ЗУБЧАСТІ ПЕРЕДАЧІ
Зубчасті передачі застосовують для передавання обертального руху з одного вала на інший або для перетворення обертального руху на поступальний. Зубчасті передачі класифікують: 1. За взаємним розташуванням осей коліс: - циліндричні (осі паралельні між собою) (рис.1а); - конічні (осі яких перетинаються) (рис.1б); - черв’ячні (осі валів яких є мимобіжними) (рис.1в).
а б в
Рис.1
2. За розташуванням зубів відносно твірної коліс: - прямозубі (рис.2а); - косозубі (рис.2б); - шевронні (рис.2в). Рис.2
3. За взаємним розташуванням коліс: - з зовнішнім зачепленням (рис.3а); - з внутрішнім зачепленням (рис.3б). а б Рис.3
4. За конструктивним оформленням: - закриті; - відкриті. 5. За коловою швидкістю: - тихохідні; - середньо хідні; - швидкохідні.
Рис.4 Основним елементом зубчастого колеса є зуби. Зуби – це виступи на колесі, які передають рух шляхом взаємодії з відповідними виступами іншого колеса.
Основні геометричні параметри елементів зачеплення: Рис.5
Ділильним кроком Ділильним модулем Наведемо вибіркові модулі за ГОСТ 9563-60: 0,5; 0,6; 0,8; 1; 1,25; 2; 2,5; 3; 4; 5; 6; 8; 10; 12; 16; 20. Число Z зубів колеса. Діаметр ділильного кола d = m z. Діаметр кола вершин Діаметр кола западин Висота зуба h=2,25m Висота головки зуба Висота ніжки зуба Умовне зображення циліндричних зубчастих коліс виконують за ГОСТ 2.402-68: 1. Коло і твірні поверхні вершин зубів показують суцільною основною(товстою) лінією на всіх зображеннях. 2. Коло і твірні поверхні западин зубів у розрізах і перерізах показують суцільною основною лінією, на виглядах - суцільною тонкою лінією. 3. Ділильне коло показують тонкою штрихпунктирною лінією на всіх виглядах і розрізах колеса. 4. Зуби зубчастих коліс креслять лише в осьових розрізах, на інших зображеннях показують тільки поверхню їх вершин.
Рис.6
Оформлення робочого креслення циліндричного зубчастого колеса (ГОСТ 2.403-75) Рис. 7
Головним зображенням колеса є фронтальний розріз деталі, а на вигляді зліва для спрощення зображення показаний лише контур отвору зі шпонковим пазом. Таке розміщення зображень зубчастого колеса є загальноприйнятим при виконанні креслень зубчастих коліс. На зображенні зубчастого колеса проставляють такі розміри: - діаметр - ширину b вінця; - розміри фасок на кромках зубів; - конструктивні розміри, які характеризують елементи колеса - обід, маточину, диск.
Рис.8 Циліндричну зубчасту передачу утворюють два зубчастих колеса, які перебувають у зачепленні. Менше колесо, яке звичайно є ведучим, називають шестернею, більше – зубчастим колесом. Обидва колеса повинні мати однаковий модуль і однакові геометричні розміри зубів. Щоб накреслити передачу, треба знати не тільки формули геометричного розрахунку зубчастого колеса, а й формули конструктивного розрахунку елементів колеса – маточини, ободу і диска. Рис.8
Таблиця 1. Формули для розрахування циліндричних зубчастих коліс
Виконуючи креслення зубчастої передачі, слід мати на увазі таке: 1. Циліндричну зубчасту передачу креслять у двох зображеннях: поздовжньому фронтальному розрізі на місці вигляду спереду і у вигляді зліва. 2. Ділильні кола ведучого і веденого коліс у зоні зачеплення дотикаються одне до одного на лінії, що з’єднує центри коліс. 3. 4. На головному зображенні в розрізі зуб ведучого колеса показують розміщеним перед зубом веденого колеса, а тому твірну кола вершин меншого колеса наводять суцільною основною лінією, а твірну кола вершин більшого – штриховою. 5. Для зображення шпонкового з’єднання вала з колесом на кресленні роблять місцевий розріз. 6. На складальному кресленні зубчастого зачеплення не показують фасок і скруглень на зубах, маточині тощо.
Рис.9
|