Студопедия — Управління як навчальна дисципліна.
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Управління як навчальна дисципліна.






Теорія соціального управління — це комплексна система знань, яка використовує різноманітні методи кібернетики (від грецької — мистецтво управління), теорії систем і соціальних наук; вона вивчає й розробляє шляхи комплексного застосування методів впливу на людей у соціальних процесах [31, с. 29]. Характерними рисами соціального управління є пізнання й свідоме використання об'єктивних законів соціального розвитку і виявлених закономірностей керівництва суспільством.

Таким чином, соціальний розвиток як процес життєдіяльності людства є результатом дії об'єктивних закономірностей, з одного боку, а з іншого — соціального управління, яке базується на усвідомленому використанні правильно зрозумілих закономірностей.

Предметом курсу «Теорія соціального управління» є закономірності організації та функціонування соціальних систем, а також принципи, методи і форми ефективного управління явищами та процесами сучасного суспільства.

Мета курсу «Теорія соціального управління» — опанувати знання про основи теорії та практики соціального управління; про закономірності, принципи, методи, форми та механізми управління різноманітними явищами та процесами сучасного суспільства, як на мікрорівнях, так і на макрорівнях. Завдання — навчити студентів раціонально проектувати управлінські відносини та здійснювати ефективні перетворювальні впливи на соціальні об’єкти та процеси, людей, які беруть у них участь, задля отримання бажаних для управлінця результатів. Навчитися управляти — це означає оволодіти наукою та мистецтвом впливу на об’єкт управління, без пригнічення творчого потенціалу суспільства, сприяючи його розвитку та вдосконаленню.

Викладення даної дисципліни покликане сприяти накопиченню у студентів відповідних базових знань, розширенню їх кругозору та підвищенню загального рівня культури управління.

Студенти, які успішно прослухали курс «Теорія соціального управління»:

1) знатимуть основні етапи розвитку управлінської думки та практики;

2) володітимуть базовою термінологією;

3) орієнтуватимуться в різноманітних сучасних управлінських теоріях та соціальних концепціях;

4) розумітимуть процеси соціального управління;

5) матимуть уявлення про сучасні методи та механізми соціального управління [25, с.3-5].

Таким чином, курс «Теорія соціального управління» дає уявлення студентам про:

- предмет, завдання, теоретичні та методологічні засади соціального управління як наукової галузі;

- сучасні та історичні погляди на соціальне управління;

- теоретико-методологічні засади соціального управління;

- особливості перебігу соціальних процесів та управління соціальними механізмами;

- можливі напрями практичного застосування інформації щодо управлінського циклу в різних сферах життєдіяльності.

Завдання вивчення курсу «Теорія соціального управління» полягає в тому, щоб дати студентам загальне уявлення про предмет, об’єкт та методи соціального управління як наукової галузі, про існуючу систему теоретичних знань щодо соціального управління та їхній взаємозв’язок з управлінською практикою. Важливою складовою є засвоєння студентами основних категорій соціального управління, теоретичних основ управлінських концепцій, що сприятиме глибшому розумінню соціальної дійсності та управлінської діяльності, формуванню свідомого ставлення до побудови взаємовідносин в процесі управління на практиці.

Проблеми викладення теорії управління як навчальної дисципліни.

Протягом 60-80-х рр. у колишньому СРСР соціальне управління, під яким розумілося управління суспільством, вважалося одним із ключових напрямків суспільних наук.

На початку 90-х рр. у зв'язку з переглядом ідей про соціальне управління багато ВНЗ у терміновому порядку стали використовувати програми з менеджменту, як запозичення з університетів Заходу.

У 90-ті роки в Україні, як і до речі у Росії, дисципліна «Менеджмент» міцно затвердилася у навчальних програмах не тільки гуманітарних, але і багатьох технічних ВНЗ. Більше того, у довідниковій та й юридичній літературі спостерігається ототожнення соціального управління з менеджментом [40, с. 616].

Сучасні науковці вважають, що сьогодні в Україні та Росії і за кордоном немає адекватної теорії соціального управління. В умовах відсутності такої теорії керівники держави й організацій різного рівня змушені спиратися на сформовані традиції, інтуїцію та суб'єктивний досвід управління, що часто підводять, та нерідко приводить до негативних наслідків.

Гострий дефіцит кваліфікованих фахівців з управління привів до появи в останні роки численних комерційних шкіл бізнесу, університетів, орієнтованих на підготовку бакалаврів, фахівців і магістрів в області управління. Очевидно, що ці заходи вимушені, тому що Марксистсько-Ленінська парадигма соціального управління здала свої позиції менеджменту, а нічого іншого в нас немає. Разом із тим очевидна також необхідність перетворення менеджменту на сучасну теорію соціального управління, що відповідатиме особливостям українського менталітету, традиціям побудови апарату управління.

Така теорія необхідна тому, що:

- менеджмент не охоплює питань управління суспільством;

- західна теорія менеджменту не враховує специфіку національного управління;

- практика соціального управління ввійшла в суперечність з офіційною наукою (менеджментом);

- усе частіше стала виявлятися нездатність наших керівників вирішувати проблеми, що постають перед суспільством. Якби існувала адекватна теорія соціального управління, то навряд чи були можливі грубі помилки, що призвели до розпаду СРСР, приватизації власності, криміналізації суспільства, масовій убогості і безробіттю [37, с.18].

Перед країнами, що будують нову політичну систему, постає задача вироблення теорії соціального управління, що відповідає сучасним реаліям. Теорія соціального управління повинна слугувати інструментом у руках керівників різного рівня й організацій, дозволяючи їм не тільки прогнозувати зміни соціальних процесів, але і підказувати способи оптимального впливу на них.

Таким чином, проблема вироблення якісної адекватної теорії соціального управління та впровадження відповідної навчальної дисципліни у ВНЗ існує і вимагає від сучасних фахівців якнайскорішого її розв’язання. Вважаємо, доцільно, розробляючи стандарти навчальних планів з гуманітарних наук, включити в перелік нормативних навчальних дисциплін «Теорію соціального управління» та до дисциплін спеціалізації ОКР «магістр» — спеціальні курси з теорії управління чи методологічні засади організації роботи та управління окремими організаційними структурами державних органів (наприклад, державної податкової служби, підрозділів податкової міліції, тощо).

З точки зору предмету нашого курсу найбільший інтерес представляє собою “соціальне управління”, тобто управління суспільством, державою, колективом. Цей термін, як і термін управління має безліч трактувань і визначень.

Найчастіше поняття “соціальне управління” використовують для відзначення сукупності реально існуючих управлінських відносин, які визначають сутність управління як суспільного феномену.

Найсуттєвіше, що відрізняє соціальне управління від інших видів управління (технічного і біологічного) є те, що воно здійснюється шляхом впливу на свідомість і волю, а отже на інтерес людини для досягнення поставленої мети.

Об’єктами соціального управління є соціальна організація суспільства з властивими їй соціальною структурою і соціальними процесами.

Таким чином, соціальні інститути управління, які в тій чи іншій формі існували у суспільстві, завжди утворювались для свідомого впливу людей на процеси суспільного розвитку та для регулювання суспільних відносин.

Управління має чітко виражену соціальну сутність, що підтверджується наступними висновками:

1.Суспільство як соціальна організація – складна самокерована система, що самоуправляється і постійно перебуває у русі, не може існувати без наявності безперервного управління.

2.Управління є особливою соціальною функцією, що виникає з потреби самого суспільства як самокерованої системи і супроводить усю історію суспільства.

3.Кожному типу соціальної організації, конкретно-історичному суспільству притаманні свій зміст, специфічні процеси, форми і методи управління. Тому зміст управління не можна відривати від середовища його функціонування.

4.Соціальне управління – елемент системи суспільних відносин, його характер і зміст залежать від їх сутності. В свою чергу соціальне управління зводиться до впорядкування та розвитку суспільних відносин.

5.Організаційний зміст управління найбільш чітко виражається у плануванні колективних зусиль та розподілі обов’язків їх учасників у досягненні конкретних цілей, у регулюванні повсякденної діяльності колективів, в контролі за ходом здійснення поставленої мети, в організаційному забезпеченні всіх стадій управлінського процесу.

6.Мета – є найважливішою характеристикою управління. Власне задля досягнення певних досягнень і здійснюється управління.

Питання видової класифікації соціального управління має дуже важливе як теоретичне, так і практичне значення, оскільки оптимальна, об’єктивна і наукова класифікація дає змогу більш глибоко та детально вивчити специфіку окремих видів соціального управління.

У науці відомо декількакласифікацій соціального управління– проте зврахуванням змін, що відбуваються у суспільстві, найбільш повною є наступна:

- державне управління;

- громадське управління;

- приватне управління;







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 190. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...

Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Патристика и схоластика как этап в средневековой философии Основной задачей теологии является толкование Священного писания, доказательство существования Бога и формулировка догматов Церкви...

Основные симптомы при заболеваниях органов кровообращения При болезнях органов кровообращения больные могут предъявлять различные жалобы: боли в области сердца и за грудиной, одышка, сердцебиение, перебои в сердце, удушье, отеки, цианоз головная боль, увеличение печени, слабость...

Вопрос 1. Коллективные средства защиты: вентиляция, освещение, защита от шума и вибрации Коллективные средства защиты: вентиляция, освещение, защита от шума и вибрации К коллективным средствам защиты относятся: вентиляция, отопление, освещение, защита от шума и вибрации...

Тема: Изучение приспособленности организмов к среде обитания Цель:выяснить механизм образования приспособлений к среде обитания и их относительный характер, сделать вывод о том, что приспособленность – результат действия естественного отбора...

Тема: Изучение фенотипов местных сортов растений Цель: расширить знания о задачах современной селекции. Оборудование:пакетики семян различных сортов томатов...

Тема: Составление цепи питания Цель: расширить знания о биотических факторах среды. Оборудование:гербарные растения...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия