Студопедия — Вікові особливості та основи гігієни будови і функцій системи виділення
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Вікові особливості та основи гігієни будови і функцій системи виділення






 

Плід здійснює функцію виділення – нирки певною мірою очищають кров, і сеча плоду виливається в навколоплідні води.

Дитина народжується з незрілою ниркою, проте до кінця першого року життя відбувається істотний розвиток системи виділення, яке повністю завершується до 16 років.

Об’єм фільтрації у новонароджених складає 10 – 20 мл/хв., в 1 рік – 65 мл/хв., у 4 – 14-річних дітей, як і у дорослих, – близько 120 мл/хв.

Добовий діурез у новонароджених досягає 90 – 125 мл, в 1 рік – 450, в 3 роки – 520, в 5 років – 600, в 7 років – 700, в 10 років – 850, в 14–17 років – 1300, у дорослих – 1500 мл.

Число сечовипускань у новонароджених – 20 – 25 разів на добу, в 1 рік – 13 – 15 разів, в 3 – 5 років – 8 – 10 разів, в 7 років – 6 – 8 разів, в 14 – 17 років, як і у дорослих, – 3 – 5 разів на добу.

Середня густина сечі у новонароджених – 1005 г/ л, в 1 рік – 1014, в 3 роки – 1015, в 5 – 7 років – 1016, в 10 років – 1017, в 14 – 17 років і у дорослих – 1018 г/л.

Місткість сечового міхура, у новонародженого, – 30 мл, в 1 рік – 50, в 3 роки – 50 – 90, в 5 років – 100 – 150, в 7 років – 200, в 10 років – 250 – 300, в 14 – 17 років, як і у дорослих – 300 – 400 мл.

Невеликий об’єм фільтрації у новонароджених і грудних дітей пояснюється низькою величиною системного артеріального тиску, низьким об’ємом фракції серцевого викиду, що поступає безпосередньо в нирки (5% у дітей проти 20% у дорослих), меншою інтенсивністю кіркового кровообігу в порівнянні з мозковим, меншою площею фільтруючої мембрани клубочків, меншим діаметром пір в ній.

У новонароджених і грудних дітей добре розвинена реабсорбція білка і глюкози, гірше – реабсорбція амінокислот. У них також дуже активно йде процес реабсорбції іонів натрію і хлору (за рахунок високої активності альдостерону), у зв’язку з чим надмірний вміст NаС1 в їжі приpводить до затримки солі в організмі, і через недосконалість у таких дітей механізму осморегуляції у них легко розвиваються набряки (так само як і при надмірному споживанні води).

У новонароджених і грудних дітей понижена здатність до секреції іонів калію. Тому при надмірному вмісті калію в їжі у них легко виникає гіперкаліємія. Селективна регуляція секреції іонів калію розвивається лише до 10 років.

У новонароджених і грудних дітей нирки як органи регуляції кислотно-лужної рівноваги малоефективні, оскільки в цей період ще не сформовані механізми секреції. Така ситуація особливо повинна враховуватися при вживанні дитиною коров’ячого молока.

Концентраційна здатність нирок у новонароджених і грудних дітей теж понижена, що обумовлене малою довжиною петель Генле і слабкою чутливістю збірних трубок до антидіуретичного гормону.

У цілому недосконалість роботи нирки як органу виділення і осморегуляції у новонароджених і грудних дітей виявляється, головним чином, при штучному вигодовуванні або надмірному грудному вигодовуванні.

Умовно-рефлекторна регуляція сечовипускання формується до кінця 1 року життя, хоча привчати дитину сигналізувати про майбутнє сечовипускання слід починати з 3 – 4 міс.

Умовний рефлекс закріплюється до 2 років. Проте він ще нестійкий, і тому у дітей навіть у віці 7 – 10 років періодично виникає нічне нетримання сечі (енурез), якому сприяють перевтома, переохолодження, психічна травма, порушення сну, прийом гострої їжі, рясне пиття перед сном. В період статевого дозрівання енурез звичайно проходить самостійно.

 

Гігієна органів виділення передбачає старанне дотримання правил особистої гігієни, зокрема, чистоти зовнішніх статевих органів, наявність особистих рушників та недопустимість користування чужим одягом. У якості профілактики гострих і хронічних захворювань нирок необхідно попереджувати інфекційні захворювання. При наявності енурезу, необхідне обстеження не тільки уролога, а й невропатолога. Сприяють появі енурезу психічні травми, перевтома (особливо від фізичних навантаженнях), переохолодження, порушення сну, гостра їжа та надмірна кількість рідини, що споживається перед сном.

 







Дата добавления: 2015-09-07; просмотров: 496. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...

Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...

ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...

Тактические действия нарядов полиции по предупреждению и пресечению групповых нарушений общественного порядка и массовых беспорядков В целях предупреждения разрастания групповых нарушений общественного порядка (далееГНОП) в массовые беспорядки подразделения (наряды) полиции осуществляют следующие мероприятия...

Механизм действия гормонов а) Цитозольный механизм действия гормонов. По цитозольному механизму действуют гормоны 1 группы...

Алгоритм выполнения манипуляции Приемы наружного акушерского исследования. Приемы Леопольда – Левицкого. Цель...

Особенности массовой коммуникации Развитие средств связи и информации привело к возникновению явления массовой коммуникации...

Тема: Изучение приспособленности организмов к среде обитания Цель:выяснить механизм образования приспособлений к среде обитания и их относительный характер, сделать вывод о том, что приспособленность – результат действия естественного отбора...

Тема: Изучение фенотипов местных сортов растений Цель: расширить знания о задачах современной селекции. Оборудование:пакетики семян различных сортов томатов...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.008 сек.) русская версия | украинская версия