Чи були допущенні суддею помилки? Чи повинен при- йняти суддя заяву відповідача про перегляд заочного рішення?
114. Гранін звернувся з позовом до Климова про від-шкодування 3000 грн матеріальної та 4000 грн моральної шкоди. В перше судове засідання з поважних причин не з’явився позивач, і суддя відклав розгляд справи. В друге судове засідання не з’явився з поважних причин відповідач, і суддя знов відклав розгляд справи. В трете судове засідання надійшло клопотання відповідача про розгляд справи за його відсутністю. Гранін у судовому засіданні заявив два клопотання: перше – про заочний розгляд справи, друге – про зменшення розміру позовних вимог на 1000 грн. Суддя не задовольнив жодного клопотання і пояснив Граніну, що при заочному розгляді справи позивач не може змінити розмір позовних вимог без повідомлення про це відповідача і в такому випадку потрібно буде відкласти судовий розгляд. Якщо Гранін не буде зменшувати розмір позовних вимог, то можливий заочний розгляд справи. Дайте правову оцінку діям судді? 115. У результаті ДТП Ярчук спричинив автомобілю Дорошенка шкоду в розмірі 3000 грн. Дорошенко звернувся з позовом про відшкодування матеріальної шкоди. Відповідач у судове засідання не з’явився, хоча був повідомлений належним чином, і про причини неявки не повідомив. На прохання позивача суд виніс ухвалу про заочний розгляд справи. Позовні вимоги були задоволені в сумі 1500 грн. Позивач з таким рішенням не погодився і на наступний день після його отримання подав апеляційну скаргу на заочне рішення. Через п’ятнадцять днів з дня проголошення рішення від відповідача надійшла заява про перегляд заочного рішення, в якій зазначалось, що відповідач проти позову заперечує і надає докази в обґрунтування своїх заперечень. Пояснив, що в судове засідання він не з’явився у зв’язку з тим, що був у відрядженні, про що надав довідку з місця роботи, але про це повідомити суд не мав змоги. Суддя в прийнятті заяви відмовив, мотивуючи це тим, що відповідачем не сплачений судовий збір за заяву про перегляд заочного рішення і пропущений строк на подання такої заяви. Дайте правову оцінку діям судді та сторін.
116. Судом 6 листопада 2010 р. постановлено заочне рішення, яким були задоволені позовні вимоги Гомінко до Луніна та Мусіна про стягнення суми боргу в розмірі по 2000 грн з кожного. В заяві про перегляд заочного рішення від 19 листопада 2010 р. Лунін та Мусін просили рішення скасувати, посилаючись на те, що вони не отримували судові повістки про день, час і місце слухання справи. Ухвалою суду від 14 грудня 2010 р. вказана заява залишена без задоволення. Лунін та Мусін не погодились з ухвалою і 19 грудня 2010 р. подали апеляційну скаргу на ухвалу суду, в якій просили скасувати ухвалу та постановити нову про перегляд заочного рішення. Перевіривши матеріали справи судова колегія залишила апеляційну скаргу без розгляду. Чи допущені процесуальні помилки судами? Чи правильно діяли відповідачі? 117. Машков звернувся з позовом до Яшина про від-шкодування матеріальної шкоди в сумі 5000 грн, посилаючись на те, що з вини відповідача сталося затоплення його квартири гарячою водою, внаслідок чого він змушений був зробити у квартирі ремонт. Відповідач, повідомлений належним чином про час і місце судового засідання, до суду не з’явився і про причини неявки не повідомив. У судовому засіданні позивач заявив клопотання про На зазначене рішення суду Яшин подав апеляційну скаргу. Апеляційний суд виніс ухвалу, в якій зазначив, що апеляційна скарга не підлягає прийняттю до апеляційного провадження, оскільки оскаржити заочне рішення в загальному порядку може лише позивач. Дайте правову оцінку діям суду першої інстанції, апеляційного суду та відповідача.
Тема 23. Наказне провадження Питання для обговорення 1. Загальна характеристика наказного провадження. 2. Підстави для видачі судового наказу. 3. Порушення наказного провадження. 4. Судовий наказ як форма судового рішення. 5. Скасування судового наказу.
|