Способи прокладки електричних мереж до 1000 В
Електропроводкою називається сукупність проводів та кабелів із кріпленнями, які підтримують захисні конструкції та деталі, що встановлюються згідно ПУЕ. Вибір типу проводки, спосіб виконання, а також марок проводів і кабелів визначається характером навколишнього середовища, розміщенням технологічного обладнання і джерел живлення та іншими вимогами.
Прокладка проводів в захисних трубах. Прокладка в трубах забезпечую достатній надійний захист від механічних проводів, що особливо важливо для цехових мереж промислових підприємств, але пов’язана з використання великої кількості труб (тонкостінних стальних, пластмасових і т.п.). Прокладка в трубах має недоліком те, що при протягуванні через труби можливе пошкодження ізоляції, незручність при необхідності заміни провідника.. Проте у вибухонебезпечних приміщеннях згідно ПУЕ така прокладка в трубах обов’язкова, причому використовуються кабелі марки ВБВ та АВБВ. В захисних трубах застосовують стоїчну прокладку (рис.10.1) та підпідложну прокладку з розподільчими коробками (рис.10.2). Рис.10.1.Стоєчна прокладка проводів в трубах.
Рис.10.2. Підпідложна прокладка проводів з розподільчими коробками.
Дані види прокладки зручні в цехах, в яких по умовах експлуатації потрібний добрий огляд технологічних процесів. Різновидністю підпідложної прокладки є модульна підпідложна прокладка, що виконується в стальних, поліетиленових і віні пластових трубах з виходом труб на колонки, до кожної з якої підключається група споживачів електроенергії. Даний вид прокладки використовується там, де потребується особлива чистота виробничих приміщень, наприклад в приладобудівній промисловості. Відкрита прокладка проводів. Відкрита прокладка проводів з кріпленням на роликах, ізоляторах і інших відкритих конструкціях є найбільш простою та дешевою, проте вона не забезпечує достатню надійність та захист проводів від механічних пошкоджень і використовується крайнє рідко. Більш вдосконаленою є прокладка проводів в лотках і коробах, різних трубах, а також на роликах. Особливо зручна ця прокладка (рис.10.3.) при великій кількості проводів і кабелів для складних багадвигунових агрегатів та автоматичних ліній.
Рис.10.3. Прокладка проводів і кабелів в лотках.
В цехових електричних мережах для прокладки використовують провода марок АПВ, ПВ, АПРВ, АТПРВ- безпосередньо по незгораємих конструкціях, АПР на роликах та ізоляторах, АПВ, ПВ, АПРТО, ПРТО, АПРВ, АПР, ПР – в пластмасових та стальних трубах і метало рукавах, АПВ, ПВ, АПР, ПР, АПРВ- в коробах і на лотках. Тросові прокладки виконують проводом АРТ. Кабелі в неметалевих і металевих оболонках застосовують в зовнішніх установках та в приміщеннях всіх видів і прокладаються по поверхням стін, стель, на лотках і в коробах, на тросах. Кабелі в неметалевих оболонках застосовують в приміщеннях всіх видів і зовнішніх установках в металевих гнучких рукавах, стальних трубах (за виключенням сирих і особливо сирих приміщеннях і зовнішніх установках) і неметалевих трубах і коробах, в замкнутих каналах будівельних конструкцій. У виробничих приміщеннях спуски незахищених проводів до вимикачів, апаратів, шаф і т.п. повинні бути захищені від механічної дії на висоті не менш 1, 5м від рівня підлоги.
|