Студопедия — Кондак 9. Иудо, лобзанием ли Сына Человеческаго предаеши, воззвал еси горце к ученику неверному, егда он прииде со спирою в вертоград Гефсиманский
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Кондак 9. Иудо, лобзанием ли Сына Человеческаго предаеши, воззвал еси горце к ученику неверному, егда он прииде со спирою в вертоград Гефсиманский






Иудо, лобзанием ли Сына Человеческаго предаеши, воззвал еси горце к ученику неверному, егда он прииде со спирою в вертоград Гефсиманский, ища предати Тя лобзанием. Обаче и сей преострый глагол не порази раскаянием души, во зле ожесточенный. Ведый убо непостоянство и моея воли, страшуся, да не дам Ти когда и аз неблагодарный лобзания Иудина: Ты Сам убо укрепи мя благодатию Твоею, да с благоразумным разбойником выну зову: Аллилуиа!

 

Икос 9

Отче, да вси едино будут, якоже Ты во Мне, и Аз в Тебе, да и тии в Нас едино будут, да и мир веру имет, яко Аз от Тебе изыдох, тако возгласил еси в последней великой молитве к Отцу. Сему пресладкому гласу Твоему последуя и о силе молитвы Твоея дерзая, с верою возглашаю Ти:

Иисусе, вся совокупляли во едино, возсоедини всех нас неразлучне с То­бою и Отцем Твоим; Иисусе, вся примиряли, даждь, да будем вси единомысленни в вере и любви к Тебе!

Иисусе, нетерпяй вражды и разделений, потреби злочестивыя ереси и рас­колы; Иисусе, всех любяй и милуяй, собери во едино стадо вся заблудшия овцы!

Иисусе, мир всем подавали, утоли зависть и пререкание между призыва­ющими имя Твое; Иисусе, причащаяй мя самого Тела и Крови Твоея, да буду воистину плоть от плоти и кость от костей Твоих!

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки!

 

Кондак 10

На вечери, в Кане Галилейстей, воду в вино претворив, первое сим знаме­ние Божественныя силы Твоея показал еси. Отходя же на крест, яко жених душ, последнее чудо любве верующим в Тя явил еси, претворив хлеб в Тело Твое и вино в Кровь Твою, имиже насыщался и аз в живот вечный, благодарне зову Ти: Аллилуиа!

 

Икос 10

В день воскресения Твоего, двою от ученик Твоих спутешествуя во об­разе странника в Еммаус, поучал еси их о тайне страданий Твоих: онема же держастася очи, да Тя не познаста, аще и сердце их горя бе в них от сладости словес Твоих. Егда же преклонься на моление их, вшел еси с ними облещи и, благословив хлеб, подал еси им: абие отверзостася има очи, да Тя познас­та. Подобясь сим ученикам, дерзаю и аз со смирением вознести к Тебе сицевый глас:

Иисусе долготерпеливый, не остави и мене единаго на пути жизни за ску­дость веры моея; Иисусе, научи мя, якоже и онех, разумети пророчествия о Тебе и тайну благодатнаго соединения с Тобою!

Иисусе, согрей и воспламени, якоже онех учеников, и мое хладное серд­це; Иисусе преблагий, облязи и со мною, яко уже преклонился есть к вечеру день моея жизни!

Иисусе, даждь ми познати Тя воистину в настоящем преломлении таинственнаго хлеба и в питии от чаши; Иисусе, сотвори, да и аз, познав силу люб­ве Твоея, буду провозвестником оныя для братий моих!

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки!

 

Кондак 11

Побеждающему обещал еси дати ясти от древа животнаго, еже есть по­среди рая Божия, и от манны сокровенныя. К сему вкушению на небеси, да будет ми приуготовлением на земли причащение Тела и Крови Твоея, к нему же аз, недостойный, ныне приступая, зову: Аллилуиа!

 

Икос 11

Ядый и пияй недостойне, суд себе яст и пиет, не разсуждаяй Тела и Крови Господни, вразумляет приступающих к причащению небошественный Павел: тем же и аз страшусь и трепещу своего недостоинства; но да не надолзе удаля­лся Твоего общения, от мысленнаго волка звероуловлен буду, прихожду к Тебе со гласом таковым:

Иисусе, приими мя, якоже приял еси мытаря, блудницу и разбойника; Иису­се, не возгнушайся внити под кров души моея, аще и весь пуст и палея есть!

Иисусе, разверзи и моя душевныя очи, якоже разверз еси слепу от рожде­ния; Иисусе, прорцы и мне, якоже оному разелабленному: востани и ходи!

Иисусе, устави ток нечистых пожеланий души моея, якоже уставил еси токи жены кровоточивыя; Иисусе, уврачуй проказу души и совести моея!

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки!

 

Кондак 12

Завистию диавбла, усты змия глаголавшаго, весь род человеческий вку­шением от плода запрещеннаго рай погуби и смерти предадеся. Вкушением же от пречистаго Тела и Крови Твоея вси земнороднии паки вечныя сподобля­ются жизни и восходят на первое достояние. Врачевство бо от яда змиина и семя беземертия есть причащение животворящих Тайн Твоих: тем же благо­дарне зову Ти: Аллилуиа!

 

Икос 12

Се, пред сосудом с Божественными Тайнами Твоими предстою, злых же помышлений моих не отступаю; едина всемогущая благодать Твоя ободряет и привлекает мя: тем же, повергая себя в бездну милосердия Твоего, вопию:

Иисусе, призываяй к покою в Тебе всех труждающихся и обремененных, приими и мене, утружденнаго суетою мира; Иисусе, пришедый призвати не праведныя, но грешныя на покаяние, разреши и мя от грехов и страстей моих!

Иисусе, исцеляяй всякий недуг и всякую язву, уврачуй раны и гноение души моея; Иисусе, насыщали алчущия, насыти мя Телом и Кровию Твоею!

Иисусе, воскрешали мертвыя, оживи мя, умершаго грехами; Иисусе, по­бедителю ада, извлеки мя из челюстей духа злобы!

Иисусе, Боже сердца моего, прииди и соедини мя с Тобою на веки!

 

Кондак 13

О пресладкий и всещедрый Иисусе, выну сходяй, яко манна с небесе, для питания душ и сердец наших в таинстве пречистаго Тела и Крови Твоея, сподоби мя неосужденно причаститися Божественных Тайн Твоих, да исцелен, насыщен, освящен и обожен Тобою на веки, благодарно зову Ти: Аллилуиа!

 

Этот кондак читается трижды, затем Икос 1: "Ангела Твоего к провидцу..." и Кондак 1: "Избранный Женише..."

 

 







Дата добавления: 2015-10-01; просмотров: 403. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Логические цифровые микросхемы Более сложные элементы цифровой схемотехники (триггеры, мультиплексоры, декодеры и т.д.) не имеют...

Медицинская документация родильного дома Учетные формы родильного дома № 111/у Индивидуальная карта беременной и родильницы № 113/у Обменная карта родильного дома...

Основные разделы работы участкового врача-педиатра Ведущей фигурой в организации внебольничной помощи детям является участковый врач-педиатр детской городской поликлиники...

Ученые, внесшие большой вклад в развитие науки биологии Краткая история развития биологии. Чарльз Дарвин (1809 -1882)- основной труд « О происхождении видов путем естественного отбора или Сохранение благоприятствующих пород в борьбе за жизнь»...

САНИТАРНО-МИКРОБИОЛОГИЧЕСКОЕ ИССЛЕДОВАНИЕ ВОДЫ, ВОЗДУХА И ПОЧВЫ Цель занятия.Ознакомить студентов с основными методами и показателями...

Меры безопасности при обращении с оружием и боеприпасами 64. Получение (сдача) оружия и боеприпасов для проведения стрельб осуществляется в установленном порядке[1]. 65. Безопасность при проведении стрельб обеспечивается...

Весы настольные циферблатные Весы настольные циферблатные РН-10Ц13 (рис.3.1) выпускаются с наибольшими пределами взвешивания 2...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.012 сек.) русская версия | украинская версия