Увага! у лабораторній роботі використовується небезпечний радіоактивний препарат Рu239. Період піврозпаду 2,44×104 років. Тому при виконні роботи будьте уважними!
1. Ознайомитись з лабораторною установкою за інструкцією або з допомогою лаборанта. Мікрометричний гвинт, на торці якого укріплено радіоактивний препарат Рu239, встановити на нуль. При цьому препарат буде знаходитись на мінімальній відстані від флуоресціюючого екрана. 2. Провести вимірювання числа N(x) a-частинок через кожен 1 мм відстані препарата від поверхні лічильника (два повних оберти мікрогвинта). Час вимірювання t=100 с. Результати вимірювань занести до таблиці.
3. Побудувати графік залежності кількості зареєстрованих a-частинок від відстані X між препаратом і лічильником. 4. Визначити величину середнього пробігу R0 a-частинок згідно з описом в теоретичних відомостях і рис. 6.1.3. 5. Користуючись формулою (4) теоретичних відомостей, знайти втрати енергії a-частинками на іонізацію молекул повітря. 6. Оцінити точність виконаних розрахунків. Контрольні запитання 1. Записати правило зміщення для a-розпаду і дати його характеристику. 2. Як пояснити закон Гейгера-Неттола? 3. Чому енергія випромінюваних a-частинок порівняно невелика? 4. Чому енергетичний спектр a-випромінювання має дискретний характер? 5. Як взаємодіють a-частинки з молекулами речовини? 6. Як знаходять довжину вільного пробігу a-частинок у повітрі та втрати енергії на іонізацію молекул повітря? 7. При радіоактивному розпаді Рu239 a-частинки що вилітають мають енергію Еa=5, 5 МеВ. На іонізацію молекул повітря витрачена енергія, яка знайдена в цій роботі. Де поділась решта енергії (Еa-Е)?
Лабораторна робота № 6.2
Мета роботи: освоїти один із методів визначення активності джерела -випромінювання. Прилади і матеріали: перерахунковий прилад ПСО-2, 4 з блоком детектування; джерело і -випромінювання Sr90.
|