Студопедия — Помилки спостереження і види контролю даних
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Помилки спостереження і види контролю даних






 

Точність та вірогідність статистичних даних є найважливішою ви­могою статистики. Будь-яке статистичне спостереження ставить завдання одержати такі дані, які б точно відображали дійсність. Розбіжності між даними, одержаними при проведенні спостере­ження, і дійсними значеннями показників вважаються помилками спостереження. Розрізняють похибки репрезентативності та по­милки реєстрації.

Похибки репрезентативності — це певні розбіжності між показ­никами вибіркового і суцільного дослідження. Вони виникають лише в разі вибіркового спостереження і існують через не-суцільність реєстрації даних. Докладніше про похибки репрезента­тивності буде говоритися в розділі IX цього підручника. Вони завж­ди існують при вибірковому спостереженні, оскільки вибіркова сукупність завжди відрізняється від генеральної сукупності.

Помилки реєстрації — це такі помілки, які виникли внаслідок невірного встановлення фактів або їх неправильної реєстрації (за­пису). Вони можуть бути випадковими і систематичними.

Випадкові помилки виникають внаслідок дії випадкових причин і спричиняють спотворення даних в тій чи інший бік. Їх можуть припускатися як особи, котрі відповідають на питання, так і осо­би, які заповнюють формуляри, наприклад, помилки в написанні (так звані описки). Ці помилки можуть бути спрямовані в бік як зменшення, так і збільшення. При збиранні даних про масові яви­ща такі помилки не становлять небезпеки, оскільки їх вплив на уза­гальнюючі показники урівноважується, і вони майже повністю погашаються у сукупності.

Систематичні помилки обов'язково спрямовані в один певний бік, призводять до значних відхилень в результатах статистичного спостереження. Вони можуть бути обумовлені несправністю вимі­рювальних приладів, опущенням даних, а також не досить чітким формулюванням програми спостереження. В свою чергу система­тичні помилки поділяються на неумисні та умисні.

Неумисні систематичні помилки пов'язані в першу чергу зі звич­ками. Більшість населення на питання про вік завжди заокруглює його до чисел, кратних 5 або 10. Уникнути таких помилок допома­гають роз'яснювальна робота, а також спеціальні таблиці, які ви­користовуються при проведенні перепису населення (на перехре­щенні стовпчика і рядку встановлюємо за датою і роком народжен­ня кількість повних років).

Умисні систематичні помилки виникають внаслідок свідомого, умисного викривлення фактів з метою прикрашення дійсності. Це в першу чергу різні види викривлення даних у статистичних звітах, зроблені умисно. Службові особи, які несвоєчасно подали державні статистичні звіти або з даними, що не відповідають дійсності, при­тягаються до дисциплінарної, адміністративної або матеріальної відповідальності в межах чинного законодавства.

Помилки спостереження виявляють внаслідок проведення най-ретельнішої перевірки і контролю вірогідності даних. Насамперед здійснюють зовнішній контроль бланків: перевіряють правильність їх оформлення, наявність і повноту записів, охоплення усіх оди­ниць сукупності, наявність відповідей на всі питання програми спостереження, точність їх оформлення. Після проведення зовнішнього контролю здійснюють логічний і арифметичний контроль.

Логічний контроль полягає в зіставленні відповідей на взаємопов'язані питання програми спостереження, що дає змогу виявити несумісність відповідей. Наприклад, якщо 13-річна особа одружена і має середню освіту, то зрозуміло, що помилка була допущена при реєстрації її віку. Електронно-обчислювальна техніка в уп­равлінні інформаційних технологій обласного управління внутрішніх справ обов'язково здійснює логічний контроль усіх документів пер­винного обліку перед початком їх зведення. Аналогічним чином цей контроль провадиться і в органах Міністерства юстиції, і в терито­ріальних управліннях Державної судової адміністрації за допомо­гою обчислювальної техніки.

Арифметичний контроль — це перевірка усіх показників з точки зору їх підсумків. Інакше кажучи, це перевірка і повторення всіх арифметичних дій, які провадилися при заповненні бланків. Зав­дання арифметичного контролю — виправлення підсумків і окре­мих кількісних показників. У правовій статистиці арифметичний контроль застосовується лише для перевірки звітних даних, наве­дених у різних бланках звітності.

