Контроль.
Тема 4. Сутність та значення операційного бюджетування. План 1. Сутність та структура консолідованого операційного бюджету. 2. Технологія складання операційного бюджету. 2.1. Складання бюджету продаж та бюджету виробництва. 2.2. Складання бюджету витрат, що формує собівартість продукції. 2.3. Особливості формування бюджетів запасів готової продукції та витрат на збут і управління. 2.4. Планування прибутку від операційної діяльності. 3. Взаємозв’язок фінансових та операційних звітів підприємства.
1. Операційний бюджет підприємства – це розпис на плановий період доходів і витрат підприємства, які забезпечують складання бюджету прибутку. Його формують на основі планів реалізації, матеріальних витрат, прямих витрат, витрат на оплату праці, інших планів, що відрізняються значним рівнем деталізації даних і мають вартісне вираження. Для операційного бюджету характерна багатоступенева ієрархічна структура побудови, оскільки він формується на основі узгоджених між собою бюджетів нижчого рівня. До операційного бюджету належать: -бюджет продаж; -бюджет виробництва; -бюджет прямих матеріальних витрат; -бюджет прямих затрат на оплату праці; -бюджет виробничих накладних витрат; -бюджет запасів на кінець звітного періоду; -бюджет виробничої собівартості готової продукції; -бюджет собівартості готової продукції; -бюджет витрат на збут; -бюджет адміністративних витрат; - бюджет прибутку. 2. Розглянемо більш детально кожну складову операційного бюджету підприємства. 2.1. Бюджет продажів – операційний бюджет, що містить інформацію про запланований обсяг продажів, ціну і очікуваний дохід від реалізації кожного виду продукції.
Це початковий етап у формуванні операційного бюджету. Обсяг реалізації визначають за формулою: Д = Σ К*Ц, (1) де: Ц, К – прогнозні відпускна ціна та кількість реалізованої продукції. Відповідальність за його складання несе відділ маркетингу.
При складанні бюджету продажів враховують наступні фактори: -обсяг продажів попередніх періодів; -виробничі потужності підприємства; -залежність продажу від загальноекономічних показників, рівня зайнятості, цін, можливостей споживання; -відносну прибутковість продукції; -вивчення ринку, рекламну компанію; -цінову політику, якість продукції; -конкуренцію; -сезонні коливання; -довготривалі тенденції продажів для різних товарів.
При прогнозуванні продажі у термінах „товар-ринок” можна розглядати чотири можливі варіанти: 1. Базовий прогноз - складають для реалізації існуючих товарів, що їх виготовляє підприємство. На існуючих ринках; 2. Прогноз А – це дослідження можливості охоплення товарами, що їх виготовляють на підприємстві, нових ринків збуту; 3. Прогноз В – складають з урахуванням виготовлення модифікаційних виробів і реалізація їх на традиційних ринках збуту; 4. Прогноз С – можливість виготовлення нових виробів і реалізація їх на нових ринках збуту.
Таблиця 4.
|