Студопедия — Орієнтувальні принципи
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Орієнтувальні принципи






Вони являють собою основоположні ідеї, що визначають напрямок пошуку безпечних рішень і службовці методологічною та інформаційною базою.

Принцип системності полягає в тому, що будь-яке явище, дія, будь-який об'єкт розглядається як елемент системи. Під системою розуміється сукупність елементів, взаємодія між якими адекватно однозначного результату.

Таку систему будемо називати визначеною. Якщо ж сукупність елементів взаємодіє так, що можливі різні результати, то система називається невизначеною. Причому рівень невизначеності системи тим вище, чим більше різних результатів може з'явитися.Невизначеність породжується неповним урахуванням елементів і характером взаємодії між ними.

До елементів системи відносяться матеріальні об'єкти, а також відносини і зв'язки, що існують між ними. Так, наприклад, пожежа як фізичне явище можливий при наявності: 1) горючої речовини, 2) кисню в повітрі не менше 14% за обсягом, 3) джерела запалення певної потужності і суміщення перерахованих трьох умов в 4) просторі і 5) часу.

У даному прикладі п'ять умов - це елементи, що утворюють певну систему, тому що результатом їх взаємодії є одне конкретне слідство-пожежа. Усунення хоча б одного елемента виключає можливість загоряння і отже, руйнує цю систему як таку. Розглянемо ще один приклад. Відомо, що будь-який нещасний випадок породжується сукупністю умов або причин, що знаходяться в ієрархічній співпідпорядкованості. Ця сукупність і є певна система, так як взаємодія утворюючих її елементів приводить до такого небажаного результату, як нещасний випадок.

Таким чином, розглядаючи явища з системних позицій, слід розрізняти такі поняття, як система, елементи системи і результат. Причому перераховані поняття самі перебувають у системному відношенні між собою.

Розрізняють природні і штучні системи. У штучних системах результат іменують метою.При конструюванні штучних систем спочатку задаються реальною метою, яку необхідно досягти, і визначають елементи, що утворюють систему. Такі системи можна назвати цілеспрямованими. У питаннях безпеки ці системи відіграють основну роль. Завдання зводитися по суті до того, щоб на природну систему, веде до небажаного результату, накласти штучну систему, яка веде до бажаної мети. При цьому позитивна мета досягається за рахунок виключення елементів з природної системи або нейтралізації їх елементами штучної системи.Можна, отже, говорити про системи та контрсістемах.

Принцип системності полягає в тому, щоб розглядати явища з системних концепцій в їх взаємному зв'язку і цілісності. Сам термін система позначає зв'язок, з'єднання, ціле. Система має такі властивості, яких немає у складових її елементів. Стосовно до системи справедливе твердження, що ціле більше суми частин, які його утворюють. Це так званий ефект емерджентності, на відміну від адитивності суми елементів, що не утворюють систему.

Таким чином, система - це не механічне поєднання елементів, а якісне нову освіту. Саме тому, щоб правильно кваліфікувати результат чи досягти бажану мету, ми повинні мати повне уявлення про елементи, що утворюють систему. Принцип системності в питаннях, безпеки реалізується в різних формах. Необхідно зазначити, що кожна система входить до складу іншої системи, яка, у свою чергу, є частиною великої системи і т. д. У зв'язку з цим іноді говорять про підсистемах, системах, суперсистема.

Принцип системності відображає універсальний закон діалектики про взаємний зв'язок явищ.

Принцип системності орієнтує на облік всіх елементів, що формують розглянутий результат, на повний облік обставин і чинників для забезпечення безпеки життєдіяльності.

Принцип деструкції полягає в тому, що система, яка веде до небезпечного результату, руйнується за рахунок виключення з неї однієї чи декількох елементів. Принцип деструкції органічно пов'язаний з розглянутим принципом системності та має настільки ж універсальне значення.

При аналізі безпеки спочатку використовують принцип системності, а потім, враховуючи принцип деструкції, розробляють заходи, спрямовані на виключення деяких елементів, що призводить до бажаної мети. Пояснимо на прикладах.

1) Для виникнення та розвитку процесу горіння необхідні пальне, окислювач та джерело запалювання з певними параметрами. Так, найбільша швидкість горіння спостерігається в чистому кисні, найменша - при вмісті кисню в повітрі 14%, при подальшому зменшенні концентрації кисню горіння більшості речовин припиняється. Температура палаючого речовини також повинна бути визначеною. Якщо палаючий об'єкт охолоджений нижче температури запалення, то горіння припиняється. Займання можливо також тільки за умови певної потужності джерела запалювання. Порушення хоча б однієї з умов, необхідних для процесу горіння, призводить до припинення горіння, ця обставина широко використовується в практиці гасіння пожеж. Принцип деструкції також використовується в техніці попередження вибухів газів, пилу, парів.

2) Відомо, що суміш пального та окислювача горить лише в певному інтервалі концентрацій. Мінімальна концентрація, при якій можливий вибух, називається нижньою концентраційною межею. Максимальна концентрація, при якій ще можливий вибух, називається верхнім концентраційною межею. Щоб уникнути вибуху, необхідно тим чи іншим способом знизити концентрацію нижче нижньої межі або підняти вище верхньої концентраційної межі або підняти вище верхньої концентраційної межі вибуховості. Іншими словами, необхідно застосувати принцип деструкції, що полягає в даному разі у виключенні такої умови, як вибухова суміш.

3) Принцип деструкції застосовується для попередження такого явища, як самозагорання.Самозаймання характеризується тим, що горіння речовини виникає при відсутності зовнішнього джерела запалювання. Чим нижче температура, при якій відбувається процессамозаймання, тим речовина небезпечніший у пожежному відношенні.

До самозаймисті відносяться речовини рослинного походження (сіно, тирса), торф, копалини вугілля, масла і жири, деякі хімічні речовини і суміші. Самозаймання відбувається в результаті екзотермічних реакцій при недостатньому відвід тепла. Найбільш небезпечнірослинні масла і жири, що містять певні органічні сполуки, здатні легко окислюватися і полимеризоваться, наприклад, льняне масло. Особливу небезпеку представляють тканини(спецодяг), обтиральні матеріали, на які потрапили рослинні олії. Промаслений спецодяг слід розвішувати так, щоб забезпечити вільний доступ повітря до поверхні тканини. Цим самим порушується умови самозаймання, оскільки виключається накопичення тепла.

4) Принцип деструкції використовується для запобігання вибухів у компресорнихустановках. При стисненні газів в компресорних установках виникає небезпека вибухів. Це пов'язано з розкладанням мастил при підвищенні температури з ростом тиску компріміруемого газу. Щоб виключити можливість вибуху, необхідно забезпечити надійне охолоджування компресора і застосовувати для змащення компресорні мастила з температурою спалаху 216-242 С. Температура стисненого газу повинна бути на 70 С нижче температури спалаху мастила. На основі принципу деструкції, можливо, запобігти запалення горючої суміші.

Принцип зниження небезпеки полягає у використанні рішень, які спрямовані на підвищення безпеки, але не забезпечують досягнення бажаного або необхідного за нормами рівня. Цей принцип у відомому сенсі носить компромісний характер. Наведемо приклади.

1) Одним з ефективних методів підвищення пожежної безпеки в хімічному виробництві є заміна вогненебезпечних легколетучих рідин, часто застосовуються в якості розчинників, менш небезпечними рідинами з температурою кипіння вище 110 С (амілацетат, етиленгліколь, хлорбензол, ксилол та ін)

2) Для захисту від уражень електричним струмом застосовують так звані безпечні напруги (12,24,36 В). При такій напрузі небезпека ураження струмом знижується. Однак вважати такі напруги абсолютно безпечними не можна, оскільки відомі випадки ураження людини при дії саме таких напруг.

3) Зниження інтенсивності виникнення зарядів статичної електрики досягається підборомвідповідних швидкостей руху речовин, запобіганням розбризкування і розпилення; очищеннямгазів і рідин від домішок. З цією ж метою застосовуються нейтралізатори статичної електрики, які за принципом дії ділитися на індукційні, радіоізотопні та комбіновані.

4) Одним із засобів підвищення безпеки шкідливих і вибухонебезпечних виробництв є винесення обладнання на відкриті майданчики. Це знижує ймовірність отруєння шкідливими речовинами, а також істотно знижує небезпеку вибуху, пожежі.

Принцип ліквідації небезпеки полягає в усуненні небезпечних і шкідливих факторів, що досягається зміною технології, заміною небезпечних речовин безпечними, застосуванням більш безпечного обладнання, вдосконаленням наукової організації праці та іншими засобами. Цей принцип найбільш прогресивний за своєю суттю і вельми багатоликий за формами реалізації. З пошуку способів реалізації саме цього принципу слід починати як теоретичні, так і практичніроботи з підвищення рівня безпеки життєдіяльності.







Дата добавления: 2015-12-04; просмотров: 113. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...

Закон Гука при растяжении и сжатии   Напряжения и деформации при растяжении и сжатии связаны между собой зависимостью, которая называется законом Гука, по имени установившего этот закон английского физика Роберта Гука в 1678 году...

Характерные черты официально-делового стиля Наиболее характерными чертами официально-делового стиля являются: • лаконичность...

Этапы и алгоритм решения педагогической задачи Технология решения педагогической задачи, так же как и любая другая педагогическая технология должна соответствовать критериям концептуальности, системности, эффективности и воспроизводимости...

Субъективные признаки контрабанды огнестрельного оружия или его основных частей   Переходя к рассмотрению субъективной стороны контрабанды, остановимся на теоретическом понятии субъективной стороны состава преступления...

ЛЕЧЕБНО-ПРОФИЛАКТИЧЕСКОЙ ПОМОЩИ НАСЕЛЕНИЮ В УСЛОВИЯХ ОМС 001. Основными путями развития поликлинической помощи взрослому населению в новых экономических условиях являются все...

МЕТОДИКА ИЗУЧЕНИЯ МОРФЕМНОГО СОСТАВА СЛОВА В НАЧАЛЬНЫХ КЛАССАХ В практике речевого общения широко известен следующий факт: как взрослые...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия