При роботі з радіоактивним препаратом Co60 будьте уважними!
1. Виміряти інтенсивність g-променів, тобто число g-квантів без поглинальних фільтрів. Час випромінювання 1...2 хв. 2. На шляху проходження g-променів між препаратом і лічильником розмістити спочатку одну пластинку, потім дві і т.д., як поглинальні фільтри. Виміряти N(x). Час вимірювання 1...2 хв. Результати вимірювань занести до таблиці.
3. Побудувати графік залежності In N(x) = f(x). Підберіть масштаб для N(x) таким, щоб кут нахилу одержаної лінії до осі х складав не менше 30° рис. 6-3.2. 4. Користуючись графіком залежності lnN(x)=f(x), знайдіть коефіцієнт поглинання g-променів у свинці; , тобто коефіцієнт поглинання визначається як тангенс кута нахилу експериментальної лінії в області найбільшої прямолінійності. Для збільшення точності вимірювання не слід брати сусідні точки. Рис. 6.3. 2 5. Користуючись графіками на рис. 6.3.1, знайти значення енергії g-квантів і коефіцієнтів ослаблення mф, mк, mп. Результати вимірювань записати у такому вигляді: m=mф+mк+mп 6. Зробити необхідні висновки про точність вимірювання.
Контрольні запитання 1. Природа g-випромінювання. 2. Як взаємодіють g- промені з речовиною? 3. Як можна зареєструвати g- випромінювання? 4. У чому полягає відмінність реєстрації g- випромінювання від інших видів випромінювання? 5. Де практично використовують м’яке та жорстке g- випромінювання? Лабораторна робота № 6.4 Мета роботи: ознайомитись з одним з методів реєстрації іонізуючого випромінювання – методом товстошарових фотоемульсійних пластинок. Прилади і матеріали: біологічний мікроскоп з препаратопереміщувачем; товстошарові фотоемульсійніпластинки з і слідами іонізуючого випромінювання.
|