Тема 4. Структура, методологія, принципи, функції юридичної деонтології та професійної етики (2 год.).
Плани семінарських занять ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 1. Предмет юридичної деонтології та професійної етики, методологічні засади, роль і значимість в системі правових наук. Тема1. Науково-методологічні засади курсу «Юридична деонтологія і професійна етика». Предмет і завдання курсу (2 год.) План. 1. Витоки, генезис “Юридичної деонтології і професійної етики”. Предмет юридичної деонтології та професійної етики. Юридична деонтологія та професійна етика як наука та навчальна дисципліна про метафізичний вимір правничої професії. 2. Структура та завдання курсу. Юридична деонтологія та професійна етика. 3. Необхідність формування європейського образу правника в сучасній Україні. 4. Місце юридичної деонтології у системі суспільних і юридичних наук. Юридична деонтологія та професійна етика як загальнотеоретична філософсько-правнича галузь знання. 5. Сучасні підходи до викладання курсу: вузький підхід та його недоліки, широкий підхід, діяльнісний підхід. 6. Соціальне значення юридичних деонтологічних знань в контексті формування громадянського суспільства та побудови правової держави.
Термінологічне завдання:засвоїти такі поняття: деонтологія, юридична деонтологія, юридична професія, юридична діяльність, предмет юридичної деонтології, юриспруденція. Практичне завдання:складіть план відповіді на питання семінарського заняття. Методологічне завдання:зобразіть схематично сучасні підходи до викладання курсу
Теми рефератів: 1. Роль юриста в сучасному правовому розвитку. 2. Світоглядно-пізнавальна функція юридичної деонтології та професійної етики. 3. Місце юридичної деонтології та юридичної етики в системі юриспруденції.
Тема 2. Історичний аспект формування системи деонтологічних знань та етапи визнання юридичної деонтології (2 год.) 1. Виникнення деонтології як науки. Деонтологія як складова етики, що вивчає сферу належного. 2. Особливості становлення деонтологія як прикладної галузі знання на різних історичних етапах розвитку. Деонтологія та сучасна етика. 3. Становлення та розвиток юридичної деонтології. Позитивістський та юридичний (природно-правовий) підходи до трактування деонтології. І.Бентам. Внесок С.С.Алєксєєва у становлення юридичної деонтології. 4. Міжнародне визнання юридичної етики (деонтології). Деонтологічний вимір міжнародних нормативно-правових актів. 5. Розвиток правничих деонтологічних знань українськими науковцями. Деонтологічний аспект професіограми юриста як морально-етичний аспект. Особа юриста в контексті сучасних цивілізаційно-культурних вимог. 6. Основні визначення науки «юридична деонтологія». Термінологічне завдання:засвоїти такі поняття: деонтологія, юридична деонтологія, юридична діяльність, професіограма юриста, юриспруденція, позитивістська (законницька) доктрина права, юридична (природно-правова) доктрина Практичне завдання:складіть план відповіді на питання семінарського заняття. Методологічне завдання:зобразіть схематично співвідношення юридичної деонтології та етики.
Теми рефератів: 1. Погляди І.Бентама на роль і значимість деонтологічного знання. 2. Відображення деонтологічного виміру юридичної професії в міжнародних нормативно-правових актах. 3. Відображення деонтологічного виміру юридичної професії в чинній Конституції України. 4. Роль юриста - фахівця в розбудові правової держави в сучасній Україні.
Тема 3. Метафізична природа права як джерело деонтологічного виміру правової діяльності (2 год.) План. 1. Проблема розуміння права в контексті основних підходів: законницького та юридичного (природно-правового). Трактування права як матеріального та об’єктивного явища з позицій легізму. Кратична (насильницька) функція права (закону). Заперечення ціннісно-духовного виміру права в контексті законницького підходу. 2. Юридичний (природно-правовий) підхід до трактування права. Право як форма духовно-культурного досвіду людства. Право як форма буття загальнолюдських духовних цінностей. 3. Ціннісний вимір права. Основні правові цінності. Право і мораль: аспекти співвідношення. Принципи права як форма закріплення загальнолюдських цінностей. 4. Право як єдність ідеально-метафізичного та матеріального вимірів людського буття. Ідеалізм права, його роль і значимість у гармонізації суспільних відносин. 5.Особистість в праві. Боротьба за право як парадигма європейського правового розвитку. Закріплення загальнолюдських цінностей в міжнародних правових актах. Людська гідність як джерело прав людини. 6. Плюралізм форм буття права. Правова діяльність як форма буття права. Трансляція правової метафізики на правову діяльність.
Термінологічне завдання:засвоїти такі поняття: юридична діяльність, правові цінності, метафізика права, юриспруденція, позитивістська (законницька) доктрина права, юридична (природно-правова) доктрина, ідеалізм права, право і мораль, правові принципи Практичне завдання:складіть план відповіді на питання семінарського заняття. Методологічне завдання:зобразіть схематично плюралізм форм буття права; співвідношення права та моралі.
Теми рефератів: 1. Легістська доктрина про право як втілення насильства. 2. Ціннісний вимір природного права. 3. Людська гідність як категорія юридичної деонтології та професійної етики. 4. Метафізичний вимір права як джерело деонтологічного виміру людської діяльності. Тема 4. Структура, методологія, принципи, функції юридичної деонтології та професійної етики (2 год.). 1.Структура юридичної деонтології. Основні чинники структурних компонентів юридичної деонтології і професійної етики. 2.Методи юридичної деонтології і професійної етики як навчальної дисципліни: філософські, загальнонаукові та спеціально-правові. 3.Функції юридичної деонтології: 4. Джерела юридичної деонтології. 5. Принципи юридичної деонтології: гуманності, справедливості, милосердя, нормативності, самостійності, індивідуальності, практичності. Принцип верховенства права.
Термінологічне завдання:засвоїти такі поняття: структура юридичної деонтології, методи юридичної деонтології, філософські методи, антропоцентричний підхід, природно-правовий підхід, загальнонаукові методи, спеціально-правові методи, правові цінності, метафізика права, правові принципи, функції юридичної деонтології. Практичне завдання:складіть план відповіді на питання семінарського заняття. Методологічне завдання:зобразіть схематично принцип методологічного плюралізму.
Теми рефератів: 1. Загальнолюдські принципи права як засада розвитку юридичної деонтології. 2. Антропологічний підхід в контексті етико-правового знання. 3. Спеціально-правові методи в контексті етико-правового знання. 4. Історичні джерела юридичної деонтології.
Лекція 5. Образ юриста в сучасному європейському правовому розвитку. Деонтологічна правосвідомість юриста, його соціальна роль у громадянському суспільстві та правовій державі (2 год.) 1.Юридична діяльність як професія. Суб’єкти юридичної діяльності. Юрист як фахівець і громадянин. Поняття деонтологічної правосвідомості юриста. Службовий обов’язок юриста. 2.Фундаментальні та спеціальні знання в юридичній професії. Юридичний фах і кваліфікація юриста. Основні риси юридичної професії. 3. Образ юриста в західній культурі. Образ юриста-практика в епоху Стародавнього Риму. Образ юриста-дослідника і науковця в епоху європейського середньовіччя та Відродження. 4. Образ юриста в новоєвропейську епоху. Внесок професійних юристів у формування сучасної концепції прав людини. 5. Культурно-цивілізаційні вимоги до сучасного європейського юриста. Професійна культура юриста, зміст його моральної культури. 6. Необхідність формування сучасної моделі юриста в нинішній Україні. Значимість юридичної професії для утвердження національного духу українського права. Роль українських юристів у інтенсифікації євроінтеграції України. 7. Оплата праці юристів, їх правовий та соціальний захист. Гарантії забезпечення статусу суб’єктів юридичної практичної діяльності.
Термінологічне завдання:засвоїти такі поняття: суб’єкти юридичної діяльності, деонтологічна (етична) правосвідомість юриста, образ юриста, професійна культура юриста, сучасна модель юриста, європейський правовий простір.
Практичне завдання:складіть план відповіді на питання семінарського заняття. Методологічне завдання:зобразіть схематично співвідношення між професійною культурою юриста та його моральною культурою.
