Загальні відомості про архітектуру сімейства протоколів TCP/IP
Контрольні питання 1. Дайте визначення поняття "позабюджетні кошти” 2. Які існують складові коштів спеціального фонду? 3. Який порядок відкриття поточних рахунків для позабюджетних коштів? 4. Які кошти відносяться до спеціальних? 5. Яким чином оподатковуються спеціальні кошти? 6. Які рахунки використовуються для обліку спеціальних коштів та розрахунків за ними? 7. Розкрийте суть та призначення сум за дорученнями. 8. Які суми відносяться до депозитних та інших позабюджетних коштів? 9. Які рахунки використовуються для обліку депозитних та інших позабюджетних коштів? 10.Яким чином регулюються відносини між замовниками та виконавцями з приводу виконання та реалізації НДР? 11. Які методи калькулювання застосовуються при визначенні собівартості НДР? 12.Назвіть та охарактеризуйте рахунки, що використовуються для обліку витрат на НДР. 13.Опишіть схематично порядок обліку витрат на НДР. Практична робота 10 Тема: Сімейство протоколів TCP/IP. Сокети (sockets) в UNIX і основи роботи з ними. Мета: Розглянути коротку історію сімейства протоколів TCP/IP. Вивчити загальні відомості про архітектуру сімейства протоколів TCP/IP, рівень мережного інтерфейсу, рівень Internet. Ознайомитися з протоколами IP, ICMP, ARP, RARP. Розглянути наступні поняття: Internet-адреси. Транспортний рівень. Протоколи TCP і UDP. UDP і TCP сокети (sockets). Адресні простори портів. Поняття encapsulation. Рівень додатків/програм. Використовування моделі клієнт-сервер при вивченні мережного програмування.
Коротка історія сімейства протоколів TCP/IP Все різноманіття мережних додатків і багатомільйонна всесвітня комп'ютерна мережа виросли з чотирьохкомп'ютерної мережі ARPANET, створеної за замовленням Міністерства Оборони США і що зв'язала обчислювальні комплекси в Стендфордськом дослідницькому інституті, каліфорнійському університеті в Санта-Барбарі, каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі і університеті Юти. Перша передача інформації між двома комп'ютерами мережі ARPANET відбулася в жовтні 1969 року, і цю дату прийнято вважати датою народження нелокальних комп'ютерних мереж. (Необхідно відзначити, що дата є достатньо умовної, оскільки перший зв'язок двох видалених комп'ютерів через комутовані телефонні лінії був здійснений ще в 1965 році, а реальні можливості для розробки користувачами ARPANET мережних додатків з'явилися тільки в 1972 році.) Ця мережа росла і розмножувалася брунькуванням, закривалися її окремі частини, з'являлися її цивільні аналоги, вони зливалися разом, і в результаті "що виросло – то виросло". При створенні ARPANET був розроблений протокол мережної взаємодії комунікаційних вузлів – Network Control Protocol (NCP), здійснюючий зв'язок за допомогою передачі датаграмм. Цей протокол був призначений для конкретної архітектурної побудови мережі і базувався на припущенні, що мережа є статичною і настільки надійною, що комп'ютерам не вимагається уміння реагувати на виникаючі помилки. У міру зростання ARPANET і необхідності підключення до неї мереж, побудованих на інших архітектурних принципах (пакетні супутникові мережі, наземні пакетні радіомережі), від цього припущення довелося відмовитися і шукати інші підходи до побудови мережних систем. Результатом досліджень в цих областях стала поява сімейства протоколів TCP/IP, на базі якого забезпечувалася надійна доставка інформації по неоднорідній мережі. Це сімейство протоколів дотепер займає що веде місце як мережна технологія, що використовується в операційній системі UNIX. Саме тому ми і вибрали його для практичної ілюстрації загальних мережних рішень, висловлених в лекції 14. Загальні відомості про архітектуру сімейства протоколів TCP/IP Сімейство протоколів TCP/IP побудовано за "листковим" принципом, докладно розглянутому в лекції (лекція 14). Хоча воно і має багаторівневу структуру, його будова відрізняється від будови еталонної моделі OSI, запропонованої стандартом ISO. Це і недивно, оскільки основні риси сімейства TCP/IP були закладені до появи еталонної моделі і багато в чому послужили поштовхом для її розробки. В сімействі протоколів TCP/IP можна виділити чотири рівні:
Співвідношення рівнів сімейства TCP/IP і рівнів моделі OSI/ISO приведено на рисунку 15–16.1. Мал. 15-16.1. Співвідношення моделей OSI/ISO і TCP/IP На кожному рівні сімейства TCP/IP присутні декілька протоколів. Зв'язок між самими споживаними протоколами і їх приналежність рівням зображені на рисунку 15–16.2. Давайте стисло охарактеризуємо кожний рівень сімейства. Мал. 15-16.2. Основні протоколи сімейства TCP/IP
|