Тема 1. Анатомо-фізіологічні особливості, методика, семіотика нервової системи у дітей
Тестові завдання: 1. Який з приведених рефлексів не зникає до кінця першого року життя?
2. Мієлінізація нервових волокон в постнатальному періоді закінчується до:
3. Вкажіть, розвиток якого аналізатора вже закінчений до 3 місяців:
4. Западання переднього тім’ячка може спостерігатися при:
5. Який рефлекс відноситься до групи мезенцефальних?
6. До якого віку згасає пошуковий рефлекс?
7. До якого віку згасає смоктальний рефлекс?
8. До якого віку згасає рефлекс повзання Бауера?
9. До якого віку згасає хапальний рефлекс?
10. До якого віку згасає рефлекс Моро?
11. До якого віку згасає рефлекс Керніга?
12. До якого віку згасає рефлекс опори?
13. До якого віку згасає рефлекс автоматичної ходи?
14. До якого віку згасає рефлекс Галанта?
15. До якого віку згасає рефлекс Переса?
16. Тактильна чутливість новонародженого по термінах свого виникнення:
17. Поpушення свідомості, судоми і осередкова симптоматика спостерігаються при:
18. Для периферичних паралічів характерно:
19. Для центральних паралічів характерно:
20. До якого віку закінчуються процеси диференціювання кори головного мозку?
21. Синдром спазмофілії характеризується:
22. Маса головного мозку у новонародженого щодо маси тіла складає:
23. Завершення мієлінізації головного мозку відбувається:
24. Особливістю спинно-мозкової рідини у новонародженого є:
25. Спинний мозок у новонародженого закінчується на рівні:
26. Різновидами гіперкінезів є:
27. Вкажіть, в якому віці (в роках) з’являється шийно-поперекове потовщення спинного мозку?
28. Вкажіть причини схильності дітей раннього віку до токсичних форм інфекційних захворювань?
29. Який з перерахованих симптомів не є патологічним для дітей раннього віку?
30. Під час дослідження дермографізму у дитини виникає білий широкий дермографізм. Це свідчить про:
31. Поклавши дитину на спину, лікар намагається випрямити її ногу, яка була зігнута в стегновому і колінному суглобах під прямим кутом. Таке розгинання викликає біль і не вдається. Це свідчить, що у дитини позитивний симптом:
32. Тиск спинно-мозкової рідини у дітей старшого віку знаходиться в межах:
33. Цитоз в спинномозковій рідині у дітей старших 1 року в 1 мкл.:
34. З якого місяця внутріутробного періоду починає циркулювати спинномозкова рідина в шлуночках мозку:
35. Показники реакції Панді позитивні (++) в спинномозковій рідині у дітей:
36. Вміст білка в лікворі новонароджених досягає:
37. Для периферичного паралічу характерно:
38. Для центрального паралічу характерні:
39. У дитини, яка лежить на спині, лікар лівою рукою фіксує груди, злегка натискаючи на них, а праву руку підводить під голову і робить спробу нагнути голову вперед у напрямі до грудей. Така спроба у дитини утруднена, викликає біль, навіть неможливе через напругу м'язів шиї. Це свідчить, що у дитини позитивний симптом:
40. Дитині 4 місяці, хворіє першу добу. Стан дитини важкий, висока лихоманка, дратівливість судин кінцівок, напруги тім'ячка, закидання голови назад. Який синдром у дитини?
41. У дитини 6-ти місяців при об'єктивному обстеженні відмічене підвищення мускульного тонусу, підвищення сухожильних рефлексів верхньої і нижньої кінцівок справа. Про який різновид паралічу йде мова?
42. Який з симптомів не характерний для гіпертензійно–гидроцефального синдрому?
43. При огляді дитини 4-х місяців привертає увагу збільшення об'єму голови, вибуху і збільшення великого тім'ячка, розширення сітки вен на волосяній частині голови, симптом «заходу сонця», горизонтальний ністагм. Про який синдром слід думати?
44. При огляді лікарем дитини 8-ми місяців він звернув увагу на різке зменшення об'єму, м'язів (дегенеративна атрофія), зниження мускульного тонусу, повну відсутність рефлексів, періодичні фібрілярні мускульні скорочення. Для якого синдрому це характерно?
45. При огляді хлопчика 7-ми років лікар виявив підвищений тонус м'язів кінцівок, гіперрефлексію, розширення зони рефлексів, клонуси стоп, кистей, захисні рефлекси, ноги витягнуті при ходіні, хворий описує ногою півколо, руки підведені до тулуба і зігнуті (поза Верніке –Манна). Про який синдром можна думати?
46. У дитини 5-ти років в спинномозковій рідині спостерігається мутність ліквору, підвищення тиску, цироз нейтрофільний до 800 в 1 мкл. білок 0, 65 г/л. Який синдром має місце?
47. До клініки поступила дитина 5-ти років зі скаргами на різкий головний біль, блювоту, t=40°С. Спостерігається загальна слабкість, сопор, болючисть м'язів плечового поясу, шиї, періодичні судоми. З анамнезу відомо, що 2 тижні тому під час відпочинку в лісі дитини укусив кліщ. Для якого синдрому характерний відмічений симптомокомплекс?
48. До інфекційного відділення дитячої лікарні поступила дитина 5-ти років з скаргами на сильний головний біль, часте блює без попередньої нудоти, лихоманку, біль очних яблук, положення дитини вимушене, на стороні з покинутою назад головою і притягаючими до живота ногами. Про який синдром слід подумати?
49. Мати дитини 6-ти місяців скаржиться на те, що дитина неспокійна, метеозалежна, часто безпричинно кричить, закидає головку. З анамнезу відомо, що хід вагітності відбувався на фоні токсикозу, загрози викиду. Пологи термінові, із стимуляцією. Оцінка за шкалою Апгар 6/7 балів. При огляді має місце затримка психомоторного розвитку, об'єм голови збільшений на 2 см. Дані ехоенцефалографії виявляють ознаки внутрішньої гідроцефалії. Про який синдром йде мова?
50. При огляді новонародженої дитини лікар звернув увагу на відсутність рухів в лівій верхній кінцівці. Мускульний тонус і сухожильні рефлекси різко знижені. Про який синдром можна думати в даному випадку?
Ситуаційні задачі: Задача 1. У дитини, яка лежить на спині, лікар лівою рукою фіксує груди, злегка натискаючи на них, а праву руку підводить під голову і робить спробу нагнути голову вперед в напрямі до грудей. Така спроба у дитини утруднена, спричиняє біль, навіть неможливе через напруження м’язів шиї. Який симптом позитивний у дитини? Який синдром найбільш вірогідний у дитини? Яке додаткове обстеження треба провести? Задача 2. У дитини 6-ти місяців при об’єктивному обстеженні відмічено підвищення м’язового тонусу, підвищення сухожильних рефлексів верхньої і нижньої кінцівок справа. Про який різновид паралічу йде мова? Про яке захворювання, скоріш за все, йде мова? В який період дитинства відбувалось ураження нервової системи? Задача 3. Дитині 4 місяці, хворіє першу добу. Стан дитини тяжкий, висока лихоманка, дратівливість судин кінцівок, напруження тім’ячка, закидання голови назад. Який синдром у дитини? Яке додаткове обстеження треба провести? Задача 4. При огляді дитини 4-х місяців привертає увагу збільшення об’єму голови, вибухання і збільшення великого тім’ячка, розширення сітки вен на волосяній частині голови, симптом «заходу сонця», горизонтальний ністагм. Про який синдром слід думати? Яке додаткове обстеження треба провести? Джерела інформаціі: Основні 1.Чеботарьова В.Д., Майданник В.Г. Пропедевтична педіатрія. – К., 1999. – С. 405-421 2.Мазурин А.В., Воронцов И.М. Пропедевтика детских болезней. Санкт-Петербург: ФОЛИАНТ, 2001.-С. 135-223, 130-136 3. Мазурин А.В., Воронцов И.М.Пропедевтика детских болезней.-М.: Медицина, 1985.-С.101-129. 4.Пропедевтика детских болезней / под ред.А.А.Баранова.-М.: Медицина, 1998.С 158-182. 5.Практикум з пропедевтичної педіатрії/ під ред.В.Г.Майданника, К.Д.Дуки.-Київ: ” Знання України ”.-2002.-С.107-113 6.Майданник В.Г.Основи клінічної діагностики в педіатрії.-К., 1998.-С.73-106. Додаткові 1. Еренков В.А. Клиническое исследование ребенка. – Киев: “Здоров’я”, 1984. – С.294-321. 2. Медицина дитинства / за ред. П.С.Мощича. – Київ: “Здоров’я”, 1994. – Т.1. – С.210-213
|