Суб’єкти податкових правовідносин: платники податків, податкові агенти,представники
Платник податків - визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов’язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом (ст. 15 ПК України). Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами. Платник податків повинен реалізовувати комплекс податкових обов’язків, перелічених у ст. 16 ПК України, що формується у три основні блоки: - обов’язки з ведення податкового обліку; - обов’язки щодо сплати податків і зборів; - обов’язки щодо податкової звітності. Ст. 17 ПК України містить же перелік прав, який згідно з п. 17.2. ст. 17 не є виключним. Згідно зі ст. 18 ПК України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов’язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку. Утримання податкового платежу податковим агентом має ряд особливостей: провадиться із належних платникові податків коштів; здійснюється незалежно від волевиявлення платника податків, оскільки на неї покладається обов’язок діяти; утримання податкового платежу здійснюється в рамках чітко обмеженого часового періоду.
Представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов’язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності.
Представництво за законом регулюється ст. 99 ПК України. Представник платника податків користується правами, встановленими цим Кодексом для платників податків (ст. 19 ПК України).
|