Поняття і види податкових норм. Структура податкової норми
Податкова норма – це правила поведінки, що регулює відносини між суб’єктами оподаткування щодо встановлення, введення та стягнення податків, встановлені державою та забезпечені силою її примусу
Суб'єкт оподаткування – це юридична або фізична особа, якій належить сплачувати податок відповідно до норми закону.
Об'єкт оподаткування вказує на обставини, за яких у суб'єкта оподаткування виникає обов'язок сплатити податок. У деяких податкових законах об'єкт може набувати конкретизації, і з'являється предмет оподаткування.
Предмет оподаткування вказує на ознаки фактичного, а не юридичного характеру, за якими обґрунтовується стягнення відповідного податку.
Джерело сплати податку – це дохід платника, з якого він сплачує податок. Джерело сплати може бути безпосередньо пов'язане з об'єктом оподаткування, а може й не стосуватися об'єкта оподаткування, об'єкт і джерело не завжди збігаються. Податкова база служить для того, щоб кількісно виразити предмет оподаткування. У ряді випадків податкова база є частиною предмета оподаткування, до якої застосовується податкова ставка. Але це правильно лише тоді, коли предмет оподаткування безпосередньо визначає і дає можливість застосовувати до себе обчислення. Податкова база необхідна саме для обчислення податку, але вона не є умовою (об'єктом оподаткування), що породжує обов'язок сплатити податок. Одиниця обкладання – цета його частина, на яку встановлено податкову ставку, це одиниця виміру (майнового чи грошового) об'єкта оподаткування, стосовно якої встановлюються нормативи і ставки обкладення. Одиниця оподаткування має переважно розрахунковий характер. Ставка податку — законодавче встановлений розмір податку на одиницю оподаткування.
Строки сплати податку - це визначені в законі про податок події або дати, які тісно пов'язані з моментом виникнення і припинення податкового обов'язку, а у випадку його невиконання - з наслідками, що витікають із обов'язку і встановлюються в законі, який регулює кожний окремий вид податку, з метою забезпечення рівномірності та регулярності надходження коштів до бюджету.
Податковий період — це строк, протягом якого завершується процес формування податкової бази, остаточно визначається розмір податкового зобов'язання.
Податкові пільги – це повне або часткове звільнення платника податку від сплати податків, зборів.
Метод оподаткування – це порядок зміни ставки податку в залежності від росту податкової бази.
|