Приклади рішення задач
Приклад 1. Визначити густину рідини, налитої в праве коліно сполучених посудин, якщо в лівому коліні - вода. Рівні рідин дорівнюють Н 1 = 240 мм і Н 2 = 300 мм. Рішення. Проведемо по границі розділу рідин (рис. 2.9) горизонтальну площину 0-0. Так як в однорідній рідині в стані спокою будь-яка горизонтальна площина є площиною рівного тиску, то абсолютний тиск в точках 1 і 2 дорівнює:
.
Рисунок 2.9 – Схема розрахункова до прикладу 1
Відповідно до основного рівняння гідростатики: ; .
Отже: , Звідкіля кг/м 3.
Приклад 2. Визначити показання манометра рм (у паскалях), встановленого у верхній точці резервуара (рис. 2.10), якщо висота масла в U-образній трубці дорівнює Н = 1,2 м, густина масла rм = 880 кг/м 3, висота h = 200 мм. Рішення. Проведемо поверхню рівного тиску 0-0 через межу розділу масла й води. На вільну поверхню масла діє атмосферний тиск ратм. Абсолютний тиск в точках 1 і 2 однаковий, тому що вони належать одній поверхні рівного тиску, тобто .
Рисунок 2.10 – Схема розрахункова до прикладу 2
Застосуємо основне рівняння гідростатики. Абсолютний тиск у точці 1: . Абсолютний тиск у точці 2: ,
де рм - показання манометра. Отже .
Звідкіля = Па.
Приклад 3. Визначити показання вакуумметра hвак (у мм.рт.ст.), встановленого на маслобаку (рис. 2.11), якщо густина масла rм = 850 кг/м 3, висоти Н = 1,5 м і h = 200 мм. Рішення. Позначимо на рисунку характерні точки. У цьому випадку, це точки 1, 2, 3, 4 й 5. Точки 1 і 2 лежать на горизонтальній поверхні 0'-0', що є поверхнею рівного тиску, тому тиски в них будуть однаковими, при цьому тиск у точці 1 дорівнює атмосферному тиску, тому що нижній резервуар відкритий в атмосферу. Тому . Точка 3 лежить на межі розділу двох середовищ: масла й ртуті. Відповідно до основного рівняння гідростатики: . Точки 4 і 5 лежать у горизонтальній поверхні 0''-0'', проведеній через місце установки вакуумметра. Вона також є поверхнею рівного тиску, тому . З урахуванням тиску в точці 3, визначимо абсолютний тиск у точці 5, - місці, у якому встановлено вакуумметр: .
Рисунок 2.11 – Схема розрахункова до прикладу 3
Вакуумметричний тиск у точці 5:
Па. Показання вакуумметра, виражене в міліметрах ртутного стовпа, одержимо, використовуючи формулу: м. рт. ст. = 281 мм.рт.ст.
Приклад 4. Визначити надлишковий тиск води (r = 1000 кг/м3) у закритому резервуарі, якщо показання батарейного двохрідинного манометра (вода – ртуть) дорівнюють h1 = 800 мм, h2 = 100 мм, h3 = 600 мм, h4 = 200 мм, h5 = 1400 мм (рис. 2.12). Рішення. Знаходимо послідовно надлишковий тиск в точках В, С, D, Е, F, G і К, беручи до уваги той факт, що у всіх точках горизонтальної поверхні, проведеної в однорідній рідині, гідростатичний тиск однаковий: ; ; .
Рисунок 2.12 – Схема розрахункова до прикладу 4
Надлишковий тиск у резервуарі
Па.
Завдання 1 Визначити густину рідини, налитої в праве коліно сполучених посудин, якщо в лівому коліні - рідина, таблиця. Рівні рідин дорівнюють Н 1 і Н 2
Рисунок 1 – Схема розрахункова до завдання 1
Завдання 2
Рисунок 2 – Схема розрахункова до завдання 2
Завдання 3 Визначити показання вакуумметра hвак (у мм.рт.ст.), встановленого на баку (рис. 3), якщо густина рідини r, кг/м 3, висоти Н, м і h, м.
Рисунок 3 – Схема розрахункова до завдання 3
Завдання 4
Рисунок 4 – Схема розрахункова до завдання4
Таблиця варіантів до практичної роботи №1
|