Передача гвинт - гайка
Передачі гвинт - гайка застосовують в різних машинах і механізмах для перетворення обертального руху в поступальне; у ряді випадків ці передачі використовують для отримання великого виграшу в силі. Достоїнства передач гвинт - гайка: можливість отримання повільного руху і високої точності переміщень при простій і недорогій конструкції передачі, велика несуча здатність і компактність. Недолік передачі - низький до. п. д. Передачі гвинт - гайка застосовують в самих різних машинобудівних конструкціях, таких, наприклад, як підйомно-транспортні машини (домкрати, механізми зміни вильоту кранів, пічні штовхачі), верстати (механізми подачі робочих інструментів і здійснення точних ділильних переміщень), вимірювальні прилади (механізми для точних переміщень, регулювання і настройки), прокатні стани (нажимні гвинти, регулювально-настановні механізми підшипників), гвинтові преси і ін. По конструкції гвинт є циліндровим стрижнем з різьбленням на значній частині довжини; гайку в більшості випадків виконують у формі втулки з фланцем для осьового кріплення (мал.16) гвинта і гайки гвинтового домкрата. В окремих передачах застосовують гвинти і гайки складніших конструкцій. Відповідно призначенню передавальних (вантажних і ходових) гвинтів різьблення їх повинні забезпечувати якнайменше тертя між гвинтом і гайкою. Різьблення застосовують для передавальних гвинтів порівняно рідко і вона не стандартизована. Для передавальних гвинтів застосовують трапецеїдальне різьблення, яке можна одержувати фрезеруванням; її міцність вище міцності прямокутного різьблення, а втрати на тертя лише трохи більше. Відповідно до ГОСТ 9484-73, СТСЕВ 146-75 і 185-75 трапецеїдальне різьблення виготовляють з дрібним, середнім і крупним кроками. Найпоширеніше різьблення з середнім кроком. Різьблення з дрібним кроком застосовують для переміщень підвищеної точності, а з крупним кроком - за важких умов роботи передачі (небезпеки підвищеного зносу). Для гвинтів, що знаходяться під дією великих осьових односторонніх навантажень, наприклад в пресах нажимних пристроях прокатних станів, вантажних крюках і ін., застосовують наполегливе різьблення, стандартизовану ГОСТ 10177 - 62. Різьблення гвинтів і гайок передач залежно від призначення може бути правим або лівим, однозахідної або багатозахідної. Для самогальмуючих передач застосовують однозахідне різьблення.
Гвинти передач без термообробки виготовляють із сталі 45, 50и ін., ас гартом - із сталей 65Г, 40Х, 40ХГ. Для зменшення тертя і зносу різьби гайки передач виготовляють з бронзи Бр. ОФЮ-1, Бр. ОЦС6-6-3, Бр. АЖ9-4 і др.. Для економії бронзи гайки передач великих діаметрів роблять біметалічними (сталевий або чавунний корпус заливають бронзою) По тих же міркуваннях гайки передач при невеликих навантаженнях і швидкостях виготовляють з антифрикційного чавуну.
Передачу гвинт - гайка виконують: з гвинтом і поступальним рухом гайки (найпоширеніший вид передачі), що обертається, - з гвинтом, що обертається і одночасно поступально переміщуваним при нерухомій гайці (простий домкрат, мал.16); з гайкою і поступальним рухом гвинта, що обертається. Зустрічаються передачі інших конструкцій, у тому числі і телескопічна з двома гвинтовими парами. Застосовують передачі гвинт - гайка, в яких тертя ковзання замінено тертям кочення, - кулькові гвинтові пари (мал.17). Така передача складається з гвинта, гайки і кульок, що заповнюють простір між западинами різьблення. Переміщення кульок відбувається по замкнутому каналу, що сполучає перший і останній витки різьблення гайки. Різноманітні конструкції кулькових гвинтових пар відрізняються профілем різьблення і розташовує каналу для кульок. Достоїнства кулькових гвинтових пар: високий до. п. д., можливість повного усунення осьового і радіального зазорів. Передачі з цими парами застосовують в механізмах подач верстатів з програмним управлінням, механізмах підйому і спуску шасі в літаках і т.п.
|