ПЕРЕДМОВА. Мінімальне коло питань, якими повинні володіти слухачі перед семінаром:
(2 години) Мінімальне коло питань, якими повинні володіти слухачі перед семінаром: 1. Державні органи України, на які покладено виконання окремих правоохоронних функцій: сучасний стан і перспективи реформування. План семінару 1. Рада національної безпеки і оборони. 2. Державна податкова адміністрація України. 3. Державна прикордонна служба України. 4. Державна митна служба України. 5. Контрольно-ревізійна служба України. 6. Органи фінансового моніторингу. 7. Уповноважений Верховної ради України з прав людини. 8. Органи у справах захисту прав споживачів.
Література, обов’язкова для опрацювання при підготовці до заняття: 1. Конституція України від 28.06.1996 року. 2. Закон України “ Про міліцію ” від 20 грудня 1990 р. № 565-ХІІ. 3. Закон України “Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів“ від 23 грудня 1993 року № 3781 - ХІІ. 4. Закон України „Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі” від 1 грудня 1994 року N 264/94-ВР 5. Закон України „Про Державну кримінально-виконавчу службу України”, від 23 червня 2005 року N 2713-IV 6. Закон України „Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України”, від 22 лютого 2006 року N 3460-IV 7. Закон України „Про загальну структуру і чисельність кримінально-виконавчої системи України” від 2 березня 2000 року N 1526-III 8. Закон України „Про застосування амністії в Україні” від 1 жовтня 1996 року N 392/96-ВР 9. Закон України „Про звернення громадян” від 2 жовтня 1996 року N 393/96-ВР 10. Закон України „Про оперативно-розшукову діяльність”, від 18 лютого 1992 року N 2135-XII 11. Закон України „Про попереднє ув'язнення” від 30 червня 1993 року N 3352-XII 12. Постанова Кабінету Міністрів України від 10 червня 2009 р. N 587 «Про затвердження Положення про Державний департамент України з питань виконання покарань» 13. Указ Президента України „Про утворення Державного департаменту України з питань виконання покарань" від 22 квітня 1998 року N 344/98 14. Бондаренко І. Правоохоронна діяльність і правоохоронні органи: поняття та ознаки // Право України. – 2003. - № 4. – с. 18-21.
Методичні вказівки до практичних занять з дисципліни «ПРАВОЗНАВСТВО»
Затверджено на засіданні кафедри Менеджмент організацій
Протокол № ___ від ____________
ПЕРЕДМОВА
Побудова правової держави в Україні, формування правової культурі, правової свідомості громадян, які відповідають вимогам правової держави, веде к зростанню ролі викладання навчальної дисципліни „Правознавство” для студентів неюридичних вузів.
Відповідно до завдання навчальної дисципліни, плани семінарських занять сприятимуть засвоєнню основних правових понять і категорій, теоретичних напрацювань з питань державотворення та функціонування системи права, дії механізму правового регулювання, базових законодавчих положень за такими галузями права, як конституційне, цивільне, кримінальне, адміністративне, трудове, господарське, а також с основ судової системи, правоохоронної діяльності та інших галузей права. Законодавство України нараховує значну кількість нормативних актів. Природно, що повного знання їх від студентів вимагати важко, та в цьому і немає попервах необхідності. Головне, щоб студент в них орієнтувався, знав найбільш важливі вузлові норми, розумів їхній зміст та зв'язок з іншими нормами, умів їх знайти та застосувати у конкретній життєвій ситуації. Однак слід врахувати, що саме по собі читання нормативних актів – заняття малоефективне, якщо не поєднувати його з вивченням наукових джерел. Приступаючи до вивчення основних понять і категорій, студент повинен вчитися юридично мислити, самостійно оцінювати ту або іншу правову ситуацію(наприклад, при вирішенні задач). Більше уваги потрібно приділяти навчальній, монографічній літературі, статтям в наукових журналах Готуючись до семінарського заняття, треба: уважно ознайомитися з планом заняття і списком нормативних актів, що рекомендуються, та літературних джерел; вивчити відповідні питання в конспекті і підручнику; опрацювати нормативні акти з даної теми; законспектувати одну або дві наукові праці з рекомендованого списку літератури; використовуючи вивчений матеріал, вирішити задачі вказані викладачем Розкриваючи теоретичні питання, студенти повинні прагнути до максимального повного і чіткого викладу всіх проблем, що досліджуються; аналізуючи зміст правових норм, в обов’язковому порядку давати точні і конкретні посилання на відповідні нормативно-правові акти: вказувати, коли і ким вони прийняті, відповідні статті. Вирішуючи практичні завдання, потрібно давати відповіді на поставлені питання повні і обґрунтовані як нормативно, так і логічно, Потрібно уважно розібрати всі елементи задачі. Логічному і нормативному обґрунтуванню повинен відповідати кожний висновок, зроблений при відповіді на те або інше питання і кінцевий, і проміжний. Не можна робити висновків, що лише фіксують порушення закону. Треба обов’язкового показати наслідки такого порушення і способи відновлення порушених прав.
Практичне заняття до теми № 1. «Основи теорії держави та права» (2години) Мета заняття: - засвоєння студентами знань про державні та правові явища (їх сутність, властивості, види, загальні закономірності виникнення, структури, функціонування і розвитку); - опанування студентами поняттєво-категоріальним апаратом теорії держави і права. Студенти повинні: знати: - загальні закономірності виникнення і розвитку держави і права, їх взаємозв’язок та взаємодію; процеси виникнення, формування держави і права в Україні; уміти: - застосовувати знання про державну-правову систему України; - орієнтуватися в системі чинного законодавства. План
Терміни та поняття: держава, право; форма правління; державний устрій; політичний режим; правова держава; соціальна держава; громадянське суспільство; механізм держави; апарат держави; державна влада;соціальні норми; правові норми; право; функції права;джерела права; закон; законодавчий процес; підзаконний нормативно-правовий акт; предмет правового регулювання; система права; систематизація законодавства; правовідносини; правоздатність; деліктоздатність; юридичні факти; правопорушення; юридична відповідальність; законність; правопорядок. Теми рефератів та доповідей:
Держава – центральний елемент політичної системи. Роль держави в реалізації загально соціальних і класових інтересів. Функції держави, їх класифікація. Основні форми здійснення державних функцій. Класифікація держав по їх формі. Право – особливий вид соціальних норм. Джерела (форми) права. Мораль – опора права. Політична і правова культура. Закон і право. Правова держава – юридична, ідеологічна і конституційна ознака України. Поняття законності. Юридичні гарантії законності.
Питання для перевірки знань
|