Основні поняття ЕR-ДІАГРАМ
Сутність — це клас однотипних об’єктів (людей, подій, станів, ідей, предметів і т.д.), інформація про які повинна бути врахована в моделі [31]. Сутність має ім’я, що виражене іменником в однині, і позначається у вигляді прямокутника з назвою (рис. 10.1, а). Прикладами сутностей можуть бути такі класи об’єктів, як «Студент», «Співробітник», «Товар».
а б в
Рисунок 10.1 – Позначення сутностей в нотації Баркера: а – без атрибутів, б – з атрибутами; в – з ключовим атрибутом
Екземпляр сутності — це конкретний представник даної сутності. Наприклад, конкретний представник сутності «Студент» — «Максимів». Причому сутність повинна мати деякі властивості, унікальні для кожного екземпляра цієї сутності, для того щоб розрізняти екземпляри. Атрибут сутності — це іменована характеристика, яка являється деякою властивістю сутності. Ім’я атрибуту повинно бути виражене іменником в однині. Прикладами атрибутів сутності «Студент» можуть бути такі атрибути, як «Номер залікової книжки», «Прізвище», «Ім'я», «Рід», «Вік», «Середній бал» і тому подібне. Атрибути зображаються в прямокутнику, що позначає сутність (рис. 10.1, б ). Ключ сутності — це ненадмірний набір атрибутів, значення яких в сукупності є унікальними для кожного екземпляра сутності. При видаленні будь-якого атрибуту з ключа порушується його унікальність. Ключів у сутності може бути декілька. На діаграмі ключові атрибути відображаються підкресленням (рис. 10.1, в). Зв'язок — це відношення однієї сутності до іншої або до самої себе. Можливо по одній сутності знаходити інші, зв’язані з нею. Наприклад, зв'язки між сутностями можуть виражатися наступними фразами — «СПІВРОБІТНИК може мати декілька ДІТЕЙ», «СПІВРОБІТНИК зобов'язаний числитися точно в одному ВІДДІЛІ». Графічно зв'язок зображується лінією, яка з’єднує дві сутності (рис.10.2).
Рисунок 10.2 – Приклад зв’язку між сутностями Кожен зв'язок має одне або два найменування. Найменування зазвичай можна виразити невизначеною формою дієслова: «Продавати», «Бути проданим» і тому подібне. Кожне з найменувань відноситься до свого кінця зв'язку. Іноді найменування не пишуться, зважаючи на їх очевидність. Степінь зв’язку – це кількість сутностей, які приймають участь у зв’язку. Степінь зв’язку 2 називається бінарною, степінь N – N - арною. Зв’язок, в якому одна і та ж сама сутність приймає участь в різних ролях, називається рекурсивною або унарною. Зв'язок може мати один з наступних типів — рис. 10.3. Зв'язок типу один-до-одного означає, що один екземпляр першої сутності пов'язаний точно з одним екземпляром другої сутності. Такий зв'язок найчастіше свідчить про те, що ми неправильно розділили одну сутність на дві. Зв'язок типу один-до-багатьох означає, що один екземпляр першої сутності пов'язаний з декількома екземплярами другої сутності. Це тип зв'язку найчастіше використовується. Зв'язок типу багато-до-багатьох означає, що кожний екземпляр першої сутності може бути пов'язаний з декількома екземплярами другої сутності, і навпаки. Тип зв'язку багато-до-багатьох є тимчасовим типом зв'язку, який допустимий на ранніх етапах розробки моделі. Надалі такий зв'язок необхідно замінити двома зв'язками типу один-до-багатьох шляхом створення проміжної сутності. Кожен зв'язок може мати один з двох модальних зв'язків (рис. 10.4). Зв'язок може мати різну модальність з різних кінців, як на рис. 10.2. Кожен зв'язок може бути прочитаним як зліва направо, так і справа наліво. Зв'язок на рис. 10.2 читається так: зліва направо: «Співробітник може мати декілька дітей»; справа наліво: «Дитина повинна належати точно одному співробітникові».
|