Врахування векселів є формою кредитування підприємств, при якому банк придбає векселі у їх власника(векселедержателя) до настання строку платежу за ними із знижкою (дисконтом, що становить різницю між вартістю врахування векселів та повною сумою векселів).
Різновиди врахування векселів:
звичайне врахування — придбання банком векселя у векселедержателя до настання строку платежу, при якому погашення векселя відбувається векселедавцем;
врахування з реверсом — придбання банком векселя у векселедержателя до настання строку платежу, при якому векселедержатель бере на себе позавексельне зобов’язання викупити зазначений вексель у банка до настання строку його оплати або при настанні певних обставин.
Коротка характеристика операції врахування векселів.
Операції з врахування векселів банк здійснює на підставі договору врахування (генеральної угоди про врахування), що укладається з векселедержателем векселів. Генеральна угода про врахування векселів визначає:
розмір ліміту, що встановлюється на векселедавця або векселедержателя, в рамках якого банк зобов’язується враховувати векселі;
термін, протягом якого банк зобов’язується враховувати векселі.
Грошові кошти по врахованим векселям перераховуються банком на поточний рахунок векселедержателя.
Авалювання векселів — прийняття банком зобов’язання оплатити вексель повністю або частково за одну із зобов’язаних за векселем осіб (як правило за особу, що видала вексель — векселедавця) у разі несплати векселя платником у строк. Аваліст (банк) бере на себе таку ж відповідальність, як і особа, зобов’язання якої він забезпечив.
Операція авалювання товарних векселів дає можливість підприємству, що виписує вексель отримати відстрочку по сплаті отриманих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та надати контрагенту — постачальнику гарантію по сплаті векселя у визначений строк.
Основною перевагою розрахунків з використанням авальованих векселів є те, що підприємство отримує товар не вилучаючи власні кошти з обороту.
Авалювання векселів банком значно підвищує ліквідність таких векселів та їх ринкову вартість і дає змогу власнику авальованого векселя, у разі потреби у грошових коштах, звернутися до банку-аваліста з пропозицією про врахування векселя та отримати грошові кошти раніше дати погашення векселя. При цьому процедура прийняття рішення щодо врахування векселя буде значно швидшою, а відсотки нижче ніж за отримання кредиту.
Доміциляція векселів — призначення за векселем особливого місця платежу, що відрізняється від місцезнаходження платника за векселем.