Теми рефератів: 1. Явище римської юриспруденції. Образ юриста-практика в епоху Стародавнього Риму. 2. Образ юриста-дослідника і науковця в епоху європейського середньовіччя та Відродження. 3. Значимість юридичної професії для утвердження національного духу українського права. 4. Сучасний образ українського юриста. 5. Образ юриста в творах української класичної літератуи («Руської трійці», І.Франка, Ю.Федьковича, М. Черемшини та ін..)
Тема 6. Юридична діяльність. Юридична практична професійна діяльність: загальні характеристики (2 год.) 1. Методологічні підходи до розуміння (вивчення) юридичної діяльності. Юридична діяльність як різновид соціальної діяльності. 2. Система юридичної діяльності: суб’єкти юридичної діяльності, об’єкти її, засоби юридичної діяльності, методи здійснення, форми здійснення юридичної діяльності. Тенденції розвитку юридичної діяльності: 3. Юридична освіта в сучасній Україні. Загальна характеристика юридичної наукової та навчальної діяльності. 4. Юридична практична професійна діяльність: поняття та основні ознаки. Завдання та принципи юридичної практичної діяльності: Функції юридичної практичної професійної діяльності та значимість для правового розвитку.. 5. Юридична практична професійна діяльність: основні ознаки, процедури, умови, прийоми та засоби здійснення. 6. Зміст юридичної професійної діяльності. Координація та взаємодія у ході здійснення юридичної практичної діяльності.
Термінологічне завдання:засвоїти такі поняття: суб’єкти юридичної діяльності, система юридичної діяльності, юридична освіта, юридична професійна діяльність, юридична непрофесійна діяльність, принципи юридичної практичної професійної діяльності. Практичне завдання:складіть план відповіді на питання семінарського заняття. Методологічне завдання:зобразіть схематично зміст юридичної практичної професійної діяльності.
Теми рефератів: 1. Форми здійснення юридичної діяльності. 2. Суб’єкти юридичної діяльності, 3. Завдання юридичної практичної діяльності: 4. Засоби здійснення. юридичної професійної діяльності
Тема 7. Правові конфлікти та роль юриста у їх розв’язанні (2 год.) План. 1.Поняття та види соціального конфлікту. Типологія конфліктів: економічні, політичні, релігійні, соціально-професійні, адмінконфлікти та ін. Соціальний конфлікт: характеристика основних параметрів. 2. Особливості вияву соціальних конфліктів у правовій сфері. 3.Конфлікти у сфері правотворчої діяльності. Конфлікти у сфері реалізації права (галузеві конфікти). Конфлікти у правозастосовній діяльності. 4.Загальні положення про попередження конфліктів. Прогнозування та профілактика конфліктів. Усунення причин конфліктів. Соціальні стратегії реалізації конфліктного управління. 5. Нормативні механізми попередження конфліктів. Медіація як засіб розв’язання соціальних та юридичних конфліктів. 6. Форми і методи підвищення конфліктної компетентності юриста. Значимість духовно-етичного потенціалу юриста для попередження та розв’язання юридичних конфліктів.
Термінологічне завдання:засвоїти такі поняття: суб’єкти юридичної діяльності, соціальний конфлікт, юридичний конфлікт, стадії розвитку юридичного конфлікту, види юридичних конфліктів, конфліктна компетенція юриста, медіація. Практичне завдання:складіть план відповіді на питання семінарського заняття. Методологічне завдання:зобразіть схематично різновиди юридичних конфліктів.
Теми рефератів: 1. Суб’єкти соціального конфлікту соціальний конфлікт: стадії розвитку та причини виникнення. 2. Характеристика конфліктів за системою правозастосовних органів та установ: судовий конфлікт, конфлікти з приводу діяльності прокуратури, міліції, податкової адміністрації, митниці тощо. 3. Медіація як спосіб розв’язання юридичного конфлікту. 4. Соціальні стратегії реалізації конфліктного управління. 5. Конфліктна компетентність юриста в сучасних умовах.
Тема 8, 9. Види юридичної практичної професійної діяльності: загальна характеристика, їх значимість в контексті євроінтеграційних процесів сучасності (2 год.)
|