Лексико-семантичний аналіз сполучуваності прикметників ЛСГ »streitbar» з іменниками. Визначення Хі – квадрату.
Вивчення лексики як системи стимулювало пошуки об’єктивних методів фіксації й вимірювання семантичних зв’язків між словами, перш за все з метою інвентаризації лексичних мікросистем – семантичних полів, синонімічних рядів, лексико-семантичних груп [4, с. 226]. У сучасному мовознавстві існують різні методи інвентаризації лексичних мікросистем, які умовно поділяються на формальні та неформальні. На даному етапі виділяють три найбільш поширених методи, які ґрунтуються: а) на даних психолінгвістики; б) на даних дистрибутивно-статистичного аналізу тексту; в) на даних, які отримані за допомогою компонентного чи компонентно-статистичного аналізу словників [7, с. 266 ]. Сучасному мовознавстві надають великого значення інвентаризації, тобто визначенню складу досліджуваної мікросистеми [2].В основу нашого дослідження покладено лінгвістичний метод, оскільки він базується на використанні лексикографічних джерел. Здійснивши всі етапи інвентаризації ми дійшли таких висновків:
На наступному етапі роботи ми досліджували сполучуваність ЛСГ прикметників «streitbar» із іменниками на основі художньої літератури. При семантичній класифікації матеріалу всі іменники, які були виявлені в сполученні з прикметниками, були розподілені за п'ятьма підкласами: - іменники, що позначають професії; - іменники, що позначають людей (нейтральні найменування); - географічні назви, неживі предмети; - імена, власні назви; - абстрактні поняття(таблиця) Лексичний склад мови можна досліджувати за допомогою статистичних методів і прийомів, що робить можливим встановлення певних закономірностей та надання тим або іншим висновкам певної доказової сили. На наступному етапі ми використовуємо так званий критерій незалежності χ2 (хі-квадрат). За допомогою критерію χ2 можна визначити і наявність відповідностей, і наявність різниці між розподілом частот досліджуваних величин. Найбільш розповсюдженою формулою для обчислювання χ2 є: де 0 - фактично досліджувані величини; Е - теоретично очікувані, знак Σ - означає суму. Чим у більшому ступені емпіричні величини відхиляються від теоретичних, тим більшою в результаті виявляється сума χ2. Сума χ2 дозволяє встановити лише наявність або відсутність зв`язку між ознаками. Міру зв`язку між величинами ми виявили за допомогою коефіцієнта взаємної спряженості К, до формули якого входить результат χ2 та N – загальне число спостережень. За допомогою критерію хі-квадрат ми можемо встановили наявність чи відсутність зв'язку між ознаками. За допомогою наступної таблиці ми можемо показати величини х², які виявились в результаті дослідження статистично значущими (тобто>3,84). Усі випадки, коли х²<3,84, вважаються статистично несуттєвими. (таблиця 6). Проте сума х² дозволяє встановити лише наявність чи відсутність зв'язку, але не його міру. Міру зв'язку можна визначити за допомогою так званого коефіцієнта взаємної спряженості, у формулу якого входить величина х². (таблиця 7).
x² K=√ ___, де К – коефіцієнт взаємної спряженості N N – загальне число спостережень Матеріалом дослідження слугували 10 романів таких сучасних німецьких письменників: Erich Remarque, Robert Musil, Günter Grass, Hermann Hesse, Heinz Konsalik, Wolfgang Hohlbein. Зроблена суцільна вибірка романів дала змогу зафіксувати 63 слововживань прикметників з дослідженої ЛСГ з іменниками на позначення предметів та явищ навколишнього світу. Для виявлення синтагматичних зв’язків виписані іменники, які були зафіксовані у сполученні з прикметниками кольору, поділено на семантичні підкласи. За основу нами взята семантична класифікація Левицького В.В. [1, 135-136]. Враховуючи цю класифікацію всі зафіксовані нами іменники розподілені на 5 лексико-семантичних підкласів. Для дослідження виділено 11прикметників, які ввійшли у ЛСГ об’єднаних семантикаю «streitbar»: streitbar,rauflustig,kampflustigstreitsüchtig,aggressiv, kämpferisch,kriegerischtapfer, mannhaftkampffähig,angriffslustig. Показники частотності сполучуваності іменників на позначення предметів та явищ навколишнього світу з прикметниками кольору наведені в таблиці. Отримані дані таблиці дозволяють зробити такі висновки. Найбільшою частотою вживання характеризуються такі прикметники: „ tapfer “ (15). „ kämpferisch “ (13), „ kriegerisch “ (1). Найменшою частотою вживання характеризуються прикметники: „mannhaft“ (1), „ angriffslustig “ (2)„ kampffähig “ (1). Серед підкласів іменників найвищу зону частоти вживання виявили такі підкласи: [Люди(нейтральні найменування),члени сім`ї, родичі.] (22),[Збірні позначення живого/неживого] (16). Найнижчу зону частоти вживання показали підкласи: [Власні назви] (10).
|