Студопедия — Теоретична частина
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Теоретична частина






1. Про гіпертекст. Текстові документи створюють за допомогою текстових редакторів, наприклад, MS Word, WordStar тощо, зберігають у файлах, виводять на екран для візуального перегляду і видруковують на папері. Гіпертекстові документи, на відміну від звичайних текстових документів, не призначені для виведення на папір. Головне їхнє застосування - подання інформації на екран комп'ютера.

Під час створення гіпертекстового документа інформацію ретельно добирають, оскільки великі за обсягом тексти читати з екрана незручно. Зазвичай такі тексти зберігають не в одному, а у декількох файлах. Інформацію з цих файлів користувач виводить на екран лише тоді, коли вона йому потрібна, і у такій послідовності, яка його найліпше влаштовує. Робить він це за допомогою гіперпосилань.

Як вам відомо, гіперпосилання може мати вигляд підкресленого тексту іншого, ніж основний текст, кольору, рисунка або деякого значка-піктограми. Воно містить невидиму для користувача частину - адресу файлу чи позначки у документі, до якої потрібно перейти, і реагує на укажчик і клацання миші. Якщо укажчик миші навести на гіперпосилання, то він набуде вигляду долоні. Якщо тепер клацнути лівою клавішею миші, то виконається перехід на інше місце в тексті або відкриється новий файл. Такий файл може містити текст, звук чи відеозображення.

Гіпертекст - це електронний документ, який містить гіперпосилання на інші документи. Термін "гіпертекст" у 1969 р. запровадив Тед Нельсон, хоча принцип організації інформації з використанням посилань відомий віддавна. Візьмемо для прикладу енциклопедичний словник. Він складається з коротких статей. Однак читач, якщо потрібно, може отримати додаткову інформацію завдяки словам, що набрані курсивом. У словниках ці слова служать посиланнями на інші статті. Ідею гіпертекстових інформаційних систем на теоретичному рівні сформулював В. Буш у 1945 році.

Гіпертекстова технологія - це інформаційна технологія, що базується на використанні гіпертекстів. Її застосовують у комп'ютерних енциклопедіях і навчальних програмах, у прикладних програмах для роботи з довідковою інформацією, а також для організації доступу до інформації у WWW-просторі, тобто для роботи з web-документами.

2. Поняття про web-документи. Розглянемо відмінність між звичайним гіпертекстовим документом й web-документом. Звичайні гіпертекстові документи, наприклад, з комп'ютерної енциклопедії зберігаються на одному диску, a web-документи однієї тематики можуть розташовуватися на комп'ютерах-серверах у різних кінцях світу. Якщо пересилання файлів лініями зв'язку відбувається швидко, користувач може навіть не звернути уваги на те, що інформацію він отримує не зі свого комп'ютера, а із серверу, який знаходиться в Токіо, у Львові чи в Нью-Йорку.

Web-документи зберігаються і пересилаються як текстові файли з розширенням htm чи html тощо. Це звичайні тексти, написані мовою HTML. Відображаються такі тексти на екрані зовсім інакше, ніж вони виглядають у html-файлі. Для відображення html-файлів використовують броузери.

Отже, web-документ — це текст, написаний мовою HTML чи іншою, який призначений для перегляду електронної інформації на екрані комп'ютера за допомогою броузера.

Web-документ, який ми бачимо на екрані броузера, називають web-сторінкою. Це пов'язано з тим, що хорошим стилем уважається подання деякої частини інформації на одній умовній сторінці. Бажано, щоб web-сторінка поміщалась на одній-двох екранних сторінках і використання вертикального скроллінгу було мінімальним. Додаткову інформацію користувач має читати на інших сторінках, користуючись гіперпосиланнями.

Декілька web-документів на одну тему, що є на деякому комп'ютері чи належать одному власникові, утворюють web-вузол (інший термін - web-caйm).

