НАПРУГИ ПІД ЧАС ПУСКУ ПОТУЖНОГО ЕЛЕКТРОДВИГУНА
Згідно із завданням (п. 1.10) в одному із виробничих приміщень населеного пункту встановлено асинхронний електродвигун заданої потужності (серії, типу). Необхідно навести розрахункову схему повітряної лінії напругою 0,38 кВ, що живить електродвигун і виконати перевірку цієї лінії на коливання напруги під час пуску електродвигуна. Приклад розрахункової схеми лінії 0,38кВ, що живить електродвигун наведено на рисунку 4.
Рисунок 4 – Розрахункова схема мережі електродвигуна (приклад)
Під час пуску асинхронних електродвигунів із короткозамкненим ротором струм в мережі збільшується у 4,5…7 разів. При цьому втрати напруги в мережі також збільшуються в декілька разів, що призводить до різкого короткочасного (до 10…30с) зниження напруги на затискачах електродвигунів, що може негативно вплинути на роботу інших споживачів електроенергії. Для того, щоб коливання напруги в мережі 0,38 кВ під час пуску асинхронного електродвигуна знаходилося у заданих межах, необхідно щоб виконувалася умова
(23)
де – фактичне коливання напруги в мережі, %. – допустиме коливання напруги (п. 1.11 завдання), %.
Фактичне коливання напруги %, визначається за виразом (24)
де – повний опір електричної мережі, Ом; – повний опір короткого замикання асинхронного двигуна, Ом.
, (25)
де – повний опір лінії від силового трансформатора до двигуна, Ом, – повний опір силового трансформатора, Ом.
, (26)
де roi, xoi – відповідно активний та реактивний питомий опір проводу li – довжина i -ї ділянки лінії, км.
, (27)
де Uк % – напруга короткого замикання трансформатора [3 с.473; Uн – номінальна напруга трансформатора з низької сторони, кВ; Sн.тр – номінальна потужність трансформатора (ТП 10/0,4 кВ, що проектується), кВА.
, (28)
де Uн – номінальна напруга мережі, В; ki – кратність пускового струму електродвигуна; Iн.д . – номінальний струм електродвигуна (каталожні дані [11 с.62]),А.
|