Якість контролю статистичних даних значною мірою залежить від рівня підготовки осіб, що перевіряють дані, їх знання тих фактів, які висвітлені в документах, а також від програми, закладеної в па­м'ять електронно-обчислювальної техніки.

 

Питання та завдання для самоконтролю

 

1. Дайте визначення статистичного спостереження.

2. Яким вимогам повинно відповідати статистичне спостереження?

3. Які існують основні етапи проведення статистич­ного спостереження?

4. Дайте характеристику основних організаційних форм проведення статистичного спостереження.

5. Охарактеризуйте Закон України «Про Всеукраїн­ський перепис населення».

6. Що таке мета і план статистичного спостережен­ня?

7. Дайте характеристику мети статистичного спосте­реження в окремих галузях правової статистики.

8. Що таке об'єкти спостереження і в чому полягає особливість відображення їх у правовій статис­тиці?

9. Визначте конкретні об'єкти спостереження у всіх галузях правової статистики.

10. Що таке одиниця спостереження, одиниця сукуп­ності та одиниця виміру в правовій статистиці?

11. Дайте визначення програми статистичного спос­тереження.

12. Яким вимогам повинна відповідати програма ста­тистичного спостереження?

13. Які існують види статистичного спостереження з? моментом реєстрації (за часом його проведення)?

14. Які існують види статистичного спостереження за охопленням одиниць сукупності?

15. Які існують способи статистичного спостережен­ня?

16. Які помилки спостереження Ви знаєте?

17. Які види контролю за наслідками статистичного спостереження Ви знаєте?

Завдання 1. Визначте об'єкт, одиницю спостере­ження та одиницю сукупності при: а) перепису насе­лення; б) обліку злочинності; в) обліку засуджених.

Завдання 2. До якого виду статистичного спостере­ження необхідно віднести: а) реєстрацію актів грома­дянського стану; б) реєстрацію вчинених злочинів; в) облік з'явлення на роботу працівників правоохоронних органів; г) реєстрацію кримінальних справ, які надійшли до місцевого суду; г) перепис населення?

Завдання 3. 3 метою вивчення соціально-демогра­фічного складу засуджених до позбавлення волі за корисливі злочини передбачено проведення спеціаль­ного статистичного спостереження. Які питання тре­ба внести до програми спостереження?

Завдання 4. 3 метою вивчення соціально-демогра­фічного складу студентів на різних формах навчання (денній, вечірній та заочній) передбачено проведен­ня спеціального статистичного спостереження. Які питання треба внести до програми спостереження?

Завдання 5. Визначте об'єкт, мету та одиницю спо­стереження під час перепису населення України у 2001 р.

Завдання 6. Яка дата була критичним моментом перепису населення України у 2001 р.? Чому, як пра­вило, на території України критичний момент пере­пису населення призначається взимку?

Завдання 7. В який спосіб були одержані дані під час перепису населення України у 2001 р.? Поясніть, в чому його переваги над іншими способами одер­жання даних.

 








Дата добавления: 2015-04-16; просмотров: 701. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Прием и регистрация больных Пути госпитализации больных в стационар могут быть различны. В цен­тральное приемное отделение больные могут быть доставлены: 1) машиной скорой медицинской помощи в случае возникновения остро­го или обострения хронического заболевания...

ПУНКЦИЯ И КАТЕТЕРИЗАЦИЯ ПОДКЛЮЧИЧНОЙ ВЕНЫ   Пункцию и катетеризацию подключичной вены обычно производит хирург или анестезиолог, иногда — специально обученный терапевт...

Ситуация 26. ПРОВЕРЕНО МИНЗДРАВОМ   Станислав Свердлов закончил российско-американский факультет менеджмента Томского государственного университета...

Измерение следующих дефектов: ползун, выщербина, неравномерный прокат, равномерный прокат, кольцевая выработка, откол обода колеса, тонкий гребень, протёртость средней части оси Величину проката определяют с помощью вертикального движка 2 сухаря 3 шаблона 1 по кругу катания...

Неисправности автосцепки, с которыми запрещается постановка вагонов в поезд. Причины саморасцепов ЗАПРЕЩАЕТСЯ: постановка в поезда и следование в них вагонов, у которых автосцепное устройство имеет хотя бы одну из следующих неисправностей: - трещину в корпусе автосцепки, излом деталей механизма...

Понятие метода в психологии. Классификация методов психологии и их характеристика Метод – это путь, способ познания, посредством которого познается предмет науки (С...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия