Визначення вартості послуг
При плануванні, обліку і калькулюванні собівартості послуг і витрати, як правило, групуються за наступними статтями: 1. Покупні комплектуючі вироби, запасні частини, послуги інших підприємств. 2. Матеріали. 3. Основна заробітна плата виробничих робітників. 4. Відрахування на соціальне страхування. 5. Витрати на підготовку і освоєння виробництва. 6. Витрати на пристрої, інструмент цільового призначення. 7. Витрати на утримання і експлуатацію устаткування. 8. Цехові витрати. 9. Загальновиробничі витрати. 10. Інші виробничі витрати. 11. Позавиробничі витрати. 12. Зворотні відходи (віднімаються).
Повна собівартість послуг визначається за формулою: (2)
Розрахунок витрат на запасні частини, комплектуючі вироби і ремонтних робіт на стороні (Сз.ч.) та ремонтні матеріали (См) не проводиться, а приймається за таблицю 2. Основна заробітна плата виробничих робітників (Сз.п.о.) в точних розрахунках визначається за формулою: ; (3)
При наближених розрахунках основну заробітну плату можна визначити за формулою:
(4)
Додаткову заробітну плату розраховують за формулою:
(5)
де – коефіцієнт, що враховує додаткову заробітну плату (приймається за таблицею 2). Нарахування на заробітну плату приймається рівним 52% від ; . Витрати на утримання і експлуатацію обладнання приймаються за таблицею 2. До витрат на підготовку і освоєння виробництва відносяться кошти, що передбачаються на виготовлення і освоєння нових видів технологічного обладнання, оснащення, інструменту, розробку і освоєння нових технологічних процесів. Згідно з даними ремонтних підприємств, витрати складають 26% від витрат на утримання і експлуатацію устаткування . До статті “Зношування пристроїв” та інструменту цільового призначення відносять витрати на виготовлення та експлуатацію інструменту та пристроїв разового використання, виготовлення спеціальних пристроїв для епізодичних випробувань тощо. Орієнтовно їх величина складає 10% від витрат на утримання і експлуатацію обладнання. Таблиця 2.
Значення витрат на запасні частини, матеріали, на отримання і експлуатацію обладнання
Стаття “Цільові витрати” включає: заробітну плату апарату майстерні, амортизацію і витрати на поточний ремонт будинків, споруд, інвентарю тощо. Цехові витрати визначаються за виразом:
, грн. (6)
Загальновиробничі витрати пов’язані з управлінням господарством в цілому, телефонні, телеграфні, податки, відрахування, тощо. Загальновиробничі витрати складають 18% від заробітної плати . Стаття “Інші витрати” враховує витрати на науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи, гарантійне обслуговування і ремонт продукції. складає 1,5% від . Позавиробничі витрати складають 3% від виробничої собівартості
(7)
і враховують витрати на доставку продукції, збут її тощо. Зворотні відходи складають 1% від вартості запасних частин. Оскільки підприємство вдосконалює технологію і організацію виробництва, у лабораторній роботі належить оцінити доцільність і ефективність наступних організаційно-технічних заходів.
Порядок виконання роботи 1. Вивчити мету, завдання, ознайомитися з довідковими матеріалами. 2. Вивчити методику складання переліку послуг і визначення їх трудомісткостей. 3. Вивчити методику визначення собівартості робіт. 4. Вибрати варіанти виконання роботи. 5. Скласти перелік послуг і визначити їх трудомісткість. 6. Визначити собівартість робіт. 7. Проаналізувати перелік і обсяг витрат, визначити статті, які мають найбільшу питому вагу. 8. Визначити зміну собівартості послуг при впровадженні організаційно-технічних заходів згідно з двома варіантами. Зробити висновки про доцільність чи недоцільність впровадження запланованих заходів.
Завдання. При самостійній підготовці письмово відповісти на такі запитання: - які задачі розв’язуються при впровадженні виробничого госпрозрахунку; - якими параметрами визначається трудомісткість ремонтно-обслуговуючих робіт; - суть методики визначення госпрозрахункових показників діяльності ремонтно-обслуговуючих підрозділів; - обґрунтований перелік послуг, що надаються підрозділами господарства; - договірні засади і взаємна зацікавленість сторін.
Зміст звіту 1. Мета роботи. 2. Відповіді на запитання самостійної роботи. 3. Розрахункові формули і результати розрахунків. 4. Перелік послуг. 5. Аналіз доцільності і ефективності впровадження заходів. Додаток А
ПЕРІОДИЧНІСТЬ І УМОВИ ПРОВЕДЕННЯ ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ ТРАКТОРІВ
|