Студопедия — Дій працівників хімічно небезпечного об'єкта в разі виникнення аварії з виливом (викидом) небезпечних хімічних речовин на ньому
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Дій працівників хімічно небезпечного об'єкта в разі виникнення аварії з виливом (викидом) небезпечних хімічних речовин на ньому






Під час виникнення аварії з небезпечними хімічними речовинами на ХНО робітники, які безпосередньо здійснюють технічну експлуатацію апаратів та обладнання, де використовуються НХР (далі - робітник), сповіщають про виникнення аварії з НХР чергового диспетчера та чергову зміну ВОХР або особу, яка виконує зазначені обов'язки (далі - черговий диспетчер) ХНО, по прямим телефоном, установленим безпосередньо на робочому місці. На робочому місці робітника повинна бути схема виклику чергових аварійних змін. Після закінчення оповіщення робітник виконує свої обов'язки відповідно до порядку, викладеному в робочій інструкції та плані локалізації і ліквідації аварій.

Черговий диспетчер ХНО, отримавши повідомлення про аварію з НХР, повинен негайно сповістити персонал ХНО, оперативному черговому спеціально уповноваженого територіального органа виконавчої влади, до компетенції якого віднесено питання захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій (далі - оперативний черговий), міський (районний) відділ внутрішніх справ, а також спеціальні (аварійно-рятувальні) служби, що залучаються до проведення робіт в умовах аварії з НХР, та керівників (чергових диспетчерів) підприємств, установ і організацій, які потрапляють у зону можливого хімічного забруднення.

Сповіщення на ХНО організовується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 лютого 1999 р. N 192 (192-99-п) " Про затвердження Положення про організацію оповіщення і зв'язку у надзвичайних ситуаціях".

Порядок дій оперативних чергових визначається інструкціями та планами реагування на надзвичайні ситуації.

Для виконання завдань під час виникнення аварії з НХР на робочому місці чергового диспетчера ХНО мають бути розроблені такі документи та технічні засоби:

- інструкція черговому диспетчеру ХНО про порядок дій у разі виникнення аварії з НХР (розробляється керівником ХНО з урахуванням особливостей об'єкта і затверджується начальником спеціально уповноваженого територіального органа виконавчої влади, до компетенції якого віднесено питання захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, на території якого знаходиться ХНО;

- табло чергового диспетчера ХНО (малюнок 1 відсутній);

- текст звернення до персоналу об'єкта та осіб, яких сповіщає черговий диспетчер;

- засоби індивідуального захисту.

На території хімічно небезпечного об'єкта має бути встановлений покажчик напрямку вітру, який можна побачити з робочого місця чергового диспетчера. Підприємства, які зберігають НХР в ємностях з одиничним максимальним об'ємом більше 30 тонн, повинні мати метеостанцію або прилад для автоматичного визначення напрямку і швидкості вітру.

Для звернення уваги персоналу ХНО та населення навколо об'єкта в разі виникнення аварії з ХНР на території ХНО встановлюється сирена, яку в цьому разі вмикає черговий диспетчер ХНО.

Порядок виявлення (індикації) НХР та визначення меж зон хімічного забруднення здійснюється згідно з планом локалізації та ліквідації аварій, який розробляється відповідно до Закону України від 18 січня 2001 року N 2245-III (2245-14) " Про об'єкти підвищеної небезпеки".

З метою прискорення оцінки обстановки, яка складається у разі виникнення аварії з НХР, на ХНО розробляється табло чергового диспетчера ХНО.

Табло чергового диспетчера ХНО (далі - табло) оформлюється на стенді розміром не менше 1, 8 Х 2, 0 метра.

На табло у вигляді детальної схеми наносяться:

- межі зони можливого хімічного забруднення з розбивкою за секторами (див. зразок табло); усі технологічні будинки ХНО, де працюють люди;

- місця зберігання НХР з указівкою кількості ємностей на цих місцях та об'ємом кожної ємності;

- підприємства, установи та організації, які розташовані в зоні можливого хімічного забруднення на всю глибину цієї зони.

Якщо на одному табло неможливе детальне розташування території ХНО і території, яка опиняється у ЗМХЗ, то робиться окремо табло для ХНО і окремо для цієї території.

На табло може бути розміщено будь-яку додаткову інформацію, яка дає змогу скоротити термін прийняття рішення черговим диспетчером.

 

1. Приклади розрахунків

 

Приклад 1. Для складання планів реагування і захисту населення необхідно провести довгострокове (оперативне) прогнозування для нижчевизначених умов.

На хімічно небезпечному об'єкті, який розташований на відстані 9 км від населеного пункту, міститься 2 ємності по 50 і100 т хлору. Навколо ємностей побудовано обвалування висотою 2, 3 метра.

Додаткові дані. На карті визначаємо, що населений пункт має глибину 5 км і ширину 4 км. Площа населеного пункту становить 18 кв. км, у ньому проживає 12 тис. осіб.

Метеоумови: для оперативного планування приймаються тільки такі метеоумови - інверсія, швидкість вітру - 1 м/с, температура повітря +20 град.С (див. абзац 3.2.1). Напрямок вітру не враховується, а розповсюдження хмари забрудненого повітря приймається у колі 360 град.

 

Рішення: Для оперативного планування розрахунки виконуються

за максимальним об'ємом одиничної ємності. Глибина розповсюдження

для 100 т хлору дорівнює 82, 2 км (табл. 8).

З урахуванням того, що ємність обвалована, приймаємо для

висоти обвалування 2, 3 м (близько 2 м) коефіцієнт зменшення

глибини, рівний 2, 4 (табл. 1), тоді глибина розповсюдження

забрудненого повітря становить

Г = 82, 2/2, 4=34, 25 км.

Ширина зони прогнозованого хімічного забруднення становить

Шпзхз=0, 3 x 34, 25 в степені 0, 6 = 2, 5 км.

Площа зони прогнозованого хімічного забруднення, що проходить

через населений пункт, становить

2, 5 x 4 км =10 кв. км.

Площа населеного пункту складає 18 кв. км. Частка площі

населеного пункту, яка опиняється у ПЗХЗ, становить

10 x 100/18=55, 6 %.

Кількість населення, яке проживає у населеному пункті і

опиняється у ПЗХЗ, дорівнює

12000 x 55, 6/100=6672 особи.

Утрати населення розподіляються:

легкі - до (6672 x 25/100)=1668 осіб,

середньої тяжкості - до (6672 x 40/100)=2669 осіб,

зі смертельними наслідками - до (6672 x 35/100)=2335 осіб.

Термін підходу хмари забрудненого повітря до населеного

пункту при швидкості вітру 1 м/с (5 км/год) (таблиця 2) становить

9/5=1, 8 год.

Для оперативного планування приймається ф=3600.

Площа ЗМХЗ розраховується за формулою (1):

Sзмхз=8, 72 x 10 в степені -3 x 34, 25 в степені 2 x 360=

=3682, 48 кв. км.

Площа ПЗХЗ розраховується за формулою (2):

Sпзхз=0, 081 x 34, 25 в степені 2 x 4 в степені 0, 2=

=125, 38 кв. км.

Примітки:

якщо об'єкт розташований у населеному пункті і площа ПЗХЗ не виходить за межі населеного пункту, тоді всі дані з кількості населення в ПЗХЗ, а також втрати населення розраховуються тільки за ПЗХЗ;

за наявності на території АТО більше одного ХНО загальна площа зони забруднення (ЗМХЗ або ПЗХЗ) розраховується після нанесення зон на карту. У разі перекриття зон загальна площа приймається інтегровано за ізолініями зон забруднення, і тільки після цього виконуються подальші розрахунки стосовно кількості і втрат населення в зонах;

після закінченні розрахунків виконується присвоєння ступеня хімічної небезпеки для кожного об'єкта, а також для адміністративно-територіальної одиниці (АТО) (табл. 22).

 

Приклад 2. На ХНО, який розташований поза населеним пунктом, відбувся викид хлору в кількості 100 тонн. Викид на поверхню вільний.

Додаткові дані:

на відстані 2 км від осередку ураження розташований лісовий масив глибиною 3 км;

на відстані 6 км від осередку ураження розташований населений пункт, який має ширину 5 км і глибину 4 км у перпендикулярному напрямку і в якому проживає 12 тис. осіб.

Площа населеного пункту становить 18 кв. км.

Метеоумови: температура повітря + 25 град.С, ізотермія, вітер 1 м/с, напрямок - північно-східний.

Виконати розрахунки для аварійного планування.

 

Рішення: З урахуванням лісового масиву розрахунок глибини

розповсюдження забрудненого повітря виконується таким чином:

2 км забруднене повітря розповсюджується без перешкоди;

коефіцієнт зменшення глибини розповсюдження без урахування

лісового масиву становить 1, 7 (табл.3);

глибина розповсюдження, на яку зменшується глибина для 3 км

лісу становить Г= 3 км x 1, 7 = 5, 1 км;

глибина розповсюдження, на яку зменшується глибина в

населеному пункті глибиною 4 км, становить Г= 4 км x 3 = 12 км.

Таким чином, загальна глибина розповсюдження хмари

забрудненого повітря дорівнює 82, 2-5, 1-12=65, 1 км.

 

Приклад 3. Унаслідок аварії на ХНО на місцевості розлилось 10 тонн хлору. Швидкість вітру - 2 м/с, інверсія. Температура повітря +20 град.С. Напрямок вітру 60 град. (південно-східний). Здійснити аварійне прогнозування.

 

Рішення: З урахуванням, що для швидкості вітру 2 м/с ф=900

(табл. 5), а глибина розповсюдження хмари НХР дорівнює 11, 3 км

(табл. 8).

1. Площа ЗМХЗ за формулою (1) дорівнює:

Sзмхз = 8, 72 x 10 в степені -3 x 11, 3 в степені 2 x 90 =

= 100, 21 кв. км

2. Площа ПЗХЗ за формулою (2) дорівнює:

Sпрог.= 0, 081 * 11, 32 * 40, 2 = 13, 648 кв. км

3. Термін дії джерела забруднення для хлору дорівнює

1, 12 год. (табл. 21).

4. Ширина прогнозованої зони хімічного забруднення

Шпзхз=0, 3 x 11, 3 в степені 0, 6 = 1, 29 км.

 

Всі проведені розрахунки щодо оцінки можливої хімічної обстановки на об'єкті господарської діяльності (в відділі з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту району або міста обласного підпорядкування) підлягають що­річному корегуванню з врахуванням змін і доповнень, які сталися на підпорядкованій території.

В разі виникнення надзвичайної ситуації на підпоряд­кованій території завчасна оцінка хімічної обстановки уточ­нюється на основі проведення розвідки для кінцевого прий­няття рішення на організацію і проведення рятувальних і невідкладних робіт в осередках можливого хімічного зара­ження.

 

 

Для нотаток:

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________







Дата добавления: 2014-12-06; просмотров: 1384. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Логические цифровые микросхемы Более сложные элементы цифровой схемотехники (триггеры, мультиплексоры, декодеры и т.д.) не имеют...

Интуитивное мышление Мышление — это пси­хический процесс, обеспечивающий познание сущности предме­тов и явлений и самого субъекта...

Объект, субъект, предмет, цели и задачи управления персоналом Социальная система организации делится на две основные подсистемы: управляющую и управляемую...

Законы Генри, Дальтона, Сеченова. Применение этих законов при лечении кессонной болезни, лечении в барокамере и исследовании электролитного состава крови Закон Генри: Количество газа, растворенного при данной температуре в определенном объеме жидкости, при равновесии прямо пропорциональны давлению газа...

МЕТОДИКА ИЗУЧЕНИЯ МОРФЕМНОГО СОСТАВА СЛОВА В НАЧАЛЬНЫХ КЛАССАХ В практике речевого общения широко известен следующий факт: как взрослые...

СИНТАКСИЧЕСКАЯ РАБОТА В СИСТЕМЕ РАЗВИТИЯ РЕЧИ УЧАЩИХСЯ В языке различаются уровни — уровень слова (лексический), уровень словосочетания и предложения (синтаксический) и уровень Словосочетание в этом смысле может рассматриваться как переходное звено от лексического уровня к синтаксическому...

Плейотропное действие генов. Примеры. Плейотропное действие генов - это зависимость нескольких признаков от одного гена, то есть множественное действие одного гена...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.011 сек.) русская версия | украинская версия