Web-вузли створюють web-дизайнери для університетів, фірм, магазинів, громадських організацій, окремих осіб з метою реклами напрямків діяльності, послуг, товарів, зокрема, комп'ютерних програм, пошуку партнерів, надання користувачам корисної інформації для вирішення побутових чи виробничих проблем тощо. Сьогодні web-дизайн — привабливий і перспективний різновид професійної діяльності людини, який потребує творчого підходу.

Web-дизайн - це сукупність правил і рекомендацій, якими мають користуватися автори, якщо вони хочуть, щоб їхні сторінки були інформативними і виглядали привабливо.

Одне з найважливіших правил web-дизайну полягає у структуризації інформації, вдалому поділу її на окремі частини і налагодженні зв'язків між ними.

Розглянемо структуру web-документа. Простий документ складається з текстових блоків, двох-трьох рисунків невеликих розмірів, горизонтальних ліній та гіперпосилань.

Більш складні web-документи містять фрейми - рамки, в яких одночасно відображаються різні сторінки; елементи керування — кнопки, перемикачі, поля діалогу; динамічні ефекти та графічні рухомі об'єкти ActiveX чи Flash.

Текстові блоки є трьох головних типів: короткі (по два-три речення) текстові абзаци, списки, таблиці.

Згідно з чинним стандартом абзаци на класичній web-сторінці відокремлюються порожнім рядком і не мають відступів у першому рядку. Абзац може бути вирівняний до одного з країв або до центру екрана. Особлива зручність перегляду інформації зумовлена тим, що в нормальному режимі web-сторінка не має горизонтальної смуги прокручування, а вертикальна смуга може бути. Броузер автоматично масштабує горизонтальне зображення різних елементів сторінки, враховуючи характеристики монітора комп'ютера клієнта і розміри Windows-вікна, в якому демонструється документ.

Інформація на сторінці традиційно подається на сірому чи білому тлі, але її можна розмістити і на кольоровому тлі чи на тлі картинки з деякого графічного файлу. Створюючи Web-документ, потрібно стежити, щоб обсяг усіх його файлів, зокрема, графічних і відеододатків був невеликим. Великі файли броузер зчитує довго, і в читача може не вистачити терпіння очікувати на їхнє надходження. Тому перед тим як вставити у свою web-сторінку графічний, звуковий чи відеофайл або клацнути у чужій web-сторінці на звуковому чи відеопосиланні, варто взяти до уваги пропускну спроможність наявної лінії зв'язку.

3. Мова HTML. Для створення web-сторінок користуються гіпертекстовими редакторами, наприклад, HotMetalPRO, Hot Dog Professional, Netscape Editor, webedit, HTMLWriter, HTML Assistant, HTMLed, де використовується мова HTML - Hyper Text Markup Language (мова для розмічування гіпертекстових документів). Сучасні редактори, такі як FrontPage, Dream Viewer, MS Word тощо, дають змогу створювати web-сторінки методом конструювання, тобто без застосування кодів мови HTML. Вони генерують цей код автоматично.

Ми вивчатимемо спосіб створення web-сторінки за допомогою мови HTML.

Для підготовки html-файлу можна використати текстовий редактор Блокнот чи будь-який інший, що дає змогу готувати файли у текстовому форматі. Після написання html-файл потрібно зберегти на диску з деякою назвою з розширенням назви htm чи html.

Приклад 1. Структуру html-файлу продемонструємо за допомогою тексту, де деяка особа розповідає про себе:


Відкривши такий файл у броузері, побачимо web-сторінку, де відомості про цю особу будуть розміщені дещо інакше, ніж у файлі: увесь текст розміщений в одному абзаці вирівняний до лівого краю, немає абзацного відступу (рис. 1).

Рис. 1. Текст html-файлу у вікні броузера

Службові слова, наведені великими літерами, вивчатимемо далі, їх можна писати також малими літерами.

4. Тегова модель файлу. Команди мови HTML називаються тегами. Теги бувають одинарними і парними. Більшість тегів парні, як, наприклад, тег означення html-файлу: <HTML>... </HTML>. Такі теги називаються інакше контейнерами. Контейнер може містити текст та інші теги.

Парні теги позначають початок і кінець області дії відповідної команди. Теги записують у кутових дужках. Тег, що закриває область дії, має косу риску. Не забувайте її писати, інакше тег працюватиме неправильно.

Тег може містити параметри, які користувач записує у першому блоці тега через пропуск чи з нового рядка, наприклад, <BODY TEXT="red">...</BODY>;. Нечислові значення параметрів прийнято записувати у лапках.

У середині пари тегів <HEAD>...</HEAD>; описують заголовок документа. Головна частина заголовка документа - заголовок Windows-вікна, який пишуть у середині пари тегів <TITLE>...</TITLE>;. Інші елементи заголовка вивчатимемо пізніше.

Тег <!-- текст -->; позначає коментар. Текст у середині цього тега виводитися на екран не буде. Коментар можна писати також у середині парного тега <COMMENT>; текст-коментар </COMMENT>;.

Зауваження. У багатьох книжках замість слова параметр вживають термін атрибут, а одинарний чи парний теги називають елементом, наприклад, елемент BODY тощо.

 
 

5. Елемент (тег) BODY. У середині пари тегів <BODY паpaметри>...</BODY> записують увесь текст сторінки. Цей текст відображатиметься у вікні броузера.

Щоб на екрані відобразити звичайним способом стандартний текст, жодного програмування не потрібно - достатньо набрати потрібний текст. Якщо ж дизайнер хоче подати текст спеціально, щоб він виглядав якнайкраще, до тексту застосовують теги форматування. У цьому, зокрема, і полягає суть програмування мовою HTML.

Розглянемо головні параметри тега BODY:

  BACKGROUND = "d:\myweb\picturel.jpg " Задає шлях до картинки для тла
  BGCOLOR = "white" Задає білий колір тла, якщо не використовується тло-картинка
  BGPROPERTIES = "fixed" Фонове зображення не прокручується
  TEXT = "black" Задає колір тексту (тут чорний) на сторінці
 

Інші параметри, що стосуються способів відображення гіперпосилань (LINK, VLINK, ALINK), вивчатимемо пізніше.

6. Форматування тексту для web-сторінок. Розглянемо теги, які використовують для форматування тексту.

Теги форматування символів тексту (вони парні):

<В> текст </В> Жирний шрифт тексту
<І> текст </І> Шрифт-курсив
<U> текст </U> Підкреслений шрифт
<SUB> текст </SUB> Нижній індекс. Наприклад, щоб отримати вираз Н2О, пишуть H<SUB>2</SUB>O
<SUP> текст </SUP> Верхній індекс, наприклад, 1а вулиця, а2
<BIG> текст </BIG> Великий шрифт
<SMALL> текст </SMALL> Малий шрифт
<EM> текст </ЕМ> Виокремлений курсивом текст (те саме, що тег І)
<B> <I> текст </І> </В> Жирний курсив. Цей приклад демонструє застосування принципу вкладення тегів

 

Теги для розміщення тексту (вони одинарні):

<P> Цей тег означає початок нового абзацу. Його можна записувати в кінці попереднього. Наступне після тега <Р> речення починатиметься з нового, вирівняного до лівого краю, абзацу без відступу. Між абзацами буде порожній рядок. Зауважимо, що тег <Р> може використовуватися як парний: <Р> текст абзацу </Р>
<BR> Наступний за цим тегом текст буде наведено у новому рядку без пропуску рядка
<HR> У рядку буде проведена горизонтальна лінія

7. Заголовки і теги вирівнювання. Заголовок - окремий тип абзацу. Є шість видів заголовків, які відрізняються розмірами символів:

Теги Результат на екрані
<Н1>Заголовок 1</Н1> Заголовок 1
<Н2>Заголовок 2</Н2> Заголовок 2
<НЗ> Заголовок 3</НЗ> Заголовок 3
<Н4>Заголовок 4</Н4> Заголовок 4
<Н5>Заголовок 5</Н5> Заголовок 5
<Н6> Заголовок 6</Н6> Заголовок 6

Заголовок за замовчуванням вирівнюється до лівого краю вікна. Якщо вирівнювання заголовка чи іншого елемента на сторінці потрібно задати явно, то використовують теги вирівнювання:

<CENTER> елемент </CENTER> Вирівнювання до центру
<LEFT> елемент </LEFT> Вирівнювання до лівого краю
<RIGHT> елемент </RIGHT> Вирівнювання до правого краю

Зауваження. Теги заголовків не варто використовувати для створення звичайних абзаців з різними розмірами шрифту.

Приклад 2. Розгляньте зразок форматування тексту для web-сторінки з розповіддю деякої особи про себе.


 

 
 
<HTML> <І--Це файл file2.htm --> <HEAD> <TITLE> My web-page </TITLE> </HEAD> <BODY BGCOLOR ="yellow" TEXT = "navy"> <СЕNТЕR><Н1>Привіт!</Н1> <H2> Мене звуть Світлана </Н2> </CENTER> <HR> <H3> Мені 16 років </НЗ> <Н4> Я хочу стати web-дизайнером </Н4> <HR> Це моя <В> друга</В> спроба створити web-сторінку. Я вже вмію користуватися заголовками, вставляти лінії, форматувати текстові абзаци. Пізніше я навчуся вставляти <I>фотографії, картинки, звук, відеозображення</I> шляхом посилання на відповідні <U>графічні, звукові чи відео файли </U>.<Р> Я збережу цей файл на диску і відкрию його у броузері. <Р> Цю web-сторінку я буду удосконалювати. Її ще рано розміщувати на сервері.<HR> </BODY> </HTML>  

 

 


На рис. 2 подано вигляд екрана після відкривання файлу file2.htm у броузері.

Рис. 2. Вигляд сторінки у броузері

Хід роботи

1. Відкрийте текстовий редактор Блокнот (Пуск – Программы – Стандартные - Блокнот).

2. Створіть за допомогою текстового редактора html-файл з розповіддю про себе.

Зробіть це так, як у прикладі 1, тобто без форматування тексту, і збережіть його командою Save as... з назвою file1.htm у власній папці. Тег <BODY> у файлі запишіть так: <BODY TEXT = "red">.

3. Відкрийте файл file1.htm у броузері.

Для цього відкрийте свою робочу папку і двічі клацніть мишею на назві файлу.

4. Поекспериментуйте з різними значеннями кольорів (green, white, yellow, blue, #ffaa55 тощо) параметрів BGCOLOR і TEXT.

Для того щоб продовжити редагування HTML- файл необхідно відкрити знову програму Блокнот та виконати команду Відкрити, вказавши тип файлу All files…,та вибравши Ваш файл. He забувайте кожного разу після внесення змін виконувати команду Save у програмі Блокнот, а для перегляду файлу у броузері двічі клацати на назві файлу filel.htm. Перепишіть у зошит текст файлу на мові HTML. (Для того щоб відредагувати HTML-код файлу, не закриваючи браузера та одночасно побачити результат, необхідно виконати команду Вид – Просмотр HTML-кода. Після редагування коду та збереження даних можна побачити зміни у вікні браузері, натиснувши кнопку Обновить ).

Основні кольори мають такі назви:

black - чорний green - зелений

navy - темно-синій teal - бірюзовий

silver - сірий lime - яскраво-зелений

blue - синій aqua - блакитний

maroon - малиновий olive - темно-зелений

purple - бузковий gray - темно-сірий

red - червоний yellow - жовтий

fushsia - рожевий while - білий

5. Виконайте форматування тексту у файлі file1.htm подібно до прикладу 2 і збережіть файл із назвою file2.htm (виконавши команду Save as). Перепишіть у зошит текст файлу на мові HTML.

6. Усі заголовки створіть у броузері зеленим кольором.

7. Перегляньте цей файл за допомогою броузера і поекспериментуйте з тегами форматування тексту.

8. Поекспериментуйте з розмірами вікна, в якому демонструється документ.

Переконайтеся, що броузер автоматично змінює розташування тексту, щоб його можна було переглядати без горизонтальної смуги прокручування (текстові редактори цього не роблять).

9. Використайте якнайбільше тегів форматування і надайте своїй сторінці якнайліпшого вигляду.

Скільки тегів форматування використано під час створення сторінки?

Основна література

  1. Алексеев А.П. Информатика 2001. – М., «СОЛОН-Р», 2001. – 353 с.
  2. Безручко В.Т. Практикум по курсу «Информатика». Работа в Windows, Word, Excel: Учебное пособие. – М.: Финансы и статистика, 2002. – 272 с.
  3. Інформатика: Комп’ютерна техніка. Комп’ютерні технології: Підручник для студентів вищих навчальних закладів / За ред. О.І.Пушкаря. – К.: Видавничий центр „Академія”, серія „Альма-матер”, 2002. – 704с.

Питання та завдання для самоконтролю та самоперевірки

Завдання для самостійної роботи з теми:

«Створення Web-документів»

1. Створити сайт з описом знайденої Вами інформації про видатні історичні події. У головному документі (він повинен бути названим Index.html) створити маркірований список назв обраних видатних подій.

2. З отриманих зображень засобами графічного редактору отримати невеликі за розміром зменшенні копії рисунків оригіналів з метою більш швидкого завантаження майбутньої Web-сторінки. Перетворити створений маркірований список в список з графічними маркерами. У якості графічних маркерів використати зменшенні копії зображень.

3. Додати до графічних маркерів створеного списку відповідні посилання на знайдені Інтернет адреси.

4. Створити 2-3 сторінки с коротким описом події та відповідним зображенням. HTML - документи назвати відповідно до змісту. Оформити ці сторінки за різними типами форматування тексту відносно графіки з використанням різних атрибутів тега Align. В основному документі (index.html) створити додатковий маркований список з посиланнями на створені локальні HTML - документи. Таким чином, у файлі index.html повинно бути два маркірованих списку, з посиланнями на Інтернет ресурси, та локальні, створені Вами документи.

 

Контрольні питання

1. Що таке гіперпосилання?

2. Що таке гіпертекст?

3. Що таке web-документ?

4. Для чого призначена програма-броузер?

5. Що таке web-вузол (web-сайт)?

6. Яка структура простого web-документа?

7. Для чого призначена мова HTML?

8. Що таке тег і які є теги?

9. Які параметри може мати тег BODY?

10. Який тег позначає початок нового абзацу?

11. Які теги позначають товстий, курсивний і підкреслений шрифти?

12. Які теги призначені для вирівнювання елементів на сторінці?

 







Дата добавления: 2015-10-19; просмотров: 1660. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Методика обучения письму и письменной речи на иностранном языке в средней школе. Различают письмо и письменную речь. Письмо – объект овладения графической и орфографической системами иностранного языка для фиксации языкового и речевого материала...

Классификация холодных блюд и закусок. Урок №2 Тема: Холодные блюда и закуски. Значение холодных блюд и закусок. Классификация холодных блюд и закусок. Кулинарная обработка продуктов...

ТЕРМОДИНАМИКА БИОЛОГИЧЕСКИХ СИСТЕМ. 1. Особенности термодинамического метода изучения биологических систем. Основные понятия термодинамики. Термодинамикой называется раздел физики...

Интуитивное мышление Мышление — это пси­хический процесс, обеспечивающий познание сущности предме­тов и явлений и самого субъекта...

Объект, субъект, предмет, цели и задачи управления персоналом Социальная система организации делится на две основные подсистемы: управляющую и управляемую...

Законы Генри, Дальтона, Сеченова. Применение этих законов при лечении кессонной болезни, лечении в барокамере и исследовании электролитного состава крови Закон Генри: Количество газа, растворенного при данной температуре в определенном объеме жидкости, при равновесии прямо пропорциональны давлению газа...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.009 сек.) русская версия | украинская версия