Студопедия — Акафист Божественным Страстем Христовым
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Акафист Божественным Страстем Христовым






 

Иерей: Благословен Бог наш.

Чтец: Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе! Царю Небесный: Трисвятое: по Отче наш...

 

Тропари сия, глас 6й

Помилуй нас, Господи, помилуй нас: всякаго бо ответа недоумёюще, сию Ти молитву, яко Владыце, грешнии приносим: помилуй нас.

Слава: Господи, помилуй нас, на Тя бо уповахом: не прогневайся на ны зело, ниже помяни беззаконий наших, но призри и ныне, яко благоутробен, и избави ны от враг наших: Ты бо еси Бог наш, и мы людие Твои, вси дела руку Твоею, и имя Твое призываем.

И ныне: Милосердия двери отверзи нам, благословенная Богородице, на­деющийся на Тя да не погибнем, но да избавимся Тобою от бед: Ты бо еси спасение рода христианскаго.

Верую во единаго Бога Отца Вседержителя.

Стихиры, глас 6й

Подобен: Все отложше:

Все истощил еси богатство щедрот Твоих, живый в мире любовию, ис­тинная любы Иисусе, егда Себе Самаго учеником Твоим дал еси в снедь на вечери: грядый же на страсть вольную, напоследок доброе соблюл еси вино, Животворящую Кровь Твою, и прежде Твоея смерти погреблся еси в сердцах другов Твоих Пречистыми Тайнами: погреби убо моя страсти, Владыко, да Тебе любовию величаю, Твою душу за мя положщаго! (Дважды.)

Все сокровище наше взял еси, Иудо беззаконный, человекоубийцам Иудеом в руце предав Иисуса. О несмысленный предателю! Апостол нареченный, иже иных спасения искати имевый, себе погубил еси: нищым крадый милостыню, милостиваго Бога от тебе удалил еси: Сему любовию покланяемся, в Немже есмы, живем и движемся.

Вся совершил еси заповеди, в живот вечный ведущыя: препоясався лентием, ноги умываеши учеником: коль красны ноги благовествующих! Да поко­рят вся под нозе Твоя апостолы, Сам Ся ныне полагаеши низу: священником небесная мудрствовати хощеши, прах от ног их отрясая. И мене убо, Иисусе мой, всего сквернаго очисти, да чисте Чистому во веки поработаю.

Слава: Прискорбную душу до смерти хлебом животным молитвы укре­пив, и вином духа возвеселив, дерзновенно к смерти приближился еси. О гла­са любвеобильнаго! Отче, мимо от Мене неси чашу сию, да не пию ея от Изра­иля, егоже водою напоих в пустыне: аще же воля Твоя, да пию, Плоть и Кровь Мою в вечную им подам жизнь.

И ныне: Что тако скорое совершаеши течение на вольную страсть, Сыне Мой, Дева глаголаше. Ты же отвещал еси: Отца Моего волю сотворити должен есмь: душу Мою власть имам положити, и власть имам паки прияти ю: но на умерщвление вольное гряду, да умерщвленнаго человека воздвигну.

На стиховне стихиры, глас 1й

Пришел еси истинное солнце на запад, к ногам Иуды приклонився. О сми­рения Твоего! первее безстудному ноги умываеши, за безчестие честь подавая: омый убо и мене слезами моими, Иисусе, да очищен творю волю Твою.

Стих: Поскрежеташа на мя зубы своими.

Воистинну народ сей не весть закона, Законодавца бо убити хощет пребеззаконный. Грехи наша очисти, греха не имый Господи, да не с возстающими на Тя осудимся.

Стих: Смотрях одесную и возглядах, и не бе знаяй Мене.

Не вем Человека, глаголеши Петре, Егоже и Бога исповедал еси: Сей есть Человек и Бог, к Егоже ногам припадая рекл еси: Сей есть Человек и Бог, в водах утопающу тебе подавый руку: Сей есть Человек, Иже тещу твою огнем жегому исцели: Сей есть Человек, с Нимже добро быти рекл еси. Призри на мя, Иисусе, якоже воззрел еси на Петра, и не рцы мне в день испытания: не вем тя! Слава, и ныне:

Область темная воистинну Тебе неприступнаго света в нощи безчестием, ранами и руганием неистово сретает: сия Тебе, Христе, воздаде род без­законный, яко в нощи извел еси их рукою крепкою и мышцею высокою от руки фараони: сия Тебе воздаде, благодетелю Иисусе, род неблагодарный, яко препитал еси их манною в пустыни и напоил еси водою из камене. Да постыдятся убо врази Твои, покажи силу Твоего Божества, яко Сын еси и Бог мой, Дева слезящи вещаше.

Таже: Господи, помилуй. (12раз.) Слава, и ныне: Приидите, поклонимся (трижды). Псалом 142: Господи, услыши молитву мою... Слава, и ныне: Ал­лилуиа (трижды). Бог Господь, и явися нам.

Тропарь, глас 8й

Егда славнии ученицы на умовении вечери просвещахуся, тогда Иуда злол честивый сребролюбием недуговав омрачашеся, и беззаконным судиям Тебе праведнаго Судию предает. Виждь, имений рачителю, сих ради удавление употребивша: бежи несытыя души, Учителю таковая дерзнувшия. Иже о всех благий, Господи, слава Тебе!

Слава: глас 2й: Спасение соделал еси посреде земли, Христе Боже; на Кресте пречистеи руце Твои простерл еси, собирая все языки, зовущия: Госпо­ди, слава Тебе!

И ныне: глас той же: Благообразный Иосиф, с древа снем Пречистое Тело Твое, плащаницею чистою обвив, и вонями во гробе нове покрыв положи.

Господи, помилуй (трижды): Слава, и ныне: Псалом 50: Помилуй мя, Боже...

Канон, глас 6й

 

Песнь 1, ирмос

Волною морскою, скрывшаго древле, гонителя мучителя под землею скры­та спасенных отроцы: но мы яко отроковицы, Господеви поим, славно бо прославися.

Припев: Слава Страстем Твоим, Господи.

Преклонил еси колене моляся, Емуже покланяется всякое колено небес­ных, земных и преисподних. Приклонися к молению моему, и услыши мя, яко­же Отец молящася Тя услыша.

Отче, в молении глаголал еси, да Тебе истиннаго Сына покажеши, на раны готов есмь, аще и единаго зла не сотворих: мене, Иисусе мой, многа зла сотворша, многих избави мучений.

Слава: В поте лица твоего хлеб твой снеси, рекл еси падшему человеку: темже яко вторый Адам егда молился еси, пот крове изливашеся из Пречисто­го Тела Твоего: брашно бо Твое волю Отчю творити. Ни едину убо заповедь Твою сотворшаго, Иисусе Христе, потом Крове Твоея каплющим омый мя.

И ныне: Не ктому земля проклята есть, Кровию бо Сына Твоего благо­словляется: земле благословенная, Пречистая Дево, воздвигни мя, прах и пе­пел, на славословие Христа, Бога нашего.

 

Песнь 3, ирмос

Тебе, на водах повесившаго всю землю неодержимо, тварь видевши на лобнем висима, ужасом многим содрогашеся, несть свят, разве Тебе, Господи, взывающи.

Отягчени быша сном апостоли, егда отшел еси от очию их на молитву в вертограде Гефсиманстем: лениваго мя и унылаго на Твое поклонение воз­двигни.

Яко истинный Пастырь, видев волка Иуду грядуща, Аз есмь друже, глаго­лал еси ученику лукавому, к покаянию наставляя падшаго: мене всегда согрешающа, и николиже в чувство приходящаго направи, Господи мой, на путь правый, и от челюстей мысленнаго волка силою Твоею избави.

Слава: Со оружием и дрекольми яко на разбойника приходят, Егоже яко жертву нескверну в Церкви искати подобаше: о моих гресех жертву приноси­мую Тебе, Господи, не презри.

И ныне: Коснувся уха усеченнаго, исцели раба архиереева Сын Твой, Врач душ и телес: вся моя душевныя и телесныя, Дево, исцели болезни, Целителя рождшая.

 

Седален, глас 6й

Не отвещал еси ничтоже власть на Тебе мневшему имети, гордым противляяйся: но многою лжею безстудных утружден, молчиши, да мя многоглагола­ния избавиши, и вся терпети научиши.

Слава, и ныне: Богородичен:

Премени скорбь мою на радость, Дево Богородице, Яже многи скорби пре­терпела еси, зрящи многостраждуща Сына Твоего мене ради осужденнаго.

 

Песнь 4, ирмос

На Кресте Твое Божественное истощание провидя Аввакум, ужасся вопияше: Ты сильных пресекл еси державу, Блаже, приобщался сущим во аде, яко всесилен.

Не отвещал еси словесе безстудному Иродови, сынови погибели, усекнувшему уже Иоанна, Предтечу и глас Твой: добраго ответа при кончине моей сподоби мя, Христе!

Знамение искаше Ирод чудеснаго, не разумея велия чуда, яко Бог твари предстоит: знаменай мя светом лица Твоего, Христе мой, и даждь веселие серд­цу моему болезненному!

Слава: Закрываху лице Твое биюще, нань же Херувими зрети не могут, крилами закрывающеся: покрый мя Твоим заступлением!

И ныне: Изменися лице Твое, Дево, егда узрела еси Сына Твоего яко зло­дея ведома от Иудеев. Многое воистинну долготерпение Твое, Сыне и Боже мой, с воздыханием рекла еси.

 

Песнь 5, ирмос

К Тебе утренюю, милосердия ради Себе истощившему непреложно, и до страстей безстрастно преклоншемуся, Слове Божий: мир подаждь ми падшему, Человеколюбче.

Земля подножие ног Твоих израсти на главу Твою терние, Иисусе мой. Изыдите дщери Иерусалимстии, и зрите Царя славы в венце терновом, имже венча Его неблагодарный род еврейский.

Лживы сынове человечестии в мерилех: Тебе всем вся Сущаго, тридесятию сребренников оцениша, и село крови купиша, Кровь Твою излиявше, еюже испери ризы моя, яже по крещении и обещании покаяния оскверних.

Слава: Повинутися подобаше Богу, а не Иудеом, судие безумный, и не осуждати на смерть Владыку и Судию всяческих: мене повинувшася сквер­ным отрастем, к покаянию настави, Господи, да не в смерть осужден буду.

И ныне: Заклинаете Богом живым Бога живаго, пребезумнии: но небо и земля отвещают, яко Бог есть Сия пострадавый, и Сын Мой, Дева матерски вещаше.

 

Песнь 6, ирмос

Ят бысть, но не удержан в персех китовых Иона: Твой бо образ нося, страдавшаго и погребению давшагося, яко от чертога, от зверя изыде, приглашаше же кустодию, хранящий суетная и ложная, милость сию оставили есте.

Изшел еси, Иисусе, нося Крест Твой, да якоже Авель от Каина, от Иудеев постраждеши: изыди и ныне и взыщи мене заблудшаго!

Грядеши якоже Исаак истинный, на рамо Твое Крест восприем, да на Нем жертву о моих гресех принесеши Отцу, в воню благоухания.

Слава: Виде Иаков лествицу утвержденну до небес: се есть Крест Твой, Имже возведи ум мой от нижних к горним обителям.

И ныне: Не плачитеся Мене неповинна, дщери Иерусалимския, не пла­чи Мене, Марие, Мати Моя; вскоре бо возрадуешися, егда востану и прославлюся.

 







Дата добавления: 2015-10-01; просмотров: 680. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...

Характерные черты немецкой классической философии 1. Особое понимание роли философии в истории человечества, в развитии мировой культуры. Классические немецкие философы полагали, что философия призвана быть критической совестью культуры, «душой» культуры. 2. Исследовались не только человеческая...

Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит...

Кран машиниста усл. № 394 – назначение и устройство Кран машиниста условный номер 394 предназначен для управления тормозами поезда...

ТЕХНИКА ПОСЕВА, МЕТОДЫ ВЫДЕЛЕНИЯ ЧИСТЫХ КУЛЬТУР И КУЛЬТУРАЛЬНЫЕ СВОЙСТВА МИКРООРГАНИЗМОВ. ОПРЕДЕЛЕНИЕ КОЛИЧЕСТВА БАКТЕРИЙ Цель занятия. Освоить технику посева микроорганизмов на плотные и жидкие питательные среды и методы выделения чис­тых бактериальных культур. Ознакомить студентов с основными культуральными характеристиками микроорганизмов и методами определения...

САНИТАРНО-МИКРОБИОЛОГИЧЕСКОЕ ИССЛЕДОВАНИЕ ВОДЫ, ВОЗДУХА И ПОЧВЫ Цель занятия.Ознакомить студентов с основными методами и показателями...

Меры безопасности при обращении с оружием и боеприпасами 64. Получение (сдача) оружия и боеприпасов для проведения стрельб осуществляется в установленном порядке[1]. 65. Безопасность при проведении стрельб обеспечивается...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.009 сек.) русская версия | украинская версия