А) фактично сплачений зареєстрований статутний капітал
За підсумками року на основі фінансової звітності розмір статутного капіталу коригується на індекс девальвації чи ревальвації гривні за рахунок і в межах валових доходів або валових витрат банку відповідно до методики, визначеної Національним банком. б) розкриті резерви, що створені або збільшені за рахунок нерозподіленого прибутку (резерви, що оприлюднені банком у фінансовій звітності): · дивіденди, що направлені на збільшення статутного капіталу; · емісійні різниці. Емісійні різниці (емісійний дохід) - сума перевищення доходів, отриманих підприємством від первинної емісії (випуску) власних акцій та інших корпоративних прав над номіналом таких акцій (інших корпоративних прав); · резервні фонди, що створюються згідно із законами України; · загальнірезерви, що створюються під невизначений ризик при проведенні банківських операцій; · прибуток минулих років; · прибуток минулих років, що очікує затвердження. в) загальний розмір основного капіталу визначається з урахуванням розміру очікуваних (можливих) збитків за невиконаними зобов'язаннями контрагентів та зменшується на суму: · недосформованих резервів під можливі збитки за: кредитними операціями; операціями з цінними паперами; дебіторською заборгованістю; простроченими понад 30 днів та сумнівними до отримання нарахованими доходами за активними операціями; коштами, розміщеними на кореспондентських рахунках у банках (резидентах і нерезидентах), які визнані банкрутами або ліквідовуються за рішенням уповноважених органів, або які зареєстровані в офшорних зонах; · нематеріальних активів за мінусом суми зносу; · капітальних вкладень у нематеріальні активи; · збитків минулих років і збитків минулих років, що очікують затвердження; · збитків поточного року. Додатковий капітал (капітал 2-го рівня) складається з таких елементів: · резерви під стандартну заборгованість інших банків; · резерви під стандартну заборгованість клієнтів за кредитними операціями банків; · результат переоцінки статутного капіталу з урахуванням індексу девальвації чи ревальвації гривні; · результат переоцінки основних засобів; · прибуток поточного року; · субординований борг, що враховується до капіталу (субординований капітал). Субординований борг - це звичайні незабезпечені боргові капітальні інструменти (складові елементи капіталу), які відповідно до угоди не можуть бути взяті з банку раніше п'яти років, а у випадку банкрутства чи ліквідації повертаються інвестору після погашення претензій усіх інших кредиторів. При цьому сума таких коштів, уключених до капіталу, не може перевищувати 50 відсотків розміру основного капіталу з щорічним зменшенням на 20 відсотків від його первинної вартості протягом п'яти останніх років дії угоди. Кошти, залучені на умовах субординованого боргу, можуть включатися до капіталу банку після отримання дозволу Національного банку в разі їх відповідності таким критеріям:
На капітал 2-го рівня накладаються такі обмеження:
Для визначення розміру регулятивного капіталу банку загальний розмір капіталу 1-го і 2-го рівнів додатково зменшується на балансову вартість таких активів:
Типы привлечения средств коммерческими банками:
НБУ регламентирует возможности коммерческих банков по привлечению средств (Закон України “Про банки і банківську діяльність” від 20 вересня 2001 року №2740-ІІІ, ст.33). Норматив показателя привлеченных и заемных средств не должен превышать размер собственного капитала больше чем в 12 раз. КЛАССИФИКАЦИЯ БАНКОВСКИХ РЕСУРСОВ: 1.по экономическому содержанию: · собственные; · привлеченные; · заемные; 2.по возможностям прогнозирования: · прямого; · побочного; 3.по времени использования: · постоянные; · временные. Пассивные операции банка связаны с формированием капитала и банковских обязательств. Активные операции банка связаны с кредитованием, инвестированием и другими операциями. Капитал банка включает: 1.Собственный капитал: · основной капитал; · дополнительный капитал; 2.Привлеченный капитал: · средства на счетах; · депозиты; · средства банков-корреспондентов; · выпуск долговых обязательств; · другие средства; 3.Заемный капитал: · кредиты НБУ; · кредиты других банков; · выпуск облигаций. Привлеченный и заемный капитал банка составляет 85-90% банковских ресурсов.
|