Класифікація фінансових інструментів
ОБЛІК ФІНАНСОВИХ ІНСТРУМЕНТІВ
Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про фінансові інструменти та її розкриття у фінансовій звітності визначаються ПБО 13 “Фінансові інструменти”, який набув чинності з 1 січня 2002 року. Норми цього Положення не поширюються на: 1) фінансові інвестиції в асоційовані, спільні та дочірні підприємства; 2) активи і зобов’язання роботодавців щодо програм пенсійного забезпечення; 3) права і зобов’язання за договорами страхування (крім похідних інструментів у страхових контрактах); 4) права і зобов’язання щодо оренди (крім похідних інструментів, передбачених орендною угодою); 5) угоди, що передбачають платежі, виходячи з кліматичних, геологічних та інших фізичних змін навколишнього середовища; 6) угоди про фінансові гарантії, крім угод, які передбачають виплату внаслідок змін відсоткової ставки, курсу цінних паперів, індексу цін, кредитного рейтингу (індексу), валютного курсу або інших змінних, що є базисними; 7) угоди про непередбачене відшкодування при об’єднанні підприємств. Класифікація фінансових інструментів Відповідно до ПБО 13 фінансові інструменти поділяються на різні види, залежно від умов, зазначених у контракті.
Рис.1. Класифікація фінансових інструментів
Отже, як видно із класифікації, фінансові інструменти поділяються на фінансові активи, фінансові зобов’язання та інструменти власного капіталу. Відповідно до ПБО 13 фінансовий інструмент – контракт, який одночасно приводить до виникнення (збільшення) фінансового активу в одного підприємства і фінансового зобов’язання або інструменту капіталу іншого підприємства. Інші визначення, що використовуються у Положенні та які пов’язані з визначенням фінансових інструментів, є такими: Фінансовий актив – це: а) грошові кошти та їх еквіваленти; б) контракт, що надає право отримати грошові кошти або інший фінансовий актив від іншого підприємства; в) контракт, що надає право обмінятися фінансовими інструментами з іншим підприємством на потенційно вигідних умовах; г) інструмент власного капіталу іншого підприємства. Фінансове зобов’язання – контрактне зобов’язання: а) передати грошові кошти або інший фінансовий актив іншому підприємству; б) обмінятися фінансовими інструментами з іншим підприємством на потенційно невигідних умовах. Інструмент власного капіталу – контракт, який підтверджує право на частину в активах підприємства, що залишається після вирахування всіх його зобов’язань. Прикладами первинних фінансових інструментів є:
Рис. 2. Приклади первинних фінансових інструментів За визначенням, наведеним у ПБО 13, похідний фінансовий інструмент – це фінансовий інструмент: § розрахунки за яким провадитимуться у майбутньому; § вартість якого змінюється внаслідок змін відсоткової ставки, курсу цінних паперів, валютного курсу, індексу цін, кредитного рейтингу (індексу) або інших змінних, що є базисними; § який не потребує початкових інвестицій[1]. Прикладами похідних фінансових інструментів є: § ф’ючерсні контракти; § форвардні контракти; § опціони; § відсоткові та валютні свопи.
|