиною і народом; за зауваженням літописця, "украйна" багато про нього плакала.

7. Процвітання Переяславля виявилося і в ту епоху, коли тут княжив Володимир Мономах. Будівельна діяльність особливо прославився тоді відомий постріженнік Києво-Печерського монастиря Єфрем-скопець, поставлений переяславським єпископом, і в деяких списках літопису названий митрополитом. Він докінчив соборний храм св. Михайла; заклав кам'яну міську стіну і над її воротами спорудив церкву св. Феодора; ймовірно, це ті ворота, які в літописі називаються "Єпископськими". Він спорудив ще кілька кам'яних храмів і те банний будова, якого "раніше не було на Русі".

Сам Володимир Мономах також здійснив кілька чудових будівель у Переяславі. У 1098 він заклав кам'яний храм в ім'я Успіння Богородиці; то була придворна церква, поміщають на дворі княжого терема. Ймовірно, поблизу його знаходилися й ті міські ворота, які називалися Княжий; а ворота, звернені до поля, носили назву "коваль". Коли Володимир Мономах сів на великий київський стіл, він не забував рідного Переяславля і, як відомо, спорудив кам'яний храм в ім'я Бориса і Гліба на березі Альти, верстах в трьох від міста, на самому місці убивства Бориса або неподалік від нього. Тут же, ймовірно, перебував і його Красний двір. Крім того, за літописом відомі переяславські монастирі: по-перше, св. Іоанна, в самому місті; в порубі цього монастиря був укладений нещасний Ігор Олегович; а за містом знаходилися обителі Різдвяна і св. Сави; Борисоглібський храм, мабуть, також мав при собі обитель. Хоча заміські монастирі і полягали всередині простору, захищеного лініями валів від набігів кочівників; але ці вали не завжди виявлялися надійним захистом, особливо під час княжих міжусобиць, коли Половці були в російських межах в якості союзників будь-якої сторони. Так саме і сталося в 1154 році під час боротьби за Київ Ростислава Мстиславича з Ізяславом Давидовичем: Половці, союзники Давида, попалили села і монастирі навколо Переяславля; причому згорів і прекрасний Борисоглібський храм, спорудження Володимира Мономаха.




<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
ПО ЭМОЦИОНАЛЬНО НАПРЯЖЕННОЙ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ | Записки революционера 1 страница

Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 320. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...

Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Кишечный шов (Ламбера, Альберта, Шмидена, Матешука) Кишечный шов– это способ соединения кишечной стенки. В основе кишечного шва лежит принцип футлярного строения кишечной стенки...

Принципы резекции желудка по типу Бильрот 1, Бильрот 2; операция Гофмейстера-Финстерера. Гастрэктомия Резекция желудка – удаление части желудка: а) дистальная – удаляют 2/3 желудка б) проксимальная – удаляют 95% желудка. Показания...

Ваготомия. Дренирующие операции Ваготомия – денервация зон желудка, секретирующих соляную кислоту, путем пересечения блуждающих нервов или их ветвей...

Ганглиоблокаторы. Классификация. Механизм действия. Фармакодинамика. Применение.Побочные эфффекты Никотинчувствительные холинорецепторы (н-холинорецепторы) в основном локализованы на постсинаптических мембранах в синапсах скелетной мускулатуры...

Шов первичный, первично отсроченный, вторичный (показания) В зависимости от времени и условий наложения выделяют швы: 1) первичные...

Предпосылки, условия и движущие силы психического развития Предпосылки –это факторы. Факторы психического развития –это ведущие детерминанты развития чел. К ним относят: среду...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия