Програма роботи. 2.1 Вивчити властивості провідникових матеріалів в залежності від значення питомого опору.
2.1 Вивчити властивості провідникових матеріалів в залежності від значення питомого опору. 2.2 Виміряти опір провідникових матеріалів. 2.5 Визначити необхідну довжину провідника. 3 Вказівки з підготовки до лабораторної роботи При підготовці до лабораторної роботи необхідно: 3.6 Вивчити теоретичний матеріал. 3.2 Зробити аналіз факторів, які впливають на значення питомого опору. 3.3 Дати відповіді на контрольні запитання. 4 Загальні дані Провідникові матеріали розділяються на матеріали високої провідності та на матеріали високого опору. До провідникових матеріалів відносяться метали та сплави металів. Чисті метали використовують для виготовлення різних проводів: обмоткових, установчих, монтажних. Сплави металів частіше використовують у резисторах, потенціометрах, нагрівальних пристроях. Спосіб вимірювання опору за допомогою амперметра та вольтметра називається посереднім. Він базується на вимірюванні струму, який протікає через опір та падіння напруги на ньому. При вимірюванні вольтметром та амперметром з метою запобігання нагріву дослідного зразка струм не повинен перевищувати 20 % номінального струму дослідного зразку. Тривалість виміру необхідно обмежувати часом, необхідним для надійного виміру по приладам. Вольтметр та амперметр при вимірюваннях необхідно розташовувати рядом, дані з приладів необхідно знімати одночасно. Питомий опір провідника визначають за формулою де R – опір провідника, Ом; S - перетин провідника, м 2 ; l – довжина провідника, м. Результати розрахунків необхідної довжини провідника занести в таблицю.
Питомій опір деяких провідникових матеріалів,Ом·мм2/м
6 Вказівки по оформленню звіту Звіт повинен містити: 6.1 Таблицю з результатами розрахунків 6.2 Відповіді на контрольні запитання
7 Контрольні запитання 7.1 Що називають питомим опором? В яких одиницях він вимірюється? 7.2 Від яких параметрів залежить питомий опір? 7.3 Які фактори впливають на значення питомого опору? 7.3 Де застосовують матеріали, для яких виконані заміри? 7.4 Перевага і недоліки мідних проводів в порівнянні з алюмінієвими. 7.5 Де використовується ніхромова нитка? 7.6 Чому для проводів повітряних ліній електропередач використовують алюміній? 7.7 В яких випадках повітряні лінії електропередач виготовляють із мідних проводів? 7.8 Для чого використовують сплави високого опору? 7.9 Що називають питомою провідністю. В яких одиницях вона вимірюється?
|