Мета роботи. Реле залізничної автоматики і телемеханіки
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 1 Реле залізничної автоматики і телемеханіки
Мета роботи Вивчення конструкції і принципу дії основних типів контактних реле. 2. Загальні положення
Для забезпечення високої надійності роботи системи релейної автоматики і телемеханіки виконуються на спеціальній високонадійній апаратурі, до якої відносяться електромагнітні реле постійного струму. Реле - це елемент, у якого при плавній зміні вхідної величини вихідна величина змінюється стрибком. Реле поділяються на контактні і безконтактні. До нинішнього часу в приладах залізничної автоматики і телемеханіки широке розповсюдження знаходять контактні електромагнітні реле, що класифікуються наступним чином: За надійністю роботи: - реле 1-го класу, що характеризуються наступними основними ознаками: відпадання якоря після знеструмлення забезпечується з максимальною гарантією і відбувається під впливом власної ваги якоря; фронтові контакти, для виключення випадку зварювання, виконані з композиції вугілля-срібло; виключається механічне заклинювання якоря за рахунок наявності зазорів в трьох вимірах; - реле II-го класу, що не мають ознак 1-го класу надійності. За кількістю позицій контактної системи: - двопозиційні; - трипозиційні. За родом струму живлення: - постійного; - змінного. За часом спрацьовування: - швидкодіючі - 0.02 - 0.03 с - нормально діючі - 0.15 - 0.2 с - повільно діючі - 1 - 1. 5 с - тимчасові - більш 1.5 с Широко використовуються реле зі штепсельними роз'єднувальними елементами (штепсельні реле). За конструкцією реле розподіляються на нейтральні, поляризовані і комбіновані. У скорочених позначках реле за допомогою літер і цифр вказуються основні ознаки і параметри реле. Наприклад: НМШІ-1800 - нейтральні малогабаритні штепсельні реле з загальним електричним опором обмоток 1800 Ом; НМШМ1-1000 - теж саме, з уповільненням і опором обмоток 1000 Ом; ПМШ-1400 - поляризовані малогабаритні штепсельні реле з опором обмоток 1400 Ом; КМШ-3000 - комбіноване малогабаритне штепсельне реле з опором обмоток 3000 Ом. Нейтральне реле типу НМШ (рис. 1.), як і будь-яке електромагнітне реле має електромагнітну і контактну системи. Рис.1. Електромагнітна система містить: 1 - сердечник; 2 - дві котушки; 3 - ярмо; 4 - якір з противагою; 5 - контактну тягу зі штифтами, шарнірне з'єднану з противагою. Контактна система складається із: 6 - підставки, виконаної з електроізоляційного матеріалу - карболіту; 7 - фронтових контактів у вигляді пружин з графітно-срібними наклепами; 8 - тилових контактів в вигляді плоских пружин з срібними наклепами; 9 - загальних контактів із срібними наклепами, що переміщуються штифтами. Кінці контактних пружин через підставку (6) виведені назовні і утворюють штепсельну розетку. Позначка обмотки і контактів реле НМШІ в схемах, а також нумерація контактів на штепсельній розетці показані на рис. 2.
Рис.2.
Для захисту від проникнення пилу і вологи реле закривають прозорим пластмасовим корпусом або металевим кожухом, що має в бокових стінках скло, через яке можна бачити всю контактну систему. Діє реле наступним чином. При проходженні струму скрізь котушку (2) намагнічується сердечник (1) і до його полюсу притягується якір (4). При цьому противага піднімає контактну тягу (5), в результаті чого розмикаються тилові (8) і замикаються фронтові (7) контакти. З моменту вимкнення струму якір під впливом сили тяжіння противаги відпадає і відбувається зворотне переключення контактів. З чого випливає, що реле НМШ відноситься до першого класу надійності і може знаходитися в двох станах - збудженому і незбудженому. Поляризоване реле типу ПМШ (рис. 3) окрім елементів 1, 2, 3 і 5, що присутні в реле НМШ, містить також якір без противаги (4),постійний магніт (6), загальний (8), нормальний (9) і переведений (7) контакти. Роботу поляризованого реле можна пояснити наступним чином. За відсутності струму в котушках діє тільки магнітний потік постійного магніту, що розповсюджується по двох паралельних гілках у вигляді потоків Фп1 і Фп2. При цьому, зважаючи на те, що якір перекинутий ліворуч (положення якоря вибране довільно), потік Фп1>Фп2, поляризований якір утримується в лівому положенні і замкнуті нормальні (9) контакти. При пропусканні через котушки струму зворотної полярності створюється магнітний потік Фк, який замикається через сердечники і поляризований якір. Напрямок потоку Фк такий що в правому повітряному зазорі потоки додаються (Фк+Фп2), а в лівому віднімаються (Фк-Фп1).
Рис.3. Через те, що Фк+Фп2>Фк-Фп1, якір переключається праворуч і замикає переведені контакти (7). Очевидно, що після вимикання якір залишається в тому ж положенні. Зворотне переключення поляризованого якоря відбудеться при зміні полярності струму в котушках реле і напрямку магнітного потоку Фк. Таким чином, поляризоване реле може знаходитися тільки в двох станах -нормальному і перекинутому. 3. Опис робочого місця
Лабораторний стенд розміщується в лабораторії. Досліджуванні прилади та їхні елементи розміщені на планшеті лабораторного стенда. Означені реле представлені на планшеті ліворуч, а їх елементи на планшеті з правого боку. Панель з кнопками і тумблерами розміщена ліворуч знизу. Верхнім тумблером, встановленим у самому правому вертикальному куті, включається мережа живлення.
|