Розв’язання. Будь-який борг складається з початкової та кінцевої величини
Будь-який борг складається з початкової та кінцевої величини. Початкова сума боргу відрізняється від кінцевої величини на величину відсоткових грошей, сплачених за користування кредитом протягом строку дії фінансової угоди. Кінцева сума боргу складається з початкової суми боргу і приєднаних до неї нагромаджених відсоткових грошей, тому її ще називають нарощеною сумою боргу.
Якщо відсотки нараховуються від початкової суми боргу за ставкою один раз у кінці року, то за кожний рік сума боргу зростатиме на величину (P0i), де P0 – початкова сума боргу, i – сума відсотків. У кінці першого року борг становитиме (P0+P0i), другого – (P0+2P0i); третього - (P0+3P0i); через n років нарощена сума боргу дорівнюватиме (P0+nP0i), тобто S=P0(1+in), де P0ni – сума відсоткових грошей, нарахованих за n років.
Отже суму простих відсотків, нарахованих за n років, визначають за формулою:
, де P0 – початкова сума боргу, n – строк позики в роках або кількість періодів нарахувань, i – ставка відсотків.
Нарощену суму боргу з простими відсотками розраховують за формулою:
Відповідно умов задачі нарощена сума боргу з простими відсотками буде дорівнювати:
Видно, що сума боргу з нарахованими простими відсотками змінюється за арифметичною прогресією
P0; P0+P0i; P0+2P0i; P0+3P0i; P0+4P0i.
Відобразимо процес нарощення простих відсотків на графіку.
Формула нарощування простих відсотків і графік показують, що сума відсоткових грошей прямо пропорційно залежить від початкової суми боргу, ставки податків і строку боргу. Отже, при короткострокових фінансових операціях використовують прості відсотки, які визначають, виходячи із початкової суми боргу. В довгострокових фінансово-кредитних операціях відсотки не виплачують відразу після їх нарахування, а приєднують до суми боргу. В таких випадках процес нарахування відсотків ґрунтується на складних відсотках. Тобто за базу нарахування нових відсоткових грошей використовують кожного разу іншу (більшу) суму – змінювана база нарахування відсотків (величина боргу разом із нарахованими за попередні періоди часу відсотками). Ставку відсотків, яку при цьому застосовують, називають складною. Складний – це відсоток, для нарахування якого за базу беруть нарощену суму попереднього періоду. В зв’язку з цим процес нарощення початкової суми відбувається з прискоренням, яке викликане тим, що в кожному часовому проміжку нараховані відсотки приєднують до суми, яка слугувала базою їх нарахування. Такий процес називають капіталізацією відсотків. Для обчислення нарощеної суми боргу за складними відсотками використовують формулу: , де P0 – початкова сума боргу, i – складна річна ставка відсотків, n – строк нарахування відсотків, (1+i)n – множник нарощених складних відсотків. Визначимо суму боргу, яку поверне боржник через 4 роки: . Порівняння формул нарощення суми боргу за простими та складними відсотками дало можливість встановити такі закономірності: якщо n > 1, то (1+in) < (1+i)n, якщо n = 1, то (1+in) = (1+i)n, якщо n < 1, то (1+in) > (1+i)n. 6,553Р0/3,4Р0 = 1,9275≈1,93
Відповідь: нарощена сума боргу за складними відсотками дорівнює 6,5536P0, за простими відсотками – 3,4P0. Це в 1,93 рази більше, ніж за простими відсотками (6,5536/3,4=1,93). ЗАДАЧА 5.
|