Документознавства
Соціально-економічний та суспільно-політичний контекст побутування науки «управлінське документознавство»; культурний контекст розвитку науки про документ; роль архівів як центрів збереження колективної пам’яті та потенційно наукових установ; еволюція діловодства як фактор появи науки «управлінське документознавство»; вплив науково-технічного прогресу на розвиток управлінського документознавства; ускладнення організаційної структури управління як фактор розвитку науки про документ; аналіз тісної інтеграції діловодства та архівознавства.
Тема 2. Еволюція загального та спеціального (управлінського) документознавства. Розвиток документознавства в Україні Характеристика обставин, які стали основою утвердження управлінського документознавства; роль кафедри історії державних закладів і діловодства Московського державного історико-архівного інституту; Постанова Ради міністрів СРСР від 25 липня 1963 року «Про заходи щодо поліпшення архівної справи СРСР»; роль розробки ЄДСД у підготовці фахівців з документознавства; К.Г. Мітяєв як автор першої програми із загального документознавства; відкриття у 1966 році спеціалізованої наукової інституції Всесоюзного науково-дослідного інституту документознавства та архівної справи; вплив розвитку технології організації управління у 1960-1970 роках на становлення управлінського документознавства; значення проведення теоретичного семінару для розвитку документознавчої термінології; зв'язок документознавства та прикладної кібернетики; етап розвитку документознавства у 1980-1990-х рр.; вплив розпаду СРСР на управлінське документознавство; особливості інституалізації документознавства в Україні у 1994 році (УНДІАСТ); вплив УНДІАСТу на розвиток документознавства; особливості розвитку документознавства в останній період.
Тема 3. Основні поняття управлінського документознавства Характеристика терміносистеми управлінського документознавства; характеристика понять: управління, комунікація, її види; потоки управлінської інформації, контроль, інформація, документ, документна інформація, інформація в автоматизованих системах, управлінські (службові) документи, управлінське документознавство; властивості та класифікація інформації; управлінська функція документа; документування управлінської інформації; документаційний (документальний) фонд службових документів; керування (управління) документацією; життєвий цикл документа. Тема 4. Об’єкт, предмет і завдання управлінського документознавства
Об’єкт і предмет пізнання; структура об’єкту управлінського документознавства; предмет управлінського документознавства; головні теоретичні та практичні завдання дисципліни; напрями теоретико-фундаментальних досліджень; характеристика теоретико-прикладних розробок управлінської документації; напрями науково-теоретичних досліджень управлінського документознавства. Тема 5. Методологія та методика управлінського документознавства Характеристика поняття «методологія»; «арсенал» методологічних засобів; характеристика загальнонаукових, загально гуманітарних та спеціальних методів; ієрархізація методів; вихідні принципи методології дослідження: принцип історизму, принцип відносної тривалості й змінності у часі та просторі, принцип об’єктивності, принцип всебічності та цілісності.
Тема 6. Зв’язки управлінського документознавства з іншими галузями знань Місце і роль науки управлінського документознавства у системі науки; зв'язок управлінського документознавства із діловодством та архівістикою; зв'язок теорії управлінського документознавства з теорією загального документознавства; зв'язок управлінського документознавства із документною лінгвістикою, теорією і практикою управління, інформаційною наукою, теорією комунікацією, правознавством, конституційним, інформаційним, адміністративним та міжнародним галузями права; зв'язок управлінського документознавства із історичним документознавством; Змістовий модуль 2. Класифікація, уніфікація та стандартизація управлінської документації
Тема 7. Поняття «класифікація документів» Характеристика поняття «класифікація» та «класифікування документів», «групування», «систематизація», «типологія»; методологічна основа класифікації документів: принципи історичності, об’єктивності, системності, комплексності; характеристика схем класифікації: у джерелознавстві, у книгознавстві, у бібліотекознавстві та у документознавстві; природна та штучна ознаки класифікації; характеристика ієрархічної схеми класифікації документів; проміжні класифікаційні схеми: бібліотечно-бібліографічна класифікація, схеми єдиної класифікації документної інформації в систематизованих каталогах державних архівів; класифікація систем із слабкою ієрархією побудови. Тема 8. Диференціація управлінських документів Необхідність проведення диференціації управлінських документів; поділ управлінської документації за фасетним характером: за видом матеріальної основи, за кількістю порушуваних запитань, за особливістю організації обігу, за строками виконання, за рівнем доступу, за юридичною силою, за послідовністю створення, за строками зберігання, за належністю до сфери приватного життя та інших сфер життя суспільства; напрями групування документів, що утворюються в управлінській діяльності; характеристика Переліку як основного нормативного документу при визначенні термінів зберігання документів та їх відбору для включення до складу Національного архівного фонду або для знищення документів. Тема 9. Класифікації систем документації Поділ документації на базові, інфраструктурні та дисциплінарні; поняття про: базові системи документації, наукову систему документації, інфраструктурні види документації; характеристика управлінської системи документації; дисциплінарні системи документації; технічні системи документації.
Тема 10. Державний класифікатор управлінської документації Мета створення класифікаторів управлінської документації; історія розробки вітчизняних нормативних документів; Державний класифікатор управлінської документації як нормативний перелік назв уніфікованих форм документів (УФД); характеристика класів УСД, які містить ДКУД: клас УСД (клас документації) – підклас УСД (підклас документації) – УФД (вид номіналу документа); характеристика фрагменту Державного класифікатора управлінської документації – організаційно-розпорядчої документації; особливості наповнення ДКУД; розробники уніфікованих систем документації, представлених у ДКУД. Тема 11. Історичні витоки уніфікації та стандартизації документів Формуляр-зразок документа в Шумері, Аккаді, Вавилоні, Асирії та інших держав Межиріччя; вплив давньогрецьких логографів та істориків у розвитку уніфікації документів; Римський період античної історії; характеристика пізнього періоду середньовіччя; особливості актової системи діловодства в середньовічній Україні; документування інформації у часи створення Української козацької держави; особливості уніфікації та стандартизації документів наприкінці XVІІІ століття; процеси документування у період XІX століття; актуалізація питання уніфікації документів у 1920-1930-х р; новий етап в історії уніфікації документів у 1960-1970-х рр.; впровадження перших ГОСТів на організаційно-розпорядчу документацію; УНДІАСТ як провідна установа у сфері теоретичного освоєння уніфікації управлінської інформації.
Тема 12. Сутність уніфікації та стандартизації службових документів Поняття про «уніфікацію документів»; основні напрями уніфікації управлінської документації; уніфікована форма (службового) документа; уніфікація структури документа та методів контролю інформації в документах; формуляр-зразок; уніфікація організація тексту: зв’язний текст, трафарет, анкета, таблиця; бланки документів; державні уніфіковані системи документації. 4. Структура навчальної дисципліни
|